Najlepsze hulajnogi elektryczne. Ranking topowych modeli

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się hulajnogi elektryczne. Jeśli szukasz e-hulajnogi godnej polecenia, sprawdź nasz ranking i poznaj najlepsze i najpopularniejsze modele.

Jak szybko jeździ hulajnoga elektryczna?

Elektryczne hulajnogi wytypowane dla tego rankingu osiągają przynajmniej 20 km/h. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wszędzie da się jechać z maksymalną możliwą prędkością. Architektura miejskich jezdni obfituje wprost w krawężniki, pęknięcia, dziury, nierówności i inne utrudnienia. 

Aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom, w zestawieniu umieściliśmy pojazdy, z kołami o średnicy nie mniejszej niż 7 cali. Taki rozmiar pomaga utrzymać stabilność pojazdu podczas przejeżdżania po dziurach oraz podjeżdżać pod niewielkie przeszkody. Poza tym podróżowanie z najwyższymi wartościami na prędkościomierzu intensywnie drenuje akumulator e-hulajnogi, wiec wycieczka zakończy się szybciej, szczególnie gdy na naszej drodze jest sporo wzniesień.

Ile wynosi zasięg e-hulajnogi?

Standardowy zasięg przyjęty umownie przez producentów nie jest zazwyczaj niższy niż 20 km. Ale w naszym zestawieniu znalazły się także modele, które przejadą 50 km, a nawet 65 km.

Nie są to jednak wartości stałe i niezmienne. Analogicznie do smartfonów i laptopów, czas pracy na baterii zależy od sposobu użytkowania. Częste i nagłe przyspieszanie, ostre hamowanie, jazda po wzniesieniach – to wszystko zwiększa apetyt silnika na energię. Nie można zapomnieć także o temperaturze. Baterie umieszczone w pojazdach nie lubią zimna, a w ujemnych temperaturach zasięg może zmniejszyć się nawet o połowę. Kluczowa jest również masa ciała kierującego. Im więcej kilogramów pokazuje waga, tym bardziej obciążamy układ napędowy, a to przekłada się na szybsze opróżnienie energii w e-hulajnodze.

Hulajnogę miejską ostawisz na bok i tyle. Własną przyjdzie Ci odprowadzić do domu. Jeśli zastanawiasz się, czy lepiej wypożyczać na minuty, czy może kupić e-hulajnogę na własność, przeczytaj ten artykuł:

Funkcje i parametry. Na co zwracać uwagę, żeby jeździć wygodnie?

Wielkość kół

Za duże koła w hulajnogach uznaje się te, które mają od 8,5 – 10 cali. Dla osób dorosłych poleca się właśnie koła przynajmniej 8,5-calowe. Duże koła w hulajnodze elektrycznej pozwalają jechać nie tylko szybciej, ale i z większą wydajnością, podczas gdy małe koła toczą się znacznie wolniej, ale w zamian za to dają znacznie większą elastyczność. 

Poza tym duże koła dają większy komfort jazdy po naszych nierównych drogach i ścieżkach. Małe koła w hulajnodze przenoszą uderzenia i wstrząsy na kierowcę o wiele silniej niż większe. Koła o mniejszej średnicy są z kolei optymalne dla dzieci oraz młodszej młodzieży. Modele hulajnóg z małymi kołami są lżejsze oraz zajmują mniej miejsca, przez co łatwiej je transportować.

Waga i maksymalny udźwig

Przy wyborze hulajnogi elektrycznej polecam nie kierować się głównie ceną, lecz sprawdzić ile waży sama hulajnoga, jak również jakie jest jej maksymalne dopuszczane obciążenie. Pierwszy parametr pozwoli ocenić, czy łatwo wchodzi się na trzecie lub wyższe piętro (bez windy) z pojazdem w ręku. Drugi poinformuje, czy przypadkiem nie oglądasz modelu przeznaczonego dla dzieci.

Któryś sprzęt może się wydawać wizualnie ciekawy, może też oferować oczekiwane parametry, jednak nie udźwignie Cię i tyle będzie z jazdy. Wszystkie hulajnogi wybrane dla tego rankingu utrzymują ciężar do 100 kg. 

