Najlepszy robot sprzątający poniżej 1000 zł? Recenzja HEXO Duo White

Wszyscy mamy jakieś misje do realizacji. W pandemii jedną z moich codziennych misji jest mieć czyste mieszkanie. Do tak wieloetapowego zadania, jakim jest sprzątanie, najlepiej mieć kilku pomocników. A najlepszymi pomocnikami są – jeśli nie ludzie – to rzecz jasna, roboty. Przez miesiąc w dwóch arcyważnych obowiązkach wyręczał mnie robot sprzątający 2w1 HEXO Duo White. Jak HEXO Duo zrealizował swoją misję odkurzająco- mopującą? Sprawdźcie sami, zapraszam.

Biały wybawca na dwóch kołach

Przybył HEXO Duo White! Mój wyzwoliciel od żmudnych, codziennych czynności. To bardzo ładny robot sprzątający i mopujący. Właśnie takie roboty 2w1 lubię najbardziej, bo wyręczają w dwóch obowiązkach domowych. Bardzo mi się podoba jego subtelny, ale wyrazisty design. Od razu przypadł mi do gustu. Pomimo iż moim ulubionym kolorem jest czarny, to jednak robot sprzątający w wersji białej bardzo mi się spodobał. Bezdyskusyjną zaletą jasnego koloru jest to, że nie widać na nim kurzu i białych włosów mojego psa. Wada jest jedna – odznaczają się ewentualne obicia od mebli. Ale czy to jest kłopot? Ależ skąd! Można je łatwo i szybko zmyć przecierając delikatnie wilgotną gąbką.

HEXO Duo jak wygląda

Mocną stroną robota sprzątającego HEXO Duo jakość i precyzja, z jakimi został wykonany. Widać i czuć (mając go w rękach), że mamy do czynienia z urządzeniem, które przeszło staranną kontrolę jakościową. Każdy element jest dobrze dopasowany, a całość sprawia wrażenie naprawdę solidnej. Dzięki temu w ogóle nie martwiłam się, że podczas użytkowania w jakiś sposób robot może ulec uszkodzeniu.

Wyposażenie HEXO Duo

Robota sprzątającego HEXO Duo wyjęłam z opakowania razem ze szczotką główną i pojemnikiem na odpady, który – ku memu zdziwieniu – okazał się spory – bo ma aż 600 ml. Duży zbiornik na brud wraz z wytrzymałą baterią (2600 mAh) idealnie sprawdzą się w dużych mieszkaniach, nawet do 120 m². W pojemniku na kurz znajduje się filtr HEPA, odgrodzony od kurzu wstępnym filtrem. Dzięki takiemu zastosowaniu skutecznej i wieloetapowej filtracji cały brud pozostaje w pojemniku.

HEXO Duo White spód

Co jeszcze znajdziemy w opakowaniu?

 • Dwie szczotki boczne, dzięki którym sprzątanie jest bardzo efektywne. Wypróbowałam robota pozbawionego tychże szczotek i nie polecam, bo nie zamiata brudu, który znajduje się wokół szczotki głównej. Czyści tylko obszar pod szczotką główną, co oczywiście jest zrozumiałe.
 • Stację dokującą, do której podpina się zasilacz. Napięcie akumulatora wynosi 14,4 V.
 • Zbiornik na wodę o pojemności 350 ml wraz ze szmatką z mikrofibry. Tak spory pojemnik na wodę pozwala na dwukrotne dokładne umycie podłogi w moim mieszkaniu (42 m²).
 • Pilot, także biały jak robot. Wygodny i prosty w użytkowaniu. Dla ułatwienia mamy na przyciskach rysunki, które odwzorowują funkcje robota. Do pilota dołączone są dwie baterie.
HEXO Duo pilot
 • Szczoteczka czyszcząca, która pomaga w dokładnym oczyszczaniu pojemnika na brud i szczotki głównej.
 • Taśma magnetyczna. Przy pierwszym zetknięciu się z tymże tajemniczym przedmiotem, towarzyszyło mi zdziwienie. Zaczęłam się głowić nad jego funkcją. Podejrzewałam, do czego może mi się przydać. Instrukcja obsługi potwierdziła moje domniemania. Taśma magnetyczna służy do odgrodzenia części powierzchni, której robot nie powinien czyścić. W ten sposób tworzymy tzw. wirtualną ścianę, przez którą HEXO Duo nie może przejechać. Taśmę możemy ciąć wedle naszych potrzeb.
HEXO Duo taśma magnetyczna
 • Instrukcja obsługi robota sprzątającego, w której w sposób wyczerpujący omówiono wszystkie zagadnienia związane z użytkowaniem robota.
 • Instrukcja obsługi połączenia z aplikacją HEXO Home. Opisy są klarowne, więc nikt nie powinien mieć problemu z pobraniem i uruchomieniem aplikacji. Co ciekawe, ta sama instrukcja zawarta jest także w głównej instrukcji obsługi robota HEXO Duo.

