BMW prezentuje koncepcyjny fotel gamingowy. Rival Rig będzie posiadał funkcje masażu i schładzania ciała

BMW nie kojarzy się nam ze światem gier. Choć marka w swojej ofercie ma nie tylko samochody i motocykle, ale także rowery czy foteliki dla dzieci, to jest kojarzona głównie z branżą motoryzacyjną. Teraz może się to zmienić, ponieważ BMW zaprezentowało koncepcyjny fotel gamingowy. Będzie on zarządzany sztuczną inteligencją, jak to ma działać? Przekonajcie się sami.

Fotel gamingowy BMW

Kilka dni temu zakończyła się pierwsza w historii impreza BMW Esports Boost. Jest to oczywiście temat na zupełnie inny artykuł, ale uwagę warto zwrócić na koncepcję fotela gamingowego zaprezentowaną przez studio projektowe Designworks. Jeśli myślicie, że jest to tylko kolejny fanart, to muszę Was wyprowadzić z błędu, bowiem designerzy od lat współpracują z BMW Group. Przedstawiona koncepcja fotela jest czymś więcej niż tylko zwykłym siedziskiem. Rival Rig, bo taką nazwę ma nosić produkt, jest swoistym pomostem pomiędzy rzeczywistością a technologiami przyszłości.

BMW fotel gamingowy

Aktualnie nie znam osoby, która nie chciałaby mieć takiego gamingowego fotela przy swoim biurku. Dlaczego? Ponieważ dzięki wbudowanym licznym sensorom mikroprocesor odpowiadający za sztuczną inteligencję analizuje pozycję użytkownika i do niej przystosowuje fotel. Osobiście uważam to za świetne rozwiązanie, ponieważ nie raz doświadczyłem uciążliwego bólu kręgosłupa podczas wielogodzinnego przesiadywania przed komputerem, zarówno podczas pracy, jak i grania. W ostatnim czasie wybawieniem był dla mnie Razer Iskur, ergonomiczny fotel gamingowy, który w przeciwieństwie do Rival Rig już istnieje. Posiada on dodatkową podporę odcinka lędźwiowego, którą można odpowiednio regulować. Zresztą zobaczcie sami:


Funkcja masażu, schładzanie ciała i inteligentne podłokietniki

Elementy wypisane w tym zagłówku brzmią bardziej jak wyposażenie fotela ze statku kosmicznego, a nie stanowiska gracza, jednak to wszystko znalazło się w koncepcji zaprezentowanej przez Designworks. Funkcja masażu ma zniwelować wszelkie naprężenia mięśni. Nie od dziś wiadomo, że gdy gramy zwłaszcza w gry rankingowe (w trybie rywalizacji) często się „spinamy”. Nie jest to zbyt zdrowe dla mięśni, a rzadko kiedy gracze umawiają się do masażystów. Nawet kilkuminutowa sesja podczas rozgrywki pomoże się lepiej odprężyć.

Microclimate Control System, czyli potocznie mówiąc – schładzanie ciała dzięki wcześniej wspomnianym wbudowanym sensorom wykrywa wzrost lub spadek temperatury ciała, a następnie przekazuje chłodne powietrze w tę część fotela, aby konkretną część naszego tułowia schłodzić lub ocieplić.

Kolejną ciekawą opcją jest Adaptive Seating, czyli wbudowane siłowniki elektromechaniczne. Odpowiadają one za dostosowanie podłokietników (umieszczonych na pneumatycznych poduszkach powietrznych) do nacisku naszych rąk. Aby wyeliminować wszelkie punkty nacisku, opuszczą się one automatycznie do idealnej pozycji.

