Instagram wprowadza nowe funkcje w zwalczaniu mowy nienawiści

Hejt stał się w pewnym momencie nieodzowną częścią mediów społecznościowych. Mogłeś do niego przywyknąć, a nawet go zaakceptować. Ale czy powinieneś przyzwyczajać się do negatywnych emocji i nadużyć kierowanych w Twoją stronę? Na to pytanie odpowiada Instagram, który niedługo wprowadzi nowe funkcje w celu zwalczenia mowy nienawiści.

Czym jest zjawisko hejtu i dlaczego nie powinno być lekceważone?

Trudno uwierzyć, że co czwarta osoba na Instagramie doznaje przykrych, zgryźliwych czy agresywnych komentarzy. Jest to jednak fakt, który każdy użytkownik zaakceptował. Zjawisko hejtu i ludzi go tworzących tzw. hejterów jest powszechne i znane, a co za tym idzie nie przynosi za sobą żadnych konsekwencji dla osób odpowiedzialnych za szerzenie nienawiści. Hejt to nie tylko słowa czy komentarze, ale szereg innych metod, które skutecznie mogą uprzykrzyć Ci życie. Do nich między innymi należą:

  • obraźliwe memy,
  • zgryźliwe grafiki,
  • oczerniające filmy.

Dzięki anonimowości w Internecie każdy może poczuć się bezkarny. Możesz wylewać swoje frustracje na innych użytkowników mediów społecznościowych chowając się pod fałszywym nickiem czy zdjęciem ściągniętym z Google grafika. Kiedy jako osoba poszkodowana spróbujesz zablokować konto oprawcy, on i tak wróci zakładając nowy profil – tym razem z innym imieniem i zdjęciem profilowym.

Instagram

Instagram wprowadza rewolucję w zwalczaniu hejterów i mowy nienawiści

Instagram to jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych wśród dzieci i młodzieży. Pod tym względem wyprzedził nawet samego Facebooka. Oferuje wiele ścieżek do rozwoju osobistego, a co za tym idzie ryzyko, że zostanie się za to ukaranym w postaci zgryźliwego komentarza czy nieprzyjemnej wiadomości prywatnej, inaczej DM – Direct Message.

Po ostatnim przykrym incydencie Instagram zdecydował się na zaostrzenie nowej aktualizacji. Zdarzenie miało miejsce w Wielkiej Brytanii, dokładniej po przegranym meczu, w którym gwiazdy piłki nożnej były celem ataków rasistowskich na Instagramie. Książę William, który jest także prezesem Angielskiego Związku Piłki Nożnej, wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że „Rasistowskie  nadużycia – czy to na boisku, na trybunach czy w mediach społecznościowych – są podłe i muszą się teraz skończyć”.

Jakie funkcje zatem wprowadzi Instagram na rzecz walki z mową nienawiści?

  • uniemożliwienie użytkownikom przeglądania potencjalnie obraźliwych wiadomości,
  • filtrowanie obraźliwych słów, wyrażeń i emotikonek,
  • utrudnienie osobom blokowanym obejście i skontaktowanie się z użytkownikami za pośrednictwem nowych kont.

Warto dodać, że osoby, które chociaż raz wysłały obraźliwy komentarz pod czyimś adresem nie będą mogły komentować niczego przez pewien czas, a jeżeli jeszcze raz użyją mowy nienawiści- ich konto zostanie zablokowane i wyłączone.

Każdy użytkownik Instagrama będzie mógł teraz aktywować w ustawieniach prywatności nowy filtr służący do unikania i blokowania wiadomości niepożądanych. Nowa funkcja wydaje się o tyle ciekawa, że każda osoba używająca Instagrama będzie mogła spersonalizować i dostosować frazy czy emotikony, które mają zostać rozpoznane i usunięte.

Dla niektórych krajów w przeciągu tygodnia Instagram udostępni funkcje, w której będzie można według własnego uznania zgłaszać, usuwać lub otwierać wiadomości, które zostaną posortowane do ukrytego folderu. Oprócz tego w ciągu kilku tygodni użytkownicy będą mogli skorzystać również z rozszerzonej opcji całkowitego zablokowania możliwości kontaktu z nimi na Instagramie po zablokowaniu konta.

 

Dziewczyna trzymająca telefon i smutna
źródło: pexels.com

Pomoc w nadużyciach w temacie równości praw człowieka

Zasady Instagrama dotyczące mowy nienawiści zakazują ataków na ludzi w oparciu o chronione cechy, w tym religię lub rasę, a także ukryte formy nienawiści, takie jak treści przedstawiające antysemickie grafiki lub czarną twarz. Instagram twierdzi, że współpracuje również z organami ścigania, gdy jest to konieczne, aby pomóc w sprawach dotyczących mowy nienawiści.

Miejmy nadzieję, że nowe funkcjonalności Instagrama przyczynią się do spadku ilości hejtu, który codziennie wylewa się w komentarzach albo w wiadomościach prywatnych. Wskutek czego nie tylko niszczy humor innym użytkownikom, ale i doprowadza niekiedy do poważnych schorzeń psychicznych.