Jak zmniejszyć rozmiar filmu bez utraty jakości?

Udostępnianie, przechowywanie i kompresowanie plików wideo może powodować trudności dla osób początkujących. Tych funkcji warto się jednak nauczyć, ponieważ zmniejszenie plików nie tylko przyspieszy proces tworzenia i edycji wideo, ale także ułatwi Wam ich przesyłanie. Z tego powodu przedstawiamy kilka sposobów na to, jak skompresować i zmniejszyć rozmiar pliku wideo zarówno z komputera, smartfona – stacjonarnie i online – bez utraty jakości.

Najlepsze darmowe kompresory wideo

 1. VLC (Windows, Mac, Linux)
 2. Shotcut (Windows, Mac, Linux)
 3. QuickTime Player(Mac)
 4. IO (online)
 5. VideoSmaller (online)
 6. Video Compress (Android)
 7. Video Compress - Shrink Vids (iOS)

Po co używać kompresji wideo?

Powodem, dla którego współczesne filmy wygląda tak imponująco, jest ogromna ilość informacji, jakie mogą przechwycić aparaty cyfrowe. Problem polega na tym, że do uchwycenia tych pięknych obrazów potrzeba mnóstwo danych. Tak dużo, że Wasze komputery i dyski twarde mogą się szybko zapełniać ze względu na duże wymagania dotyczące przechowywania filmu. Nie wspominając o bardzo długim czasie oczekiwania na przesłanie lub udostępnienie tych filmów na platformach internetowych.

Na szczęście kompresja oferuje rozwiązanie polegające na przyjmowaniu ogromnych ilości danych generowanych przez kamery i interpretowaniu ich w sposób bardziej wydajny, tworząc nowe pliki, które stanowią tylko ułamek rozmiaru pliku! Jedynym sposobem, w jaki będziecie mogli regularnie udostępniać, przesyłać, przesyłać strumieniowo i przechowywać wszystkie swoje wspaniałe treści wideo, jest ich kompresowanie. Sztuką jest odróżnić „dobrą” kompresję od „złej” kompresji. Celem tej pierwszej jest maksymalne zminimalizowanie rozmiaru pliku przy jak najmniejszej redukcji jakości obrazu poprzez usunięcie takich rzeczy jak zbędne lub niefunkcjonalne dane z pliku wideo.

Najlepsze wskazówki dotyczące kompresji wideo

Podczas kompresji filmów istnieje kilka trików, których możecie użyć, aby proces był płynniejszy i bardziej efektywny.

Unikajcie niskiego kontrastu i nasycenia

Gdy wideo jest płaskie, o niskim kontraście lub nasyceniu, kodeki mają trudności z identyfikacją i zachowaniem szczegółów. Dla porównania, wideo o wysokim kontraście lub nasyceniu zawiera elementy, które kodeki mogą łatwo zidentyfikować i nad ich zachowaniem pracować.

Użyjcie masterów o wysokiej szybkości transmisji

Podczas kompresji wideo pracujcie z masterem o wysokiej szybkości transmisji bitów. Zalecane jest użycie co najmniej 20 Mb/s, ale preferowane jest 50 Mb/s lub wyższe. Wymaga to przechowywania większego wideo, ale zapewnia znacznie wyższą jakość po kompresji.

Usuńcie dźwięk z wyciszonych filmów

Jeśli zamierzacie używać wyciszonych filmów, możecie zaoszczędzić dodatkowe miejsce na plikach, usuwając ścieżki audio. Zwiększa to również prędkość przesyłania i pobierania filmów. Możecie to osiągnąć podczas oryginalnego nagrywania lub za pomocą narzędzi do edycji wideo.

Nagrajcie film w zwolnionym tempie

Filmowanie w zwolnionym tempie może pomóc w zmniejszeniu odczuwalnego obniżenia jakości spowodowanego kompresją. Dzieje się tak, ponieważ filmowanie w slow motion zmniejsza liczbę zmian między klatkami. Dzięki temu kodek może ponownie wykorzystać więcej pikseli między ramkami.

