Adobe XD – czym jest i do czego służy?

Adobe XD to jedno z ciekawszych narzędzi dostępnych w pakiecie Adobe Creative Cloud. Ma na celu ułatwienie projektowania modeli, makiet i prototypów oraz doprowadzenie do efektywnych interfejsów cyfrowych. Jakie inne korzyści przyniesie projektantom stron internetowych? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat Adobe XD.

Co to jest Adobe XD?

Adobe XD został wprowadzony na rynek w październiku 2017 r. Jest przedstawiany jako idealne narzędzie ułatwiające projektowanie ergonomicznego interfejsu użytkownika i osiąganie elastycznej wersji na różnych urządzeniach mobilnych: tabletach, iPhone’ach czy smartfonach. Oto jak opisuje to narzędzie firma Adobe:

Adobe XD to najszybsze i niezawodne rozwiązanie do projektowania UX na rynku dla firm liczących 10 lub 10 000 osób. Bezpieczeństwo i kontrola, których potrzebujesz, są wbudowane bezpośrednio.

Adobe XD wypełnił znaczną lukę w pakiecie narzędzi Adobe. Przed wydaniem wiele z dostępnych funkcji nie było częścią Photoshopa ani Illustratora. Projektanci musieli poskładać brakujące elementy, jeśli chcieli użyć oprogramowania Adobe do tworzenia interfejsów użytkownika.

Adobe XD
źródło: www.adobe.com

Narzędzie szybko stało się solidnym konkurentem dla bardziej uznanych aplikacji do tworzenia szkieletów i prototypownia, takich jak Sketch czy Figma, dzięki silnemu wsparciu firmy Adobe i znajomości użytkowników, a także obsłudze wielu platform.

Adobe XD możesz używać do bezpośredniego pobrania lub w chmurze na urządzenia mobilne. Narzędzie działa na komputerach Mac i Windows, a także na iOS i Androidzie, zapewniając funkcjonalność mobilną.

Dla kogo jest Adobe XD?

Adobe XD jest zarówno dla indywidualnych projektantów i programistów, którzy chcą tworzyć w formacie wektorowym, ale również dla zespołów, które chcą tworzyć UX (user experience-doświadczenia użytkowników) i współpracować przy tym procesie.

Korzystając z Adobe XD, projektant ożywia statyczną makietę UX/UI i czyni ją interaktywną, tworząc spójną ścieżkę nawigacji z animacjami, przejściami i wciągającymi efektami przewijania. Ruchy te są wykonywane po aktywacji określonych wyzwalaczy przez użytkownika, takich jak gesty dotykowe, polecenia głosowe, kliknięcie przycisku lub obrazu.

Adobe XD app design
źródło: www.adobe.com

Jak już wiesz, Adobe XD to narzędzie do projektowania interfejsu użytkownika i UX oparte na wektorach, które może być używane do projektowania wszystkiego, od aplikacji na smartwatcha po pełnoprawne strony internetowe. Przyjrzyjmy się, co oferuje projektantom i dlaczego stało się tak potężnym narzędziem w branży projektowania stron internetowych.

Czym charakteryzuje się Adobe XD?

Tworzenie animowanych prototypów

Oprogramowanie to pozwoli Ci modelować, prototypować i animować interfejsy strony internetowej lub aplikacji mobilnej. W rezultacie może przewidzieć strukturę ostatecznego interfejsu HMI, poprzez zaprojektowanie animowanego prototypu , który zawiera wszystkie zaplanowane interakcje.

Funkcjonalne prototypy UX

Największą zaletą Adobe XD jest tworzenie działających prototypów UX, które symulują oczekiwane działanie interfejsu UI przed jego ostateczną produkcją.

Szybki start

Adobe XD charakteryzuje się łatwą i szybką obsługą, dzięki przyjaznemu i przyjemnie hierarchicznemu interfejsowi. Przykładowo jako przyszły projektant możesz łatwo przesuwać bloki tekstu, zmieniać kolor, rozmiar czy styl czcionki.

Adobe XD design
źródło: www.adobe.com

Dlaczego warto wybrać Adobe XD?

Adobe XD jest niezbędnym narzędziem do projektowania UI/UX, ponieważ zapewnia następujące funkcjonalności:

Zaangażowanie klienta w cały proces projektowy

Gwarantuje to szybsze korygowanie błędów i lepsze reagowanie na reklamacje klientów. Jest to sposób na szybsze postępy w projekcie.

