Co to jest USB typu C? Sprawdź, do czego służy i czego o nim nie wiesz

Przez ostatnie lata standard USB zmieniał się. Prostokątne gniazdo, które widzicie oczami wyobraźni, myśląc o USB, zaczyna powoli odchodzić do lamusa. Zastępuje je nowe, mniejsze oraz szybsze złącze. Czym jest USB-C? Co potrafi? Sprawdźcie wszystkie najważniejsze informacje na temat złącza USB typu C.

Czym jest USB typu C?

USB-C to zupełnie nowy standard łączności, który powstał dla konkretnego celu: ujednolicenia standardu ładowania oraz transferu danych w urządzeniach mobilnych i komputerach, aby każdy producent miał na pokładzie takie samo złącze. Łączy w sobie możliwości i trwałość pełnowymiarowej wtyczki z niewielkimi wymiarami micro USB. Został opracowany przez USB Implementers Forum (USB-IF), grupę firm, które przez lata opracowały, certyfikowały i promowały standard USB.  

USB-IF zrzesza ponad 700 firm, w tym Apple, Dell, HP, Intel, Microsoft i Samsung. Chociaż specyfikacja USB-C została po raz pierwszy opublikowana w 2014 roku, tak naprawdę do teraz nie doczekała się swojego następcy. Złącze typu C jest nadal rozwijane, a jego możliwości nieustannie rosną.  

USB-C w smartfonie
Źródło: pexels.com

Jak wygląda USB typu C?

Złącze USB-C na pierwszy rzut oka przypomina złącza micro USB, chociaż ma bardziej owalny kształt i jest nieco grubszeWcześniejsze wtyki USB potrafiły wystawiać na próbę cierpliwość użytkowników, skutecznie ograniczając intuicyjne wpięcie wtyczki. Podobnie jak Lightning i MagSafe, złącze USB-C można podłączyć dowolną stroną, a pojęcie „do góry nogami” nie istnieje. 

Czym charakteryzuje się złącze USB-C?

Największą zaletą rozwiązania USB-C jest jego uniwersalność – może być wykorzystywane prawie w każdym typie urządzenia. Dzięki niemu można ładować praktycznie dowolne urządzenie, podłączyć je do Internetu, a także przesyłać obraz do monitorów oraz przenosić dane.

Założeniem twórców tego złącza było połączenie w sobie wszystkich obecnie dostępnych standardów łączności, takich jak HDMI, DisplayPort, Ethernet, a także standardowe USB. Specyfikacja USB-C uwzględnia nawet transmisję dźwięku przez interfejs, ale jak dotąd nie zastąpiła ona gniazda słuchawkowego 3,5 mm w komputerach w takim samym stopniu, jak w telefonach i tabletach. Niestety większość producentów słuchawek nie korzysta ze złącza USB-C więc do posłuchania muzyki potrzeba adaptera USB-C do minijack 3,5 mm. Warto więc skorzystać z bezprzewodowego rozwiązania takiego jak słuchawki QCY T1C TWS.

 

Kabel USB na biurku
Źródło: pexels.com

W ten sposób każdy profesjonalista łatwiej może przygotować, skonfigurować i uporządkować swoje miejsce pracy, co prowadzi do zwiększenia wydajności. Niestety wiąże się to z korzystaniem z przejściówek oraz kabli.

Dobrym pomysłem jest zakup adaptera któregoś ze znaczących producentów, takich jak Green Cell, Silver Monkey, Gamebird czy Unitek. Sprawdźcie też napisaną przez Bartłomieja recenzję na temat HUBa USB-C Silver Monkey, jest to jedno z zastosowań standardu USB-C na bardzo szerokim polu.

Jak sprawdzić jakie urządzenia mogę wpiąć do portu USB-C?

