Grafiki, szkice i wykresy? Z tabletami graficznymi to dużo prostsze

Nauka online pozwoliła wyciągnąć wiele wniosków. Zaczęto doceniać np. możliwości niektórych sprzętów, których posiadanie wcześniej wydawało się zbyteczne. Dzisiaj przyjrzymy się właśnie takim urządzeniom, a mianowicie tabletom graficznym, które do tej pory były wykorzystywane głównie przez grafików, fotografów i architektów, a podczas nauki zdalnej okazało się, że są także niezwykle pomocne np. do wykonywania różnych szkiców i wykresów. Chcesz ułatwić sobie naukę na studiach? Sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać do tego tablety graficzne.

Wyzwanie: Lekcje online

W trakcie trwania pandemii pierwszy raz, na dużą skalę, stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem — nauką prowadzoną zdalnie. Nie wiadomo jeszcze, jak popularne stanie się to rozwiązanie w przyszłości bliższej i dalszej, ale te kilkanaście miesięcy pozwoliło wyciągnąć już pewne wnioski. 

Po ogłoszeniu wprowadzenia zdalnego nauczania wszyscy zaczęli wyposażać się w niezbędne sprzęty. Myśląc o lekcjach online w kontekście takiego niezbędnego sprzętu, w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl oczywiście komputer, laptop, monitor, klawiatura, myszka czy chociażby kamerka internetowa. 

To oczywiście te sprzęty stanowiły dla wszystkich priorytet. Jednak taki podstawowy sprzęt może okazać się w wielu sytuacjach niewystarczający, np. w przypadkach, kiedy chcemy precyzyjnie stworzyć jakąś grafikę i najlepiej jeszcze pokazać etap jej tworzenia.

Na szczęście istnieje narzędzie, dzięki któremu możecie robić dowolne wykresy, rysunki, szkice czy notatki w sposób tak łatwy, jakbyście tworzyli je na kartce papieru, z tym że dodatkowo efektami możecie natychmiast dzielić się z innymi. 

Tablet graficzny, bo o nim mowa, jest sprzętem, który do tej pory zdawał się być nieco niedoceniany, jednak w dobie nauczania online szybko zaczęto go doceniać i stosować na znacznie większą skalę. 

Przyjrzyjmy się zatem, czym jest w ogóle tablet graficzny i jakie jego możliwości można wykorzystać do nauki zdalnej i nie tylko.

Co to jest tablet graficzny?

Mówiąc o tablecie mamy zazwyczaj na myśli urządzenie mobilne, na którym można instalować aplikacje, przeglądać internet, grać, czy oglądać filmy. Istnieje jednak inny rodzaj tabletu, który jest zupełnie odmiennym urządzeniem, a jego działanie nie jest już tak bardzo dla wszystkich oczywiste.

Mowa o tablecie graficznym, który, mimo że nie jest najnowszym wynalazkiem, do tej pory używany był tylko przez ścisłe grono użytkowników. Tablety graficzne kojarzą nam się słusznie, zgodnie z nazwą, do pracy z wszelkiego rodzaju grafiką, czy obróbką zdjęć. 

Jednak funkcje, jakie oferuje ten sprzęt, mogą być wykorzystywane w wielu innych dziedzinach. Działanie tabletu graficznego można w skrócie opisać jako przenoszenie na komputer ruchów  pobudzających powierzchnię matrycy tabletu za pomocą urządzenia przypominającego długopis.

piórko tablet

Jakie są rodzaje tabletów graficznych?

Istnieją dwa rodzaje tabletów graficznych. Oba urządzenia pozwalają osiągnąć ten sam cel, czyli przenieść na komputer działania wykonywane na tablecie, jednak odbywa się to w nieco odmienny sposób. 

  • Klasyczny tablet graficzny – jest to urządzenie, składające się z podkładki z powierzchnią roboczą, piórka (rysika) oraz przycisków odpowiadających prawemu i lewemu klawiszowi myszki. W tym przypadku ruch rysika po powierzchni roboczej widoczny jest wyłącznie na ekranie komputera. Odwzorowywane są nie tylko kształty i rysowane linie, ale znaczenie ma także nacisk oraz nachylenie rysika. Są to np. Wacom Intuos BT S Pen i Bluetooth, Wacom Pro S 2019 oraz Wacom Intuos BT M Pen i Bluetooth.
  • Interaktywny ekran piórkowy z wyświetlaczem LCD –  Jest to już o wiele bardziej zaawansowane urządzenie, które łączy w sobie cechy klasycznego tabletu graficznego i monitora dotykowego. Tablet z ekranem od klasycznego różni się tym, że posiada własny wyświetlacz, na którym za pomocą rysika można rysować i od razu widzieć efekt pod piórkiem, czyli dokładnie tak jakby rysować długopisem po kartce papieru. Dzięki temu wszystko, co napiszecie, czy naszkicujecie, jest widoczne bez konieczności łączenia z urządzeniem zewnętrznym, jak to ma miejsce w przypadku klasycznych modeli. Przykładem jest np. tablet Wacom One.