HEXO Duo White – moc ssania

HEXO Duo został wyposażony w nowoczesny silnik bezszczotkowy. Jego moc jest imponująca, bowiem sięga aż 24 W. A moc ssania to bagatela, 1800 Pa. Przy czym praca silnika nie jest głośna, bo natężenie dźwięku wynosi zaledwie ok 59 dB. Mocny silnik i cicha praca to świetne rozwiązanie dla robota sprzątającego, a najlepsze dla uszu jego użytkownika. W przypadku Hexo Duo duża moc ssąca i niskie dźwięki to duet iście popisowy. Najlepsze jest to, że przy tej wirtuozerii można spokojnie zasnąć, nie wspominając już o czytaniu książki czy oglądaniu filmów.

HEXO Duo White design

Muszę się przyznać, że zdarzyło mi się pewnego popołudnia uciąć sobie drzemkę, gdy HEXO Duo dzielnie sprzątał. Nawet nie wiedziałam, kiedy znalazłam się w objęciach Morfeusza. Przyjemnie jest zasypiać z myślą o braku obowiązku odkurzania i mycia podłóg.

Taki subtelny koncert może trwać do 100 minut, dzięki pojemnej baterii. Ale czy HEXO Duo daje spektakle udane? Przekonajcie się sami.

Hexo Duo i jego inteligentna nawigacja

Dobrze jest mieć robota, a inteligentnego robota – jeszcze lepiej. Hexo Duo posiada system inteligentnej nawigacji IPANS 2.0, umożliwiający robotowi na ustalenie swojej pozycji w czasie rzeczywistym i sprzątanie w sposób usystematyzowany. Zatem oczyści każdy zakamarek naszego mieszkania.

Robot sprzątający wyposażony jest w czujniki zabezpieczające go przed upadkiem ze schodów. Bardzo przydatna funkcja w szczególności, gdy robot odkurza pod naszą nieobecność. Bowiem nie sprawi nam przykrej niespodzianki w postaci robota po wypadku (upadku ze schodów).

Nie musimy się także martwić o powrót Hexo Duo do stacji dokujące po skończonej pracy lub osiągnięciu poziomu baterii poniżej 20%. W tylko jednej sytuacji robot nie wraca sam do stacji ładującej – po wykonaniu sprzątania po spirali, ale o tym dokładnie później. Bateria robota do pełnego naładowaniu potrzebuje zaledwie 5 h. W ciągu jednego cyklu sprzątania HEXO Duo odkurzy precyzyjnie mieszkanie o powierzchni 120 m². Z kolei moje mieszkanie o powierzchni 42 m² – nie tylko odkurzy, ale także wymopuje.

HEXO Home

Aplikację HEXO Home dostępną na androida i iOS, szybko i łatwo się instaluje. Nie miałam przy tym ani jednego problemu. Korzystanie z aplikacji też jest bezproblemowe. Grafiki i opisy są jasne. Aplikacja obsługuje sieć WiFi o częstotliwości 2,4 GHz. Za pomocą aplikacji, jak i pilota, robotem możemy sterować ręcznie. Ale wiadomo, że najwygodniej i najsprawniej przez aplikację.

Widok ekranu głównego aplikacji HEXO Home

W aplikacji HEXO Home możemy ustawić harmonogram sprzątania zgodnie z naszymi upodobaniami. W harmonogramie wyznaczamy konkretne dni, godziny i tryby sprzątania. Każdemu takiemu zadaniu przypisujemy nazwę. Tak więc robot włącza się automatycznie o wyznaczonych porach nawet wtedy, kiedy nie ma nas w domu.

