Najlepszy materiałowy fotel gamingowy? Recenzja Silver Monkey SMG-750

Zawsze chciałem mieć taki fotel, aby na nim siedzieć, aby był wygodny, aby wyglądał nowocześnie i nie kosztował za dużo. Tylko czy można kupić dobry materiałowy fotel gamingowy do 1000 zł? Czy tak się da? Ja wybrałem Silver Monkey SMG-750. A Ty czytając recenzję, dowiesz się, czy jestem zadowolony i czy warto wydać tyle hajsu.

Zakup fotela gamingowego

Oferta na fotele dostępna w sklepach jest duża. Najgorszy jest moim zdaniem fakt, że nie sposób wypróbować i porównać wszystkie modele w jednym miejscu. Większość najczęściej dostępna jest wyłącznie wysyłkowo, a zamawianie, składanie, rozkładnie i zwrot do sklepu… nie wydaje się tak przyjemny i prosty, jak wymiana pary butów.

fotel gamingowy

Moja niewzruszająca historia

Przymierzałem się do wielu marketowych fotelów i nie czułem 100% satysfakcji z żadnego rozwiązania. Bez znaczenia czy był to fotel gamingowy, skórzany czy też jakiś ergonomiczny. W sumie wybór tego właściwego zajął mi rok. Fakt — nie śpieszyłem się przesadnie, ale cały czas brakowało mi pełnej satysfakcji. 

W ubiegłym roku brałem nawet udział w ślepym teście fotelów gamingowych na kanale YouTube x-kom. Tam poznałem Silver Monkey SMG-550. Krzesło niemalże idealne, ale trochę zbyt wąskie na moje szerokie biodra (bądźmy szczerzy — tyłek mam nie najmniejszy).

W trakcie nagrań siedziałem też na Silver Monkey SMG-700, który dla mnie ma jedną wadę — jest wykonany z eko-skóry. I tak czas mijał, a ja siedziałem przy biurku na zwyczajnym krześle. Aż do stycznia, kiedy to z radością przyjąłem informację, że w ofercie pojawi się materiałowa wersja, czyli Silver Monkey SMG-750

fotel silver monkey

Czy materiałowy fotel gamingowy jest lepszy?

Według mnie tak, ale znajdzie się wielu Użytkowników zadowolonych z foteli skórzanych lub z eko-skóry. Obiektywnie muszę przyznać, że te dość ładnie wyglądają, dobrze wypadają w kamerze i sprawdzą się np. u streamera w jaskini gracza. Takie wykonanie sprawi też, że sytuacja będzie uratowana, gdy kapnie na niego ketchup lub rozleje się sok marchewkowy (zabrudzenie szybko usuniesz, bez zostawienia trwałego śladu).

Poza licznymi zaletami, każde rozwiązanie będzie mieć jakieś wady. W moim przypadku dla eko-skórze jest to pocenie się tyłka przy długich godzinach spędzanych przed komputerem. Dodatkowo też w wakacje trzeba się ubrać, a nie siedzieć bez koszulki (goła skóra lubi się do takiego kleić), ale to już taka natura tego tworzywa.

Dla mnie najlepszy jest materiał

Jako entuzjasta wygody ostatecznie wybrałem fotel materiałowy. W moim przypadku jak już wiesz, padło na budżetowy Silver Monkey SMG-750. Ktoś na pewno powie, że jest zbyt tani, aby był dobry. Cóż mogę powiedzieć? Jeśli ktoś chce zaznać odrobinę więcej prestiżu, można pomyśleć o wyborze Alcantary. Ale czy warto? Zanim to zrobisz, zachęcam do poznania modelu wybranego przeze mnie. Zacznijmy naszą przygodę z nowością spod znaku Srebrnej Małpy (tłum. Silver Monkey).

karton fotel silver monkey

Słów kilka o dostawie

Dziwiłem się, że nie mogę odebrać zamówienia w Salonie i muszę korzystać z wysyłki kurierem. Powód zrozumiałem szybko — gdy paczka przyjechała i musiałem przenieść ją 20 metrów do budynku, a później wtargać na drugie piętro. Nie wyobrażam sobie podróżowania z takim kartonem przez galerię handlową lub w komunikacji miejskiej. Wierząc mojej wyobraźni, przeciętny VW Golf mógłby też mieć niemały problem ze zmieszczeniem opakowania.

Montaż fotela Silver Monkey

To pierwszy fotel, który składam od kilku dobrych lat. Aby pokazać proces montażu w najlepszy możliwy sposób…. nagrałem film:

 • Czas operacyjny: ok. 60 minut
 • Poziom trudności: niski (jedyny kłopot miałem w trakcie przykręcania oparcia)
 • Niezbędne: minimum jedna osoba, ale polecam skorzystać z dodatkowej pomocy (aby wnieść karton lub przykręcić oparcie)

Jeśli spojrzysz na biurko, zobaczysz narzędzia, z których nie korzystałem.

Dlaczego?

W kartonie od producenta dostajemy dosłownie wszystko — od części montażowych, aż po śrubokręt (zarówno imbus, jak i zwyczajny wkrętak).

Dobra jakość w atrakcyjnej cenie?

Silver Monkey SMG-750 w chwili pisania recenzji kosztuje 749,00 zł i uważam, że jest wart tej ceny. Podzielę się satysfakcjonującym faktem, ze zarówno Narzeczona jak  i Kumpel obstawiali, że wydałem na niego bliżej 2000,00 zł. Dla mnie to po prostu dobry i wygodny fotel nie spodziewałem się, że może robić, aż tak dobre wrażenie na innych. 

