Jak złożyć fotel gamingowy, jak go czyścić i jak o niego zadbać?

Jeśli model masz już wybrany, to teraz możesz się zastanawiać – jak złożyć fotel gamingowy? Jak o niego zadbać? A może z czasem, jak wyczyścić fotel gamingowy? Spokojnie, w tym artykule sobie wszystko wyjaśnimy. Składanie fotela gamingowego wcale nie jest trudne. Dbanie o niego też nie jest skomplikowane, ale jednak trzeba wiedzieć co można i czego nie można robić.

Jak złożyć fotel gamingowy?

Przede wszystkim – stosuj się do instrukcji. Wiem, że to brzmi prozaicznie, zdaję sobie sprawę również z tego, że instrukcja potrafi być uproszczona do minimum i czasem wydaje się, że wszystko jest takie proste i oczywiste, ale instrukcja to Twój przewodnik po tym queście.

Wykonując wszystko po kolei zgodnie z instrukcją wszystko przebiegnie pomyślnie. A jeśli jeszcze zastosujesz kilka porad z tego artykułu, to nie tylko szybko złożyć fotel, ale też o niego zadbasz, a kiedy przyjdzie potrzeba – rozłożysz fotel i złożysz, nawet bez instrukcji, jeszcze raz.

Pośpiech nie jest Twoim przyjacielem – składaj fotel spokojnie

Dlaczego nie należy się spieszyć? A np. dlatego, by przypadkiem nie wkręcić tej dłuższej śruby tam, gdzie ma iść krótsza i nie przebić materiału, lub, za 15 min nie zostać z ostatnią, niewłaściwą śrubką. Włącz sobie jakiegoś streama w tle, odtwórz muzykę i nie spiesz się. Chwila dłużej poświęcona na spokojne składanie to zaoszczędzone nerwy i dobre 30 min rozkręcania i ponownego skręcania fotela.

gaming na monitorze huawei mateview gt dla graczy

Przygotuj wszystkie elementy i posegreguj je

Nie traktuj kartonu, w którym przyjechał Twój fotel gamingowy jak worka z niespodzianką.

Potrzebuję śrubki A-15, uups wyciągnęło mi się kółko… to wrzucam je z powrotem do wora i szukam śrubki. Nie… nie, naprawdę. To do niczego nie prowadzi. No, może do irytacji.

Wyjmij wszystkie elementy, które przyjechały w kartonie i posegreguj je. Ułóż w kilka grup tak, by swobodnie móc po nie sięgać. To bardzo, bardzo ułatwi Ci sprawę. Wizualizacja czynności pomaga w dalszym składaniu fotela. Ponadto możesz nawet policzyć wszystkie części, czy jest ich tyle, ile ma być, by się nie okazało, że zabrakło jakiejś nakładki i trochę głupio wszystko rozmontowywać i odsyłać.

Niekiedy producent kompletując zamówienie rozdziela wszystkie części osobnymi woreczkami. Wtedy sprawa jest ułatwiona, możesz nawet ich nie wyciągać, żeby nie pogubić. Ale jeśli wszystko jest zmieszane w jednym worku, to najłatwiej jest element po elemencie wyciągać i segregować. To zajmie 5 min, a chaotyczne szukanie 15.

Instrukcja wie lepiej. Jak złożyć fotel gamingowy? Z instrukcją w ręce

Może niekoniecznie w ręce, ponieważ lepiej jest składać fotel oburącz, ale miej instrukcję pod ręką. I składając swój fotel gracza sugeruj się tym, co mówi instrukcja. Nie przeskakuj z obrazka na obrazek myśląc, że zmienisz kolejność czynności, że to później, to teraz. Nie. Instrukcja mówi teraz zamontuj kółka, to montujesz kółka, a nie wkręcasz śruby w siedzisko. Dlaczego? Ponieważ instrukcja tak mówi, prawdopodobnie łatwiej będzie połączyć ze sobą dwa elementy z nałożonymi kółkami. To tylko przykład, ale po co być mądrzejszym od producenta fotela?

Po złożeniu fotela nie wyrzucaj instrukcji. Schowaj ją na przyszłość. Może kiedyś jakiś element trzeba będzie wymienić i skręcić ponownie fotel, a Ty zapomnisz jak. Może ktoś inny będzie chciał Cię wyręczyć, ale bez instrukcji nie da rady? Zachowaj ją na wszelki wypadek.