Składanie

Ważnym aspektem, którym warto się zainteresować jest możliwość złożenia hulajnogi. Waga hulajnóg elektrycznych waha się od 12 nawet do 19 kg, więc poręczny uchwyt jest jak najbardziej wskazany w celu wniesienia hulajnogi po schodach lub zniesienia do piwnicy. Zmniejszenie rozmiarów przydaje się także w momencie, gdy mamy ograniczone miejsce do jej przechowywania, a także ułatwia to transport hulajnogi, np. w bagażniku samochodu.

Tempomat

Tempomat to jedna z tych funkcji, które są bezużyteczne w mieście, za to przydają się w dłuższych trasach. Przyznam, że jazda przez kilka kilometrów ze stale skręconym nadgarstkiem nie należy do najprzyjemniejszych. W naszym zestawieniu wszystkie hulajnogi posiadają wbudowany tempomat. Lecz jeśli nie planujesz jeździć ze stałą prędkością, możesz wykreślić ten gadżet z listy must-have Twojej e-hulajnogi.

Lampki

Jeśli hulajnogą będziemy przemieszczać się także w nocy, uwagę należy skupić na jakości oświetlenia. Przednia lampka powinna być jednocześnie mocna, lecz tak skonstruowana, aby nie oślepiała przechodniów lub kierowców jadących z naprzeciwka. Najprościej mówiąc, powinna być zbudowana na zasadzie reflektora samochodowego i w pewnym momencie załamywać wiązkę światła. Lampki montowane w hulajnogach przeważnie są ledowe i mają moc 2W.

Nie zapominajmy także o oświetleniu tylnym. Tutaj powinno być ono barwy czerwonej jak najlepiej dostrzegalne przez innych uczestników ruchu po zmierzchu.

Bateria i czas ładowania

Naturalnie chciałoby się, żeby było tak, jak w smartfonach – pojemna i żywotna bateria, do tego szybkie ładowanie. W hulajnogach elektrycznych jest inaczej. 3-4 godziny ładowania są niezbędne do uzupełnienia ogniw akumulatora. 

Wodoszczelność

Na ten parametr też radzę zwracać uwagę, w przeciwnym razie przyjdzie Ci mocno się pilnować przed wjeżdżaniem we wszelkie kałuże albo kurtyny wodne. Brak certyfikatu IP54 oznacza, że taka hulajnoga przeznaczona jest do jazdy w suchym terenie oraz przeczekania ulewy pod jakimś zadaszeniem.

Hamulce tarczowe, elektromagnetyczne czy E-ABS?

Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Hamulce tarczowe działają ostro i natychmiastowo. To dobrze i źle zarazem. Dobrze – bo można gwałtowniej zahamować, źle – bo taki manewr może być przy dużej prędkości niebezpieczny. Tymczasem hamulce elektromagnetyczne dopasowują tempo wytracania szybkości i zmieniają je na bieżąco. Taki mechanizm ma m.in. hulajnoga elektryczna Ninebot by Segway. Na początku hamowanie jest silne i odczuwalne, ale im dłużej trwa, tym postępuje łagodniej.

E-ABS stosowany w hulajnogach Xiaomi. Co prawda z tyłu mamy klasyczny duży hamulec tarczowy, natomiast przednie koło zostało wyposażone w zaawansowany, inteligentny E-ABS. Nie tylko skutecznie skraca on drogę hamowania nawet o 4 metry, ale także uniemożliwia zblokowanie się kół, które mogłoby prowadzić do upadku lub w najlepszym wypadku ostrego poślizgu.

Podświetlenie LED

Nie mam tu na myśli lamp przeznaczonych do jazdy, ale dodatkowe, wielobarwne podświetlenie. Raczej bajer, niż nieodzowny element, lecz jak się taka hulajnoga wyróżnia! Z pewnością takie podświetlenie będzie szczególnie atrakcyjne dla młodzieży.  W naszym rankingu hulajnoga elektryczna Ninebot by Segway ma takie podświetlenie, konfigurowalne z poziomu aplikacji mobilnej.

