Aplikacje do liczenia kalorii. Poznaj kalkulatory kalorii na smartfon

Nie ma lepszej motywacji do zadbania o własną formę, niż nowy rok i nadchodząca wiosna. Więcej słońca, to więcej energii do podejmowania wyzwań i pokonywania własnych słabości, prawda? A skoro już przy energii jesteśmy, w tym temacie warto nieco sobie pomóc, korzystając z aplikacji, które policzą kalorie, odpowiednio skomponują i zbilansują indywidualną dietę, a czasem nawet zmotywują do aktywności. Wszystko w trosce o Twoje zdrowie i samopoczucie.

Najlepsze aplikacje do liczenia kalorii na smartfon

Oto TOP 5 aplikacji do liczenia kalorii, które zainstalujesz na własnym smartfonie:

  1. FatSecret
  2. Fitatu
  3. MyFitnessPal
  4. VitaScale
  5. YAZIO
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj cały tekst. 

Kalkulator kalorii na smartfon – czy warto?

Jasne, że tak. Co prawda dodatkowa porcja serniczka jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale wszyscy zgodzimy się, że warto wiedzieć co przynoszą za sobą określone produkty, jak wpływają na nasze zdrowie i sylwetkę oraz czego powinniśmy unikać, aby cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem. Kluczem do sukcesu w walce o lepsze samopoczucie i wygląd jest więc świadomość tego, co i w jaki sposób jemy. 

Zamiast tabliczki czekolady, w tym roku postaw więc na koktajl, z dodatkiem np. spiruliny lub innych prozdrowotnych składników, które dostarczą odpowiednią dawkę energii i pomogą w lepszej przemianie materii. 

Aby wiedzieć, w jakim jesteś aktualnie punkcie, możesz skorzystać z wygodnych aplikacji do liczenia kalorii. Są to intuicyjne, czasem bardzo rozbudowane programy na smartfon, które nie tylko zliczą ilość pochłoniętych dziennie kalorii, ale również pokażą, że jedzenie w stylu fit może być pełne kolorów, różnorodnych smaków i kulinarnych fantazji.

Najważniejsze zalety aplikacji do liczenia kalorii

Aplikacje do liczenia kalorii na smartfon pozwalają przede wszystkim sprawnie i skutecznie kontrolować energię kaloryczną w spożywanych dziennie posiłkach. Skutecznie dyscyplinują też w kwestii redukcji wagi i dążenia do wymarzonej sylwetki.

Ich obsługa jest prosta i bardzo intuicyjna – zazwyczaj wystarczy jedynie wprowadzić spożywane na bieżąco posiłki, a kalkulator kalorii automatycznie wygeneruje raport o tym, ile kalorii przyjęliśmy oraz na jak wiele możemy sobie jeszcze pozwolić w kontekście indywidualnych założeń oraz kondycji zdrowotnej. 

Niektóre z aplikacji do liczenia kalorii umożliwiają również skanowanie produktów, zapamiętują ulubione posiłki, a także podpowiadają ciekawe i zdrowe przepisy, które można wdrożyć w swój tok odżywiania tak, aby nie przekroczyć zalecanej dawki energii kalorycznej.

Co ważne, kalkulatory kalorii na smartfon posiadają imponującą bazę produktów, która zazwyczaj sukcesywnie poszerzana jest o nowe pozycje przez samych użytkowników. Instalując więc program na swój telefon, będziesz mieć możliwość uczestniczenia w jej tworzeniu.

Ale to nie wszystko. Jak wiadomo, samo ograniczenie kalorii w drodze po wymarzoną sylwetkę i zdrowie to nie wszystko. Liczy się również aktywność fizyczna. Właśnie dlatego, korzystając z wybranych programów do liczenia kalorii na smartfon, będziesz mieć możliwość sparowania ich z aplikacjami mierzącymi aktywność. Za ich pośrednictwem skutecznie zmonitorujesz też zmiany w masie ciała, postępy w walce z nadwagą oraz wprowadzisz w życie sugerowane ćwiczenia, które w większości przypadków stworzone zostały we współpracy z dietetykami i proponowane są adekwatnie do aktualnego bilansu żywieniowego.

