Jak przechowywać jedzenie, aby długo było świeże? Podajemy sprawdzone sposoby na tacy

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby warzywa w lodówce nie wysychały? Podczas robienia zakupów za każdym razem kupujesz nowe opakowanie sera żółtego, bo nie pamiętasz, czy coś zostało po ostatnim śniadaniu i teraz masz w lodówce kilka nieotwartych opakowań? Sprawdź, nasze sposoby na to, jak przechowywać jedzenie, aby długo było świeże.

Przechowywanie jedzenia – najważniejsze zasady 

Każdy z nas każdego miesiąca wydaje mnóstwo pieniędzy na jedzenie. Co zrobić, aby nie zmarnować ich na produkty, które szybko się zepsują? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby cieszyć się pysznym smakiem wielu składników przez długi czas.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, żeby regularnie sprawdzać datę przydatności do zjedzenia na każdym produkcie. Dzięki temu ustrzeżesz się przed zjedzeniem czegoś, co już dawno nie nadaje się do spożycia.

Pamiętaj też o tym, aby nie marnować jedzenia. Kup tylko tyle produktów, ile faktycznie jesteś w stanie zjeść. Jeżeli po większych posiłkach lub rodzinnym obiedzie zostanie Ci trochę jedzenia, możesz wypełnić nim miejskie lodówki, z których potrzebujący mogą skorzystać, gdy są głodni. Możesz także zatrzymać je dla siebie i na przykład zamrozić.

jak przechowywac jedzenie

Na czym polega zasada FIFO?

Co to jest FIFO? Skrót pochodzi od angielskich słów: „First-In, First-Out”. Po polsku oznacza, że to, co pierwsze weszło, powinno również pierwsze wyjść. To świetny sposób na ogarnięcie tego, co trzymasz w lodówce. Zapobiegniesz marnowaniu jedzenia, a kto wie, może czasem uda Ci się przygotować również „zupę na winie”, czyli składającą się z tego, co akurat Ci się nawinie, czyli wpadnie w ręce.

Otwórz lodówkę i zobacz, jakie daty ważności mają produkty znajdujące się wewnątrz. Podziel wszystkie na te z długą i krótką datą. Wszystkie składniki, które mają wydłużoną datę przydatności, umieść z tyłu lodówki. Natomiast te, które trzeba zjeść w najbliższych dniach, postaw na przodzie. Dzięki temu za każdym razem jak otworzysz lodówkę, spojrzysz na nie i być może skusisz się na zjedzenie. Pamiętaj też, żeby świeżo zakupione produkty stawiać za tymi, które masz już w lodówce.

Business Insider podaje, że w Polsce marnuje się 9 milionów ton jedzenia KAŻDEGO ROKU. Warto wdrożyć w życie rozwiązania, które pomogą choć trochę zmniejszyć tą wartość. Pomyśl, co jeszcze możesz zrobić, aby temu zaradzić.

Pamiętaj, że najlepsze lodówko-zamrażarki znajdziesz w sklepie al.to

Jak przechowywać owoce?

Zarówno owoce, jak i warzywa mają dużo witamin, więc zamiast szukać dla nich miejsca do przechowywania, zjedz je surowe lub przygotuj ulubiony sok. Jeśli jednak chcesz zatrzymać je w nienaruszonym stanie na trochę dłużej, wykorzystaj nasze (sprawdzone) sposoby.  

Pierwsza porada dotyczy cytrusów. Jeśli nie krzywisz się po zjedzeniu cytryny, mamy dobrą wiadomość. Możesz przechowywać ją zarówno w lodówce, jak i poza nią. Pamiętaj, aby opłukać i wysuszyć skórkę zanim gdziekolwiek ją schowasz.

Wiesz, że pomidor to też owoc? Najlepiej trzymać go poza lodówką. Zimno wpływa na to, że szybciej się psuje. A wiadomo przecież, że kanapka z szynką bez pomidora to  żadna przyjemność. Do lodówki możesz natomiast schować maliny, truskawki i jagody. Najlepiej umieścić je w dolnej szufladzie, którą wcześniej wyłożysz ręcznikiem papierowym, który wchłonie wilgoć. Owoce, takie jak jabłka, banany czy gruszki, możesz śmiało przechowywać w miskach na owoce lub na kuchennym blacie.

Sięgnij po pełną ofertę suszarek do grzybów i owoców w al.to

Jak przechowywać warzywa?

Jeżeli chcesz odpowiednio przechowywać warzywa, koniecznie podziel je na mniejsze porcje z uwzględnieniem ich rodzaju. Warzywa, określane jako zielone (czyli brokuły czy sałatę), najlepiej trzymać w lodówce. Wtedy zyskasz pewność, że planowany na jutro obiad się uda. Wiele osób trzyma w lodówce również czosnek. To jednak nie jest dla niego najlepsze miejsce. To warzywo lubi temperaturę pokojową. Schowaj je do pojemnika i ciesz się aromatem przez długi czas.

warzywa owoce

Czy Ty też trzymasz ziemniaki w szafce pod zlewem? Jeśli tak – świetna robota. Te warzywa lubią ciemne i suche miejsca. Wystawienie ich na działanie słońca powoduje ich szybsze kiełkowanie. Do przechowywania warzyw możesz też wykorzystać inne półki i szafki. Śmiało możesz trzymać w nich marchewkę i włoszczyznę.

