Recenzja Apple iPad 8 generacji (2020) — uniwersalny tablet, który warto kupić?

Swego czasu każdy chciał mieć tablet w domu, jednak z biegiem czasu stracił on na popularności na rzecz smartfonów. Sytuacja zmieniła się w 2020 roku, kiedy tablety znów osiągnęły rekordowy poziom sprzedaży. Czy to zwiastun nowego trendu? Czy warto kupić tablet w 2022 roku? Do testu wybrałem iPad’a 8 generacji, budżetowy model od Apple. Sprawdzam: jak robi się na nim notatki, czy w biurze lub domu warto mieć go pod ręką, aby coś sprawdzić lub obejrzeć nowy odcinek ulubionego serialu. Zapraszam do recenzji.

Apple iPad 8 generacji (2020) — pierwsze wrażenia

Złośliwi powiedzą, że Apple iPad 8 generacji nie zaskakuje. Teoretycznie będą mieć rację, w końcu pod względem designu nie różni się od poprzednika, który premierę miał w 2019 roku. Warto jednak pamiętać, że to sprawdzona konstrukcja, a w odsłonie na 2020 rok również wydajniejszy procesor, który ma sprostać nawet najbardziej wymagającym zadaniom. Sprawdzę, czy tak jest, a jednocześnie postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić ten tablet.


Unboxing — zawartość zestawu

iPad jest zapakowany w białe minimalistycznego pudełko, na którym nadrukowana jest jego nazwa i render przedstawiający jego smukłość. A co wchodzi w zawartość zestawu?

  • Apple iPad 8 generacji
  • Skrócona instrukcja obsługi
  • Wtyczka ze złączem USB-C o mocy 20W
  • Kabel do ładowania USB-C -> Lightning

Dodatkowe akcesoria tj. szkło ochronne, etui, słuchawki, klawiaturę lub rysik można dokupić oddzielnie. Wszystko w zależności od potrzeb użytkownika. Ja posiadam już słuchawki Apple AirPods Pro (pod tym linkiem przeczytasz ich recenzję), a więc do pełni szczęścia i maksymalnej wygody z użytkowania iPad’a dobrałem jeszcze Apple Pencil oraz etui Apple Smart Cover, które może pełnić rolę podpórki np. by postawić ekran na stole.

Specyfikacja — Apple iPad 8 generacji

Apple iPad 8 generacji jest dostępny w jednym z trzech wariantów kolorystycznych — Space Grey, Silver lub Gold oraz z pojemnością 32, lub 128 GB na dane. Każda wersja posiada możliwość wyboru łączności Wi-Fi lub Wi-Fi z Cellular (LTE), czyli z miejscem na kartę SIM. Poniżej w tabeli pełna specyfikacja:

Apple Pencil

Poza iPad’em poświęcę w tej recenzji trochę miejsca na pokazanie możliwości, które daje Apple Pencil (1 generacji, bo taka jest dedykowana do pracy z tym modelem). Osobiście uważam też, że bez rysika iPad traci na swojej funkcjonalności i jest to akcesorium typu #MustHave.

Zestaw Apple Pencil składa się z rysika, zapasowej końcówki oraz przejściówki do ładowania, której nie trzeba używać, bo sam rysik można podpiąć bezpośrednio do złącza Lightning iPad’a.

Jeśli miałbym wskazać jego jedyną wadę, byłby to brak „magnesu”, który pozwalałby w jakiś sposób mocować go do urządzenia (chociażby tak, jak ma to rozwiązane Microsoft Surface Go 2).

Idealny do notatek

Kto mnie zna, wie, że uwielbiam robić notatki, listy, zapisywać przemyślenia. Gdy wszystko mam uporządkowane wewnątrz mnie panuje spokój. Może się wydawać, że najlepsze do tego są zapiski w wersji papierowej. Jednak te łatwo się gubią i szczególnie trudno jest je edytować. Pojawienie się u mnie iPad’a to prawdziwa rewolucja i dobra zmiana.

tablet apple na studia

Każda notatka może być czystą kartką, którą mogę w dowolny sposób rozbudowywać, dodawać kolejne elementy (np. screen z wykresem lub zdjęcie) i zawsze mam do nich dostęp, bo kopia zapisuje się cały czas w chmurze. Wybrane pliki mogę też eksportować do popularnych formatów tj. .pdf, aby komuś udostępnić lub wydrukować.

