Najlepsze hulajnogi elektryczne. Ranking topowych modeli

Kiedy zima ostatecznie żegna się z nami, bardzo chętnie przesiadamy się na jednoślady. Ostatnie lata pokazują, że lubimy hulajnogi elektryczne, dzięki którym bezwysiłkowo poruszamy się tu i ówdzie. Jeśli szukasz e-hulajnogi godnej polecenia, poznaj modele cieszące się największą popularnością.

Jak szybko jeździ hulajnoga elektryczna?

Wystarczająco szybko, żeby sprawnie przemieszczać się z miejsca na miejsce. Elektryczne hulajnogi wytypowane dla tego rankingu osiągają bez wyjątku 20 km/h. Całkiem sporo, przy czym np. Motus Scooty 8,5 ma dla uczących się jeździć tryb ekonomiczny, który nie pozwala rozwijać prędkości wyższej niż 15 km/h. Tyle w zupełności wystarczy, żeby wyczuć pojazd i opanować technikę jazdy, przede wszystkim sztukę hamowania. Najnowsze modele od Xiaomi nie posiadają już trybu ekonomicznego, na jego miejsce trafił tryb pieszy, z ustawioną blokadą 5 km/h. Takie rozwiązanie sprawdza się podczas spaceru z osobą, która nie posiada hulajnogi. Dodatkowo przydaje się, gdy musimy pojazd prowadzić (ciężar urządzenia może dać się we znaki podczas wprowadzania np. na wzniesienie).

Trzeba przy tym pamiętać, że nie wszędzie da się jechać z maksymalną możliwą prędkością. Architektura miejskich jezdni obfituje wprost w krawężniki, pęknięcia, dziury, nierówności i inne utrudnienia. Aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom, w zestawieniu umieściliśmy pojazdy, z kołami o średnicy nie mniejszej niż 8,5 cala. Taki rozmiar pomaga utrzymać stabilność pojazdu podczas przejeżdżania po dziurach oraz podjeżdżać pod niewielkie przeszkody. Poza tym podróżowanie z najwyższymi wartościami na prędkościomierzu intensywnie drenuje akumulator e-hulajnogi, wiec wycieczka zakończy się szybciej, szczególnie gdy na naszej drodze jest sporo wzniesień.

Ile wynosi zasięg e-hulajnogi?

Standardowy zasięg przyjęty umownie przez producentów nie jest zazwyczaj niższy niż 20 km. W tym rankingu na takim dystansie może jeździć Xiaomi Mi Essential.  Wspomniany już Motus Scooty 8,5 oferuje przejażdżki o długości 25 km, Xiaomi Mi 1S ma zasięg nawet 30 km, natomiast wersja Mi Pro 2 potrafi przejechać na jednym ładowaniu aż 45 km. Najdroższa hulajnoga w naszym zestawieniu – Ninebot by Segway G30 MAX – przejedzie do 65 km. Tyle samo deklaruje także nowość – Motus Scooty 10, jednakże realna wartość oscyluje w granicy 45-50 km.

Nie są to jednak wartości stałe i niezmienne. Analogicznie do smartfonów i laptopów, czas pracy na baterii zależy od sposobu użytkowania. Częste i nagłe przyspieszanie, ostre hamowanie, jazda po wzniesieniach – to wszystko zwiększa apetyt silnika na energię. Nie można zapomnieć także o temperaturze. Baterie umieszczone w pojazdach nie lubią zimna, a w ujemnych temperaturach zasięg może zmniejszyć się nawet o połowę. Kluczowa jest również masa ciała kierującego. Im więcej kilogramów pokazuje waga, tym bardziej obciążamy układ napędowy, a to przekłada się na szybsze opróżnienie energii w e-hulajnodze.

Hulajnogę miejską ostawisz na bok i tyle. Własną przyjdzie Ci odprowadzić do domu. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej wypożyczać na minuty, czy może kupić e-hulajnogę na własność, przeczytaj ten artykuł:

Funkcje i parametry. Na co zwracać uwagę, żeby jeździć wygodnie?

Wielkość kół

Za duże koła w hulajnogach uznaje się te, które mają od 8.5 – 10 cali. Dla osób dorosłych poleca się właśnie koła przynajmniej 8,5-calowe. Duże koła w hulajnodze elektrycznej pozwalają jechać nie tylko szybciej, ale i z większą wydajnością, podczas gdy małe koła toczą się znacznie wolniej, ale w zamian za to dają znacznie większą elastyczność. 

Poza tym duże koła dają większy komfort jazdy po naszych nierównych drogach i ścieżkach. Małe koła w hulajnodze przenoszą uderzenia i wstrząsy na kierowcę o wiele silniej niż większe. Koła o mniejszej średnicy są z kolei optymalne dla dzieci oraz młodszej młodzieży. Modele hulajnóg z małymi kołami są lżejsze oraz zajmują mniej miejsca, przez co łatwiej je transportować.

Waga i maksymalny udźwig

Przy wyborze hulajnogi elektrycznej polecam nie kierować się głównie ceną, lecz sprawdzić ile waży sama hulajnoga, jak również jakie jest jej maksymalne dopuszczane obciążenie. Pierwszy parametr pozwoli ocenić, czy łatwo wchodzi się na trzecie lub wyższe piętro (bez windy) z pojazdem w ręku. Drugi poinformuje, czy przypadkiem nie oglądasz modelu przeznaczonego dla dzieci.