Porty USB typu C można teraz znaleźć we wszystkich rodzajach urządzeń: od prostych zewnętrznych dysków twardych po wysokiej klasy laptopy i najnowsze smartfony. Chociaż każdy port USB-C wygląda tak samo, nie każdy oferuje te same możliwości. Aby sprawdzić funkcjonalność naszego portu USB-C, wystarczy spojrzeć na oznaczenia:

 • USB 3.2 Gen1 Type-C + Display, z funkcją wyświetlania wideo i teoretyczną przepustowością przy maksymalnej prędkości transferu do 5 Gb/s.
 • USB 3.2 Gen2 Type-C + Display, z funkcją wyświetlania wideo i teoretyczną przepustowością przy maksymalnej prędkości transferu do 10Gb/s.
 • Technologia połączenia Thunderbolt łączy technologię transmisji danych PCIExpress i technologię wyświetlania DisplayPort, która może jednocześnie przesyłać dane i sygnały wideo, zapewniając przepustowość do 40 Gbp/s.
 • USB 3.2 Gen1 Type-C teoretyczna przepustowość przy maksymalnej prędkości transferu do 5Gb/s.
 • USB 3.2 Gen2 Type-C teoretyczna przepustowość przy maksymalnej prędkości transferu do 10Gb/s.
 • USB 3.2 Gen1 Type-C + PD. z funkcją ładowania, obsługuje ładowanie przy wyłączonym urządzeniu. Maksymalna prędkość transmisji może osiągnąć teoretyczną przepustowość 5 Gb/s.

W przypadku gdy nasz port nie posiada żadnych znaków, informacji na temat jego funkcji, należy szukać na oficjalnej stronie produktu, w instrukcji obsługi lub zasięgnąć porady doradcy w salonie x-kom.

Czym USB-C różni się od pozostałych standardów?

Kable USB różnią się miedzy sobą w kilku aspektach. Przede wszystkim gniazda i wtyki charakteryzuje standard, definiujący między inny prędkość przesyłu danych:

 • USB 1.0 – pierwsze złącze USB, które powstało, mogło pracować z szybkością 12 Mb/s.
 • USB 2.0 – używany od 2000 roku, oferuje przepustowość do 480Mb/s.
 • USB 3.2 Gen 1 (wcześniej USB 3.0) – oferuje przepustowość do 4Gb/s.
 • USB 3.2 Gen 2 (wcześniej USB 3.1) – od 2013 roku, oferuje przepustowość 10Gb/s.
 • USB 3.2 Gen 2×2 (wcześniej USB 3.2) – oferuje  przepustowość do 20Gb/s.

Oprócz różnic wynikających ze specyfikacji standardu możemy również, wyróżnić podział złącz na kształt:

 • USB typu A – standardowe, znane od lat złącze charakteryzuje się prostokątnym kształtem, który można podłączyć tylko w jeden sposób.
 • USB typu B – Wtyki USB typu B charakteryzują się kwadratową, zaokrągloną na górze końcówką.
 • micro USB – Micro USB ma kształt prostokąta z lekko sfazowanymi rogami.
 • USB typu C – Ma kształt prostokąta z zaokrąglonymi rogami.

Czy będę potrzebował portu USB-C?

Nawet jeśli nie potrzebujesz teraz USB-C, może być ci ono potrzebne w przyszłości. Obecność (lub brak) portu USB-C jest coraz częściej brana pod uwagę przy zakupie komputera. Jeśli kupisz ultracienki laptop, prawie na pewno będzie miał co najmniej jeden port USB-C, recenzja MateBooka X Pro 2020 jest tego świetnym przykładem.

W przypadku komputerów stacjonarnych warto wcześniej sprawdzić dokładną specyfikację. Jedno jest pewne: następna generacja wieloplatformowych złączy szybko zastępuje starą, tak jak oryginalny standard USB zastąpił Apple Desktop Bus (ADB), FireWire , porty równoległe, PS/2, SCSI i szeregowe. USB-C to naprawdę jeden port, który rządzi nimi wszystkimi.

Zobacz kable z USB-C w x-kom