Co zrobić, gdy AirPods nie działa? Poznaj najczęstsze przyczyny i naucz się im zapobiegać

Słuchawki bezprzewodowe, w tym AirPods od Apple, z założenia są o wiele wygodniejsze dla użytkownika, niż ich tradycyjne odpowiedniki z okablowaniem. Czasem zdarza się jednak, że za cenę komfortu i mobilności, trzeba zmierzyć się tu z innymi problemami. Jeśli jednak wiemy, jak poradzić sobie w konkretnej sytuacji, to przyjemność z ich użytkowania jest nieoceniona. Sprawdź, co zrobić, gdy słuchawka AirPods nie działa tak, jak powinna.

Linia Apple AirPods 

Jesteś fanem urządzeń spod szyldu nadgryzionego jabłka? Szukasz połączenia dobrych słuchawek i ich niezawodnej pracy z ekosystemem Apple? Seria AirPods z pewnością spełni Twoje oczekiwania. 

W portfolio Apple znajdziesz trzy rodzaje słuchawek: douszne, dokanałowe oraz nauszne. Wszystkie, naturalnie, bezprzewodowe. Oto i one:

  • douszne: Apple AirPods 2. i 3. generacji
  • dokanałowe: Apple AirPods Pro, Apple AirPods Pro 2. generacji
  • nauszne: Apple AirPods Max.

Bez względu na to, który model Apple AirPods wybierzesz, jedno jest pewne – będziesz cieszyć się doskonałym dźwiękiem oraz przede wszystkim wygodą, wynikającą z szybkiego i płynnego przełączania się pomiędzy poszczególnymi sprzętami producenta z Cupertino, które w tym przypadku stanowią dla nich źródło dźwięku. 

Skorzystaj z przedsprzedaży Apple AirPods Pro 2. generacji w x-kom 

Chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych modelach słuchawek AirPods i ich pracy ze sprzętem Apple? 

Koniecznie przeczytaj:

🎧 Które słuchawki Apple AirPods wybrać – zwykłe, Pro, czy Max? Dlaczego warto?

AirPods nie działa – co robić? 

W takiej sytuacji nie panikuj, tylko sprawdź potencjalne przyczyny i poszukaj rozwiązania. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc.

Sprawdź stan etui ładującego

Jeśli słuchawki w ogóle się nie włączają, warto przede wszystkim upewnić się, że zarówno one, jak i dedykowane im etui, posiadają odpowiedni zapas energii. 

O co chodzi? Mówiąc najprościej, opakowanie ładujące do AirPods nie posiada systemu ostrzegania o tym, że jego akumulator też potrzebuje uzupełnienia energii. W związku z tym, czasem może dojść do sytuacji, że mimo iż słuchawki są umieszczone w opakowaniu, było jej zbyt mało i nie zostały one naładowane. 

Jak to zrobić? Wystarczy włożyć słuchawki do etui i podłączyć je do ładowania, np. za pomocą kabla Lightning, albo położenia ich na ładowarce indukcyjnej (jeśli ich wersja na to pozwala). Następnie, trzeba otworzyć etui ładujące w pobliżu iPhone’a i sprawdzić poziom naładowania sprzętu. Pamiętaj, że jeśli AirPods nie będą się ładować, konieczne może być tzw. wyzerowanie słuchawek. Przeczytasz o tym poniżej. 

Przywracanie ustawień fabrycznych lub aktualizacja 

Czasem, mimo że słuchawki są naładowane, może dojść do sytuacji, gdy mimo podłączenia do źródła dźwięku, nie odtwarzają one muzyki, albo działa np. wyłącznie jedna słuchawka. Wówczas, w pierwszej kolejności warto wykonać reset połączenia, ponownie parując ze sobą urządzenia. 

Nie udało się? Druga rzecz, która może mieć na to wpływ, to przestarzałe oprogramowanie. Słuchawki powinny być na bieżąco aktualizowane i z założenia dba o to producent – w przypadku AirPodsów aktualizacje przebiegają automatycznie, bez wpływu użytkownika. Oznacza to, że nie da się ich w żaden sposób „wymusić”. Dzieje się to w tle. Jedyne, co do czego możesz się upewnić, to że słuchawki są prawidłowo połączone z urządzeniem z systemem iOS – jest to rzecz niezbędna do automatycznego rozpoczęcia aktualizacji.

Jeśli oprogramowanie jest aktualne, a słuchawki nadal nie zadziałają, może okazać się, że konieczne będzie ich tzw. wyzerowanie, czyli przywrócenie urządzenia do stanu pierwotnego i ponowna konfiguracja – trzeba to zrobić z poziomu zarówno słuchawek, jak i iPhone’a/iPad’a. 

airpods pro na skrzynce

Wyczyść swoje słuchawki AirPods 

Ta kwestia jest szczególnie w przypadku modeli True Wireless od Apple, czyli AirPods, które są dokanałowe i douszne. Ich konstrukcja sprawia bowiem, że niemal „zanurzają się” w uchu użytkownika, a przez to szczególnie narażone są na zabrudzenia. 

Gdy dochodzi do takiej sytuacji, dźwięk może być o wiele cichszy, a czasem nawet w ogóle niesłyszalny. Warto zatem dbać o higienę słuchawek na bieżąco. Jeśli jednak jest już za późno, weź kosmetyczny wacik i spróbuj delikatnie wyczyścić douszną część ich konstrukcji. 

Internetowe tipy głoszą, że w niektórych przypadkach, do umycia plastikowych pąków (część wchodząca do ucha i stabilizująca urządzenie), możesz skorzystać z chusteczek nawilżanych z alkoholem. Nie zaleca się jednak dotykania nimi siatki głośników oraz stosowania ich do modelu Apple AirPods Max. Pamiętaj też, że Apple oficjalnie nie zarekomendowało takich metod, więc wykonujesz je na własną odpowiedzialność.

Podczas odtwarzania dźwięku słychać trzaski/szumy

W takim przypadku sprawdź, czy nie przebywasz za blisko innego urządzenia, które mogłoby znacząco wpływać na połączenie Bluetooth lub jakość dźwięku, np. głośnika bezprzewodowego, kuchenki mikrofalowej etc. Negatywny wpływ na transmisję do AirPodsów mogą mieć także np. ściany nośne, różnica poziomów w domu, czy wzmożona aktywność użytkowników w sieci Wi-Fi. 

Pomoc Apple bywa niezastąpiona 

W momencie, gdy zawiodą Cię wszystkie powyższe wskazówki, warto zastanowić się nad pomocą oferowaną przez Apple. Jak to zrobić?

Możesz skorzystać m.in. ze wskazówek i porad z dedykowanego serwisu wspierającego Apple: www.support.apple.com/pl-pl. Wszystkie najważniejsze w tym temacie informacje znajdziesz w zakładce: AirPods. 

Pomocą służą także doradcy w punktach serwisowych oraz autoryzowanych sklepach Apple w Polsce

Poznaj pełną ofertę słuchawek Apple w x-kom 

AirPods Pro 2 generacji
Źródła: slashgear.com, support.apple.com/pl-pl, opracowanie własne