Co można trzymać w zamrażarce?

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym zdecydowanie częściej korzysta się z zamrażarki. Kulminacyjny moment to oczywiście święta. Wtedy do zamrażalnika możesz schować część potraw, których Twoja rodzina nie zdołała zjeść do końca. Zamrożone pierogi sprawią radość nawet po tygodniu od świąt. Ale czy na pewno wszystkie składniki można mrozić?

Kluski, knedle, naleśniki i pierogi można przechowywać w zamrażarce przez naprawdę długi czas. Mowa oczywiście o samym cieście. Jeżeli masz w swoim urządzeniu danie, które zawiera farsz, upewnij się, że po przebywaniu w zamrażarce nadal będzie zdatne do spożycia.

Owoce, takie jak na przykład  truskawki, jagody, maliny, gruszki czy porzeczki, możesz trzymać w niskiej temperaturze nawet do roku. Pamiętaj, aby przed mrożeniem dokładnie umyć owoce i wyjąć szypułki lub ogonki. Pierogi lub knedle z tymi owocami, spokojnie mogą czekać przez kilka miesięcy. Przez około 9 miesięcy możesz też mrozić większość warzyw.

Zobacz najlepsze zamrażarki dostępne w al.to

Jak mrozić mięso?

To w jaki sposób i jak długo można mrozić mięso zależy od jego rodzaju. Sposoby na przechowywanie drobiu w zamrażalniku różnią się od metod mrożenia na przykład wołowiny. Co warto wiedzieć zanim zamrozi się konkretne mięso?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby utrzymać temperaturę na poziomie mniej więcej -22 do -30 stopni Celsjusza. Zapamiętaj również, ile czasu mogą być mrożone konkretne rodzaje mięs:

  • Wołowina – 18 miesięcy
  • Wieprzowina, mięso z jelenia lub sarny – 12 miesięcy
  • Mięso z królika, dzikiej kaczki – od sześciu do ośmiu miesięcy

Czy można mrozić pieczywo?

Mrożenie to popularny sposób na przedłużanie świeżości produktów spożywczych. Możesz to zrobić nie tylko z owocami, warzywami i mięsem, ale też pieczywem. W ten sposób zapobiegniesz pleśni i czerstwieniu. Co więcej, mrożony chleb nie straci swoich składników odżywczych i smaku.

Jak mrozić chleb? Podpowiadamy, jakie kroki wykonać, aby cieszyć się pysznym smakiem bułek lub chleba przez długi czas.

  1. Podziel bochenek na kromki lub porcje. Dzięki temu możesz odmrozić sobie konkretną porcję na przykład na śniadanie, zamiast wyciągać z zamrażarki cały bochenek.
  2. Zapakuj kromki do foliowych woreczków. Możesz dodatkowo owinąć takie pakunki folią aluminiową.
  3. Włóż zapakowane kromki do zamrażarki.

Pieczywo może być przechowywane w zamrażarce około pięciu miesięcy. Później może stracić swój naturalny smak oraz właściwości odżywcze. Jak rozmrozić chleb? Możesz to zrobić w piekarniku. Nagrzej go do 170 stopni Celsjusza, a potem włóż zamrożone pieczywo do środka na około 40 minut. Czy chleb można rozmrażać w mikrofalówce? Można, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Pieczywo będzie gumowe i może stracić smak.

pakowanie jedzenia

O czym warto pamiętać przy mrożeniu jedzenia? Najważniejsze zasady

  1. Staraj się mrozić świeże produkty. Im szybciej schowasz produkty w zamrażarce, tym lepiej.
  2. Jeżeli chcesz zamrozić świeżo przygotowany, gorący obiad, najpierw zaczekaj aż danie wystygnie. Najlepiej mrozić jedzenie, które osiągnęło temperaturę pokojową.
  3. Przed zamrożeniem zapakuj produkty do torebek (na przykład foliowych). Dzięki temu na dłużej zachowasz świeżość, smak i aromat.
  4. Do mrożenia możesz też wykorzystać pojemniki. Z łatwością ułożysz je w zamrażarce i zmieścisz wszystkie zaplanowane składniki.
  5. Na opakowaniu umieść datę zamrożenia i liczbę porcji. W przypadku pierogów możesz też dopisać, z czego składa się farsz.
  6. Jeżeli martwisz się, że niektóre produkty mogą się skleić, oddziel je pergaminem.

Termin ważności najpopularniejszej żywności

  • chleb – około dwóch, trzech dni
  • jajka – około miesiąca
  • kasza – około dwóch miesięcy
  • konfitury i dżemy – około roku
  • majonez – około dwóch tygodni
  • makaron – około trzech miesięcy
  • masło – około trzech dni
  • mąka – około dwóch miesięcy
  • miód – około roku do dwóch lat
  • ocet – nawet kilka lat
  • olej – około trzech miesięcy
  • olej roślinny – około roku
  • ser żółty – około tygodnia
  • świeże warzywa – od około trzech do 4 dni
  • twaróg – około dwóch dni
  • wędlina – około dwóch dni