Odwzorowanie pisma

Podczas wyboru iPad’a mocno zastanawiałem się, jak sprawdzi się przy moim często niewyraźnym piśmie. W pośpiechu zdarza mi się bazgrać jak kura pazurem. Próbkę takiego pisania w aplikacji Nebo (dostępna wersja podstawowa lub pro) zobaczysz na poniższych zdjęciach:

To na co najbardziej należy zwrócić uwagę to możliwość transkrypcji pisma ręcznego na komputerowe (widoczne w linijce nad notatką). Poprawność jest zaskakująco dobra, a takie gotowe notatki to mocna strona np. na studiach.

Ogromną zaletą jest też możliwość edycji prezentacji lub plików .pdf, gdzie można nanieść swoje notatki. Jeśli wykładowca udostępnia materiały wcześniej, podczas zajęć można zaznaczać ważniejsze fragmentu lub zapisywać adnotacje. Inną przydatną cechą jest też możliwość podpisywania dokumentów bez konieczności ich drukowania (nie wszystkie dokumenty można tak podpisać, ale podania/zaświadczenia na uczelni lub umowy np. o Internet — przeszły proces bezproblemowo).

Ekran Apple iPad 8 generacji

Wyświetlacz i bryła urządzenia jest identyczna jak ta zastosowana w 7 generacji. Górna i dolna ramka ma ok. 2 cm, boczne ok. 8 mm. Na górnej krawędzi znajduje się  kamera, a na dolnej Touch ID. Wielkość ramek jest optymalna i w przypadku tych grubszych ułatwiają trzymanie iPad’a w pozycji poziomej.

Sam ekran to Retina o przekątnej 10,2″ i rozdzielczości 2160 × 1620 pikseli przy 264 pikselach na cal i odświeżaniu 60 Hz. Jest wykonany w technologii IPS, ma doskonałe odwzorowanie kolorów, dobry kontrast i szerokie kąty widzenia. Jeśli profesjonaliści (graficy, fotografowie) zazwyczaj wybierają iPad’a Pro, tak w przypadku codziennych użytkowników (studentów, rodzin z dziećmi itd.) wybór iPad’a 8 generacji będzie dobrą decyzją.

Jasność maksymalna ekranu może osiągać nawet 500 nitów, co przekłada się bardzo dobrze na możliwość pracy na urządzeniu np. na tarasie lub w kawiarni, gdzie świeci słońce.

Podział ekranu

Poza robieniem notatek bardzo przydatna jest opcja split view pozawalająca jednocześnie na pracę w dwóch aplikacjach np. przeglądanie internetu oraz robienie notatek.

Praca z podzielonym ekranem jest możliwa od najnowszej wersji iPadOS i jedna z dwóch uruchomionych aplikacji w widoku poziomym może zajmować 1/4 lub 1/2 ekranu (pozostałe miejsce zostanie przeznaczone dla drugiej aplikacji), natomiast w widoku pionowym jest on dzielony na 3 części. Jednocześnie na ekranie można mieć aktywne dwie aplikacje.  Oczywiście w tle cały czas mogą działać też inne aplikacje np. Spotify.

Podział ekranu testowałem z najpopularniejszymi aplikacjami i za każdym razem działało to zgodnie z oczekiwaniami. Ta funkcjonalność najbardziej przydaje mi się w dwóch sytuacjach:

  • podczas wykładów on-line, aby jednocześnie oglądać nagranie od prowadzącego i robić notatki
  • do codziennej „prasówki” lub przeglądania YouTube, gdy zapisuję ciekawe informacje/fragmenty wypowiedzi

Jakość dźwięku

iPad 8 generacji jest wyposażony w dwa głośniki (stereo), niestety oba znajdują się wzdłuż dolnej krawędzi. Patrząc na poniższy filmik, chodzi o prawą krawędź urządzenia i czuć, że dźwięk dochodzi tylko z jednej strony. Początkowo wprawiało mnie to w konsternację, ale po kilku tygodniach słuch przyzwyczaił się do tego stopnia, że teraz rzadko kiedy zwracam na to uwagę.