Konwertujcie wideo do formatów obsługiwanych przez HTML5

HTML5 jest obecnie powszechnie akceptowany przez wszystkie przeglądarki. Umożliwia programistom łatwiejszą integrację wideo ze stronami internetowymi i pozwala uniknąć wtyczek Flash. Jeśli to możliwe, starajcie się używać HTML5 i obsługiwanych formatów, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze wrażenia z oglądania filmów.

Jak zmniejszyć rozmiar filmu?

Oto lista 6 darmowych narzędzi do kompresji wideo, które są dostępne, aby pomóc Wam zmniejszyć rozmiary plików wideo.:

 • VLC (Windows, Mac, Linux)
 • Shotcut (Windows, Mac, Linux)
 • QuickTime Player(Mac)
 • IO (online)
 • VideoSmaller (online)
 • Video Compress (Android)
 • Video Compress – Shrink Vids (iOS)

Kompresja wideo i zrozumienie rozmiaru pliku wideo

Zanim zaczniemy, ważne jest, aby zrozumieć, co sprawia, że ​​plik wideo jest większy lub mniejszy. Istnieją trzy główne czynniki: rozdzielczość, szybkość transmisji i kodowanie.

Rozdzielczość to liczba pikseli prezentowanych w filmie i jest zwykle reprezentowana przez pomiar w poziomie x w pionie (na przykład natywna rozdzielczość HD, określana również jako 1080p, to 1920 x 1080). Zapewnia to jakość o wysokiej rozdzielczości. Współczynnik proporcji 16:9 jest bardzo powszechny i ​​obejmuje wiele innych rozdzielczości. Oto rozdzielczości filmów zalecana przez YouTube dla różnych miar jakości:

kompresja wideo

Jaka jest zalecana rozdzielczość wideo i jego proporcje?

Zalecamy przestrzeganie tych wytycznych dotyczących kodowania i kompresji wideo:

 • Format wideo: MP4 (rozszerzenie pliku .mp4)
 • Rozdzielczość wideo: 1080p/2K lub mniejsza.
 • Kodek wideo H.264 – najpopularniejszy kodek i obsługiwany przez większość urządzeń i przeglądarek.
 • 20 fps – 60 fps (23,98 fps to dobra opcja).

Jakiej rozdzielczości powinniście więc użyć? W dużej mierze zależy to od tego, gdzie odbiorcy będą oglądać Wasz film. Rozdzielczość 1080p powinna być wystarczająca dla użytkowników przesyłających filmy na YouTube, ponieważ wiele monitorów nadal nie przekracza 1080p.

Publiczność, która głównie używa smartfona do oglądania filmów, jest nieco trudniejsza do określenia, ponieważ telefony mają różne rozdzielczości, rozmiary ekranu i gęstość pikseli. Z tego powodu prawdopodobnie lepiej będzie błądzić po stronie wysokich rozdzielczości. Na przykład iPhone 12 ma ekran o wymiarach 2532 × 1170 pikseli, a gęstość pikseli znacznie większą niż ludzkie oko może w ogóle dostrzec.

Vector social media

Ważna jest szybkość transmisji

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem określającym rozmiar wideo jest szybkość transmisji. Jest to miara tego, ile informacji jest przesyłanych w ciągu sekundy i jest zwykle mierzona w Mb/s (a czasami kb/s). Oto zalecane przez YouTube szybkości transmisji bitów dla różnych rozmiarów i liczby klatek na sekundę:

Kompresja wideo - szybkość transmisji

Słów kilka o kodowaniu

Wreszcie dochodzimy do kodowania. Kodowanie wideo wykorzystuje dwie różne części: kodek i kontener. Pełne omówienie obu jest bardzo techniczne, ale zalecamy używanie kodowania H.264 z koderem MP4. Jest to wydajna metoda kompresji wideo, która spowoduje tylko niewielką utratę jakości. Należy pamiętać, że zmniejszenie wideo prawie zawsze spowoduje stratę. Kompresujecie wideo, usuwając informacje, a to oznacza, że każdy, kto ogląda go na dużym ekranie, prawdopodobnie będzie w stanie to stwierdzić.

