Premiera nowych słuchawek bezprzewodowych Apple. Czym zaskoczą nas AirPods 4?

It’s Glowtime – czyli konferencja Apple, na której gigant oficjalnie zaprezentowało – między innymi – czwartą generację słuchawek AirPods, obyła się 9 września 2024. Nowe słuchawki douszne Apple zyskały kilka usprawnień względem swoich poprzedniczek i mają zastąpić starsze modele. Marka Steve’a Jobesa oferuje dwa warianty cenowe AirPodsów. Mamy do wyboru nieco droższą wersję AirPods 4 z aktywną redukcją szumów i tańszą bez ANC.

Premiera Apple AirPods 4 w skrócie – podsumowanie najważniejszych informacji

  • Dwa modele – Apple przedstawiło dwie wersje AirPods 4 – droższa z ANC i tańsza bez aktywnej redukcji hałasu.
  • Zmiany w designie – AirPods 4 łączą w sobie cechy wyglądu AirPods i AirPods Pro, z krótszymi trzonkami, dotykowym panelem sterowania i bardziej ergonomicznym kształtem słuchawki.
  • Chip H2 – nowy model ma wbudowany chip H2, co poprawia jakość dźwięku, zapewnia bogatsze basy i wyraźniejsze wysokie tony.
  • Dłuższa żywotność baterii – dzięki energooszczędnemu chipowi H2 czas pracy AirPods 4 wzrośnie z 5 do około 6,5 godziny. Natomiast Bluetooth 5.3 gwarantuje szybsze i bardziej niezawodne połączenie, co również wpływa na lepszą efektywność energetyczną.
  • Port USB-C – nowa wersja AirPods ma port USB-C do ładowania, podobnie jak najnowsze modele iPhone’ów.
  • Kompatybilność z ładowarkami Apple Watch i Qi – AirPods 4 w bogatszym wariancie można ładować za pomocą ładowarki Apple Watch oraz Qi.

Apple AirPods 4 – jeszcze lepsza wydajność słuchawek z chipem H2

Jedną z największych innowacji w nowych słuchawkach Apple jest zastosowanie chipa H2 – znanego z drugiej generacji AirPods Pro. Dzięki temu użytkownicy mogą liczyć na znacząco lepszą jakość dźwięku, zwłaszcza w zakresie głębszych basów i czystości wysokich tonów. Chip H2 poprawia również ogólną wydajność słuchawek, wpływając na optymalizację baterii oraz szybsze przełączanie między urządzeniami.

W nowych słuchawkach dousznych AirPods 4 Apple zastosowało także Bluetooth 5.3, co ma przełożyć się na bardziej stabilne połączenie z innymi urządzeniami oraz efektywniejsze zarządzanie energią. Wydłuży to czas pracy słuchawek na jednym ładowaniu nawet do 6,5 godziny.

Jak będą wyglądać nowe słuchawki douszne Apple?

Jeśli chodzi o design, AirPods 4 przeszły subtelne, ale zauważalne zmiany. Nowy wygląd jest połączeniem klasycznych AirPodsów z elementami znanymi z AirPods Pro, np. krótsze trzonki, na których znajduje się dotykowy panel sterowania. Ponadto unowocześniony został kształt słuchawki, by, jak obiecuje producent, jeszcze lepiej leżała w uchu i nie wypadała nawet przy wykonywaniu energicznych ruchów.

AirPods 4 oferuja również spersonalizowany dźwięk przestrzenny z dynamicznym śledzeniem ruchu głowy. Dzięki temu możesz poczuć immersyjne wrażenia dźwiękowe, które otoczą Cię z każdej strony — zupełnie jak w kinie.

Etui ładujące z USB-C

Port USB-C w etui ładującym AirPods 4 to sygnał, że Apple zamierza kontynuować wdrażanie standardu USB-C w swoich produktach. To świetna informacja – zwłaszcza dla użytkowników, którzy korzystają ze sprzętów od różnych producentów. W końcu nie będą musieli pamiętać o zabieraniu do pracy czy na wyjazdy dwóch ładowarek z różnymi końcówkami.

Co zawiera droższa wersja AirPods 4? ANC, etui z aplikacją Znajdź i inne innowacje

Zmiany w wyglądzie nowych słuchawek Apple okazują się być połączone z nowymi funkcjami, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla modeli Pro. W droższej wersji słuchawek dousznych AirPods 4 skorzystamy zatem z aktywnej redukcja hałasu (ANC) oraz funkcji wykrywania rozmów. Warto też zwrócić uwagę na etui ładujące, które w bogatszej wersji AirPods 4 zyskało kilka „bajerów”:

  • działa z ładowarką Apple Watch,
  • działa z ładowarkami indukcyjnymi z certyfikatem Qi,
  • obsługuje aplikację Znajdź i do tego celu ma wbudowany głośnik, który ułatwi znalezienie urządzenia.

AirPods jako aparat słuchowy?

W kontekście planowanych aktualizacji oprogramowania Apple ogłosił, że AirPods mogą w przyszłości zyskać funkcje pomocne w leczeniu problemów ze słuchem. Być może uda się  wykorzystywać je jako rodzaj aparatów słuchowych. W 2022 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała pozwolenie na alternatywne metody leczenia tego typu problemów. Taka innowacja miałaby szansę przyciągnąć nową, specyficzną, grupę odbiorców słuchawek dousznych Apple, gdyż byłyby to swego rodzaju aparaty słuchowe „bez recepty”.