Fotel BMW kompatybilny z biurkiem

Firma Designworks szczyci się, że przy projektowaniu BMW RIval Rig współpracowała z graczami i e-sportowcami, dzięki czemu pracownikom udało się doskonale zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania, a także nastroje, które miewają podczas rozgrywek. W rezultacie do koncepcyjnego modelu zostało dołączone biurko doposażone w tryby, które pozwalają zmienić postawę gracza w bardziej relaksującą. Natomiast w razie potrzeby większego skupienia i dodatkowej dawki energii fotel ma przysunąć się do biurka, natomiast blat ma delikatnie ustawić się pod kątem, by odciąć gracza od świata zewnętrznego.

Oczywiście w całym urządzeniu nie mogło zabraknąć LED-ów RGB, które będą okalały całą konstrukcję, zapewniając doskonałą immersję. Dodatkowo będą one kompatybilne z oświetleniem komputera czy nawet całego pokoju. Jednak takie elementy są znane od lat i chyba na nikim nie robi to wrażenia.

BMW RIval Rig wygląd

Czym inspirowali się twórcy?

Podczas panelu prezentującego fotel zdradzono, że twórcy inspirowali się statkami kosmicznymi i Formułą 1. Wszystko dlatego, że tam często decyzje muszą być podejmowane w ułamku sekundy i jest to najlepszy wzorzec dla fotela przyszłości produkcji BMW.

Prezes Designworks, Holger Hampf dzieło swojego zespołu komentuje tak: „Chcieliśmy stworzyć najwygodniejszy fotel gamingowy na świecie, przez co zgłębiliśmy dziedzinę gier komputerowych do mikroskopijnego poziomu, a każdy element tworzyliśmy z milimetrową, a nie centymetrową dokładnością. Dzięki temu ułożenie ciała i rąk oraz ruchy głowy są idealne, a gracz może w pełni zanurzyć się w rozgrywce”.

Fotel dla graczy BMW

Czy BMW Rival Rig powstanie?

Jak wielokrotnie wspomniałem BMW Rival Rig jest jedynie konceptem, dlatego nie wiadomo czy kiedykolwiek powstanie. Sam jako fan marki i nowoczesnych rozwiązań mocno trzymam kciuki za ten projekt, przede wszystkim dlatego, że w świecie gamingu jest to rewolucja, a nie kolejna ewolucja. Inżynierowie pracujący nad produktem potwierdzili, że fotel będzie dostępny w wersji open-source, oznacza to, że kod źródłowy na podstawie licencji zostanie udostępniony użytkownikom lub innym firmom do wprowadzania zmian i testowania nowych rozwiązań. Z pewnością umożliwi to studiom gier wprowadzenie dodatkowej immersji, a w połączeniu z goglami VR będzie to crème de la crème. Już wyobrażam sobie wchodzenie do zimowej lokacji z mroźnym przepływem powietrza w oparciu fotela.

Jeśli jednak nie jesteście tak podekscytowani fotelem od BMW jak ja. To mogę z czystym sumieniem mogę Wam polecić modele od Silver Monkey, polskiej marki produkującej sprzęt dla graczy. Kilkukrotnie mieliśmy okazję testować te krzesła na portalu Geex. Nasze opinie możecie sprawdzić w artykułach: Najlepszy materiałowy fotel gamingowy? SilverMonkey SMG-750 oraz Ile kosztuje fotel dla gracza? Silver Monkey udowadnia, że nie musi być drogi.

Zamów fotel Silver Monkey w promocyjnej cenie


Podczas konwentu nikt nie raczył wspomnieć o jednym ważnym aspekcie – cenie. Domyślam się, że przy tak dużym i zaawansowanie technologicznym projekcie nie będzie ona należeć do najniższych, zwłaszcza że produkt dopiero będzie wchodził na rynek. Prawdopodobnie w cenie pierwszego modelu będziemy mogli kupić połowę dobrej klasy samochodu. Dlatego marketing Rival Rig będzie wstępnie skierowany w stronę profesjonalnych graczy, a dopiero później nas – weekendowych grajków. Niemniej nie ukrywam, że z przyjemnością przetestowałbym egzemplarz i podzielił się z Wami wrażeniami.

Sprawdź fotele dla graczy w x-kom