TikTok w ogniu krytyki w związku z niebezpiecznym trendem z 24 kwietnia

Nowe trendy stale pojawiają się w społeczności TikToka. Większość z nich to niewinne zabawy, jednakże nie wszystkie okazują się bezpieczne — zwłaszcza dla kobiet i bardzo młodych osób. Trend TikToka kolejny raz pokazał niepokojącą stronę mediów społecznościowych. Na czym właściwie polegał trend TikToka z 24 kwietnia i czy rzeczywiście stanowił zagrożenie dla społeczeństwa?

Na czym polegał trend TikToka z 24 kwietnia?

Niektórzy użytkownicy TikTok twierdzili, że grupa sześciu mężczyzn podobno ogłosiła 24 kwietnia „Narodowym dniem napaści na tle seksualnym”. Udzielali nawet wskazówek, w jaki sposób można z powodzeniem zrobić komuś krzywdę. Kiedy trend zaczął zyskiwać na popularności, hashtag April24  miał łącznie ponad 25 milionów wyświetleń.

Wiadomość została rozpowszechniona przez niektórych użytkowników TikTok, którzy aktywnie ostrzegali swoich obserwujących (zwłaszcza kobiety) przed tym trendem.

Przeczytaj również: Czym jest TikTok i dlaczego jego popularność rośnie?

24 kwietnia trend na TikToku
źródło: dexerto.com

Dosłownie właśnie obejrzałem wideo na TikTok i musiałem sam nakręcić film, ponieważ większość moich obserwujących to kobiety” — ostrzegł użytkownik TikTok.

 „I muszę się upewnić, że wiecie, że w TikTok krąży wideo o obrzydliwych mężczyznach – gwałcicielach molestujących dzieci, drapieżnikach, po prostu obrzydliwych istotach ludzkich – i oni dosłownie wymyślili randkę, na której będą mogli zgwałcić kobiety i dzieci.  Dobrze mnie usłyszałeś: kobiety i dzieci ”.

Inni użytkownicy sugerowali, że ten trend to tylko żart, ale mimo to ostrzegali obserwujących, aby byli ostrożni.

„Jest mieszanka ludzi, którzy wydają się twierdzić, że to żart , grupa innych ludzi, którzy próbują powiedzieć, że jest to bardzo, bardzo realnepowiedział inny użytkownik.

 „Tak więc z powodu dużej ostrożności uważam, że każdy musi po prostu spróbować zostać w domu”.

Czy trend z 24 kwietnia okazał się niebezpieczny?

Na razie pochodzenie trendu pozostaje tajemnicą. Gazeta USA Today odebrała oficjalne oświadczenie od TikTok, w którym platforma potwierdza, że nie udało jej się zlokalizować rzekomych zdjęć sześciu mężczyzn, ale bardzo zwracają uwagę na każdy opublikowany film tego typu.

Pomimo tego, że wiadomość rozprzestrzeniła się jak pożar na TikTok, rzecznik platformy powiedział Newsweekowi, że nie znaleźli dowodów na istnienie tych filmów.

Dbanie o bezpieczeństwo naszej społeczności jest naszym priorytetem i nie tolerujemy treści, które promują lub gloryfikują akty seksualne związane z przymusem, w tym gwałt i napaść na tle seksualnympowiedział rzecznik.

TikTok na iPhone

Chociaż nie znaleźliśmy na naszej platformie dowodów na filmy związane z tym tematem, nasz zespół ds. Bezpieczeństwa zachowuje czujność i usuniemy treści, które naruszają nasze zasady”.

Jak dotąd nie pojawiły się żadne doniesienia o incydentach, które miały miejsce 24 kwietnia ze względu na trend TikTok. Trzeba jednak za każdym razem pamiętać, że warto zgłaszać niepokojące treści. Negatywne emocje nie powinny zostać rozprzestrzeniane w mediach społecznościowych, zwłaszcza jeżeli odnoszą się do utraty zdrowia lub życia człowieka.

Jeśli zdarzy Ci się zobaczyć film, który narusza zasady, nie tylko polityki TikToka, ale i moralne nie wahaj się go zablokować lub zgłosić.

Jak zablokować niepokojące wideo na TikTok?

Wystarczy kliknąć strzałkę znajdującą się u dołu ekranu (tuż obok przycisku komentarza), a następnie kliknąć flagę oznaczoną jako „zgłoś”. Stamtąd otrzymasz listę powodów blokowania wideo. Po prostu wybierz jedną z najbardziej pasujących opcji, a pomoże ona zablokować wideo.