Oczywiście możecie poeksperymentować z różnymi ustawieniami, aby zobaczyć, co najlepiej sprawdza się w przypadku Waszego wideo i sprzętu produkcyjnego. Różne rozdzielczości, szybkości transmisji i ustawienia kodowania dadzą wyraźne wyniki, a niektóre mogą być dla Was lepsze niż inne.

 

Jak zmniejszyć rozmiar pliku wideo bez utraty jakości na komputerze?

1. VLC (Windows, Mac, Linux)

VLC to jedna z najpopularniejszych aplikacji do przeglądania i edycji multimediów. Oto kroki, które należy wykonać, aby zmniejszyć rozmiar pliku w programie VLC:

 1. Pobierzcie VLC na swój komputer – dostępne są wersje Windows, Mac i Linux.
 2. Po zakończeniu instalacji kliknijcie Media> Konwertuj/Zapisz lub użyjcie skrótu klawiaturowego CLTR+R.
 3. Następnie kliknijcie Dodaj i wybierzcie plik wideo (możecie również wybrać wiele plików, aby przekonwertować je zbiorczo).
 4. Dodajcie wybrany plik lub pliki wideo do VLC
 5. Kliknijcie Konwertuj/Zapisz, aby wyświetlić opcje konwersji. W menu rozwijanym Profile musicie wybrać typ.
 6. Po wybraniu wszystkich ustawień kliknijcie przycisku Start, aby uruchomić konwersję.

Jeśli przesyłacie film do YouTube, prawdopodobnie chcecie zachować wysoką jakość. W tym wypadku z menu rozwijanego wystarczy, że wybierzecie Wideo dla YouTube HD. Sądzicie, że ludzie będą oglądać Wasz film na telewizorze? Użyjcie w tym celu wideo dla telewizora/urządzenia MPEG4 1080p. Chcecie coś mniejszego? Wypróbujcie wideo dla telewizora/urządzenia MPEG4 720p. Konwersja pod kątem Androida lub iPhone’a zapewni również mniejsze pliki wideo.

VLC kompresja wideo

2. Shotcut (Windows, Mac, Linux)

Chociaż nie jest tak popularny jak VLC, program Shotcut to dobry wybór dla osób, które chcą zmniejszyć rozmiar filmu całkowicie za darmo. Oto kroki, które należy wykonać, aby zmniejszyć rozmiar pliku w programie Shotcut:

 1. Pobierzcie Shotcut na swój komputer – dostępne są wersje Windows, Mac i Linux.
 2. Po pobraniu użyjcie przycisku Otwórz plik, aby otworzyć wideo.
 3. Aby wyeksportować go w nowym formacie pliku, kliknijcie Eksportuj w prawym górnym rogu okna.
 4. Przed Wami ukaże się ogromna liczba opcji. Dobrym wyborem będzie użycie H.264 Baseline Profile. Ten format prawdopodobnie zmniejszy rozmiar Waszego filmu bez utraty jakości.

Możecie także dostosować rozmiar wideo, zmieniając pola Rozdzielczość lub Współczynnik proporcji. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że Shotcut nie dostosuje automatycznie odpowiedniej opcji. Jeśli zmienisz rozdzielczość poziomą, musisz obliczyć odpowiednią rozdzielczość pionową, aby upewnić się, że nie skończysz z przyciętym filmem.

