5 aplikacji mobilnych do obróbki zdjęć

Aplikacje do obróbki zdjęć są ostatnią deską ratunku, gdy pomimo wielu prób nie udało Wam się wydobyć pożądanego efektu na fotkach. Do wyboru macie aplikacje bardziej profesjonalne oraz te dedykowane osobom zaczynającym swoją przygodę z obróbką. Oto 5 aplikacji mobilnych do obróbki zdjęć.

Czy obróbka zdjęć jest w ogóle potrzebna?

Pierwszy telefon, który posiadał aparat fotograficzny pojawił się w sprzedaży w 2000 roku. Od tego czasu minęły już ponad dwie dekady i teraz chyba nikt nie wyobraża sobie smartfona bez dobrego aparatu. Producenci rozpieszczają nas co chwilę nowymi, udoskonalonymi obiektywami, a nawet kilkoma jednocześnie. Zdjęcia robione aparatem np. w smartfonach potrafią mieć naprawdę imponującą jakość. My zaś dzięki temu stajemy się coraz lepszymi fotografami i przyzwyczailiśmy się do tego, że fotografia mobilna towarzyszy nam na co dzień i rejestruje najlepsze chwile naszego życia.

Pisałam już o tym Jak robić dobre zdjęcia smartfonem. Jednak czasami nawet najlepszy obiektyw w smartfonie nie uchwyci tego, co chcecie pokazać i potrzebne jest np. podbicie kolorów, czy rozjaśnienie fotki. Dlatego dzisiaj zajmiemy się aplikacjami przeznaczonymi do tego celu. Zobaczcie 5 wybranych aplikacji mobilnych do obróbki zdjęć.

Najlepsze aplikacje do obróbki zdjęć

Adobe Lightroom – król mobilnej obróbki zdjęć

Na pierwszy ogień idzie oczywiście Adobe Lightroom. Jest to bezsprzecznie najlepszy program do obróbki zdjęć, z którego można korzystać na smartfonach. Do tego mobilna wersja, w przeciwieństwie do tej dostępnej na PC,  jest niemal w całości bezpłatna.

Aby zacząć w niej działać musicie zaimportować do aplikacji zdjęcia z pamięci smartfona. Później przechodzicie już do edycji tych przez Was wybranych.

Oczywiście dostępny macie cały pakiet podstawowej edycji: przycinanie, obracanie, czy zmianę proporcji zdjęć. Ale cała zabawa zaczyna się dopiero przy pracy z charakterystycznymi dla Lightrooma suwakami. I tutaj już możliwości obróbki są ogromne. Możecie zmieniać balans bieli, kontrast, ekspozycję, przejrzystość, czy podbicie koloru. Do tego edytować krzywą tonalną, a także odcień, nasycenie czy jasność poszczególnych kolorów.

lightroom - aplikacja do obróbki zdjęć
Zdjęcie podczas obróbki w Adobe Lightroom

Z początku mnogość funkcji dostępna w aplikacji może wydawać Wam się przytłaczająca, a sama obsługa zbyt skomplikowana. Jednak już po paru próbach zobaczycie, że nie taki Lightroom straszny jak go malują.

Jeśli macie dość współczującego wzroku znajomych oglądających Wasze zdjęcia po kolejnych deszczowych wakacjach nad Bałtykiem, proszę bardzo. Odrobina wprawy i nikt nie zorientuje się, czy to Kołobrzeg, czy plaże skąpanej w słońcu Tajlandii. No dobrze, trochę mnie poniosło, ale wiecie o co chodzi 😉

Lightroom na Instagramie zrobił już prawdziwą furorę. Powstało całe mnóstwo poradników do obsługi tej aplikacji. Możecie także korzystać z gotowych płatnych i bezpłatnych presetów, czyli filtrów, przygotowanych przez innych użytkowników.

Aplikacja dostępna jest w GooglePlay oraz AppStore

Snapseed – ulubiona aplikacja mobilnych fotografów

To bardzo często polecana aplikacja przez mobilnych fotografów. I słusznie, bo prezentuje szeroką gamę przydatnych funkcji i jest chyba najczęściej polecaną aplikacją, jeśli chodzi o rozjaśnienie zdjęć bez ubytku na ich jakości.

Snapseed oferuje ogrom zróżnicowanych filtrów przy każdym z dostępnych narzędzi i, co ważne, umożliwia ręczną regulację intensywności każdego z nich.

Oprócz standardowych opcji obróbki warto zwrócić uwagę na możliwość ręcznej korekcji perspektywy, czy możliwość nakładania zdjęcia na zdjęcie, czyli podwójną ekspozycję. W aplikacji możecie również dokonać korekty wybranych części zdjęcia według Waszych upodobań. Istnieje też narzędzie „Naprawianie”, dzięki któremu będziecie mogli usunąć niechciane elementy ze zdjęcia.