Sprawdź:

☀️Potrzebujesz motywatora do ruchu na wiosnę? Aplikacja do mierzenia aktywności Stepler to dobry wybór

☀️Darmowe aplikacje do biegania – mierz siły na zamiary, wyznaczaj nowe trasy i baw się świetnie

☀️Koniec z wymówkami. Poznaj aplikacje, które przypomną Ci o piciu wody

dieta aplikacje liczenie kalorii

Polecane kalkulatory kalorii na smartfon

FatSecret  

Bardzo przyjemna dla oka aplikacja, w której wszystko jest uporządkowane i podane w lekkostrawnej formie. Na początku program do liczenia kalorii poprosi Cię o podstawowe informacje, takie jak waga, wzrost, płeć. Później doprecyzuje, czy masz na celu utratę wagi, czy też przybranie kilku kilogramów i poprosi o określenie stylu życia – aktywny, średnio aktywny, a może statyczny? Nie naginaj prawdy, wpisuj rzeczy tak jak się mają, bo tylko wtedy osiągniesz upragnione efekty.

Następnie, szybko odkryjesz, że poprzez rejestrację programu, staniesz się częścią społeczności, która wspólnie tworzy tu niepowtarzalną atmosferę, motywuje się nawzajem i poszerza zasoby informacyjne aplikacji. Od tej pory możesz wymieniać się przepisami, robić zdjęcia przygotowanych przez siebie potraw i dzielić się z innymi użytkownikami spostrzeżeniami na temat żywienia, zdrowego trybu życia i tego, jak wpływa on na Twój organizm.

Z rzeczy czysto technicznych trzeba też zaznaczyć, że FatSecret pozwoli zapisać kalorie, podpowie ile jeszcze możesz ich przyjąć w danym dniu oraz wyszczególni wartości odżywcze wprowadzonych posiłków. Dodatkowo pozwoli Ci śledzić postępy w odżywianiu i dążeniu do wymarzonej sylwetki w perspektywie czasowej, porównując wyniki dzienne, tygodniowe, a nawet miesięczne. Aplikacja dysponuje również zakładką, w której znajdziesz ciekawe przepisy na niskokaloryczne, ale nadal pyszne potrawy.

FatSecret pobierzesz w sklepie Google Play oraz w AppStore.

Fitatu

Ta aplikacja zasługuje na miejsce w naszej piątce głównie przez to, że w kontekście liczenia kalorii jest niebywałą skarbnicą wiedzy. Pozwala stworzyć przejrzysty spis posiłków, uwzględnia najmniejsze przekąski, a co najważniejsze oferuje gotową bazę posiłków, które możemy zamówić np.  w restauracjach. 

Znajdziesz tu też spis popularnych produktów, dostępnych w marketach. Wszystko dzięki temu, że każdy użytkownik ma możliwość dopisania do listy swoich pozycji, tym samym ją tworząc. Fitatu precyzyjnie wskaże także składniki i wartości odżywcze spożytych posiłków.

Trzeba też jasno stwierdzić, że aplikacja do liczenia kalorii Fitatu jest bardzo łatwa w obsłudze, przynosząc przy tym przydatne funkcjonalności, jak np. możliwość zeskanowania kodu kreskowego produktu i w ten sposób odszukania go w bazie, zamiast ręcznego wpisywania. Ponadto możemy korzystać z bogatej bazy ćwiczeń. 

Fitatu daje się także sparować z aplikacjami mierzącymi aktywność, przez co otrzymasz kompleksową informację o czynnikach wpływających na organizm i jego kondycję. Prosty i przejrzysty interfejs umożliwi z kolei wygodne monitorowanie postępów, w tym zmian masy ciała i drogi, jaka pozostała do osiągnięcia zamierzonych celów.

