Czy mata podłogowa pod fotel ma sens? Test SPC Gear Floor Pad 90S

Każdy, kto ma ustawione swoje stanowisko komputerowe na nieosłoniętej podłodze wie, jak bardzo może się ona zniszczyć przez kółka fotela czy przypadkowo rozlane napoje. Szuranie po parkiecie czy (o zgrozo) płytkach może też przyprawiać domowników o ból głowy. SPC Gear ma na te problemy proste, i do tego całkiem tanie remedium. Oto test maty SPC Gear Floor Pad.

SPC Gear Floor Pad to kawał maty

Do testów otrzymałem model SPC Gear Floor Pad 90S. Ostatnia liczba oznacza wielkość maty, która jest w kształcie kwadratu o szerokości i długości wynoszącej 90 cm oraz grubości 3 mm. Wydawać by się mogło, że to niewiele, ale pozory mylą. Fotel ergonomiczny, który nabyłem kilka lat temu oraz prosty model gamingowego fotela mieszczą się na niej bez żadnego problemu, zostawiając sporo miejsca po bokach maty na jeżdżenie po niej.

SPC Gear Floor Pad 90S


Mata SPC Gear Floor Pad pod fotelem grafika

Dodatkowo mata waży aż 3,5 kg. Wysoki ciężar pomaga w utrzymaniu jej na właściwym miejscu. Świadczy także o wysokiej jakości tworzywa PVC, z którego została wykonana.

Dostępna jest także jej większa wersja w rozmiarze 120 × 90 cm. Jeżeli masz dostatecznie dużo miejsca przy biurku, to warto rozważyć jej zakup. Powiększy się przestrzeń, po której można jeździć fotelem i dodatkowo obszar chroniący podłogę przed uszkodzeniami.

SPC Gear Floor Pad 120R


Poprawa pracy kółek fotela

Jedną z ogromnych zalet maty jest to, że wycisza ona jeżdżące po niej kółka. Fotel przesuwany po parkiecie czy płytkach ceramicznych potrafi być nieznośnie głośny i irytować domowników włącznie z użytkownikiem. Floor Pad skutecznie redukuje te nieprzyjemnie dźwięki szczególnie przy tych fotelach, których kółka nie są zabezpieczone gumą i wykonane są całkowicie z plastiku.

SPC Gear Floor Pad cicha praca kułek fotela

Nawet jeżeli nie przeszkadza wam głośność kółek, to i tak warto zastanowić się nad zakupem takiej maty. Floor Pad wyrównuje powierzchnię, po której toczy się fotel, co także ma spore znaczenie wszędzie tam, gdzie występuje nierówna podłoga bądź spore szpary pomiędzy płytkami lub ubytki. Wygładza także pracę kółek.

Mata mocno trzyma się również podłoża za sprawą gumowego spodu o charakterystycznej fakturze. Kładąc ją czy to na parkiecie, czy też płytkach, nie byłem w staniej ruszyć jej z miejsca. 

SPC Gear Floor Pad faktura spodniej części

SPC Gear Floor Pad chroni podłogę przed uszkodzeniami

Głównym powodem, dla którego warto zaopatrzyć się w matę pod fotel, jest ochrona podłogi przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Wytrzymały materiał PVC, z którego wykonana jest mata, skutecznie chroni podłoże przed zarysowaniami spowodowanymi przez jeżdżące kółka. Postanowiłem przetestować jej wytrzymałość torturując Floor Pada dwoma fotelami z już lekko uszkodzonymi rolkami. Jeździłem po niej przez bite 10 godzin dziennie w ciągu kilku ostatnich dni. Przez ten okres nie pojawiły się na niej żadne zadrapania.

Mało tego, próbowałem uszkodzić ją przy pomocy ostrego noża. Jedyne, co na niej się pojawiło, to drobne ryski. Widzę więc, że nie straszne jej są naprawdę ciężkie warunki.

SPC Gear Floor Pad odporność na zalanie

SPC Gear Floor Pad chroni również podłogę przed zalaniem. Wylewałem na matę różne płyny, od wody, kawy i herbaty, aż po napoje wyskokowe, a nawet… zupę. Żadna kropla przez nią nie przeniknęła, a dzięki charakterystycznej fakturze byłem w stanie bez żadnego problemu szybko wytrzeć zabrudzenia.

Wskazówki co zrobić po zakupie maty

Przy rozpakowaniu i ułożeniu maty zwróciłem uwagę na kilka rzeczy, z którymi początkowo miałem problem. Dlatego też chcę się podzielić dwiema wskazówkami co należy zrobić po zakupie Floor Pada:

Po pierwsze: WYCZYŚĆCIE KÓŁKA

Teoretycznie jest to rzecz dość oczywista, prawda? Ja jednak tego nie uczyniłem, czego bardzo szybko pożałowałem. Mata zbiera wszelkie zabrudzenia nagromadzone na kółkach fotela, przez co bardzo szybko się brudzi. Warto więc poświęcić te 5 minut na porządne przetarcie rolek przed postawieniem fotela na macie.

Po drugie: LEKKO ODEGNIJCIE MATĘ W PRZECIWNYM KIERUNKU DO ZWINIĘCIA

Mata jest dość sztywna, do tego ciasno zwinięta w rulon. Po jej wyciągnięciu rozwinięcie rulonu może być problemem, nie mówiąc o płaskim ułożeniu na podłodze. Jest jednak na to bardzo proste rozwiązanie. Wystarczy po wstępnym rozwinięciu maty lekko wygiąć ją w drugą stronę, przeciwną do pierwotnego kierunku zwinięcia. W ten sposób Floor Pad się rozprostuje i z łatwością ułoży na podłodze. Podczas tego procesu ważne jest, aby drastycznie jej nie zginać w jednym miejscu, gdyż takie powstałe załamanie może pozostać na dłużej.

SPC Gear Floor Pad to proste i skuteczne rozwiązanie

Jeżeli obawiasz się o stan swojej podłogi przy stanowisku komputerowym, bądź domownicy narzekają na głośną pracę kółek w fotelu, to SPC Gear Floor Pad jest właśnie dla Ciebie. Skutecznie zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniami i zalaniami, poprawia właściwości jezdne kółek, a także poprawia komfort osób w twoim otoczeniu, zmniejszając szum towarzyszący przesuwaniu fotela.

SPC Gear Floor Par logo producenta

Wysoka wytrzymałość materiału PVC została przeze mnie dogłębnie przetestowana i muszę stwierdzić, że ta mata faktycznie działa! Po brutalnym jej traktowaniu podłoga wyszła bez szwanku.

Wielką zaletą maty SPC Gear Floor Pad jest także jej cena. Mniejsza wersja 90S kosztuje 129,99 zł, natomiast za większy wariant trzeba zapłacić 169,99 zł. Sądzę, że to niewiele biorąc pod uwagę ochronę przykładowo świeżo położonego dębowego parkietu.

Sprawdź matę SPC Gear Floor Pad 90S w sklepie x-kom

Zobacz również matę SPC Gear Floor Pad 120R w x-kom