HEXO Home aplikacja harmonogram sprzątania

Za pomocą aplikacji HEXO Home możemy również włączyć robota, będąc poza domem, żeby po powrocie cieszyć się czystą podłogą. To jest jeden z plusów aplikacji, które bardzo lubię. W aplikacji mamy podgląd mapy obszaru sprzątającego, wykrywanie błędów, ewentualnych blokad robota oraz ustawień harmonogramu sprzątania. Tak więc mamy pełną kontrolę nad urządzeniem, nie mając go na oku w rzeczywistości.

Odkurzanie i mopowanie w wykonaniu HEXO Duo

Jak sądzicie, jak ten przyjemniaczek sprząta? Otóż bardzo dobrze. HEXO Duo odkurza i mopuje na wysokim poziomie, bo tak właśnie został zaprojektowany. Taki efekt pozwalają osiągnąć wspomniane przeze mnie rozwiązania, dzięki którym robot zadowoli wszystkich potencjalnych użytkowników. Mam tutaj na myśli osoby mające dzieci, które lubią nabrudzić, oraz posiadaczy gubiących sierść zwierząt. HEXO Duo będzie więc bardzo przydatnym robotem dla tych, którzy na co dzień mają sporo sprzątania.

Wróciwszy do zwierzaków… Bardzo mnie zdziwiło, że HEXO Duo White poradził sobie z usunięciem sierści mojego psa z dywanów. Nie spodziewałam się tego, więc tym większa była moja radość.

À propos dywanów, HEXO Duo wjeżdżając na dywan automatycznie zwiększa siłę ssania, żeby dokładnie oczyścić bardziej wymagający obszar. Tak samo działa, gdy natrafi na szczególnie zabrudzoną powierzchnię. Jest to funkcja bardzo pomocna, bo nie musimy pamiętać o tego typu miejscach. Robot jest tak miły, że sam nas wyręczy.

W trakcie pracy HEXO Duo możemy regulować siłę ssącą. Do wyboru mamy trzy tryby mocy ssącej: ekonomiczny, normalny i intensywny. Tryby ekonomiczny i intensywny (oprócz odkurzania dywanów) włączamy wedle uznania. Natomiast na trybie normalnym robot działa automatycznie przy każdym włączeniu.

W aplikacji mamy do wyboru 5 trybów sprzątania:

 • Odkurzanie automatyczne – całej powierzchni. Po uruchomieniu tej funkcji robot włącza normalny tryb mocy ssącej. Pokój odkurza metodycznie, tworząc mapę pomieszczenia. W tym czasie HEXO Duo oblicza wielkość sprzątanej powierzchni i czas na to przeznaczony. Na początku ruch robota jest liniowy, następnie przechodzi do trybu sprzątania wzdłuż krawędzi. HEXO, napotykając po drodze krzesła, meble czy inne przeszkody, sprząta naokoło nich, po czym kontynuuje ruch wyjściowy. Gdy wyczyści podłogę wzdłuż ścian, zmienia kierunek. System się świetnie sprawdza, bo nawet jeśli nie uda mu się doczyścić któregoś z obszarów, to w drugiej rundzie zrobi to na pewno.
 • Odkurzanie punktowe – robot wykonuje ruch po spirali. Ten tryb jest do obszarów bardziej zabrudzonych o niewielkiej powierzchni. Po wykonaniu zadania HEXO Duo się wyłącza. Nie wraca sam do stacji dokującej. Ten tryb odkurzania trwa krótko. Sami zobaczcie na filmiku.
 • Odkurzanie pokoju (pojedynczego pomieszczenia) – funkcja umożliwia nam wyznaczenie HEXO Duo pomieszczenia, które ma posprzątać. Po zakończeniu zadania przechodzi do kolejnego pomieszczenia. Tę funkcję możemy włączyć w aplikacji lub na przycisku pilota.
 • Odkurzanie krawędzi – robot podjeżdża do krawędzi i sprząta. HEXO Duo porusza się wzdłuż krawędzi ścian, mebli, odkurzając także rogi pomieszczenia. Robi to dokładnie, fragment po fragmencie.
 • Mopowanie podłogi w wykonaniu HEXO Duo White jest także wysoce zadowalające. Jak już wcześniej wspomniałam – dzięki pojemnemu zbiornikowi na wodę może spokojnie umyć podłogi w całym mieszkaniu do 120 m². Pomaga mu w tym pojemna bateria. Tutaj analogicznie jak podczas odkurzania, mamy do wyboru trzy tryby (intensywności) poboru wody: niski do podłóg drewnianych, średni do paneli oraz wysoki do czyszczenia kafelek. Tę funkcję także możemy włączyć w aplikacji i na pilocie. Robot nie powinien mopować dywanu. W tej sytuacji przyda nam się taśma magnetyczna, która oddzieli dywan od mopowanej powierzchni. Po skończonym zadaniu powraca automatycznie do stacji dokującej. Należy pamiętać, żeby od razu usunąć pojemnik na wodę, aby uchronić od zalania powierzchnię w tym i stację ładującą.