Shotcut kompresja wideo

3. Odtwarzacz QuickTime (Mac)

Domyślny odtwarzacz multimedialny Apple zawiera wiele świetnych opcji zmniejszania filmów. Jedyną jego wadą jest to, że nie można go używać w żadnym innym systemie operacyjnym. Oto kroki, które należy wykonać, aby zmniejszyć rozmiar pliku w programie QuickTime:

 1. Otwórzcie aplikację z folderu Aplikacje i kliknijcie Plik > Otwórz plik, aby załadować wideo.
 2. Aby rozpocząć zmniejszanie wideo, kliknijcie Plik > Eksportuj jako. Niestety QuickTime nie oferuje tylu opcji, co niektóre inne aplikacje. Zobaczysz opcje 4k (jeśli dotyczy), 1080p, 720p i 480p.
 3. Wybierzcie 720p lub 480p (zakładając, że nagraliście w 1080p) i wyeksportujcie plik. Powinien być mniejszy niż na początku.

Niestety QuickTime nie obsługuje zmiany rozmiaru, więc jeśli chcecie zmniejszyć wymiary wideo, musicie użyć innego programu lub internetowego narzędzia do kompresji wideo, takiego jak VEED, czy ClipChamp.

QuickTime kompresja wideo Mac

Jak zmniejszyć rozmiar pliku wideo bez utraty jakości online?

4. VEED (online)

Jeśli nie chcecie pobierać ani używać aplikacji na własnym komputerze, istnieje wiele stron internetowych, które pozwolą Wam przesłać plik wideo i skompresować go za Was. Niektóre z tych usług wymagają konta, niektóre miesięcznej opłaty, a inne są całkowicie bezpłatne i nie wymagają niczego poza dodaniem pliku wideo. Kompresor wideo VEED obsługuje formaty plików wideo MP4, MOV, MKV, Avi, WMV, FLV. Jeśli używacie Dropbox do hostowania filmów, możecie połączyć swoje konto i bezpośrednio przesyłać filmy do narzędzia. Program posiada przyjazny dla użytkownika suwak, który pozwala dostosować stopień kompresji między wyższą jakością a mniejszym rozmiarem pliku.

Najlepsze w VEED jest to, że podaje on szacunkowy rozmiar pliku przed naciśnięciem przycisku Kompresuj. Dzięki temu wiecie, o ile mniej lub bardziej zmniejszyć rozmiar wideo. W ten sposób zobaczycie, czy jest ono wystarczająco małe, aby można je było wysłać jako załącznik do wiadomości e-mail (najlepiej od 10 do 25 MB) lub wysłać w wiadomości DM w mediach społecznościowych (większość platform ogranicza rozmiar załącznika do 25 MB).

Jak zmniejszyć rozmiaru pliku wideo za pomocą VEED?

 1. Wejdźcie na veed.io/video-compressor i prześlijcie plik wideo.
 2. Po przesłaniu pliku otrzymacie stronę z przesuwaną skalą, która pozwala dostosować jakość wideo i kompresję. Dostosujcie ustawienia kompresji wideo do własnych oczekiwań.
 3. Kliknijcie kompresuj wideo, aby skompresować plik wideo. Po zakończeniu kliknijcie pobierz wideo, aby pobrać plik.

W razie potrzeby dostępne jest również menu zaawansowanych ustawień kompresji wideo, które można łatwo włączać i wyłączać, aby dostosować następujące elementy:

 • Częstotliwość wyświetlania klatek.
 • Szybkość transmisji.
 • CRF.
 • Niższa rozdzielczość wideo.
veed.io kompresja wideo online

5. VideoSmaller (online)

VideoSmaller to kolejny darmowy kompresor, który zmniejsza rozmiar pliku wideo online. Obsługuje wiele różnych formatów plików wideo, w tym MP4, AVI, MPEG, MOV i umożliwia przesyłanie plików wideo o wielkości do 500 MB.

Jak zmniejszyć rozmiaru pliku wideo za pomocą VideoSmaller?

Pierwszą dostępną opcją jest użycie niskiego poziomu kompresji. Zapewnia to lepszą jakość wideo, ale nie zmniejszy rozmiaru wideo tak bardzo, jak przy użyciu standardowej kompresji.

