Jak ochronić się przed szkodliwym działaniem słońca? Odkryj najlepsze aplikacje sprawdzające promieniowanie UV

Walizka spakowana? Urlop zaplanowany? Teraz zatrzymaj się i zastanów się, czy rzeczywiście wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Pamiętaj, że ciepłe dni sprzyjają większej, niż zazwyczaj, ekspozycji na światło słoneczne. Specjaliści alarmują, że gdy promieniowanie słoneczne jest zbyt duże, może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Na szczęście możesz temu zapobiec, korzystając z polecanych aplikacji do sprawdzania promieniowania UV w danej lokalizacji. Sprawdź ich potencjał.

Promieniowanie UV i jego konsekwencje

Na początku trzeba zaznaczyć, że dobrze zaplanowany kontakt ze słońcem nie jest dla nas niebezpieczny i niesie za sobą więcej dobrego, niż złego. Rozsądne przebywanie na słońcu poprawia funkcjonowanie mózgu, a więc i nasz nastrój. Dodatkowo, promienie słoneczne dostarczane do organizmu, w odpowiednich ilościach, obniżają ciśnienie krwi, pobudzają wzrost u dzieci, niwelują niektóre choroby skóry oraz powodują wytwarzanie witaminy D3 (nie bez przyczyny nazywanej zamiennie witaminą słońca), która wpływa na odporność i samopoczucie.

Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Przede wszystkim, planując przebywanie na słońcu, zadbajmy o odpowiednie nakrycie głowy i krem z filtrem UV. Im jaśniejszą mamy karnację, tym powinien być on wyższy. Z kolei, gdy słońce jest najmocniejsze, w godzinach 12-16, najlepiej go unikać, chowając się w cieniu. Zapewnijmy sobie także odpowiednie nawodnienie organizmu, pijąc dużo wody. Warto też systematycznie chłodzić się wodą od zewnątrz, np. basenie, który możesz z powodzeniem zorganizować nawet we własnym ogrodzie. 

To może Cię zainteresować:

💧Domowe spa w ogrodzie – jak zorganizować wodny relaks?

💧 Ranking najlepszych basenów ogrodowych. Sprawdź, jak zapewnić sobie i bliskim wodną radość

Nadmierna ekspozycja na słońce, bez przestrzegania powyższych wskazówek, może doprowadzić do poparzenia słonecznego, w konsekwencji do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet do jego utraty. Odpowiednia ochrona przed słońcem jest bardzo ważna również w przypadku dzieci – twierdzi się, że zbyt duże promieniowanie UV może stać się przyczynkiem chorób pojawiających się na kolejnych etapach życia.

Polecane baseny:


aplikacje do sprawdzania promieniowania UV

Czym jest niewidzialne promieniowanie UV?

Słońce wytwarza wiele rodzajów promieniowań – widocznych i niewidocznych. Spośród nich najbardziej niebezpiecznym jest promieniowanie UV (UVA i UVB). To właśnie ono stanowi niechlubną stronę pięknej pogody. 

Skrót „UV” oznacza nic innego jak ultrafiolet, który wpływając na pigment skóry, odpowiada za naszą opaleniznę. Jego rozsądne i zabezpieczone w odpowiedni sposób dawkowanie jest dla nas sprawą normalną. Niestety jednak, gdy jest go za dużo, przynosi więcej szkód, niż korzyści. Specjaliści od lat alarmują, że nadmierna ekspozycja na słońce może powodować poparzenie słoneczne, rozwój nowotworów skóry (np. czerniaka), a w najlepszym wypadku będzie powodem szybszego fotostarzenia się skóry.

Polecane aplikacje do sprawdzania promieniowania UV 

Okazuje się zatem, że jeśli chcemy być odpowiednio zabezpieczeni przed negatywnym wpływem otoczenia, samo sprawdzenie pogody na nadchodzący urlop nie wystarczy. Liczy się to, gdzie promieniowanie UV może być największe. Taka wiedza pozwoli z pełnym sukcesem zaplanować nie tylko ciekawy, ale i zdrowy wypoczynek na świeżym powietrzu. Poniżej zostawiamy kilka interesujących programów na smartfony, które skutecznie w tym pomogą. 

aplikacje sprawdzania promieniowania UV

SunSmart Global UV

Pierwsza propozycja, która sprawdza szkodliwe promieniowanie UV to nowość na rynku aplikacji mobilnych. Jej głównym pomysłodawcą jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

SunSmart Global UV dostarcza pięciodniowe prognozy UV i prognozy pogody w określonych przez użytkownika lokalizacjach. Co więcej, wskazuje także na przedziały czasowe, kiedy promieniowanie UV może być największe – tak, abyśmy wiedzieli, w którym momencie należy się przed nim najbardziej zabezpieczyć. 