Na szczęście głośnikom nie można odmówić dobrej jakości dźwięku, bo pod tym względem brzmią lepiej niż inne tablety, a nawet laptopy w tej cenie.

W przypadku dźwięku warto pamiętać, że ten model iPad’a posiada też złącze Jack 3,5 mm, czyli można podłączyć do niego słuchawki przewodowe.

Aparat i kamera

Przednia kamera, która będzie wykorzystywana najczęściej do rozmów, ma rozdzielczość 1,2 Mpx i jakby nie patrzeć, jest to dość mało w 2021 roku. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, jak dużo czasu spędzamy w domu przez pandemię. Jest to bardzo podstawowe rozwiązanie, ale też w jakimś stopniu wystarczające do rozmów (z pewnością jest to też ekonomiczny wariant, jeśli spojrzymy przez pryzmat ilości zużytego pakietu internetowego podczas połączenia).

Jakość przedniego aparatu możecie zobaczyć powyżej, a poniżej kilka przykładowych zdjęć z tylnego obiektywu mającego rozdzielczość 8 Mpx. W podróżach mało kto robi zdjęcia tabletem, jednak w domu np. podczas planowania remontu można wykorzystać takie foto np. do efektów AR (aby zobaczyć, czy taka szafka będzie odpowiednia) lub też zamiast skanera do skanowania dokumentów, które trzeba wysłać na e-mail.

Wideo z iPad 8 generacji

Jak wspomniałem, przednia kamera znajdzie swoje zastosowanie podczas rozmów wideo, a jakość 1,2 Mpx wygląda w następujący sposób:

Rozrywka — gry i edycja zdjęć

Poza wcześniejszymi przykładami wykorzystania tabletu, u mnie znalazł zastosowanie też podczas edycji zdjęć oraz okazyjnego grania. W przypadku edycji zdjęć korzystam z aplikacji Lightroom, a jego przewaga nad iPhone’em to wielkość ekranu, co pozwala wygodniej pracować z fotkami.

Wydajność procesora pozwala też na bezproblemowe granie w najpopularniejsze gry mobilne. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń Apple, da się sparować pad’a np. od Xbox’a, co podnosi w jakimś stopniu komfort rozgrywki i daje więcej frajdy (nie tylko dla dzieci).

granie na tablecie apple ipad 8 generacji

Dobra optymalizacja systemu i gier przekłada się na świetną wydajność (bez lagów) i doskonałą kulturę pracy. Nawet przy dłuższym posiedzeniu tablet stawał się co najwyżej tylko mocno ciepły. Gry, w których go sprawdziłem to m.in.:

  • SuperCat 2
  • Call of Duty (również rozgrywki on-line)
  • Lep’s World
  • AR Basketball

W razie potrzeby tablet da radę też obrobić krótki film, jednak w moim przypadku ograniczało się to jedynie do jakiegoś przycięcia, a bardziej zaawansowane prace wolę prowadzić jednak na komputerze stacjonarnym ze względu na większy komfort.

Wydajność i bezpieczeństwo Apple iPad 8 generacji

Mam nadzieje, że podczas czytania recenzji dało się zauważyć to, co najważniejsze, czyli że iPad 8 generacji sprawdza się w sposób niezawodny nie tylko przy codziennych wyzwaniach, ale też bardziej wymagających. Pod tym względem jego mocny punkt stanowi czip A12 Bionic o architekturze 64‑bitowej.

Jest to ta sama jednostka, która napędza Apple iPhone Xs i ma 6-rdzeni CPU (2 wysokiej wydajności oraz 4 energooszczędne) i 4-rdzeniowe GPU. Pamięć RAM zastosowana przez Apple ma 3 GB (jednak ze względu na inną optymalizację systemu oraz aplikacji, nie należy porównywać tej wartości do tabletów z Androidem).

Powyżej screeny z aplikacji Antutu, która sprawdziła wydajność iPad’a. W poszczególnych kategoriach zdobył następującą liczbę punktów:

  • Procesor: 117925
  • Układ Graficzny: 170547
  • Pamięć: 49831
  • User Experience: 71375

Wydajność pojedynczego rdzenia względem iPad’a 7 generacji jest większa nawet o 45%, natomiast jeśli uwzględnimy całkowitą wydajność to iPad’a 8 generacji jest nawet 2 razy wydajniejszy.