Drugą opcją jest skalowanie wideo. Oczywiście zmniejszanie powoduje również niższą jakość, ale może być warte kompromisu. Musicie więc zrównoważyć potrzeby swoich odbiorców, koncentrując się głównie na urządzeniach, których będą używać Wasi obserwujący do oglądania Waszych filmów.

Na koniec możecie zaznaczyć pole, aby usunąć cały dźwięk z wideo. Pomoże to zaoszczędzić znaczną ilość miejsca, ale pozostawi Wasze wideo bez żadnego dźwięku.

Video Smaller kompresja wideo online

Jak zmniejszyć rozmiar pliku wideo na Androidzie?

Jeśli potrzebujecie zmniejszyć rozmiar filmów, aby szybko przesłać je do Whatsapp, Instagram, TikTok czy innych aplikacji społecznościowych, możecie to zrobić bezpośrednio na telefonie komórkowym. W Google App Store możecie znaleźć wiele aplikacji do zmniejszania rozmiaru wideo na Androida. Niektóre z najpopularniejszych to Video Compress, Resize Video czy Video Compressor. Poniżej przyjrzymy się aplikacji Video Compress jako przykładu, aby pokazać, jak zmniejszyć rozmiar wideo bez utraty jakości na Androidzie:

 1. Pobierzcie i zainstalujcie aplikację na swoim telefonie.
 2. Po jej otwarciu wybierzcie album zawierający film, który chcecie zmniejszyć na smartfonie.
 3. Załadujcie wybrany film i wybierzcie opcję Kompresuj wideo.

Istnieją różne rozdzielczości z szacowanymi rozmiarami plików wyjściowych. Możecie wybrać jedną z gotowych opcji, aby zmniejszyć rozmiar wideo do 90%, 80%, 70% itd. W zależności od potrzeb. Możecie też ręcznie dostosować rozdzielczość wideo i szybkość transmisji, aż będziecie zadowoleni z rozmiaru i jakości.

logo android i ios

Jak zmniejszyć rozmiar pliku wideo na iPhonie?

Żeby zmniejszyć rozmiar pliku wideo na iPhonie, zalecana jest aplikacja Video Compress – Shrink Vids. Dzięki niej będziecie mogli z łatwością zmniejszyć rozmiar wideo 4K do 1080p, 720p lub przekonwertować 1080p na 720p, 480p, aby uzyskać znacznie mniejszy rozmiar pliku. Kompresja wideo – Shrink Vids umożliwia dostosowanie rozdzielczości wideo i szybkości transmisji. Działa również z filmami 4K nagranymi przez iPhone. Oto kroki, które należy wykonać, aby zmniejszyć rozmiar pliku w aplikacji Video Compress – Shrink Vids:

 1. Pobierzcie aplikację do zmniejszania rozmiaru wideo dla iPhone’a z App Store. Aplikacja wymaga systemu iOS 11.4 lub nowszego na iPhonie.
 2. Otwórzcie aplikacje i kliknijcie +, aby wybrać film, którego rozmiar chcecie zmniejszyć.
 3. Dostosujcie szybkość transmisji wideo za pomocą suwaka szybkości transmisji i wybierzcie ustawienie wstępne.
 4. Kliknijcie KONTYNUUJ i postępuj zgodnie z jego instrukcjami, aby zakończyć proces redukcji wideo.

Niższy bitrate oznacza mniejszy rozmiar pliku, ale gorszą jakość wideo. Istnieje wiele gotowych opcji:

 • Full HD 1080p (1920×1080 pikseli).
 • HD 720p (1280×720 pikseli).
 • HD 540p (960×540 pikseli).
 • 480p (640×480 pikseli).
 • 360p (480×360 pikseli).

Źródła: filmora.wondershare.com, veed.io, uscreen.tv, materiały własne