Ile czasu można przechowywać żywność bez lodówki? Co zrobić, aby przedłużyć świeżość jedzenia?

Zapewne z wielu z Was zastanawia się, co zrobić z resztkami pozostałymi obiedzie. Wyrzucić czy jednak gromadzić żywność? Przedstawiamy najlepsze sposoby na przechowywanie jedzenia zarówno w domu, jak i poza nim. Wiesz, że z łatwością można zabrać ze sobą składniki na ulubiony obiad na biwak? Zobacz, czym jest pasteryzacja, wekowanie, tyndalizacja i nie tylko.

Jak przechowywać żywność bez lodówki?

Przechowywanie żywności w domu jest sporym wyzwaniem. Trzeba wykazać się umiejętnościami organizowania miejsca w lodówce, szafkach czy domowej spiżarni. Dobrze jest również pamiętać o tym, przez jaki czas można przechowywać mięso i ryby w zamrażarce. Nie tylko okres świąt, kiedy produkcja jedzenia jest wzmożona, okazuje się trudny. Równie często nie wiemy, jak uporać się z jedzeniem po imprezie, np. urodzinowej, karnawałowej czy halloweenowej. 

Jak znaleźć miejsce dla wszystkich składników spożywczych? Odpowiedzi udzieliliśmy w tekście: Jak przechowywać jedzenie, aby długo było świeże? Teraz przyszedł czas na omówienie jeszcze większego wyzwania kuchennego.

Jak przechowywać żywność bez lodówki? Niestety nie każdy rodzaj jedzenia będzie świeży, gdy przez dłuższy czas znajdzie się poza lodówką czy zamrażarką. Jest jednak kilka składników, które śmiało możesz zamknąć w szklanym słoiku lub innym pojemniku. Do takich produktów należą przede wszystkim: kasze, ryże, cukier, sól oraz płatki śniadaniowe. W mniejszych opakowaniach możesz trzymać ulubione przyprawy – zarówno te nadające się do słodkich, jak i słonych dań. Jeśli zatrzymujesz je w oryginalny, miękkim opakowaniu, po otwarciu zamknij je przy pomocy klipsa. Wtedy na dłużej zachowasz ich smak i aromat.

Jest też kilka sposób na to, żeby zachować świeżość już gotowych dań. Wiesz, że możesz utrzymać pyszny smak ulubionej zupy bez potrzeby przygotowywania jej w dniu planowanego zjedzenia jej na obiad? Poznaj bliżej metody przechowywania jedzenia, takie jak na przykład: opakowania próżniowe, pasteryzacja, wekowanie czy tydnalizacja.

Opakowania próżniowe            

Opakowania próżniowe to świetny sposób na to, aby nie wyrzucać jedzenia. Podczas robienia kanapki wykorzystałeś lub wykorzystałaś dwa plasterki szynki i jeden został w opakowaniu? Nie wyrzucaj go. Spakuj do woreczka próżniowego, który pozwoli Ci dokończyć tę porcję nawet za kilka dni. Ten rodzaj opakowania nie działa tak jak klasyczne woreczki. Dzięki specjalnemu zamknięciu, powietrze jest wyssane z wewnątrz, więc nie ma szans, aby mnożyły się tam bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje.

Jak korzystać z opakowań próżniowych?

To bardzo proste. Do opakowania włóż wybrane jedzenie, zamknij pokrywkę i dokładnie ją dokręć. Następnie za pomocą pompki odessij powietrze z wnętrza. Taki rodzaj opakowania możesz trzymać w lodówce lub zamrażarce.

Ile można przechowywać żywność pakowaną próżniowo?

Zastanawiasz się, jak długo można przechowywać żywność w pojemnikach próżniowych? Wszystko zależy od tego, co znajduje się w środku.

  • Pieczywo oraz drób – około tygodnia
  • Owoce, warzywa gotowane, gotowe dania – nawet do dwóch tygodni
  • Surowe warzywa – 20 dni
  • Zamrożone produkty – nawet kilka lat

Pasteryzacja

Pasteryzacja to nic innego jak metoda konserwacji żywności. Wykorzystuje się do niej wysokiej temperatury, dzięki czemu z jedzenia pozbywa się drobnoustrojów powodujących różne choroby. W ten sposób z łatwością można przedłużyć świeżość posiłków nawet o kilka tygodni. Co więcej, ten proces nie wpływa na smak, zapach, ani zawartość składników odżywczych. Jeśli zjesz taki posiłek nawet po dłuższym czasie, nic nie stracisz i nadal możesz cieszyć się wyjątkowym smakiem potwierdzającym Twoje umiejętności gotowania.

W sklepach jest mnóstwo pasteryzowanych produktów, jednak można wykonać ten proces również samodzielnie w swoim zaciszu domowym. W ten sposób najczęściej przedłuża się świeżość mleka, mięsa, wędlin, przetworów oraz piwa. Najprościej mówiąc, pasteryzacja polega na podgrzewaniu konkretnego posiłku do temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza, jednak nie przekraczając 100 stopni Celsjusza. Czas pasteryzacji zależy od tego, co zamierzasz w ten sposób zakonserwować.

Wekowanie zup

Wekowanie to metoda, którą cenią sobie wszyscy nowocześni mistrzowie kuchni. Mimo że proces jest znany zapewne jeszcze naszym babciom, do dziś zyskuje coraz większe grono fanów i fanek. Nie lubisz jeść tej samej przez kilka dni? Wypróbuj wekowanie. Dobra wiadomość jest taka, że można to zrobić niemal każdej zupie. Niezależnie od tego, czy nie wyobrażasz sobie niedzieli bez rosołu, pomidorowej czy żurku, możesz wydłużyć czas trwania ich pysznego smaku. Pamiętaj jednak, że nie nadają się zupy, w których użyłeś lub użyłaś śmietany, jogurtu oraz mleka. Ale to nic straconego. Takie składniki możesz dodać do potrawy tuż przed samym podaniem.

Wekowanie trwa około 30 minut, a pozwoli przechowywać zupę nawet przez kilka miesięcy. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

  1. Przygotuj słoiki: dokładnie je wyparz, a następnie przetrzyj do sucha. Upewnij się, że pokrywki są szczelne. Wszystkie te powyginane najlepiej od razu odrzuć.
  2. Przed samym wekowaniem zarówno słoik, jak i pokrywka muszą być gorące. Dobrym pomysłem jest wsadzenie ich do piekarnika na około 15 minut.
  3. Do słoika wlej świeżo przygotowaną zupę. Jeśli chcesz trzymać ją nieco dłużej w słoiku, nie wlewaj mięsa. To ważne, aby potrawa była dopiero co przygotowana. Zostaw około trzy centymetry miejsca, nie zalewaj słoika do końca.
  4. Następnie upewnij się, że wszystkie słoiki są szczelnie zamknięte i wykonaj pasteryzację.
  5. Pozostaw do ostygnięcia. Potem wsadź słoiki do lodówki.

Tyndalizacja

Tyndalizacja brzmi skomplikowanie, ale gdy dowiesz się, na czym polega, z pewnością uznasz, że doskonale znasz ten sposób. Fachowa nazwa tego procesu to pasteryzacja funkcjonalna. Wybrany posiłek jest poddawany pasteryzacji aż trzy razy. Wymagane są do tego również odpowiednie warunki, a przede wszystkim temperatura wynosząca 100 stopni Celsjusza. Taki magiczny proces trzy razy co 24 godziny, a więc w sumie trwa on trzy dni. Najpierw jedzenie trzeba podgrzać, potem ochłodzić i zostawić na jakiś czas w temperaturze pokojowej. Dlaczego trzeba powtórzyć pasteryzację aż trzykrotnie?

  1. Za pierwszym razem pozbędziesz się wszystkich form wegetatywnych, natomiast przetrwalnikowe pozostają bez zmian.
  2. Za drugim razem trzeba się pozbyć tych drugich form, które pozostały.
  3. Trzeci raz to czas na pozbycie się pozostałości bakterii.

Proces tyndalizacji najczęściej stosuje się w przypadku mięs. Dzięki niemu powstają konserwy mięsne, które tak chętnie zabiera się na przykład na biwak. Czas spożycia można w ten sposób wydłużyć nawet o rok. Często tyndalizację wykorzystuje się również do utrwalenia smaku dżemów oraz innych słodkich przetworów.

jedzenie w słoikach

W jakich pojemnikach przechowywać żywność?

Jeżeli zastanawiasz się, w czym najlepiej przechowywać jedzenie, to niestety odpowiedź nie jest prosta. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj żywności i jak długo zamierzasz chować. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby dopasować wielkość opakowania od rozmiarów jedzenia. W innym wypadku transportowanie posiłków na przykład podczas długiej trasy na wakacje, może okazać się niewygodne. A przecież można tego uniknąć, gdy zaczniesz używać odpowiednich pojemników.

źródło: żywienie.abczdrowie.pl, beszamel.se.pl