Najlepsze hulajnogi elektryczne. Ranking topowych modeli

Kiedy zima ostatecznie żegna się z nami, bardzo chętnie przesiadamy się na jednoślady. Ostatnie lata pokazują, że lubimy hulajnogi elektryczne, dzięki którym bezwysiłkowo poruszamy się tu i ówdzie. Jeśli szukasz e-hulajnogi godnej polecenia, poznaj modele cieszące się największą popularnością.

Jak szybko jeździ hulajnoga elektryczna?

Wystarczająco szybko, żeby sprawnie przemieszczać się z miejsca na miejsce. Elektryczne hulajnogi wytypowane dla tego rankingu osiągają bez wyjątku 20 km/h. Całkiem sporo, przy czym np. Motus Scooty 8,5 ma dla uczących się jeździć tryb ekonomiczny, który nie pozwala rozwijać prędkości wyższej niż 15 km/h. Tyle w zupełności wystarczy, żeby wyczuć pojazd i opanować technikę jazdy, przede wszystkim sztukę hamowania.

Trzeba przy tym pamiętać, że nie wszędzie da się jechać z maksymalną możliwą prędkością. Architektura miejskich jezdni obfituje wprost w krawężniki, pęknięcia, dziury, nierówności i inne utrudnienia. Poza tym taka jazda intensywnie drenuje akumulator e-hulajnogi, wiec wycieczka zakończy się szybciej, szczególnie gdy na naszej drodze jest sporo wzniesień.

Ile wynosi zasięg e-hulajnogi?

Standardem jest właściwie zasięg nie mniejszy niż 20 km. W tym rankingu na takim dystansie może jeździć Xiaomi Mi Essential.  Wspomniany już Motus Scooty 8,5 oferuje przejażdżki o długości 25 km, Xiaomi Mi 1S ma zasięg nawet 30 km, natomiast wersja Mi Pro 2 potrafi przejechać na jednym ładowaniu aż 45 km. Najdroższa hulajnoga w naszym zestawieniu – Ninebot by Segway G30 MAX – przejedzie do 65 km.

Nie są to jednak wartości stałe i niezmienne. Analogicznie do smartfonów i laptopów, czas pracy na baterii zależy od intensywności użytkowania. Częste i nagłe przyspieszanie, ostre hamowanie, jazda po wzniesieniach – to wszystko zwiększa apetyt silnika na energię. Kluczowa jest również waga kierującego. Im więcej kilogramów pokazuje waga, tym bardziej obciążamy układ napędowy, a to przekłada się na szybsze opróżnienie baterii w e-hulajnodze.

Hulajnogę miejską ostawisz na bok i tyle. Własną przyjdzie Ci odprowadzić do domu. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej wypożyczać na minuty, czy może kupić e-hulajnogę na własność, przeczytaj ten artykuł:

Funkcje i parametry. Na co zwracać uwagę, żeby jeździć wygodnie?

Wielkość kół

Dla osób dorosłych zdecydowanie koła 8-calowe. Nawet 8,5”. Przede wszystkim z uwagi na komfort jazdy po naszych nierównych drogach i ścieżkach. Koła o mniejszej średnicy są z kolei optymalne dla dzieci oraz młodszej młodzieży.

Waga i maksymalny udźwig

Przy wyborze hulajnogi elektrycznej polecam nie kierować się głównie ceną, lecz sprawdzić ile waży sama hulajnoga, jak również maksymalne dopuszczane obciążenie. Pierwszy parametr pozwoli ocenić, czy łatwo wchodzi się na trzecie lub wyższe piętro (bez windy) z pojazdem w ręku. Drugi poinformuje, czy przypadkiem nie oglądasz modelu przeznaczonego dla dzieci.

Któryś sprzęt może się wydawać wizualnie ciekawy, może też oferować oczekiwane parametry, jednak nie udźwignie Cię i tyle będzie z jazdy. Wszystkie hulajnogi wybrane dla tego rankingu utrzymują ciężar do 100 kg. 

Tempomat

Tempomat to jedna z tych funkcji, które są bezużyteczne w mieście, za to przydają się w dłuższych trasach. Przyznam, że jazda przez kilka kilometrów ze stale skręconym nadgarstkiem nie należy do najprzyjemniejszych. W naszym zestawieniu wszystkie hulajnogi posiadają wbudowany tempomat. Lecz jeśli nie planujesz jeździć ze stałą prędkością, możesz wykreślić ten gadżet z listy must-have Twojej e-hulajnogi.

Bateria i czas ładowania

Naturalnie chciałoby się, żeby było tak, jak w smartfonach – pojemna i żywotna bateria, do tego szybkie ładowanie. W hulajnogach elektrycznych jest inaczej. 3-4 godziny ładowania są niezbędne do uzupełnienia ogniw akumulatora. W naszym zestawieniu najmniejszą pojemność baterii oferuje Xiaomi Mi Essential – 5200 mAh, natomiast największą – Ninebot by Segway G30 MAX. Jest to bateria pojemności 15 300 mAh oraz zasięgu maksymalnym 65 km, a czas ładowania do pełna wynosi około 6 godzin.

Wodoszczelność

Na ten parametr też radzę zwracać uwagę, w przeciwnym razie przyjdzie Ci mocno się pilnować przed wjeżdżaniem we wszelkie kałuże albo kurtyny wodne. Brak certyfikatu IP54 oznacza, że taka hulajnoga przeznaczona jest do jazdy w suchym terenie oraz przeczekania ulewy pod jakimś zadaszeniem.

Hamulce tarczowe a elektromagnetyczne

Hamulce tarczowe działają ostro i natychmiastowo. To dobrze i źle zarazem. Dobrze – bo można gwałtowniej zahamować, źle – bo taki manewr może być przy dużej prędkości niebezpieczny. Tymczasem hamulce elektromagnetyczne dopasowują tempo wytracania szybkości i zmieniają je na bieżąco. Taki mechanizm ma m.in. hulajnoga elektryczna Ninebot by Segway. Na początku hamowanie jest silne i odczuwalne, ale im dłużej trwa, tym postępuje łagodniej.

Podświetlenie LED

Nie ma tu na myśli lamp przeznaczonych do jazdy, ale dodatkowe, wielobarwne podświetlenie. Raczej bajer, niż nieodzowny element, lecz jak się taka hulajnoga wyróżnia! Ninebot by Segway ma takie podświetlenie, konfigurowalne z poziomu aplikacji mobilnej.

Jaką hulajnogę elektryczną kupić?

Najlepsza e-hulajnoga to taka, która utrzymuje Twój ciężar, daje się swobodnie wnosić do domu albo mieszkania oraz zapewnia zasięg na takich dystansach, jakie planujesz pokonywać. Ma przy tym funkcje i parametry, z których zamierzasz korzystać, np. tempomat albo baterię ładowaną w 4 godziny. Wtedy możesz mówić i najlepszej, bo najlepiej dopasowanej do Ciebie, hulajnodze elektrycznej.

Polecane hulajnogi elektryczne