Dostosowanie wyglądu interfejsu 

Wzmacnia to wiarygodność zespołu i satysfakcję klienta.

Komplementarność między różnymi programami

Możesz zintegrować zewnętrzne moduły (importować zdjęcia, ikony, kolory, efekty itp.) do swojej przestrzeni roboczej za pomocą wtyczek i bez opuszczania interfejsu Adobe XD.

Oprócz tego wyeksportujesz swój projekt do innego oprogramowania w pakiecie Adobe: Photoshop, Illustrator lub After Effects, aby dokonać zmian lub stworzyć animacje w celu udoskonalenia swoich kreacji.

źródło: www.adobe.com

Nowoczesność w formie

Daj odrobinę nowoczesności komponentom interfejsu (kształtom, tekstom itp.) oraz głębię dzięki transformacji 3D i czasowym przejściom zapewnianym przez Adobe XD.

Czujność na plus

Łatwo dostosujesz projekt interfejsów cyfrowych do projektowania responsywnego. Użytkownik może w dowolnym momencie podejrzeć swoje dzieła na przewidzianym symulatorze: komputer stacjonarny, smartfon, tablet itp.

Łatwe udostępnianie

Udostępniaj projekty, zwłaszcza w serwisie Behance, aby wymieniać się doświadczeniami i zbierać przydatne komentarze i rekomendacje.

Grafika cyfrowa rysowanie w aplikacji

Idealne narzędzie do wspólnego prototypowania 

Adobe XD uzupełnia zestaw narzędzi UX/UI Designera.  Chociaż oczywiście ma, jak wszystkie aplikacje prototypowe, swoich entuzjastów i przeciwników.

Projektant UX, grafik i front-end developer współpracują w celu stworzenia jakościowego prototypowania UI/UX. Praca ta integruje projektowanie interakcji i opiera się na skomplikowanych modelach szkieletowych. 

Funkcjonalny prototyp to realne rozwiązanie do projektowania i testowania ergonomii interfejsu cyfrowego. Ponadto pomaga programistom i całemu zespołowi produkcyjnemu ocenić umiejętności techniczne interfejsów HMI.
Prototyp UX/UI służy również jako ważne medium komunikacyjne, do analizy wykonanych kreacji i ich optymalizacji podczas każdej iteracji i każdego testu użytkownika.

Adobe XD to skuteczne narzędzie do prototypowania, które jednoczy zainteresowanych członków wokół tego samego projektu. Sprzyja to współpracy zespołowej w czasie rzeczywistym, w tym samym obszarze roboczym.

Stanowisko pracy grafika

Warto zainwestować w dobry monitor do projektowania

Trudno wyobrazić sobie grupę, której wysokie wymagania co do jakości obrazu prezentowanego na ekranie byłyby bardziej uzasadnione niż w przypadku grafików i fotografów czy właśnie projektantów. Monitory dla tych użytkowników nie tylko muszą m.in. dobrze odwzorowywać kolory, ale także zapewniać komfortową pracę przez wiele godzin. 

Monitor dla projektanta powinien mieć przekątną minimum 24 cale i rozdzielczość 1920 x 1024 ppi (Full HD). Idealnym wyborem będzie także monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 ppi i przekątnej do 32 cali lub też 4K UHD 3840 z 2160 ppi. Ważną kwestią  będzie także ustawienie funkcji PIVOT. Dzięki takiemu ustawieniu monitora można wyświetlić plakat czy portret w orientacji pionowej na całym ekranie.

Adobe XD istnieje w bezpłatnej wersji z ograniczoną liczbą funkcji. Możliwe jest również przetestowanie wersji demo, a następnie skorzystanie z wersji płatnych przeznaczonych dla firm, małych zespołów czy freelancerów. Adobe XD może być również używany do szerszego zastosowania, integrując inne oprogramowanie z pakietu Adobe.

To oprogramowanie jest kompletnym narzędziem UX/UI, przeznaczonym dla projektantów UX/UI, zespołów graficznych czy twórców stron internetowych. Pomaga zoptymalizować komunikację między projektantami a innymi interesariuszami projektu.

Źródła: creativosonline.org, designshack.net, lamobilery.fr