Jaką pamięć wbudowaną wybrać?

Apple oferuje dwa warianty: 32 lub 128 GB na dane. Ze względu na ograniczony budżet oraz chęć zakupu Apple Pencil, wybrałem ten podstawowy. Na urządzeniu mam zainstalowane najważniejsze dla mnie aplikacje tj.: Spotify, Neflix, YouTube, Feedly, Nebo, OneDrive, x-kom, Allegro, Deco, Lightroom, SlideCase, kilka gier oraz wszystkie preinstalowane aplikacje Apple. Mam też pobranych kilka książek .pdf, masę plików z notatkami oraz cały koncert Metallica & San Francisco Symphony (mocno polecam, jest dostępny m.in. w Apple TV).

Nawet przy tylu plikach pozostaje wolne ok. 12 GB. Z czasem pewnie część tej pamięci zostanie zapełniona, jednak zawsze można korzystać z dodatkowej chmury (iCloud, OneDrive lub innej) do przechowywania np. zdjęć lub nieużywanych na co dzień plików.

Jeśli ktoś nie wybiera tego modelu z myślą o nagrywaniu filmów, pobieraniu całych sezonów seriali lub przechowywania pamiątkowych zdjęć, można wybrać wersję podstawową. Jednak tutaj każdy musi podjąć decyzję według swoich potrzeb. Dla mnie 32 GB są wystarczające.

Czas pracy baterii i ładowanie

W zależności od intensywności używania tablet może wytrzymać nawet 10 godzin ciągłej pracy. Jeśli ktoś podobnie jak ja zamierza korzystać z iPad’a jako dodatkowego urządzenia w domu, które służy do robienia notatek, przeglądu wiadomości, edycji zdjęć lub okazyjnego oglądania YouTube bateria wystarczy nawet na 3-5 dni.

Wtyczka dołączona do zestawu ma moc 20 watów i ładuje baterię do pełna w czasie ok. 4 godzin. Z ładowarki można też korzystać do ładowania iPhone’a.

Bezpieczeństwo

Do zabezpieczenia urządzenia można wykorzystać kod PIN wpisywany na ekranie lub Touch ID. Odcisk palca jest bardzo wygodny i może służyć też do weryfikacji płatności np. Apple Pay, jeśli do urządzenia zostanie podpięta karta. Jego działanie co prawda nie jest tak samo wygodne, jak Face ID (dużo droższe rozwiązanie znane z iPhone’ów oraz iPad’a Pro), ale jest to szybka forma na bezpieczne zabezpieczenie urządzenia. 

Czy warto kupić Apple iPad 8 generacji?

Nie przypadkowo w Internecie można spotkać się z powiedzeniem, że jeśli chce się kupić dobry tablet, to musi to być iPad Apple. Pierwszym argumentem jest długie wsparcie producenta z aktualizacjami, drugim świetna optymalizacja systemu oraz aplikacji, trzecim doskonała współpraca z dedykowanymi akcesoriami.

Trudno o lepszy tablet do 2000 zł, który sprawdzi się do notatek, rozrywki, a nawet pracy (podłączając do niego klawiaturę, spokojnie można odpisywać na meile lub nawet napisać dłuższy tekst). Jeśli komuś budżet pozwala, można dołożyć do wersji Air lub Pro, jednak z perspektywy użytkownika wybierającego pierwszy tablet lub chcącego urządzenie będące uzupełnieniem dla smartfona i laptopa, w tym przypadku mogę polecić Apple iPad 8 generacji.

apple pencil i tablet apple

Minusy

  • oba głośniki znajdujące się na jednej krawędzi
  • niska rozdzielczość przedniej kamery
  • Apple Pencil nie trzyma się magnetycznie urządzenia

Plusy

  • dobry stosunek ceny do jakości i wydajności
  • zapewnione długie wsparcie producenta
  • doskonała optymalizacja systemu i aplikacji
  • wydajność w codziennych i wymagających zadaniach
  • idealny do notatek (świetne odwzorowanie pisma)
  • bardzo dobra jakość dźwięku
  • świetne uzupełnienie ekosystemu Apple

Ocena redakcji

9/10
PL - Cena/Jakość