Któryś sprzęt może się wydawać wizualnie ciekawy, może też oferować oczekiwane parametry, jednak nie udźwignie Cię i tyle będzie z jazdy. Wszystkie hulajnogi wybrane dla tego rankingu utrzymują ciężar do 100 kg. 

Składanie

Ważnym aspektem, którym warto się zainteresować jest możliwość złożenia hulajnogi. Waga hulajnóg elektrycznych waha się od 12 nawet do 19 kg, więc poręczny uchwyt jest jak najbardziej wskazany w celu wniesienia hulajnogi po schodach lub zniesienia do piwnicy. Zmniejszenie rozmiarów przydaje się także w momencie, gdy mamy ograniczone miejsce do jej przechowywania, a także ułatwia to transport hulajnogi, np. w bagażniku samochodu.

Tempomat

Tempomat to jedna z tych funkcji, które są bezużyteczne w mieście, za to przydają się w dłuższych trasach. Przyznam, że jazda przez kilka kilometrów ze stale skręconym nadgarstkiem nie należy do najprzyjemniejszych. W naszym zestawieniu wszystkie hulajnogi posiadają wbudowany tempomat. Lecz jeśli nie planujesz jeździć ze stałą prędkością, możesz wykreślić ten gadżet z listy must-have Twojej e-hulajnogi.

Lampki

Jeśli hulajnogą będziemy przemieszczać się także w nocy, uwagę należy skupić na jakości oświetlenia. Przednia lampka powinna być jednocześnie mocna, lecz tak skonstruowana, aby nie oślepiała przechodniów lub kierowców jadących z naprzeciwka. Najprościej mówiąc, powinna być zbudowana na zasadzie reflektora samochodowego i w pewnym momencie załamywać wiązkę światła. Lampki montowane w hulajnogach przeważnie są ledowe i mają moc 2W.

Nie zapominajmy także o oświetleniu tylnym. Tutaj powinno być ono barwy czerwonej jak najlepiej dostrzegalne przez innych uczestników ruchu po zmierzchu.

Bateria i czas ładowania

Naturalnie chciałoby się, żeby było tak, jak w smartfonach – pojemna i żywotna bateria, do tego szybkie ładowanie. W hulajnogach elektrycznych jest inaczej. 3-4 godziny ładowania są niezbędne do uzupełnienia ogniw akumulatora. W naszym zestawieniu najmniejszą pojemność baterii oferuje Xiaomi Mi Essential – 5200 mAh, natomiast największą – Ninebot by Segway G30 MAX. Jest to bateria pojemności 15 300 mAh oraz zasięgu maksymalnym 65 km, a czas ładowania do pełna wynosi około 6 godzin.

Wodoszczelność

Na ten parametr też radzę zwracać uwagę, w przeciwnym razie przyjdzie Ci mocno się pilnować przed wjeżdżaniem we wszelkie kałuże albo kurtyny wodne. Brak certyfikatu IP54 oznacza, że taka hulajnoga przeznaczona jest do jazdy w suchym terenie oraz przeczekania ulewy pod jakimś zadaszeniem.

Hamulce tarczowe, elektromagnetyczne czy E-ABS?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Hamulce tarczowe działają ostro i natychmiastowo. To dobrze i źle zarazem. Dobrze – bo można gwałtowniej zahamować, źle – bo taki manewr może być przy dużej prędkości niebezpieczny. Tymczasem hamulce elektromagnetyczne dopasowują tempo wytracania szybkości i zmieniają je na bieżąco. Taki mechanizm ma m.in. hulajnoga elektryczna Ninebot by Segway. Na początku hamowanie jest silne i odczuwalne, ale im dłużej trwa, tym postępuje łagodniej.

E-ABS stosowany w hulajnogach Xiaomi. Co prawda z tyłu mamy klasyczny duży hamulec tarczowy, natomiast przednie koło zostało wyposażone w zaawansowany, inteligentny E-ABS. Nie tylko skutecznie skraca on drogę hamowania nawet o 4 metry, ale także uniemożliwia zblokowanie się kół, które mogłoby prowadzić do upadku lub w najlepszym wypadku ostrego poślizgu.

Podświetlenie LED

Nie mam tu na myśli lamp przeznaczonych do jazdy, ale dodatkowe, wielobarwne podświetlenie. Raczej bajer, niż nieodzowny element, lecz jak się taka hulajnoga wyróżnia! Z pewnością takie podświetlenie będzie szczególnie atrakcyjne dla młodzieży.  W naszym rankingu hulajnoga elektryczna Ninebot by Segway ma takie podświetlenie, konfigurowalne z poziomu aplikacji mobilnej.

Jaką hulajnogę elektryczną kupić?

Najlepsze hulajnogi elektryczne wyróżniają się lekką, ale solidną konstrukcją z możliwością składania, co daje się swobodnie wnosić do domu albo mieszkania oraz zapewnia zasięg na takich dystansach, jakie planujesz pokonywać. Ma przy tym funkcje i parametry, z których zamierzasz korzystać, np. tempomat albo baterię ładowaną w 4 godziny. Ale także skutecznie hamuje (awaryjne sytuacje przy prędkości 20 km/h mogą być niebezpieczne). Wtedy możesz mówić o najlepszej, bo najlepiej dopasowanej do Ciebie, hulajnodze elektrycznej.

Polecane hulajnogi elektryczne