Limits na Instagramie – nowa funkcja przeciwko nadużyciom i mowie nienawiści

Instagram testuje kolejną funkcję, która pozwoli użytkownikom tymczasowo ograniczyć niechciane komentarze i wiadomości otrzymywane od innych użytkowników. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej zwalczać nadużycia i nękania na platformie, która cieszy się niesamowitą popularnością. Na czym polega nowe narzędzie Limits na Instagramie i czy okaże się pomocne w zwalczaniu nadużyć?

Czy Instagram ma szansę wygrać z mową nienawiści?

Szef Instagramu, Adam Mosseri, potwierdził, że firma testuje nową funkcję o nazwie Limits. O pierwszych doniesieniach na ten temat mogliśmy się dowiedzieć z filmu na Twitterze, w którym Mosseri potępił rasizm, mający miejsce na Instagramie po finale Euro 2020. Zaznaczył, że firma pracuje nad ulepszeniami zarówno wewnętrznych, jak i skierowanych bezpośrednio do klientów narzędzi, które pomogą rozwiązać problem mowy nienawiści.

Oczywiście Instagram także wcześniej potępił rasistowskie nadużycia, w których angielscy piłkarze Bukayo Saka, Marcus Rashford i Jadon Sancho byli brutalnie nękani przez wściekłych fanów, po porażce drużyny. Niestety nie udało się wyeliminować problemu do końca. Mosseri wyjaśnił, że w tym czasie firma używała technologii, aby próbować priorytetyzować zgłoszenia użytkowników i błędnie oznaczyła niektóre raporty jako łagodne komentarze, zamiast odsyłać je do realnych moderatorów w celu ich zwalczenia.

Instagram ikona aplikacja

Co było przyczyną tak wielu nienawistnych komentarzy?

Jedną z możliwych komplikacji było to, że wiele osób komentujących używało emoji, które systemy Instagrama mogły mieć trudności ze zrozumieniem. Każdy emotikon może mieć przecież zupełnie inne znaczenia w zależności od kontekstu. 

Mosseri stwierdził także, że Instagram aktywnie usuwał obraźliwe komentarze, ale nie przewidział fali zgłoszeń użytkowników. Zwrócił uwagę, że platforma otrzymuje codziennie miliony raportów od użytkowników, z czego nawet błędny 1% z nich prowadzi do dziesiątek tysięcy problematycznych postów, które pozostają na platformie przez pomyłkę.

Instagram mężczyźni przeglądający aplikacje

Szef Instagrama wspomniał następnie w filmiku o kilku narzędziach skierowanych do użytkowników, które mogą pomóc ludziom bezpośrednio radzić sobie z nękaniem na ich własnych kontach. Obejmuje to narzędzia Instagrama, takie jak Blokuj  i Ogranicz

To ostatnie to narzędzie pozwala zatwierdzać komentarze , zanim ktokolwiek je zobaczy, lub przeczytać czyjeś wiadomości bez wysyłania potwierdzeń przeczytania. Kolejne ostatnio dodane narzędzie o nazwie Hidden Words pozwala użytkownikom blokować określone słowa kluczowe zarówno w komentarzach, jak i w wiadomościach bezpośrednich.

O wspomnianych narzędziach przeczytasz więcej w naszym artykule: Instagram wprowadza nowe funkcje w zwalczaniu mowy nienawiści.

aplikacje social media

Na czym polega funkcja Limits na Instagramie?

Funkcja została zauważona na początku tego miesiąca przez konsultanta ds. mediów społecznościowych Matta Navarrę. Udostępnił on zrzuty ekranu z Instagrama, ale jeszcze bez ich oficjalnego potwierdzenia.

W udostępnionych obrazach użytkownicy znajdowali nową sekcję o nazwie Limity w ustawieniach prywatności Instagrama, która wyjaśniała, że ​​mogą tymczasowo ograniczać komentarze i wiadomości od określonych grup obserwujących. Ta funkcja pozwoli również ustawić czas trwania limitów w postaci liczby dni, a nawet tygodni.

Instagram odmówił podania, kiedy funkcja stanie się publicznie dostępna, ale zauważył, że na ten moment jest testowana na urządzeniach mobilnych w wybranych krajach.

Może jesteś w liceum i przechodzisz rozstanie albo po prostu zmieniłeś szkołę. A może jesteś zawodowym piłkarzem i często Cię nękają. Cokolwiek to jest, wiemy, że ludzie czasami przeżywają złe chwile i  dlatego chcemy dać im narzędzia do ochrony w takich sytuacjach – wyjaśnił Mosseri, opisując, w jaki sposób limity mogą być przydatne w różnych sytuacjach.