Grafika rastrowa vs. wektorowa. Jakie są różnice?

Raster i wektor to popularne terminy w projektowaniu graficznym. Obrazy rastrowe składają się z wielu maleńkich pikseli, podczas gdy obrazy wektorowe powstały przy użyciu ścieżek matematycznych. Na czym polega dokładna różnica między nimi i dlaczego jej znajomość jest tak ważna dla grafików lub fotografów?

Co to jest obraz rastrowy?

Obraz rastrowy nazywany też obrazem bitmapowym to termin powszechnie używany w terminologii komputerowej i fotografii cyfrowej. Jest on reprezentowany w postaci prostokątnej siatki pikseli, które można oglądać za pomocą wyświetlacza bitmapowego. W przypadku obrazowania rastrowego łatwo jest tworzyć mniejsze obrazy, natomiast jeśli chodzi o zwiększanie lub zmniejszanie rozmiaru i rozdzielczości – czynność nie należy do najprostszych.

Formaty plików dla obrazów rastrowych

Pliki rastrowe zapisywane są w różnych formatach:

 • .png (Portable Network Graphic)
 • .gif (Graphics Interchange Format)
 • .bmp (Bitmap Image File)
 • .tiff (Tagged Image File Format)
 • .psd (Adobe Photoshop Document)
 • .pdf (Portable Document Format)
 • .jpg (Joint Photographics Expert Group)

Co to jest obraz wektorowy?

Obraz wektorowy lub grafika wektorowa jest definiowana i tworzona na płaszczyźnie poprzez łączenie linii i krzywych. Wykorzystuje równania matematyczne do tworzenia kształtów. Tworzy drobniejszy i bardziej szczegółowy obraz, dlatego po powiększeniu obrazu możesz zobaczyć wyraźne linie, punkty i krzywe. Grafika wektorowa jest używana przez wszystkich artystów, ekspertów od projektowania i kreatywnych profesjonalistów. Ułatwia tworzenie ilustracji, logo i innych rodzajów projektów do drukowania na dużych obiektach.

Formaty plików dla obrazów wektorowych

Pliki wektorowe można zapisywać lub edytować w następujących formatach:

 • .eps (Encapsulated PostScript)
 • .svg (Scalable Vector Graphic)
 • .ai (Adobe Illustrator document)
 • .pdf (Portable Document Format; tylko po zapisaniu z programów wektorowych)

Różnice między obrazami wektorowymi a rastrowymi

Grafika rastrowa składa się z uporządkowanych kolorowych pikseli w celu wyświetlenia dowolnego obrazu. Grafika wektorowa składa się ze ścieżek przy użyciu wzoru matematycznego, który jest wektorem, kierującym się trasą i kształtem. Jakie są główne różnice między obrazami wektorowymi i rastrowymi?

 • Wektory są bardziej preferowane, aby imitować fotografie. Idealnie nadają się do tworzenia projektów przy użyciu prostych i jednolitych kolorów. Te obrazy mają dedykowane gradienty kolorów, skale, cienie i cieniowanie, co oznacza, że można je dalej skalować bez pikselizacji.
 • Popularne typy plików wektorowych to .ai, .eps, .pdf, svg, szkic, a często używane edytory to Adobe Illustrator lub Sketch. Obrazy, które muszą być skalowane do różnych rozmiarów, grafika wektorowa służy do uzyskania tych wyników.
laptop grafika i fotografa
 • Obrazy rastrowe są bardziej zdolne do renderowania złożonych, delikatnych, żywych, wielokolorowych wizualizacji.
 • Typowe typy plików rastrowych to .png, jpg, gif, tiff i BMP. Podczas gdy popularne edytory obrazów oparte na rastrze to Adobe Photoshop, GIMP i Photo-paint.
 • Obrazy rastrowe używają bitmap do przechowywania danych, co oznacza, że im większy plik, tym większa bitmapa. Im większy rozmiar obrazu, tym więcej zajmie miejsca na dysku.
 • Obrazowanie rastrowe jest wykorzystywane w technologii aparatów cyfrowych. Większość obrazów i fotografii, które można zobaczyć w druku lub w Internecie, to zazwyczaj obrazy rastrowe.

Kiedy należy używać rastra lub wektora?

Wektory składają się z równań matematycznych, są nieskończenie skalowalne i idealnie nadają się do tworzenia logo, projektów geometrycznych i typografii. Grafika wektorowa zajmuje również znacznie mniej miejsca na plikach niż ich odpowiedniki rastrowe.

Jest to podstawowa różnica, która sprawia, że obrazy wektorowe zwyciężają nad obrazami rastrowymi. Wciąż istnieją jednak powody, dla których użycie obrazów rastrowych może być lepszym rozwiązaniem.

Grafika wektorowa
Grafika wektorowa/ printcnx.com

Grafika rastrowa składa się z pikseli w kształcie kwadratu, dlatego najlepiej nada się do wyświetlania szczegółowych fotografii i subtelnych przejść tonalnych w kolorze.

Dostępność tych grafik sprawia, że można je łatwiej udostępniać online w wielu aplikacjach, zwłaszcza w mediach społecznościowych i za pośrednictwem przeglądarek obrazów internetowych. Mimo że grafiki rastrowe są przyjemne do prezentowania szczegółowych zdjęć i obrazów, które można udostępniać, nie skalują się dobrze. Wystarczy, że powiększysz zdjęcie oparte na pikselach online, a zaczniesz dostrzegać silną pikselizacje, która może wydawać się nieprofesjonalna.

Możemy więc stwierdzić, że istnieją różne cele używania zarówno obrazów rastrowych, jak i wektorowych.

Grafika rastrowa/ printcnx.com

Grafika rastrowa kontra wektorowa. Podsumowanie

Jeśli Twój projekt wymaga pracy ze złożonymi kolorami, motywami i przejściami, jak w przypadku malarstwa i wszelkiego rodzaju prac graficznych, preferowanym formatem powinien być raster. Natomiast jeśli Twój projekt wymaga pracy nad jednolitymi kolorami i skalowalnymi kształtami, takimi jak rysunek, rozwiązaniem jest obrazowanie wektorowe.
 • Obrazy rastrowe lepiej nadają się do fotografii.
 • Wektory są lepszym wyborem dla logo, ilustracji, akwafort, grafiki produktów, rycin, oznakowań i prac związanych z haftem.

Źródła: shutterstock.com, logaster.com, logaster.com