Aplikacja WHO do sprawdzania intensywności słońca umożliwia włączenie krajowych i lokalnych strumieni danych. Póki co, dostępne w niej języki źródłowe to: chiński, angielski, francuski, rosyjski, holenderski i hiszpański.

SunSmart Global UV pobierzemy w sklepach: Google Play oraz AppStore

fot. AppStore

UVLens 

Kolejna aplikacja do ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV to bardzo intuicyjny program, o przyjemnym layoutcie. UVLens, podobnie do innych tego typu rozwiązań, gwarantuje dostęp do narzędzi i treści edukacyjnych dotyczących przebywania na słońcu.  

Jak to wygląda w praktyce? Proponowany program na urządzenia mobilne umożliwia zaplanowanie bezpiecznego przebywania na słońcu oraz potrafi określić ryzyko poparzenia w kontekście naszej karnacji. Aplikacja UV Lens proponuje także aktualizowane na bieżąco widgety z najważniejszymi informacjami na temat promieniowania w naszej lokalizacji. Są tu też przypomnienia dotyczące ochrony przeciwsłonecznej w najbardziej newralgicznych punktach dnia. 

UVLens pobierzesz w sklepach: Google Play oraz AppStore

fot. uvlens.com

QSun – Vitamin D, UV Index & Sun Exposure Tracker

Trzecie miejsce zajmuje aplikacja na smartfon QSun, która skutecznie pomaga unikać poparzeń słonecznych. Wszystko dzięki precyzyjnie wyselekcjonowanym informacjom, które mówią, kiedy należy unikać słońca albo szukać skutecznej ochrony przeciwsłonecznej. Program z genialnym efektem pomaga w ten sposób zapobiegać starzeniu się skóry i wielu, wynikającym z poparzeń słonecznych, chorobom. 
 
Do dyspozycji użytkownika są tu m.in. mapy promieniowania UV dla wybranej lokalizacji, alerty o zwiększonej intensywności promieniowania słonecznego, a także narzędzia pozwalające określić stan i wiek skóry oraz jej karnację. Te ostatnie pozwolą też na dobranie odpowiedniego dla niej filtru przeciwsłonecznego SPF. 

QSun znajdziesz w sklepach: Google Play oraz AppStore

Qsun aplikacja
fot. AppStore

Indeks UV

Ta propozycja jest chyba jedną z najbardziej konkretnych w tym zestawieniu. Indeks UV to program na smartfony, który wykorzystuje najlepsze dane pogodowe, a następnie prowadzi na nich precyzyjne obliczenia – tak, aby zapewnić dokładny pomiar promieni UV dla lokalizacji, w której akurat się znajdujemy. Znając jego wartość, mamy pewność, że poparzenie słońcem odejdzie w niepamięć. 

Za pomocą aplikacji do sprawdzania promieni UV możemy też m.in. wybrać swój rodzaj skóry, a następnie otrzymywać spersonalizowane na jego podstawie wskazówki, które pomogą bezpiecznie korzystać ze słońca. Dotyczą one np. niezbędnych akcesoriów i kremów z filtrem. 

Indeks UV pobierzemy w sklepach: Google Play oraz AppStore

indeks uv aplikacja
fot. Google Play

UVI Mate

Twórcy UVI Mate twierdzą, że aplikacja ta jest „osobistym trenerem ochrony przed słońcem, którego celem jest dbanie o zdrowie skóry”. I trudno się z tym nie zgodzić. UVI Mate stanowi bowiem kompleksowe rozwiązanie dla tych, którzy chcą mądrzej spędzać czas na świeżym powietrzu w trakcie słonecznych dni. 

Ostatnia aplikacja do sprawdzania promieniowania ultrafioletowego w naszym zestawieniu pozwala sprawdzać jego maksymalną wartość – bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Ponadto, ten intuicyjny program na smartfony potrafi przewidzieć, jak będzie ono wyglądało nawet na 6 godzin do przodu. 

Podobnie do poprzedniczek, UVI Mate umożliwia też pozwoli na wybranie swojego rodzaju skóry oraz weryfikacje odpowiedniego SPF i bezpiecznego czasu opalania. Skorzystamy tu z m.in. przypomnień o ochronie przeciwsłonecznej i alertów ostrzegających przed wysokim promieniowaniem UV oraz porad, dostosowanych do bieżących warunków atmosferycznych. 

UVI Mate pobierzemy w sklepach: Google Play oraz AppStore.  

uvi mate aplikacja
fot. uvimate.com
Źródła tekstu: Google Play, AppStore, uvimate.com, uvlens.com, public.wmo.int, laroche-posay.pl, opracowanie własne