Fitatu pobierzesz na system Android oraz iOS.

MyFitnessPal

Monitoruj kalorie, analizuj składniki i rejestruj ćwiczenia, korzystając z MyFitnessPal – kalkulatorem kalorii na smartfon, który będzie Twoją bazą wiedzy na temat zdrowego trybu życia i skutecznego zrzucenia wagi. Dzięki przystępnej formie aplikacji MyFitnessPal możesz w błyskawicznym tempie dodawać produkty, które spożywasz, licząc przy tym kalorie i monitorując bieżące picie wody. 

Ponadto, oprócz możliwości liczenia kalorii, skorzystasz tu z bogatej bazy ćwiczeń, które sprawią, że szybciej i zdrowiej zrzucisz zbędne kilogramy.

Kalkulator kalorii MyFitnessPal jest rekomendowany przez dietetyków i pozwala na budowanie sieci kontaktów ze swoimi znajomymi, przez co skutecznie zwiększa motywacje w drodze po żywieniowy sukces. Wyznacz cel, który chcesz osiągnąć, a później korzystaj z dobrodziejstw aplikacji do liczenia kalorii na własnym smartfonie.

Aplikację pobierzesz na smartfony z Androidem oraz iOS.

VitaScale

Kolejna aplikacja, która w bardzo przyjemnej formie pozwala dobierać pożywienie właściwie pod względem kalorycznym i prowadzić dobowy bilans przyjmowanych kalorii. Ponadto znajdziesz w niej najważniejsze informacje o wartościach odżywczych, które z każdym rejestrowanym posiłkiem dostarczasz swojemu organizmowi podczas dnia. 

Czekają tu na Ciebie także propozycje aktywności fizycznych, które pomogą zredukować tkankę tłuszczową oraz bogata bazę produktów do wyszukania – zarówno sklepowych, jak i dań restauracyjnych.

Moim zdaniem jednak na szczególną uwagę w przypadku VitaScale zasługuje jej oprawa graficzna i rzadko spotykane niuanse, np. możliwość głosowego wyszukiwania produktów lub zeskanowania ich za pomocą kodu kreskowego. Sprawa niezwykle istotna dla osób, które cenią sobie wielozadaniowość i często robią kilka rzeczy na raz.

I opcja moim zdaniem najistotniejsza – aplikacja Vitascale została napisana w pierwszej kolejności z myślą o diabetykach. W związku z tym, znajdziesz w niej takie funkcjonalności, jak: kalkulator wymienników (WW, WBT) czy dzienniczek diabetyka.

Aplikację VitaScale pobierzesz  w sklepie Google Play.

YAZIO – licznik kalorii

Nasze zestawienie zamyka bezpłatna aplikacja YAZIO, dzięki której możesz kontrolować nie tylko bieżące spożywane kalorii, ale także każdą aktywność fizyczną, oraz układać indywidualny plan żywienia. To z kolei sprawia, że masz dostęp do pełnych statystyk związanych z redukcją wagi oraz raportów z postępami. Te ostatnie są z kolei genialnym motywatorem, aby osiągać swoje cele szybciej, łatwiej i przyjemniej.

yazio aplikacja
fot. AppStore

W aplikacji do liczenia kalorii YAZIO znajdziesz bazę ponad 2 milionów produktów żywnościowych, dzięki której możesz precyzyjnie prześledzić przyswajane wraz z konkretnym pokarmem kalorie, węglowodany, białka i tłuszcze. Co więcej, do swojej dyspozycji masz tu wbudowany skaner kodów kreskowych dla ich szybkiego wyszukiwania. W razie potrzeby możesz też szybko skopiować przepisy lub wyniki i przesłać swoim znajomym.

Kalkulator kalorii YAZIO pobierzesz w sklepie Google Play lub w AppStore