Jak bezpiecznie przechowywać dysk? Unitek podpowiada

Można wprawdzie od razu kupić dysk zewnętrzny, ale takiego nośnika raczej nie zamontujemy w komputerze ze względu na rozmiary. Poza tym mamy w domach często nieużywane już dyski, które mogą się stać pamięciami przenośnymi, o ile wsuniemy je do odpowiedniej obudowy. Jakiej? Choćby takiej, jaką oferuje firma Unitek.

Coś na HDD

Każdy posiadacz dysku twardego wie, że ten nośnik należy chronić, zwłaszcza gdy został wymontowany z komputera. Poza obudową desktopa albo laptopa obudowa jest po prostu potrzebna. Na pytanie – dlaczego? – odpowiadam, że inaczej trudno jest odczytać dane z takiego nośnika.

Tymczasem obudowa, poza tym, że jest skrzynką na dysk HDD, ma złącze USB (albo USB-C). Do niego doprowadzamy kabel z odpowiednim wtykiem i przenosimy dane. W jedną albo w drugą stronę. Obudowa ma w środku port SATA, pozostaje więc kompatybilna z każdym dyskiem twardym. Naturalnie proces podłączania odbywa się w systemie Plug & Play, czyli bez instalacji oprogramowania, bez konfigurowania i bez sterowników.

Unitek obudowa na dysk HDD SSD 2,5"

Oprócz klasycznych obudów Unitek dostarcza również stacje o konstrukcji przypominającej czytniki kartridży z grami. Wiecie, gdzie nośnik wciska się od góry. Te z 2 slotami mają jeszcze tę właściwość, że pozwalają klonować dyski. I wcale nie muszą to być 2 nośniki HDD. Stacja przeniesie zawartość „twardziela” do SSD (o ile ma on taką samą pojemność).

Co jest ważne przy wyborze obudowy na dysk, to wielkość nośnika. Bo choć standardem są już dyski HDD 2,5”, to w poczciwych blaszakach nadal występują tak popularne niegdyś konstrukcje 3,5”. Taki do kieszonki nie wejdzie, ale do stacji dokującej to i owszem.


Obudowa do dysku 2,5 cala z USB

I coś na SSD

Dopóki mamy dysk SSD z interfejsem SATA III, możemy śmiało korzystać ze standardowej obudowy 2,5”. Jednak te modele odchodzą już do lamusa, ustępując miejsca znacznie szybszym konstrukcjom z interfejsem M.2. Te nośniki przypominają wyglądem kości RAM, są zatem niewielkie i niepozorne, za to pożądane z uwagi na oferowane transfery.


unitek obudowa na dysk M.2

Dla takich dysków Unitek ma mniejsze obudowy, wykonane w całości z aluminium. To zrozumiałe. Niewielki komponent można przypadkiem uszkodzić, potrzebujemy więc czegoś w rodzaju pancerza. Wygląda wprawdzie niepozornie, jednak odpowiednią trwałość ma. A o to nam przecież chodzi, prawda?

Zobacz więcej obudów na dyski marki Unitek