Opowiem teraz o jego poszczególnych elementach, a zacznę od szkicu i poszczególnych wymiarów:

 

Kółka bezpieczne dla parkietu

Podstawę fotela stanowi pięć kółek. Producent w ofercie informuje, że dzięki nylonowej warstwie nie rysują podłogi. Faktycznie — podczas przejeżdżania palcem po rancie jest wyczuwalny specjalny rodzaj materiału. Jak dokładnie działa? Nie wiem, cokolwiek to jest, zdaje egzamin! Panele po pierwszych dwóch miesiącach wyglądają w nienaruszony sposób. Na poniższych zdjęciach kółka i podłoga (nie stosuje żadnej dodatkowej maty, a parkiet ma już 7 lat).

Solidne fundamenty to podstawa!

Zaczęliśmy od samego dołu i stopniowo poruszamy się w górę fotela. Kolejnym elementem jest solidna konstrukcja, osłonki podnośnika oraz funkcjonalność kołysania. Każdy element oceniam dobrze, jedynie muszę się przyczepić to łopatek regulacji wysokości i poziomu odchylenia. Wyglądają dobrze, ale niestety działają podobnie jak chyba we wszystkich budżetowych fotelach. Sporo się nakombinowałem, aby dojść z nimi do porozumienia. Wszystko przez to, że są tylko plastikowe nakładki na metalowe bolce fotela i zdarza im się z nich spaść podczas próby regulacji.

Regulowane oparcie i siedzisko

Silver Monkey SMG-750 pozwala na dostosowanie fotela w trzech możliwy aspektach:

 • Wysokość siedziska od 45 do 51 centymetrów 
 • Odchylenie oparcia względem siedziska od 90 do 180 stopni 
 • Funkcja kołysania z możliwością blokady
Na zdjęciach widać też zaślepki (takie małe koreczki w opakowaniu wraz ze śrubkami). Zastanawiałem się, po co one są — jak widzicie na zdjęciach — ich użycie zdecydowanie poprawia wygląd fotela.

Odpowiednie ustawienie podłokietników

Regulacja podłokietników obejmuje:

 • dostosowanie wysokości
 • szerokość / rozstawienie podłokietników
 • kąt ułożenia – w lewo lub w prawo
 • przesunięcie w przód lub tył

Wielki tyłek to nie problem

Dla moich niecałych 100 kg stanowiło to niemały problem, aby kupić wygodny fotel z mnóstwem regulacji i z nienagannym designem. Większość modeli przez kubełkową konstrukcję okazywała się zbyt wąska. Na szczęście siedzisko Silver Monkey SMG-750 jest wystarczająco szerokie, nie ściska ud i nie blokuje przepływu krwi. Dodatkowo pozwala nawet na 150 kg obciążenia, dzięki czemu dogadaliśmy się od pierwszego posiedzenia — ja pozwoliłem mu dźwigać moją osobę, a on zadbał o przyjemność pracy, nawet przez długie godziny.

Oparcie i siedzisko są wykonane z solidnego materiału, a forma fotela przywołuje na myśl gamingowego klasyka w sportowym kunszcie. Jest naprawdę dobrze. Uroku dodają też dwie dodatkowe poduszki:

 • Uwielbiana przeze mnie w formie zagłówka
 • Poduszka lędźwiowa (ta dla mnie wydaje się zbyt duża i niewygodna, nie używam jej)

Podkreślę, bo w tym momencie już blisko trzy miesiące intensywnego korzystania nie powodują deformowania lub ubijania się gąbki w siedzisku. Nadal jest wygodne i mam nadzieję, że będzie tak jak najdłużej.

Konserwacja fotela

Jest to część tekstu, którą postaram się regularnie uzupełniać na podstawie doświadczeń związanych z codziennym użytkowaniem. W tej chwili jest tego niewiele, ale wydaje mi się, że taka rozwijająca się sekcja będzie pomocna, jeśli zastanawiasz się nad zakupem.

Czyszczenie fotela

Nie przeprowadzałem masakrycznych crash testów z użyciem ketchupu lub rozlanego soku marchewkowego. Mam nadzieję, że moje pedantyczne podejście do nowego fotela nie przejdzie z czasem. 

Dbanie z mojej strony ogranicza się do odkurzania i przecierania konstrukcji wilgotną ścierką wypłukaną w wodzie z odrobiną płynu czyszczącego (np. Ajax).

Fotel Silver Monkey skrzypi

Po niecałych dwóch miesiącach fotel zaczął delikatnie skrzypieć. Co zrobiłem?

 • zlokalizowałem źródło dźwięku (okolice mechanizmu odpowiedzialnego za odchylanie oparcia)
 • odkręciłem osłonę (dwie śrubki)
 • mechanizm nasączyłem WD-40

Problem minął, a na całą czynność poświęciłem niewiele ponad 10 minut.

Czy warto kupić materiałowy fotel gamingowy?

Zakup fotela Silver Monkey SMG-750 zaliczam do jednych z bardziej udanych inwestycji. Wygląda klasycznie, ale posiada gamingowo-sportowy pazur. Jest stonowanym, wygodny (ma możliwość wielu regulacji) i nie kosztował miliona monet. Sprawdza się nie tylko podczas 8-10 godzin pracy przy komputerze, ale też w trakcie czytania książki lub grania na Xbox. Jeśli miałbym jeszcze raz podjąć decyzje o wyborze — nie wahałbym się i ponownie zamówiłbym ten model.

Ocena końcowa: 9/10

Minusy

Plusy