Opcji jest tu naprawdę dużo i trzeba przyznać, że ich obsługa nie sprawia większego problemu. Snapseed z całym przekonaniem umieszczam w pierwszej trójce najlepszych mobilnych aplikacji do obróbki zdjęć.

Aplikacja dostępna jest w GooglePlay oraz AppStore

snapseed- aplikacja mobilna do obróbki zdjęć
Widok narzędzi dostępnych w aplikacji snapseed

Vsco – idealna aplikacja dla początkujących

To jedna z najbardziej popularnych i lubianych aplikacji. Co sprawia, że jest tak popularna? Nie oferuje wszak nic więcej, niż to, co dostępne jest w wyżej wymienionych aplikacjach. Mało tego, Lightroom i Snapseed posiadają dużo więcej zaawansowanych funkcji. Może właśnie to prostota obsługi i prosty interfejs tak przyciągnęły rzesze zwolenników. Do tego jej wygląd przypomina ten na Instagramie – zdjęcia układają się w trzy kolumny kwadratowych kafelków.

Oprócz tego vsco swoją popularność zdobyło z pewnością dzięki wielu przepięknym filtrom. Dużym plusem aplikacji jest to, że zdjęcia po zapisaniu zachowują wysoką jakość.

Poza licznymi filtrami aplikacja  posiada m.in funkcję zmiany ekspozycji, temperatury barw, kontrastu, saturacji i wiele innych. Te funkcje, podobnie jak reszta opcji w vsco, jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze.

Kiedy korzystacie z aparatu wewnątrz aplikacji możecie ustawić ekspozycję i ostrość w dwóch różnych punktach – to bardzo przydatna funkcja. Robiąc np. zdjęcie bukietu kwiatów na tle ściany, ostrość możemy ustawić na kwiaty lub ścianę, a ekspozycją dowolnie manipulować.

Jeśli zależy Wam na prostej, intuicyjnej obróbce zdjęć, a do tej pory nie znaliście vsco, szybko to nadróbcie! Przeczytajcie też o tym kim są vsco girls.

Aplikacja dostępna jest w GooglePlay i AppStore

vsco - aplikacja mobilna do obróbki zdjęć
Widok narzędzi dostępnych w aplikacji vsco

PicsArt – edytor zdjęć i serwis społecznościowy w jednym

PicsArt to edytor zdjęć mobilnych, który umożliwia klonowanie, kadrowanie, obcinanie, dodawanie nakładek tekstowych czy nakładanie nowych filtrów.

Dzięki aplikacji możecie dodać efekt wyjątkowego światła czy sztuczny bokeh – czyli efekt artystycznie rozmazanego tła. Oprócz obróbki zdjęcia zrobicie w nim także kolaże, dodacie nalepki, czy fonty. Rozmiar zdjęcia możecie dopasować ze względu na to w jakich mediach społecznościowych chcecie je publikować.

Jednak PicsArt to nie tylko aplikacja do obróbki zdjęć, to także serwis społecznościowy, w którym możecie dzielić się efektami z innymi użytkownikami.

Aplikacje dostaniecie w GooglePlay i AppStore

picsart - aplikacja
Screen z aplikacji PicsArt

Candy Camera – narzędzie do robienia idealnego selfie

W tej aplikacji macie ogólne funkcje obróbki i te przeznaczone specjalnie do portretów. Tymi drugimi właśnie Candy Camera zdobyła wielu zwolenników. Aplikacja kojarzona jest przez wielu głównie jako narzędzie służące do poprawiania wyglądu selfie.

candy camera aplikacja do obróbki zdjęć
Screen z aplikacji Candy Camera

Już jedno kliknięcie wystarczy, by poprawić urodę na zdjęciach. W zakładce „beauty” znajdziecie opcje, dzięki którym możecie wysmuklić twarz, powiększyć oczy, zmniejszyć nos, czy wygładzić skórę.

Wasza sylwetka wyszła niekorzystnie na zdjęciu? Z pewnością to mąż – żywy statyw – zrobił je ze złej perspektywy. Spokojnie, z tym Candy Camera też sobie poradzi. Od jakiegoś czasu opcje upiększania poszerzone są bowiem także o możliwości poprawiania sylwetki m.in. wydłużanie nóg, czy wysmuklenie talii. Jednym słowem: kompleksowo możecie poprawić swój wygląd na zdjęciach. Czy jest to jednak słuszna droga – decyzje pozostawiam Wam.

Aplikacja dostępna jest na Android oraz iOS