Nie denerwuj się, jeśli się pomylisz. A jeśli się zgubisz, sięgnij do instrukcji                                                         

Dopóki nie uszkodzisz swojego fotela, to naprawdę nie ma się czym przejmować. Przypadkiem udało Ci się zamontować podłokietniki przodem do tyłu? Mnie też! Po prostu je wykręć, obróć i zamontuj jeszcze raz. Nie przejmuj się takimi drobnostkami.

Czasem może zajść potrzeba cofnięcia się o kilka kroków. Najczęściej tak się dzieje, kiedy użytkownik stwierdzi, że wie lepiej od instrukcji. Jeśli jednak nawet z instrukcją popełnisz błąd i coś się nie zgadza, to cofnij się o kilka czynności i sprawdź, gdzie leży błąd. Składając swój fotel gamingowy miej na uwadze to, że ma być to produkt na lata – produkt wytrzymały, pewny i wygodny. Nie bagatelizuj pomyłek.

Nie dokręcaj za mocno

To nie jest konstrukcja żeliwno-betonowa. Śruby wkręcaj do pierwszego oporu. Kiedy czujesz, że ta wchodzi już dosyć ciężko, to nie dobijaj jej do maksimum, ponieważ to może skutkować zniszczeniem gwintu. Wtedy nie dość, że śruba może luźno kręcić się w gnieździe, to może być problem z jej wykręceniem, ponieważ śrubokręt nie chwyci rowków.

Dokręć więc z czuciem śrubę w miarę mocno, ale nie dokręcaj do maksymalnego oporu. Wyrobiony gwint, nawet jeśli śruba trzyma, utrudni ewentualne rozkręcenie i ponowne skręcenie fotela.

Możesz też pomyśleć, że skoro tyle tego jest, to prawdopodobnie przyda Ci się wkrętarka. Cóż, tutaj adekwatne staje się pytanie…

Silver Monkey GD-160 czarny blat

Czy do skręcania fotela gamingowego potrzebujesz własnych narzędzi?

Nie. Wszystkie niezbędne narzędzia do złożenia fotela dla gracza dostarcza producent. Wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w jednym opakowaniu. Elementy montażowe, instrukcja, fotel. Nie musisz więc mieć swoich narzędzi, żeby porządnie zmontować fotel gamingowy.

Synu, trzymaj wkrętarkę, a nie tym śrubokręcikiem będziesz kręcił, usłyszał pewnie niejeden z nas. U dziewczyn to pewnie trochę inaczej wygląda, podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

Oczywiście, możesz posłużyć się wkrętarką czy nawet swoimi narzędziami, by złożyć fotel. Jeśli to ułatwi Ci sprawę, to śmiało. Pamiętaj jedynie o tym, by nie wkręcać za mocno i dopasować narzędzia do elementów montażowych. Jeśli nie masz narzędzi – nie przejmuj się. Te zostaną dostarczone wraz z całym kompletem.

Jak ustawić fotel gamingowy?

Kiedy Twój fotel gamingowy jest już gotowy, to czas najwyższy go odpowiednio ustawić. O tym, jak odpowiednio na fotelu siedzieć i jakie cechy powinien mieć fotel dla gracza pisaliśmy już w poradniku co to jest fotel gamingowy i jaki wybrać?

Ustawienie fotela gamingowego powinno być zdrowe i wygodne, a te dwa aspekty wcale nie muszą się wykluczać. Jeśli w to nie wierzysz i nie wiesz jak to zrobić, to rzuć okiem na porady z powyższego artykułu.

Ogółem rzecz biorąc, wysokość siedziska powinna sprawiać, że kolana uginają się pod kątem 90° mniej więcej na wysokości miednicy, a stopy nie zwisają luźno nad ziemią. Podłokietniki powinny podpierać ręce tak, by ramiona nie były spięte. Siedź w wyprostowanej pozycji i zadbaj o to, by fotel miał anatomiczną budowę. Po więcej porad, zaglądnij do powyższego poradnika.

Jak wyczyścić fotel gamingowy?

Wpierw – co za dużo, to niezdrowo. Fotele materiałowe, tak samo jak fotele z ekoskóry, a nawet te ze z naturalnej skóry (np. bydlęcej) nie przepadają za nadmiernym czyszczeniem. A już na pewno nie lubią mocnych detergentów.

fotel gamingowy

Jak czyścić fotel gamingowy z ekoskóry?

Czyszczenie fotela z ekoskóry jest najprostsze, ponieważ ekoskóra najwięcej wybacza i jest stosunkowo odporna. Niestety słabiej wentyluje, ale nadrabia odpornością na zabrudzenia. Aby wyczyścić fotel gamingowy z ekoskóry wystarczy Ci gąbka nasączona wodą.

