Dlaczego TikTok jest popularny? Kreatywność, muzyka i mówienie (nie)swoim głosem

TikTok jest uważany za aplikację używaną głównie przez młodzież. Rosnąca popularność, ogromna liczba użytkowników na całym świecie oraz swoboda w wyrażaniu siebie sprawiają, że znajdziesz tam użytkowników w każdym wieku. Kiedyś mówiono, że jeśli nie ma Cię na Facebooku, nie istniejesz. Obecnie ta reguła obowiązuje TikToka. Czym zachęca?

TikTok – co to jest?

TikTok to aplikacja mobilna, która pozwala użytkownikom na tworzenie, edytowanie, a następnie udostępnianie krótkich nagrań. Możesz nagrywać wideo o dowolnej tematyce, a potem kreatywnie (lub nie) korzystać z filtrów, dodawać muzykę oraz napisy. Początkowo możliwe było nagrywanie filmów, które trwają maksymalnie 15 sekund. Obecnie na TikToku nagrasz film trwający nawet trzy minuty. Czy nadal można więc nazywać go aplikacją do krótkich nagrań?

Osobną wersję aplikacji stworzono w Chinach. Będąc tam, stworzysz film nie na TikToka, a na Duyin. Sam TikTok powstał w miejsce innej aplikacji muzycznej – Musical.ly. W przeciwieństwie do poprzednika nie skupia się wyłącznie na lip sync, czyli synchronizowaniu ust z odtwarzaną muzyką. Wprowadza zupełnie nowe możliwości. W aplikacji możesz  dodawać nagrania z pamięci telefonu lub stworzyć nowe, a potem dowolnie je edytować. Jest też możliwość nagrywania reakcji na filmy, tworzenia duetów oraz zabawy dodatkowymi efektami.

tiktok telefon logo

TikTok mimo wszystkich zalet może stanowić również zagrożenie. Zwłaszcza dla osób młodych lub dzieci (które właściwie nie powinny mieć konta). Owiany złą sławą trend „#April24” zdobył ponad 25 milionów wyświetleń. Przykładów szkodliwych virali jest więcej. W Polsce popularny był CucChallenge (znany też jako „cios za cios”). Celebryci kolejno uderzali różnymi przedmiotami w ekran, udając bójkę. Kiedy reakcje odbiorców okazały się nieprzychylne,  uczestnicy tłumaczyli, że to część kampanii charytatywnej przeciw przemocy domowej.

TikTok – jak działa?

Obsługa TikToka w zasadzie nie różni się od korzystania z innych aplikacji. Wszystkie dostępne funkcje znajdziesz na ekranie smartfona, wystarczy, że wybierzesz odpowiednią zakładkę. Najpopularniejsze z nich to:

tik tok panel

 

 • Główna – poruszasz się między „Obserwujesz” i (to miejsce, gdzie pokazują się nowe nagrania osób, które obserwujesz) i „Dla Ciebie” (gdzie pokazują się filmy sugerowane, którymi możesz się zainteresować),
 • Odkryj – w tej zakładce możesz wyszukiwać użytkowników, trendy, tematy nagrań oraz hasztagi.
 • Przychodzące – w tym miejscu sprawdzisz wszystkie powiadomienia, informacje o zdobyciu obserwatora, polubienia lub komentarza. W prawym górnym rogu znajdziesz skrzynkę odbiorczą.
 • Ja – to Twój profil, możesz go uzupełnić, edytować lub usunąć.

Jak kreatywnie edytować wideo?

Co nagrywać na TikToku?

 • Lip sync
 • Challenge
 • Układ taneczny
 • Tutorial
 • Cosplay
 • Etiuda

Jest wiele sposobów na to, aby nagranie było interesujące. Możesz skorzystać z funkcji, które oferuje TikTok lub przerobić wideo w innej aplikacji, a potem z łatwością opublikować je na muzycznej platformie społecznościowej. Popularnością cieszy się aplikacja CapCut, która pozwala na dodawanie naklejek, nowych filtrów i efektów, a także na powiększanie fragmentów nagrania.

Jak zrobić duet na TikToku?

 1. Wybierz nagranie, którego chcesz użyć.
 2. Kliknij strzałkę po prawej stronie ekranu.
 3. Wybierz „Duet”.
 4. Nagraj swoją część (ekran będzie podzielony).
 5. Edytuj wideo, dodaj filtry, naklejki lub inne efekty.
 6. Opublikuj duet.

Duet na TikToku to połączenie nagrań dwóch użytkowników. Możesz więc użyć czyjegoś nagrania w swoim, aby przedstawić je zupełnie na nowo. Filmy będą wyświetlane obok siebie. Zaplanuj wideo tak, aby ruchy lub słowa z obu nagrań były zsynchronizowane. Zwróć uwagę na czas reakcji.

tiktok

 TikTok – jak usunąć konto?

 1. Wejdź w zakładkę „Ja”.
 2. Kliknij trzy kropki, które znajdziesz w prawnym górnym rogu.
 3. Odszukaj przycisk „Zarządzaj kontem”.
 4. W sekcji „Kontrola konta” wybierz „Usuń konto”.
 5. Zatwierdź swój wybór.

Najważniejsze informacje o aplikacji

Aby skorzystać ze wszystkich funkcji oferowanych przez aplikację, trzeba poznać sposób działania. Początki mogą okazać się wymagające, jednak już po kilku minutach przeglądania kolejnych nagrań, zobaczysz, czym jest TikTok. Może odnajdziesz filmy stworzone przez znajomych? Aplikacja jest świetnym miejscem do autopromocji i rozwijania marki osobistej.

Gdzie jest dom TikTokerów?

Dom TikTokerów, czyli Hype House, to mieszkanie popularnych nastolatków, którzy są znani właśnie z tej aplikacji. Pokazują swoje codzienne życie za pomocą krótkich nagrań, które później publikują. Filmy powstają w rezydencji mieszczącej się w Los Angeles. Co jakiś czas, celebryci zmieniają miejsce zamieszkania, jednak każde z nich jest równie prestiżowe.

W Polsce również powstają kolejne domy celebrytów. Nikomu nie trzeba przedstawiać osób tworzących Team X czy członków Ekipy Friza. Ukazywanie wspólnego życia to sposób na szybkie zdobycie wysokiego miejsca w rankingu najpopularniejszych kont na TikToku. Może wkrótce dołączysz do tego grona?

TikTok – podobne aplikacje

Snack – to aplikacja randkowa, która łączy w sobie najważniejsze funkcje zarówno TikToka, jak i Tindera. Możesz tworzyć i udostępniać krótkie nagrania, a także przeglądać filmy stworzone przez innych użytkowników. Jak uzyskać match znany z aplikacji randkowej? Wystarczy, że dwie osoby polubią wzajemnie swoje nagrania.

Instagram z funkcją Reels – słynne „rolki” to trwające 15 sekund nagrania, które można wzbogacić muzyką, filtrem lub dodatkowymi efektami. Brzmi znajomo? Nic dziwnego, mówi się, że to duża konkurencja dla TikToka.

Collab – Facebook chciał stworzyć aplikację, która miała skupiać się na muzyce. Różni użytkownicy mają współpracować, aby razem stworzyć jedno nagranie – piosenkę. Możesz więc grać na instrumencie, śpiewać lub zająć się montażem.