Przeczytaj też:

Bezpieczeństwo na hulajnodze elektrycznej

Jazda na hulajnodze to nie tylko dobra rozrywka, ale i wygoda. Nie można jednak zapomnieć o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest bezpieczeństwo. Jeśli mówimy o prędkości przekraczającej 20 km/h to nietrudno sobie wyobrazić, czym może się skończyć upadek albo jakieś zderzenie. Warto zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej:

  • Wybieraj dłuższe hulajnogi, bardziej stabilne. Większy rozstaw osi pozwala na większy rozstaw nóg. Im większe koła, tym lepiej;
  • Stawaj w taki sposób, aby z przodu zawsze była noga dominująca;
  • Poćwicz, zanim wyruszysz w pierwszą podróż hulajnogą elektryczną. Możesz zrobić najpierw jazdę próbną na jakimś pustym parkingu, by potrenować ruszanie, balansowanie, kierowanie i, co być może najważniejsze, hamowanie;
  • Poznaj przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych;
  • Dobre oświetlenie to podstawa bezpiecznej jazdy. Wiele hulajnóg elektrycznych ma wbudowane światła, ale jeśli Twój ma tylko odblaski lub tylne światło, zainwestuj w porządny zestaw przeznaczony do rowerów;
  • Zakładaj kask na głowę. Współczesne kaski są wykonane z naprawdę lekkich materiałów i nie sprawią większego kłopotu przy noszeniu, a w końcu zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze.

Sprawdź kaski w sklepie x-kom

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy?

W myśl tzw. ustawy o e-hulajnogach, hulajnoga elektryczna jest pojazdem, którym co do zasady należy się przemieszczać po drogach dla rowerów oraz w drodze wyjątku po chodnikach.

Ustawodawca wprowadził też obowiązek jazdy po jezdni na drogach, na których obowiązuje dopuszczalna prędkość do 30 km/h.

W art. 33a kodeksu drogowego ustawodawca nakłada na kierującego obowiązek jazdy po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, ale jedynie w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.

Jaką hulajnogę elektryczną kupić?

Najlepsze hulajnogi elektryczne wyróżniają się lekką, ale solidną konstrukcją z możliwością składania, co daje się swobodnie wnosić do domu albo mieszkania oraz zapewnia zasięg na takich dystansach, jakie planujesz pokonywać. Mają przy tym przydatne funkcje i parametry np. tempomat albo baterię ładowaną w 4 godziny. Najważniejsze, by wybierać sprzęt dopasowany do swoich potrzeb i zwracać uwagę nie tylko na wygląd, ale także na funkcje, które mogą poprawiać komfort i bezpieczeństwo.

Hulajnogi elektryczne — najczęściej zadawane pytania:

Obecnie niezłej jakości hulajnogi elektryczne można kupić za nieco ponad 1000 zł. Na rynku istnieją jednak także tańsze modele, ale przeważnie mają one udźwig do 50 kg i są sprzętami dla dzieci. 

Za model, który utrzyma obciążenie do 100 kg, z maksymalną prędkością do 25 km i zasięgiem do 45 km trzeba zapłacić średnio od 1000 zł do 4 000 zł. Różnica cen uzależniona jest także od jakości wykonania, w tym np. klasy hamulców.

Droższe, bardziej zaawansowane, znacznie szybsze i cięższe pojazdy dla najbardziej wymagających mogą kosztować nawet ponad 25 tys. zł.

Dla dzieci i młodzieży najbardziej odpowiedni będzie lekki i łatwy w przenoszeniu sprzęt o wadze nieprzekraczającej 10 kg. Sprzęt dla osób dorosłych powinien być bardziej masywny i mieć większy udźwig. Dla najbardziej postawnych, na rynku znajdziemy hulajnogi, które wytrzymają obciążenie nawet do 150 kg.

Wpływ na komfort jazdy ma także wysokość hulajnogi. Przyjmuje się, że kierownica nie powinna znajdować się wyżej niż na wysokości łokci użytkownika. Jednak w większości przypadków ten element podlega regulacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, hulajnogami elektrycznymi można jeździć zarówno po chodnikach, jak i ścieżkach rowerowych. Warto przy tym jednak pamiętać, że dotyczy to tylko modeli, które można użytkować bez prawa jazdy oraz rejestracji – a więc takie, których moc silnika jest nie większa niż 250W. Zabroniona jest natomiast jazda po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h.

Polecane hulajnogi elektryczne