Jak HEXO Duo radzi sobie z przeszkodami?

Robot ma niską konstrukcję (76 mm), co pozwala mu wjechać pod nisko zawieszone meble. Pod tym względem jest to niewątpliwa zaleta. Z drugiej jednak strony, wiąże się to z niskim zawieszeniem, które to nie pozwala robotowi, na przykład na płynne pokonanie nóżek od suszarki. Przytoczyłam akurat tę rzecz, bowiem w moim mieszkaniu tylko tej przeszkody nie pokonywał z łatwością. Ale ją ostatecznie pokonał, tylko wcześniej troszeczkę się pomęczył.

A tam suszarka, progi w każdym domostwie są kluczową przeszkodą do pokonania przez robota sprzątającego. Tutaj muszę HEXO Duo pochwalić, bo radzi sobie bardzo przyzwoicie w ich forsowaniu. Robot poradzi sobie z pokonaniem progów do 1,5 cm wysokości. W istocie przejechał przez każdy napotkany na swojej drodze próg samodzielnie, bez mojej interwencji.

Nie sądziłam, że robot sprzątający mi zaimponuje, ale HEXO Duo się udało. Będąc u rodziców, nie omieszkałam przetestować też i u nich robota sprzątającego. W salonie moi rodzice mają firanki i zasłony, które opadają na podłogę. Bardzo ładnie to wygląda, ale byłam pewna obaw, że dojdzie do konfrontacji. A tu, proszę Państwa, ku memu niemałemu zaskoczeniu, robot się zatrzymał tuż przed firanką. I tak za każdym razem. Podoba mi się to rozwiązanie i to bardzo, bo nie musiałam podnosić czuwać i podnosić firanek za każdym razem, gdy robot się zbliżał. Możecie to zobaczyć na poniższym filmiku.

Perfekcyjne połączenie odkurzania i mopowania w HEXO Duo

HEXO Duo jest przykładem na to, że można stworzyć bardzo dobrego pod każdym względem robota sprzątającego o wartości niespełna 1000 zł. Czego najlepszym dowodem jest to, że nie mam mu niczego do zarzucenia. Dla mnie HEXO Duo został zaprojektowany i wykonany w bardzo przemyślany oraz precyzyjny sposób. W swojej półce cenowej jest jednym z moich faworytów.

HEXO Duo, wyposażony w trzy szczotki sprzątające, dużą moc ssania, inteligentną nawigację laserową i funkcję dokładnego mopowania, zapewniał mi codzienną satysfakcję z odkurzonej, umytej, czystej i przyjemnej podłogi. Po takiej podłodze aż chce się chodzić i ćwiczyć na bosaka. Podsumowując, HEXO Duo White wykonał wzorowo swoją misję.

HEXO Duo drewniana posadzka

Życzenie producenta o wprowadzeniu do mojego życia nowej, cennej jakości, ziściło się. Bowiem za sprawą HEXO Duo White nie dręczyły mnie już codzienne myśli o zakurzonej, brudnej, pełnej sierści podłodze. Myśl o odkurzaniu i myciu podłogi nie była utrapieniem, lecz przyjemną wizją czystego mieszkania. Czyż to nie jest cenna perspektywa?

Jeśli kusi Was taka perspektywa, koniecznie sprawdźcie ofertę robota sprzątającego HEXO Duo White w al.to

Robot sprzątający HEXO Duo jest dostępny także w wersji czarnej.

Minusy

 • w niektórych sytuacjach niskie zawieszenie
 • brak gratisów w wyposażeniu, typu dodatkowy filtr

Plusy

 • design
 • konstrukcja i wykonanie
 • inteligentna nawigacja laserowa
 • aplikacja HEXO Duo
 • sterowanie robotem poza domem
 • duża moc ssąca
 • 3 tryby mocy ssącej
 • różne tryby sprzątania
 • dokładne odkurzanie nawet sierści zwierząt
 • staranne mopowanie
 • 3 tryby intensywności poboru wody
 • duże pojemniki na brud i wodę

Ocena redakcji

8/10