Jak tablety graficzne Wacom można wykorzystać w nauce?

Łatwo wyobrazić sobie, w jaki sposób tablet graficzny posłuży osobom zajmującym się tworzeniem wszelkiego rodzaju grafik, czy szkiców, ale czy można wykorzystać je także podczas nauki? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Wydaje się wręcz, że w obliczu nauki zdalnej takie rozwiązanie jest idealne. Oto kilka przykładów jak zastosować tablet graficzny podczas zdalnego nauczania i nie tylko.

tablety graficzne

Wzory, wykresy, rysunki

Przygotowując materiały lekcyjne na komputerze szybko można odczuć ograniczenia, jakie nakładają na nas myszka i klawiatura. Pewne elementy – równania matematyczne, szkice pomocnicze, rysunki z opisami – po prostu łatwiej jest rysować odręcznie. Stosując tablet graficzny macie możliwość pisania dowolnych tekstów i tworzenia bardzo precyzyjnych rysunków, grafik, równań, szkiców oraz wykresów, tak jakbyście robili to na kartce papieru.

wzory, tablet

Komentarze i poprawki

Tablet graficzny jest przydatny zarówno z punktu widzenia ucznia, jak i nauczyciela. Kiedy uczeń przesyła wykonaną pracę, nauczyciel może dzięki tabletowi nanosić poprawki, zakreślać błędy, komentować.

Z drugiej strony wyobraźcie sobie, że uczeń otrzymuje jakiś zeskanowany dokument w formacie PDF do uzupełnienia. W takim wypadku musiałby np. wydrukować dokument, uzupełnić go ręcznie, a potem znowu zrobić jego skan, żeby wysłać. Korzystając z tabletu graficznego, można takie dokumenty uzupełniać bezpośrednio na komputerze. 

Wirtualna tablica

Podczas nauki zdalnej niezwykle ważne jest, aby zainteresować ucznia i przyciągnąć jego uwagę. Aby tego dokonać, ważna jest interakcja, którą łatwiej nawiązać np. podczas prowadzenia lekcji wideo. Idealnie do tego nadaje się Microsoft Teams, z której szkoły mogą korzystać bezpłatnie, rejestrując się na stronie Microsoft Edukacja. Dzięki tej aplikacji w łatwy sposób można stworzyć wideokonferencję dla wielu osób, a do tego narzędzie to można zintegrować z aplikacją OneNote pozwalającą udostępniać uczniom notatki nauczyciela.

W ten sposób możecie stworzyć wirtualną tablicę, która będzie widoczna obok obrazu z kamerki internetowej. Dzięki temu wszyscy uczniowie poczują się jakby siedzieli w szkolnej ławce, a nauczyciel może dokładnie opisywać przygotowane materiały dydaktyczne i tworzyć nowe objaśniając wszystko krok po kroku.

Tablet graficzny – czy warto?

Tablety graficzne do tej pory były stosunkowo mało popularnym sprzętem. Najczęściej korzystali z nich graficy, architekci, czy plastycy. Jednak warto zaprzyjaźnić się nimi i poznać ich możliwości, które trzeba przyznać, są imponujące. Mimo, że początkowo ich obsługa może wydawać się skomplikowana, szczególnie tym, którzy z dnia na dzień musieli się nauczyć wielu technicznych aspektów pracy zdalnej, to wrażenie mija po pierwszym kontakcie z tabletem.

Wielkim atutem jest fakt, że tablet graficzny pozwala na bardzo precyzyjne tworzenie grafik, czy szkiców bezpośrednio na ekranie komputera. Żadna, nawet najczulsza mysz nie dorówna dokładności i precyzji jaką daje praca z piórkiem. Dodatkowo istnieje możliwość tonowania kreski, czego za pomocą myszki zrobić nie możemy. Istotny jest także fakt, że praca z tabletem graficznym nie nadwyręża tak bardzo nadgarstka jak praca z myszką, co przy wielu godzinach przygotowywania różnych materiałów nie jest bez znaczenia.

Dlatego warto zainwestować w taki tablet graficzny jak np. Wacom One i sprawić, że nauka online stanie się łatwiejsza i przystępniejsza. Po powrocie do normalnego trybu nauczania również znajdziecie dla niego wiele zastosowań, można traktować go jako bardziej precyzyjną myszkę podczas codziennej pracy, piórko pozwala wygodnie obsługiwać wszystkie aplikacje i programy, np. przeglądarkę internetową czy pakiet oprogramowania biurowego. Można także urozmaicić zajęcia w sali lekcyjnej i wyświetlać za pomocą projektora swój pulpit komputera pokazując działania tworzone za pomocą rysika.

Przeczytajcie także inne pomocne artykuły ze sprzętami, które mogą przydać się w szkole i na studiach w naszej zakładce: Powrót do szkoły. Znajdziecie tam także wiele inspirujących tekstów, jak np.:
Ile lat ma pierwszy e-book? Historia elektronicznej książki