Przygotujcie się na nostalgiczną podróż w czasie, bo kultowy Winamp powraca

Winamp był popularnym odtwarzaczem muzyki dla systemu Windows pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku. Mimo że od lat był nieużywany, do dziś ma wiernych fanów wspominających go z sentymentem. Po czterech latach rozwoju i kilku ujawnionych wersjach beta, dostępna jest nowa wersja testowa dla Winampa. Gotowi na powrót do przeszłości?

Wielki powrót Winampa

Winamp zajmuje specjalne miejsce w sercach wielu użytkowników komputerów PC. Zanim pojawiły się serwisy streamingowe, na świecie królowało MP3. 

Kopiowanie płyt CD lub zgrywanie zawartych w nich plików cyfrowych na komputer nie było zbyt trudne. Jednak najbardziej pożądane było kodowanie ich do formatu MP3, co sprawiało, że cyfrowe pliki muzyczne były przenośne i łatwe do udostępniania. 

Aplikacje do udostępniania muzyki, takie jak Bearshare i Limewire, pojawiły się i zniknęły, ale jedna aplikacja pozostała lojalnym towarzyszem tych, którzy zgromadzili ogromne kolekcje plików MP3: Winamp, lekki, ale w pełni funkcjonalny odtwarzacz multimedialny.

W szczytowym momencie ery pobierania Winamp był znany ze swojej zdolności do odtwarzania najpopularniejszych formatów audio i dostosowywania interfejsu użytkownika za pomocą dziwnych wizualizatorów i unikalnych „skórek”, które zmieniały wygląd aplikacji. Wraz z rozprzestrzenianiem się iTunes Store, a później platform do strumieniowania cyfrowego, takich jak Spotify i Apple Music, popularność Winampa spadła. 

Źródło: winamp.com

Teraz ten niezawodny, cyfrowy odtwarzacz audio po czterech latach pracy nad jego rozwojem, otrzymuje nową bazę kodów. Deweloperzy opublikowali najnowszą wersję oprogramowania (Winamp 5.9 RC1 Build 9999) pod koniec ubiegłego miesiąca, cztery lata od ostatniej aktualizacji. Aplikacja została zmigrowana do bardziej aktualnej bazy kodu (VS2019), z nowymi funkcjami, które mają zostać dodane po testach.

DJ Egg napisał na forum Winampa: „To kulminacja 4 lat pracy od wydania 5.8. Użytkownikowi może wydawać się, że nie ma wprowadzonych zbyt wielu zmian, ale największą i najtrudniejszą częścią była w rzeczywistości migracja całego projektu z VS2008 do VS2019 i pomyślne skompilowanie. Podwaliny zostały już przygotowane i teraz możemy bardziej skoncentrować się na funkcjach”.

Jest szansa na ponowny sukces Winampa?

Komputery bardzo się zmieniły od czasów świetności Winampa i chociaż odtwarzacz multimedialny wygląda w większości tak samo, jak kilkadziesiąt lat temu, na nowoczesnym pulpicie z dużą rozdzielczością ekranu, sterowanie odtwarzaniem nie wygląda już tak imponująco, jak kiedyś. Jednak zespół programistów wie, że trzeba wykonać jeszcze wiele pracy, aby unowocześnić Winampa. 

Mimo wszystko nie należy się raczej spodziewać, że ten powrót nagle ożywi cyfrowego ducha z czasu przełomu tysiącleci. Strumieniowanie nadal dominuje i przyzwyczailiśmy się do częstszego słuchania muzyki na telefonie lub inteligentnym głośniku niż na komputerze. Jeśli jednak oprócz nutki sentymentu powrót Winampa zostałby dobrze rozpromowany, a nowe funkcje dostosowane do współczesnych wymagań, to kto wie?

Najlepsze słuchawki do słuchania muzyki, nie tylko z Winampa, znajdziesz w x-komie

Przeczytaj też: