Co to jest fotel gamingowy i jaki wybrać?

Czym właściwie jest fotel gamingowy? Na który warto się zdecydować i co powinno decydować o wyborze konkretnego modelu? W tym artykule przyjrzymy się fotelom gamingowym i wskażemy, który model będzie dla Ciebie odpowiedni. Ponadto uściślimy, jaka postawa jest dla kręgosłupa najzdrowsza.

Co to jest fotel gamingowy?

Fotele gamingowe nie mają swojej jednej, precyzyjnej normy, której muszą podlegać. Między innymi dlatego jest ich na rynku tak wiele, w tak różnych wydaniach. Spora liczba modeli to duży wybór, co może cieszyć, ale może również przyprawiać o ból głowy. Uściślijmy więc dokładniej to, czym jest fotel gamingowy, jak wygląda, jakie funkcje powinien posiadać i jakie zadania spełniać.

Fotele gamingowe z reguły mają konstrukcję kubełkową, czyli posiadają głębsze objęcia, które sprawiają, że użytkownik delikatnie wpada w głąb fotela. Objęcia te są najwyraźniejsze w okolicy ramion i niektórzy nazywają je skrzydłami.

Forma kubełkowa foteli gamingowych może przypominać konstrukcję foteli stosowaną w samochodach przeznaczonych do sportów motorowych. W tym przypadku konstrukcja ta ma za zadnie utrzymać kierowcę w jednej pozycji podczas całej jazdy. W gamingu nie ma rzecz jasna takich sił, które by wyrzuciły gracza z fotela (nawet w simraicingu), ale za to jest jeden aspekt w konstrukcji kubełkowej, który sprawia, że te doskonale nadają się do grania. Mowa o anatomicznym kształcie fotela.

fotel genesis nitro 650


Anatomiczny fotel wspiera odpowiednią postawę podczas siedzenia, nie krępuje ruchów, a przy tym pozwala wygodnie siedzieć. Odpowiednio dobrany fotel gamingowy o kubełkowej konstrukcji to zapewnienie sobie zdrowego, wygodnego posiedzenia przy grze. To również motywacja do osiągania coraz lepszych wyników. Zasiadając na drapieżnym, wygodnym, pełnym energii fotelu można się poczuć jak prawdziwy bohater gry. Najlepiej wiedzą o tym e-sportowi kierowcy, którzy dostosowują do gry całe swoje otoczenie.

Poza samą konstrukcją fotela liczy się też jego design. Nie należy lekceważyć tego aspektu, ponieważ ten jest równie istotny, co wygoda siedzenia. Nudne, typowo biurowe fotele są wypierane przez kolorowe, atrakcyjne modele, ponieważ znaczenie ma również to, jak fotel wygląda. Czy patrzy się na niego z przyjemnością, czy ten zachęca do tego, by z niego skorzystać, czy wpisuje się w daną przestrzeń. Dlatego fotele gamingowe mają różne kolory, wzory, czy materiałowe emblematy. Najczęściej spotyka się głęboką czerń, ponieważ ta jest najbardziej uniwersalna, ale z powodzeniem znajdziesz też bardziej wymyślną kolorystykę.

Spróbujmy więc wszystko podsumować. W takim razie, co to jest fotel gamingowy? Fotel gamingowy to mebel, który najczęściej ma konstrukcję kubełkową, a ta sprzyja naturalnej postawie siedzącej. Fotel gamingowy ze względu na uniwersalność najczęściej jest czarny, ale występują też bardziej urozmaicone modele. Jego wygląd i konstrukcja więc to dwie główne cechy, które będą go odróżniały od innych, np. biurowych egzemplarzy.

Fotel dla gracza

Na jakie cechy fotela gamingowego zwrócić uwagę przy zakupie?

Poza konstrukcją liczy się też funkcjonalność. Dobry fotel gamingowy zapewnia nie tylko wygodę, ergonomię i ładny wygląd. Powinien mieć też szereg funkcji i elementów, z których skorzystają przede wszystkim gracze. Właśnie to stanowi o jakości fotela i o tym czy ten udaje, czy naprawdę jest prawdziwie gamingowym meblem. To gracze właśnie najbardziej docenią funkcję kołysania, zamontowaną poduszkę lędźwiową czy możliwość niemal poziomego odchylenia oparcia.

Możliwość odchylenia oparcia

Odchylenie oparcia jest w zasadzie niepotrzebne w biurowych fotelach. Jakby to wyglądało, gdyby ktoś w biurze nagle się rozłożył do pozycji niemal leżącej? A może powinna być taka możliwość…? Pozycja leżąca relaksuje, pomaga odpocząć i w pewien sposób koi nerwy. Nie jest to co prawda synonim łóżka, ale z pewnością tę funkcję docenią gracze, którzy miewają chwile silnego napięcia w swoich rozgrywkach.

Znasz to uczucie, kiedy po bardzo gorączkowym meczu opadasz z sił i masz ochotę po prostu pochillować, może się położyć i pozwolić napięciu opaść? Od tego właśnie jest możliwość odchylenia oparcia. Skorzystaj z niej i daj sobie chwilę wytchnienia. W tym czasie, kiedy Ty odpoczywasz, możesz iść w jakimś MMO połowić ryby, posłuchać klimatycznego soundtracku, czy porozmawiać ze współtowarzyszami na temat meczu.

Odchylane oparcie to też przydatna sprawa np. podczas nauki. Jeśli uczysz się na pamięć, lub rozwiązujesz kolejne zadania, to chwila relaksu na odchylonym oparciu jest na wagę złota. Nie wstawaj od biurka i nie wytrącaj się ze skupienia. Na chwilę odchyl się na swoim fotelu i odpocznij. Korzystaj z funkcji swojego fotela gamingowego na różne sposoby.

Jaki kąt odchylenia jest odpowiedni?

Już kąt 140° odchylenia oparcia jest satysfakcjonujący, chociaż na rynku spotkasz modele, które zaoferują Ci 165°. Wybór należy do Ciebie, ale im więcej, tym lepiej. Dobry fotel gamingowy cechuje się tym, że wspiera Cię nie tylko w dynamicznych momentach walki, ale też wtedy, kiedy odpoczywasz.

SPC Gear SR500F rozłożony

Poduszki pod lędźwie i kark

To istotne elementy wyposażenia fotela nie tylko gamingowego. Poleca się je osobom, które sporą część dnia (a czasem nocy) spędzają na fotelu właśnie. Nawet kiedy siedzisz w miarę prosto, to obciążasz swój kręgosłup. Jeśli Twój fotel nie ma zachowanej konstrukcji krzywizny kręgosłupa, to poduszka lędźwiowa jest praktycznie nieodzowna.

Poduszki lędźwiowe zwiększają nie tylko wygodę siedzenia, ale wspierają też kręgosłup odciążając go. Dzięki takiej poduszce kręgosłup utrzymuje właściwy kształt, a użytkownik siłą rzeczy nie może siedzieć inaczej niż prosto. Korzystanie z takiej poduszki pozytywnie wpłynie na komfort Twoich posiedzeń i zmniejszy ryzyko wystąpienia ewentualnego bólu pleców. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi Ci ruchu i aktywności fizycznej.

Poduszka pod kark to mniej popularny element wyposażenia fotela gamingowego, ale ona też ma całkiem istotne znaczenie. Utrzymując prostą pozycję przy biurku czasem nadmiernie napinamy mięśnie na wysokości ramion i karku. Spięte mięśnie trudniej rozciągnąć i łatwo o przemęczenie ciała. By tego uniknąć, wykorzystaj poduszkę pod kark, która ułatwia utrzymanie prostej postawy ciała bez potrzeby napinania mięśni. To też doskonałe rozwiązanie przy okazji odchylania oparcia. Poduszka taka zwiększa wygodę w pozycji półleżącej i daje odpocząć mięśniom na wysokości ramion.

poduszka pod głowe

Regulowane podłokietniki

Bardzo trudno jest przecenić tę funkcję foteli gamingowych. Swoboda w dostosowaniu podłokietników to praktycznie niezbędna opcja regulacji, jaką fotel powinien mieć. Zaraz po regulacji wysokości siedzenia (którą ma praktycznie każdy fotel) stoi regulacja podłokietników. A im większy zakres możliwości, tym lepiej.

Podstawową możliwością regulacji jest ustawienie wysokości podłokietników. Na ogół należy ustawić ją intuicyjnie – tak, jak Ci wygodnie. Jeśli po jakimś czasie odczuwasz ból w okolicy łopatek i szyi, to prawdopodobnie podłokietniki masz ustawione za nisko.

Drugą opcją, niestety mniej popularną, jest opcja ustawienia podłokietników przód-tył. Niektórzy wolą grać z łokciami bliżej ciała, inni wolą wysunąć ręce trochę dalej. Rzecz w tym, by móc dopasować odległość wysunięcia podłokietników pod swoje preferencje. Najlepiej, kiedy podłokietnik wspiera rękę od łokcia aż do biurka.

Ostatnią, najrzadziej spotykaną opcją jest możliwość regulowania podłokietników prawo-lewo. Jeśli lubisz grać z rękoma szeroko rozstawionymi, to fajnie, jeśli masz taką możliwość, nieprawdaż? Co prawda nie każdy odczuwa potrzebę zmieniania odległości między podłokietnikami, ale warto wziąć tę opcję pod uwagę. Maksymalny komfort nie lubi niedoskonałości. Zapewnij sobie wygodę z odpowiednim fotelem gamingowym.

podłokietniku w fotelu silver monkey

Funkcja bujania

Nie każdy fotel ma funkcję bujania. Ta nie jest niezbędna i można się bez niej obyć. Bujanie ma łagodzić napięcie i zająć czymś ciało. Czasem człowiek próbuje się bujać na niebujalnym fotelu zupełnie odruchowo. Jeśli wybierzesz fotel gamingowy z funkcją bujania, to dasz sobie możliwość szybkiego odreagowania, zmniejszenia poziomu stresu i zajęcia czymś ciała. Gracze wykorzystują bujanie odruchowo w nerwowych sytuacjach… a czasem to sposób na zabicie czasu przy szukaniu meczu.

Zobacz wszystkie fotele z funkcją bujania w x-komie

Możliwość regulacji wysokości siedziska

Taką opcję posiada praktycznie każdy fotel, zarówno biurowy, jak i gamingowy, więc raczej nie ma potrzeby zagłębiania się w ten aspekt. Odpowiednia wysokość to taka, przy której nogi ani nie zwisają z fotela, ani kolana nie uginają się ponad miednicą.

Jak dobrać fotel gamingowy do wzrostu?

By dobrać fotel gamingowy do wzrostu, zmierz już posiadany egzemplarz i dopasuj te rozmiary do nowego, wybranego modelu. To jest najprostszy sposób, dzięki któremu dopasujesz swój nowy fotel gamingowy do swojego wzrostu… jeśli masz już fotel biurowy lub gamingowy oczywiście.

Jeśli masz taki egzemplarz, ale ten jest niewygodny, ponieważ ma np. za wąskie siedzisko, za krótkie oparcie czy nie ma anatomicznego kształtu, to w dalszym ciągu możesz się nim posłużyć. Poproś kogoś do pomocy, usiądź na tym fotelu i zmierz go. Teraz, kiedy na nim siedzisz, dodaj kilka centymetrów np. do za krótkiego oparcia, tak, by to kończyło się na tyle Twojej głowy, a nie na karku. Na karku ma być poduszka, a nie koniec fotela. Takim sposobem dodawaj i odejmuj odległości, aż uznasz, że powinno być wygodnie. Teraz po prostu wybierz fotel, który ma najbardziej zbliżone wymiary do Twoich oczekiwań. Pamiętaj, że to raczej nie będą idealnie pokryte wartości, ale niech będą możliwie najbardziej zbliżone.

Jak dobrać fotel gamingowy do wzrostu, kiedy nie masz żadnego fotela przy biurku? Usiądź na stołku lub krześle z oparciem i po prostu zmierz swoje wymiary w pozycji siedzącej. Odległość od siedziska do środka głowy (w linii prostej, bez uwzględnienia krzywizny ciała), szerokość ud i pleców (na wysokości ramion). Nowy fotel dobierz tak, by jego wymiary były odrobinę większe od Twoich pomiarów.

Pamiętaj, że wartości raczej nie pokryją się idealnie, dlatego wybierz fotel, który ma trochę więcej tu i tam, niż mniej. Lepiej mieć szersze siedzisko niż za wąskie, prawda? W x-komie zawsze podajemy wymiary prezentowanych foteli gamingowych, dlatego z łatwością porównasz ze sobą wybrane modele i dopasujesz je do siebie.

Zobacz wszystkie fotele gamingowe w x-komie

Jak wygląda fotel gamingowy BMW?

 

Fotel gamingowy – jak siedzieć tak, by sobie nie szkodzić?

Na fotelu gamingowym należy siedzieć prosto. Z tym powiedzeniem są dwa problemy. Po pierwsze, nikt nie słucha. Po drugie – jeśli już ktoś spróbuje się wyprostować, to niepotrzebnie napina mięśnie, spina całe ciało (zwłaszcza ramiona) i szybko odpuszcza. Ileż można wysiedzieć w spiętej pozycji?

Z technicznego punktu widzenia, na fotelu gamingowym należy siedzieć tak, by:

  • kolana ugięte były pod katem 90°,
  • stopy nie zwisały z siedzenia,
  • kolana nie uginały się ponad miednicą (mogą delikatnie pod linią bioder),
  • maksymalna powierzchnia prostych pleców opierała się o oparcie,
  • ręce podpierane były podłokietnikami tak, by ramiona były rozluźnione.
gamingowy fotel - jak siedzieć

Patrząc na to mniej technicznie – nie napinaj mięśni, siedź z rozluźnionym ciałem i nie przekrzywiaj się przerzucając ciężar ciała z jednej strony na drugą.

Jeśli Twój fotel gamingowy posiada anatomiczną budowę, to możesz się o niego spokojnie oprzeć i to wystarczy. Jeśli jest prosty, to dokup poduszkę lędźwiową, by zachować zdrową postawę i siedzieć zgodnie z naturalną krzywizną kręgosłupa. Twój komfort zwiększy też poduszka pod kark, która odciąży mięśnie ramion i karku, oraz zabezpieczy Cię przed ciągłym napięciem tych okolic.

Zobacz akcesoria do foteli gamingowych w x-komie

Jaki fotel gamingowy wybrać?

Wybierz fotel gamingowy, który będzie miał:

  • anatomiczną konstrukcje i/lub poduszki (ewentualnie te dokup osobno),
  • odpowiednią wysokość oparcia i głębokość siedziska (na podstawie Twoich pomiarów),
  • zakres regulacji, który pozwoli Ci zdrowo i komfortowo siedzieć,
  • funkcje, których potrzebujesz, np. kołysanie lub odchylenie oparcia,
  • design, który będzie zagrzewał Cię do dalszej gry.

Polecane modele foteli gamingowych