Namocz gąbkę, odciśnij nadmiar wody i przetrzyj zabrudzenia. Dla większej delikatności możesz użyć ściereczki z mikrofibry. Jeśli jakaś plama nie schodzi, to delikatnie przetrzyj ją kilka razy z rzędu. Jeśli to nie pomogło, to sięgnij po odrobinę mydła. Rozprowadź mydło po gąbce lub ściereczce, później umyj bardziej zabrudzoną część fotela, a następnie znów samą wodą umyj fotel.

Na sam koniec przetrzyj fotel z ekoskóry na sucho, by nie zostawiać wilgotnego fotela. Ogółem rzecz biorąc żadne tworzywo nie lubi być wilgotne zbyt długo. Staraj się nie sięgać po nic mocniejszego niż mydło, ponieważ to może poskutkować odbarwieniem się materiału. Jeśli Twój fotel gamingowy z ekoskóry nie daje się wyczyścić powyższymi metodami, to dobrym pomysłem może być zastosowanie specjalnego preparatu do mycia nawierzchni ze skóry proteinowej.


Jak czyścić fotel gamingowy ze skóry naturalnej?

Skóra naturalna wymaga trochę innego rodzaju pielęgnacji. Jej długowieczność jest ceniona wśród użytkowników, którzy w krześle po wielu latach użytkowania wymienili praktycznie wszystko, ale nie siedzenie czy oparcie. Dobrze zachowana skóra naturalna świetnie wygląda i zachowuje swoje właściwości nawet po wielu latach od zakupu. Jednak by długo cieszyć się swoim fotelem gamingowym ze skóry naturalnej nie tylko trzeba go czyścić, ale też konserwować.

Na delikatne zabrudzenia i regularne czyszczenie bez większych zabrudzeń wystarczy woda. Procedura taka sama, jak wyżej – delikatnie namoczona gąbka lub ściereczka z mikrofibry wystarczy. Po myciu również trzeba fotel przetrzeć suchym materiałem.

Jeśli zabrudzenie jest wyraźniejsze i trwalsze, sięgnij po specjalny specyfik do czyszczenia powierzchni ze skóry naturalnej. Nie używaj mocnych detergentów. Możesz spróbować delikatnie przetrzeć fotel wodą z mydłem, ale odpowiedni specyfik sprawdzi się najlepiej. Po wszystkim również wysusz dokładnie fotel.

Kiedy fotel już jest czysty, czas na pielęgnację. Pamiętaj, by pielęgnację wykonywać tylko wtedy, kiedy ten nie ma zabrudzeń, inaczej konserwacja będzie mniej skuteczna. Teraz na delikatną ściereczkę nanieś odrobinę specjalnego specyfiku i wetrzyj go łagodnie w skórę. Takie kompleksowe odświeżanie i pielęgnowanie fotela gamingowego ze skóry zaowocuje dłuższym życiem materiału.

Jak czyścić materiałowy fotel gamingowy (z tkaniny)?

Fotele materiałowe też są całkiem chętnie wybierane, ponieważ to kompromis między sztuczną skórą proteinową, a naturalną skórą. Tkanina z reguły jest też oddychająca i przyjemna w dotyku. Nie jest to jednak materiał niebrudzący się, więc i tutaj trzeba co jakiś czas poświęcić chwilę na czyszczenie.

Tutaj, w odróżnieniu od pozostałych dwóch materiałów, możesz posłużyć się odkurzaczem. Jeśli masz okrągłą, lub podłużną wąską ssawkę, to posłuż się nią. Jeśli nie, to nie zakładaj żadnej i użyj samej rury. Odkurz całą tkaninę nie dociskając jej zbyt mocno i gotowe. W taki sposób możesz regularnie czyścić swój materiałowy fotel gracza.

Jeśli masz do czynienia z trudniejszymi zabrudzeniami, np. po napojach, to skorzystaj z klasyki – wody z ewentualnym dodatkiem mydła. Ale bardzo uważaj z ilością mydła, by nie zacząć kąpieli fotela. Najlepiej tutaj też posłużyć się specjalnym specyfikiem, który został stworzony do tego, by czyścić nim tkaniny. Poważniejsze zabrudzenia i te mniej poważne możesz od razu traktować specjalnym specyfikiem, bez próby mydła.

Na sam początek użyj suchej gąbki lub szczotki do przeczesania materiału i gotowe.


Uniwersalne porady odnośnie do czyszczenia foteli gamingowych     

Jak zapewne już wiesz, najbardziej uniwersalnym sposobem mycia foteli gamingowych (i w sumie nie tylko) jest użycie wilgotnej ściereczki. Dopiero później przechodzi się do odpowiednich specyfików. Na stronie producenta fotela, oraz na metce fotela, znajdziesz odpowiednie informacje na temat mycia i pielęgnacji.

