Raster i wektor to popularne terminy w projektowaniu graficznym. Obrazy rastrowe składają się z wielu maleńkich pikseli, podczas gdy obrazy wektorowe powstały przy użyciu ścieżek matematycznych. Na czym polega dokładna różnica między nimi i dlaczego jej znajomość jest tak ważna dla grafików lub fotografów?
Obraz rastrowy nazywany też obrazem bitmapowym to termin powszechnie używany w terminologii komputerowej i fotografii cyfrowej. Jest on reprezentowany w postaci prostokątnej siatki pikseli, które można oglądać za pomocą wyświetlacza bitmapowego. W przypadku obrazowania rastrowego łatwo jest tworzyć mniejsze obrazy, natomiast jeśli chodzi o zwiększanie lub zmniejszanie rozmiaru i rozdzielczości – czynność nie należy do najprostszych.
Pliki rastrowe zapisywane są w różnych formatach:
Obraz wektorowy lub grafika wektorowa jest definiowana i tworzona na płaszczyźnie poprzez łączenie linii i krzywych. Wykorzystuje równania matematyczne do tworzenia kształtów. Tworzy drobniejszy i bardziej szczegółowy obraz, dlatego po powiększeniu obrazu możesz zobaczyć wyraźne linie, punkty i krzywe. Grafika wektorowa jest używana przez wszystkich artystów, ekspertów od projektowania i kreatywnych profesjonalistów. Ułatwia tworzenie ilustracji, logo i innych rodzajów projektów do drukowania na dużych obiektach.
Pliki wektorowe można zapisywać lub edytować w następujących formatach:
Grafika rastrowa składa się z uporządkowanych kolorowych pikseli w celu wyświetlenia dowolnego obrazu. Grafika wektorowa składa się ze ścieżek przy użyciu wzoru matematycznego, który jest wektorem, kierującym się trasą i kształtem. Jakie są główne różnice między obrazami wektorowymi i rastrowymi?
Wektory składają się z równań matematycznych, są nieskończenie skalowalne i idealnie nadają się do tworzenia logo, projektów geometrycznych i typografii. Grafika wektorowa zajmuje również znacznie mniej miejsca na plikach niż ich odpowiedniki rastrowe.
Jest to podstawowa różnica, która sprawia, że obrazy wektorowe zwyciężają nad obrazami rastrowymi. Wciąż istnieją jednak powody, dla których użycie obrazów rastrowych może być lepszym rozwiązaniem.
Grafika rastrowa składa się z pikseli w kształcie kwadratu, dlatego najlepiej nada się do wyświetlania szczegółowych fotografii i subtelnych przejść tonalnych w kolorze.
Dostępność tych grafik sprawia, że można je łatwiej udostępniać online w wielu aplikacjach, zwłaszcza w mediach społecznościowych i za pośrednictwem przeglądarek obrazów internetowych. Mimo że grafiki rastrowe są przyjemne do prezentowania szczegółowych zdjęć i obrazów, które można udostępniać, nie skalują się dobrze. Wystarczy, że powiększysz zdjęcie oparte na pikselach online, a zaczniesz dostrzegać silną pikselizacje, która może wydawać się nieprofesjonalna.
Możemy więc stwierdzić, że istnieją różne cele używania zarówno obrazów rastrowych, jak i wektorowych.
Źródła: shutterstock.com, logaster.com, logaster.com
Też tak sądze
rel