Drukarka nie drukuje. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny

Znasz to uczucie, kiedy potrzebujesz pilnie skorzystać z drukarki, a ta odmawia posłuszeństwa? Wydrukowanie jednej kartki staje się wówczas katorgą większą niż najgorsza kara. Okazuje się jednak, że często możesz temu skutecznie zaradzić. Wystarczy szybka weryfikacja sytuacji i sposób na naprawienie jej w kilku krokach. Oto najczęstsze błędy drukarek i sposoby na ich rozwiązanie.

Dlaczego drukarka nie drukuje?

Brak odpowiednich atrybutów

Ten powód na pierwszy rzut oka może wydać się trywialny, ale niestety często zdarza się, że w codziennym roztargnieniu zapominamy o sprawdzeniu stanu papieru do drukarki w przeznaczonym dla niego podajniku. Tusz niestety też się sam nie uzupełni. Podobnie wygląda sytuacja z wymianą tonera.

W związku z tym, jeśli przy drukowaniu napotkasz błąd, zamiast wzywania wszystkich świętych, polecam w pierwszej kolejności sprawdzenie, czy Twojej drukarce nie brakuje tych podstawowych materiałów eksploatacyjnych.

Nieprawidłowe połączenie drukarki ze źródłem zasilania/nośnikiem danych

Sprawdź, czy drukarka jest prawidłowo podpięta do zasilania. Pamiętaj, że kabel powinien być zawsze wpięty do końca, na „sztywno”. W razie wątpliwości sięgnij po instrukcje producenta, gdzie znajdziesz szczegółową informację na temat poszczególnych gniazd i tego, do czego są przeznaczone. Jeżeli wydaje Ci się, że wszystko jest, jak powinno, a drukarka nadal nie działa, wyłącz i po 10 sekundach ponownie włącz zasilanie.

Jeśli chodzi o połączenie z komputerem, to zależy. Przede wszystkim od tego, czy łączysz się z nim poprzez sieć czy tradycyjnie – za pomocą kabla. W tej pierwszej opcji sprawdź konfigurację sieci oraz upewnij się, czy sprzęt znajduje się w zasięgu routera, przez który współpracuje z nośnikiem danych oraz czy uruchomiony został WPS sprzętu. Jeśli z kolei drukarka jest podłączona do nośnika za pomocą kabla, sprawdź, czy jest on prawidłowo podpięty – we właściwe gniazdo i w odpowiedni sposób.

Zła konfiguracja sprzętu

Kolejną rzeczą, którą trzeba sprawdzić w przypadku błędu, są systemowe ustawienia drukowania. Koniecznie zweryfikuj:

  • czy masz zainstalowane prawidłowe sterowniki do drukarki?
  • czy drukarka jest ustawiona jako sprzęt domyślny?
  • czy drukarka nie znajduje się w trybie offline?
  • jak wygląda kolejka drukowania?

Pamiętaj, że odpowiednie i aktualne sterowniki są niezbędne do prawidłowego działania drukarki. Z reguły są one dodawane do urządzenia na jakimś nośniku, np. pendrive czy płycie CD. Znajdziesz je również na stronie producenta – najłatwiej szukać ich po konkretnym modelu urządzenia.

Poprawna konfiguracja drukarki to również prawidłowe ustawienia drukowania. Model drukarki, z której korzystasz, powinien być więc na stałe ustawiony w panelu drukowania jako domyślny.

Jeśli drukarka nadal nie reaguje, sprawdź, czy nie przeszła do trybu offline, czyli po prostu – czy nie wygasła wskutek bezczynności. Wówczas wystarczy, że wciśniesz przycisk zasilania i w zasadzie to powinno wystarczyć. Warto zaznaczyć, że sytuacja ta może się zdarzyć również w momencie, kiedy router straci połączenie Wi-Fi z drukarką – w takiej sytuacji trzeba oba sprzęty skonfigurować ponownie.

Warto również kontrolować tzw. kolejkę wydruku. Znajduje się ona zazwyczaj w pasku zadań i jest sygnowana ikonką drukarki. Po jej rozwinięciu, użytkownikowi ukaże się pełna lista dokumentów, które czekają w kolejce do wydrukowania oraz akcji, jakie obecnie są w ich zakresie realizowane. 

Może się okazać, że przez przypadek dokument został zlecony do wydruku kilkukrotnie, przez co „zapchał” bieżące zadania. Wówczas, najlepiej usunąć całą listę i zlecić druk ponownie. Zaleca się również zlecanie wydruku kolejnych dokumentów pojedynczo, co zapobiega powyższej sytuacji, bo zadania realizowane są na bieżąco.

drukarki

Uszkodzenie tonera lub tuszu

Bywają sytuacje, gdy toner lub pojemnik z tuszem są źle zainstalowane w sprzęcie drukującym – szczególnie kiedy ich wymiany dokonuje się samodzielnie, np. za słabo wciśnięte lub ułożone na odwrót. Czasem zdarzają się również niezależne od użytkownika wady fabryczne wymienionych materiałów eksploatacyjnych. Wówczas nie ma szans, abyśmy sami naprawili tę usterkę. W takiej sytuacji trzeba po prostu zaopatrzyć się w nowy toner lub zapas tuszu.  

Zanieczyszczenie komponentów drukarki

Wbrew pozorom, poszczególne elementy we wnętrzu drukarki są bardzo delikatne, a intensywna eksploatacja sprzętu może mieć na nie negatywny wpływ. Resztki tuszu, pył papierowy, kurz, brud i inne zanieczyszczenia, które osadzają się na poszczególnych elementach w urządzeniu, mogą wpłynąć na ich zanieczyszczenie, a w konsekwencji uniemożliwić prawidłową pracę urządzenia.

Dbaj zatem o systematyczne czyszczenie drukarki, a jeśli już dojdzie do sytuacji, gdy uniemożliwi to drukowanie to znak, że sprawa jest poważniejsza. Wówczas oddaj sprzęt do profesjonalnego serwisu, który zajmie się jego odpowiednią konserwacją i wskaże, jak dbać o poszczególne komponenty na przyszłość.

drukarka skaner ksero uczeń nauka

O czym warto pamiętać podczas używania drukarki?

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, poniżej przygotowałam kilka złotych zasad, o których warto pamiętać, używając drukarki – zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych. Ich zadaniem jest nie tylko ułatwienie procesu drukowania, ale przede wszystkim zapewnienie długiej i efektywnej pracy sprzętu.

5 sprawdzonych sposobów na drukowanie

  • Skonfiguruj sprzęt zgodnie ze wskazówkami producenta.
  • Dbaj o bieżące aktualizacje sterowników.
  • Wymieniaj wkłady z tuszem/tonery zgodnie z instrukcją producenta.
  • Jeśli używasz zamienników, upewnij się, że na 100% pasują do Twojego modelu drukarki – oznaczenie seryjne modelu znajdziesz na sprzęcie oraz na opakowaniu.
  • Regularnie czyść sprzęt – zarówno wewnątrz, jak i wewnątrz. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych środków czyszczących lub np. ściereczki antystatycznej.

Co jeszcze wypada wiedzieć?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat druku, jego technologii oraz oferty sprzętowej funkcjonującej na rynku, polecam zajrzeć również do niniejszych artykułów:

Sprawdź również pełną ofertę drukarek do biura i do domu w sklepie x-kom