Jaką lodówkę kupić – sprawdź przewodnik zakupowy

Lodówka to centrum dowodzenia każdej kuchni i nieoceniony pomocnik domowników – również tych, którzy z gotowaniem są na bakier. Jeden z najczęściej wybieranych sprzętów z kategorii dużego AGD, ma do zaoferowania naprawdę wiele. Nowoczesne modele są wyposażone w szereg innowacji, dzięki którym nie tylko przedłużysz świeżość owoców, warzyw i innych potraw, ale również otrzymasz idealnie schłodzoną wodę albo zaserwujesz orzeźwiający napój z kostkami lodu. O czym warto pamiętać podczas wyboru sprzętu? Jaką lodówkę kupić? Jakie parametry okażą się istotne i na które dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę?

Jaką lodówkę kupić?

Popularne modele lodówek są pełne zaskakujących rozwiązań, które ułatwiają codzienne użytkowanie. Możesz na przykład swobodnie dostosować poziom wilgotności w szufladach, a dzięki innowacyjnej funkcji No Frost ograniczysz osadzanie się szronu na wewnętrznych ścianach lodówki. Najnowsze modele gwarantują również sprytny sposób na mniejsze zużycie prądu i oferują sporo miejsca na przechowywanie żywności, napojów, a nawet przedłużają świeżość owoców i warzyw.

Jakie są rodzaje lodówek

Biorąc pod uwagę wymianę swojej starej lodówki na nowszy model, warto rozejrzeć się po szerokiej ofercie producentów sprzętu AGD, którzy do zaoferowania mają naprawdę wiele. Oprócz samych innowacyjnych funkcji ułatwiających korzystanie ze sprzętu trzeba przyjrzeć się dokładnie wymiarom i pojemności lodówek. Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów, które cieszą oko zgrabnym kształtem i nowoczesnym designem. Oto one:

  • Jednodrzwiowa – najmniejszy rodzaj sprzętu, zazwyczaj nie jest wyposażony w zamrażarkę.
  • Dwudrzwiowa – najpopularniejsze modele z oddzielną częścią chłodzącą i mniejszą zamrażarką.
  • Side by side – to sprzęt o większych gabarytach. Najczęściej spotykane są modele dwuskrzydłowe, na które składa się chłodziarka i zamrażarka. Zazwyczaj o podobnych wymiarach.
  • Lodówka multidoor – w zależności od konkretnego modelu, mogą to być lodówki trzy- lub czterodrzwiowe. Podstawową cechą, która odróżnia je od innych rodzajów lodówek jest to, że zamrażarka składa się tu z dwóch pionowych półek znajdujących się w dolnej części urządzenia.
  • Lodówka french door – budową przypomina multidoor, ale podstawową różnicą jest to, że chłodziarka składa się z dwóch drzwi, a dolna część zamrażarki z wysuwanej szuflady.
lodówka side by side

Najważniejsze funkcje lodówek

Tutaj producenci znaleźli spore pole do popisu. Najnowsze lodówki są wyposażone w szereg praktycznych funkcji, dzięki którym zyskasz dodatkowe miejsce na przechowywanie produktów spożywczych, przedłużysz świeżość żywności czy chociażby napełnisz szklankę kostkami lodu bez otwierania zamrażarki. Niektóre modele uruchamiają alarm, gdy drzwi lodówki są niedomknięte. A więc jaką lodówkę kupić?  Oto praktyczne funkcje, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru sprzętu:

  • No Frost – technologia, która zapobiega osadzaniu się szronu oraz lodu na wewnętrznych ścianach lodówki. Poprzez redukcję wilgotności zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i eliminuje konieczność rozmrażania. System No Frost może znajdować się wyłącznie zamrażarce lub w obu komorach – zamrażarce i chłodziarce.
  • Funkcja szybkiego mrożenia/chłodzenia żywności – pozwala na szybkie obniżenie temperatury wewnątrz komory chłodziarki lub zamrażarki.
  • Convert Active – funkcja, która daje możliwość wygodnego, tymczasowego przekształcenia zamrażarki w chłodziarkę.
  • Alarm otwartych drzwi – sygnał dźwiękowy, który uaktywnia się, gdy drzwi lodówki nie są domknięte.
  • Tryb wakacyjny – mniejszy pobór energii i zabezpieczenie żywności odpowiednio niską temperaturą. Temperatura w zamrażarce pozostaje ta sama, zmienia się natomiast opcja chłodzenia w komorze chłodziarki.
  • Komora świeżości – specjalnie wydzielone miejsce z niższą temperaturą niż w pozostałych częściach lodówki. Rozwiązanie sprawdza się, gdy chcemy przedłużyć świeżość wybranych produktów.
  • Powłoka antybakteryjna – specjalny filtr montowany we wnętrzu lodówki, który zapobiega rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów oraz przedłuża świeżość żywności.
  • Filtracja powietrza – eliminuje nieprzyjemne zapachy w komorze chłodziarki i chroni przed przenoszeniem się aromatów gotowych posiłków na resztę produktów znajdujących się w lodówce.
  • System dwóch obiegów – specjalne wentylatory obniżają temperaturę we wnętrzu chłodziarki wilgotnym powietrzem, a w zamrażarce suchym powietrzem.
  • Kostkarka do lodu – wbudowany pojemnik, do którego wlewa się wodę, która następnie zamarza i tworzą się kostki lodu.

Wyposażenie lodówek

Funkcjonalność nowoczesnych lodówek ujawnia się także w ich wnętrzu i sposobie zagospodarowania przestrzeni. Najnowsze modele oferują technologiczne wyżyny, jak chociażby zamontowane kamery we wnętrzu urządzenia, dzięki czemu w każdym momencie możesz sprawdzić, co znajduje się w środku. Będąc na zakupach, nie musisz już zastanawiać się nad listą zakupów.

Inną praktyczną opcją jest ekran dotykowy wbudowany w drzwi chłodziarki. To rozwiązanie, dzięki któremu lodówka staje się domowym centrum dowodzenia. Możesz w szybki sposób zaplanować posiłki, sprawdzić przepis lub zostawić notatkę członkom rodziny.

otwarta lodówka

Wybierając lodówkę, warto sprawdzić, czy jest ona wyposażona w oświetlenie LED. To energooszczędne i jaśniejsze światło, dzięki któremu zaoszczędzisz na rachunkach za prąd.

Ciekawym rozwiązaniem jest również zamontowany na drzwiach lodówki dystrybutor wody. To specjalny zbiornik z system schładzania, który umożliwia dozowanie wody bezpośrednio do szklanki. W większości modeli jest on uruchamiany automatycznie, bez potrzeby naciskania jakiegokolwiek przycisku. Na podobnej zasadzie działa kostkarka do lodu zamontowana na zewnątrz lodówki. W tym przypadku trzeba pamiętać o tym, że tego typu innowacje generują większy pobór prądu.

W co jeszcze powinna być wyposażona lodówka? Przede wszystkim w szklane półki, których położenie we wnętrzu komory można swobodnie regulować i dostosowywać do własnych preferencji. Sprawdzą się też specjalne pojemniki, np. na jajka, butelki i mniejsze produkty.

Jaką lodówkę kupić? – zwróć uwagę na parametry

Podczas wyboru lodówki warto zwrócić uwagę również na klasę efektywności energetycznej. Tu nie będzie zaskoczenia – im wyższa litera alfabetu pojawi się w oznaczeniu urządzenia, tym mniej prądu będzie ono pobierać. Na etykiecie energetycznej znajdziesz również informację o rocznym zużyciu energii elektrycznej.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że lodówka w przeciwieństwie do innych sprzętów z kategorii dużego AGD pracuje nieustannie. Wymaga też stałego podłączenia do prądu. Dlatego sprzęt o wyższej wydajności i mniejszym poborze energii będzie w tym przypadku praktycznym rozwiązaniem.

Kupując lodówkę zorientuj się także, w jakie sterowanie została wyposażona. Do wyboru są dwie opcje:

  • mechaniczne sterowanie
  •  elektroniczne sterowanie

W przypadku pierwszego rozwiązania, które zazwyczaj stosuje się w tańszych modelach lodówek temperatura chłodzenia jest ustawiana za pomocą pokrętła. Znajduje się ono we wnętrzu komory chłodziarki.

Drugie rozwiązanie daje więcej możliwości. Przede wszystkim elektroniczne sterowanie w lodówkach daje większą precyzję ustawienia temperatury, i co ważne, można to zrobić osobno dla chłodziarki i zamrażarki. Oprócz tego, na wyświetlaczu można odczytać inne informacje, jak chociażby godzinę lub aktywne, dodatkowe funkcje.