Nie zapomnij, że w skład fotela wchodzi również siłownik, nogi, kółka, podłokietniki. Te elementy też co jakiś czas warto przetrzeć, nawet suchym materiałem.

dziewczyna gaming fotel słuchawki

Jak naprawić skrzypiący fotel gamingowy?

Fotele gamingowe to bardzo eksploatowane meble, które raczej nie są oszczędzane. Prawdopodobnie na swoim fotelu siedzisz codziennie – obracasz się na nim, odchylasz, może często zmieniasz wysokość siedzenia. To powoduje zużycie się materiału i nie ma w tym nic ani dziwnego, ani złego.

Z czasem fotel zaczyna wydawać różne dźwięki, czasem budzące litość, czasem irytujące. Jeśli Twój fotel zaczął skrzypieć, to prawdopodobnie jego elementy zaczynają się wyrabiać, a smar przestaje działać.

Co zrobić, by fotel nie skrzypiał?

Żeby użytkowanie fotela nie doprowadziło do nadmiernej eksploatacji zbyt wcześnie, należy konserwować go regularnie. Czyli czyścić i smarować częściej niż nie pamiętam, kiedy ostatnio było to robione. Nie popadajmy w przesadę, raz na kilka miesięcy zupełnie wystarczy.

Jak i czym smarować fotel gamingowy? To wcale nie musi być trudne. By naprawić skrzypiący fotel i nasmarować go:

  1. odkręć szkielet z siłownikiem od siedziska,
  2. sięgnij po preparat oczyszczający (może być popularny WD-40 lub preparat podobny),
  3. zaaplikuj („popsikaj”) preparat na części wewnątrz szkieletu (omijaj okolice siłownika, ponieważ ten może się rozszczelnić i w efekcie tego przestać utrzymywać siedzisko na danej wysokości),
  4. obróć szkielet fotela i pozwól nadmiarowi środka czyszczącego wypłynąć,
  5. sięgnij po odpowiedni smar (dobrze powinien zadziałać smar silikonowy lub litowy) i również omijaj siłownik,
  6. smarem postaraj się dotrzeć jak najgłębiej, nie omijaj śrubek i mechanizmów,
  7. znów obróć szkielet fotela tak, by nadmiar smaru wypłynął,
  8. odczekaj chwilę i skręć fotel ponownie.

Gdzie kupić fotel gamingowy?

Fotel gamingowy kup w x-komie. Dlaczego? Z trzech ważnych powodów.

Po pierwsze – w x-komie masz duży wybór porządnych foteli gamingowych. Te są dobrze opisane, podane są ich wymiary, funkcje i zdjęcia poglądowe. Ponadto zawsze możesz spojrzeć na opinie i przekonać się, co inni klienci myślą o takim i takim modelu.

Po drugie – x-kom oferuje Ci fachową pomoc przy wyborze i zakupie. Na stronie możesz poradzić się czatbota, lub wejść w zakładkę centrum pomocy, by sięgnąć po bardziej szczegółową wiedzę.

I na koniec – w x-komie masz pewność, że Twoja przesyłka dojdzie do Ciebie szybko i bezpiecznie. Paczka będzie kompletna i nieuszkodzona. A jeśli cokolwiek byłoby uszkodzone, bez wahania skontaktuj się ze sklepem poprzez centrum pomocy.

Zobacz wszystkie fotele gamingowe w x-komie

Jaki fotel gamingowy do 500 zł?

Zobacz polecane fotele gamingowe do 500 zł:

Pomimo tego, że fotel gamingowy za 500 zł to wybór między najtańszymi modelami, to i tutaj możesz znaleźć coś dla siebie. Fotel taki pozwoli Ci wczuć się w atmosferę gamignu, zagrzeje Cię do walki i będzie służył wygodą, przynajmniej przez kilka godzin użytkowania non-stop. To idealny zakup na okazjonalne gamingowe posiedzenia i jako wariant fotela dla młodego gracza, który przy biurku nie tylko gra, ale również się uczy i bawi.

Jak dbać o fotel dla gracza – podsumowanie

Dbać o fotel gamingowy należy tak samo jak o komputer czy peryferia. Sprzęt taki służy wtedy dłużej i lepiej. Czyść i pielęgnuj siedzisko i oparcie by materiał, z którego fotel jest wykonany, nie stracił swoich właściwości zbyt szybko. Aby fotel nie skrzypiał oczyść mechanizm, a później nasmaruj go.