Czym jest żyroskop? Do czego służy? Po co jest w telefonie?

A czy wiesz, że Twój telefon posiada żyroskop? Nawet jeśli nie, to na pewno odczuwasz jego obecność. I choć nie zdajesz sobie sprawy, jemu zawdzięczasz obsługę niektórych funkcji. Dowiedz się więc czym jest żyroskop, jak działa, a także do czego służy.

Co to jest żyroskop i jak działa?

Zacznę od nudnej, ale niezbędnej definicji. Otóż żyroskop służy do pomiaru prędkości kątowej. Ten instalowany w elektronice (w smartfonach, smartwatchach i goglach VR) składa się z mikroskopijnych płytek wpadających w wibracje w momencie zmiany położenia telefonu, gogli albo zegarka. Co ważne, zmiana ta może zachodzić w dowolnej płaszczyźnie. Wówczas do akcji wkraczają czujniki, badając zakres wspomnianych zmian i na bieżąco wprowadzają zarejestrowane zmiany w życie, np. przesuwają lub obracają widok ekranu.

Bardzo ważne jest zrozumienie rozmiarów żyroskopu montowanego w telefonie. To właśnie miniaturyzacja sprawia, że nie zdajesz sobie sprawy z obecności tego elementu. Przynajmniej do chwili obrócenia wyświetlacza, bądź uruchomienia rozszerzonej rzeczywistości.

Dlaczego montuje się żyroskop w telefonie?

Odpowiedź na pytanie: dlaczego żyroskop montowany jest w telefonach? – jest bardzo prosta, choć dla niektórych nieoczywista. Przyzwyczailiśmy się, że smartfony robią pewne rzeczy, nie zastanawiając się, dlaczego tak się dzieje.

Tymczasem to właśnie żyroskop sprawia, że można:

  • oglądać i robić zdjęcia 3D
  • stabilizować obiektywy aparatów
  • wykonać zdjęcie panoramiczne
  • korzystać z rozszerzonej rzeczywistości AR
  • skanować obiekty w 3D i przenosić je do świata wirtualnego
  • dopasowywać obraz do jego orientacji urządzenia
  • uruchamiać funkcje telefonu za pomocą gestów (aparat, latarka)
  • sterować w niektórych grach (DSJ 2 Android, Pokemon GO, Forza)

Tyle opcji dostępnych jest dziś, a kto wie, co przyniesie przyszłość? Przecież smartfony są z nami już od ponad dekady, ale AR weszło do nich niedawno. Biorąc pod uwagę ciągły rozwój tej dziedziny, warto z uwagą przyglądać się rozwojowi żyroskopów w smartfonach.

Wracając do gier, dodam, że to właśnie żyroskop pozwala sterować skoczkiem w grze Deluxe Ski Jump 2. Żyroskop zastępuje kontroler w grach wyścigowych, wydawanych na smartfony. I to właśnie żyroskop robi robotę w Pokemon GO, pozwalając oglądać stworka pod różnym kątem.

stufful do złapania podczas pokemon go community day

▶ Sprawdź: Jak zrobić zdjęcia 3D na Facebooku?

Po co żyroskop w smartwatchu i w smartbandzie?

To właśnie żyroskopowi zawdzięczasz odczytywanie wyników wielu ćwiczeń. On i akcelerometr odnotowują liczbę kroków przebytych w marszu i w trakcie biegania, wymachy rąk w pływaniu, powtórzenia na siłowni itd. Bez żyroskopu pomiar efektywności ćwiczeń byłby o wiele mniej dokładny.

Co ważne, żyroskop w smartwatchu przydaje się w biegach przełajowych. Dlaczego właśnie wtedy? Na wyświetlaczu inteligentnego zegarka wyświetli Ci się igła elektronicznego kompasu, który poprawnie wskaże Ci kierunek tylko wtedy, gdy ułożony jest dokładnie w poziomie. A skąd zegarek ma wiedzieć, że jest już w poziomie, jeśli nie powie mu tego żyroskop?

Garett multi 4

Jak wyłączyć żyroskop w telefonie?

Czy da się wyłączyć żyroskop w telefonie? Nie da się tego zrobić. I dobrze, bo dzięki przedstawionej wyżej liście wiesz już, jak wiele mu zawdzięczasz.

Da się za to sprawić, żeby telefon zachowywał się w pewnych sytuacjach, jakby nie miał żyroskopu. Mowa o zablokowaniu autoobrotu ekranu, czyli dezaktywacji funkcji przedstawionej poniżej. Żeby zablokować ekran w pozycji wertykalnej, przywołaj menu podręczne i kliknij ikonę, by pozostała bez podświetlenia.

wylaczanie autoobracania ekranu

Teraz wyświetlacz nie wypełni się już filmem w chwili „położenia” smartfona na boku, ale zaczeka, aż każesz mu to zrobić z pomocą ikonki. Pozostałe funkcje żyroskopu wciąż będą aktywne.

Które telefony mają wbudowany żyroskop?

Obecnie już każdy smartfon posiada żyroskop. Nawet ten najtańszy.

📱 Zobacz ranking smartfonów do 500 zł

Podkreślam jednak, że mam na myśli smartfony produkowane obecnie, ewentualnie sprzed kilku ostatnich lat. Zdarza się, że te wcześniejsze nie otrzymały żyroskopu, a zamiast niego miały tylko akcelerometr (czego nie wolno ze sobą mylić). Obecność żyroskopu ograniczała się głównie do tych z najwyższej półki, czyli do flagowców. Kto chciałby dzisiaj użyć filtra: żyroskop, ten zobaczy, że z kategorii wypadną tylko klasyczne telefony. Smartfony pozostają i obnoszą się takim zapisem w specyfikacji:

Czym się różni żyroskop od akcelerometru? Który ważniejszy?

Obydwa sensory badają ruch obiektu, w którym są umieszczane. Dlatego też są ze sobą mylone. Niesłusznie, bo pod kątem dokładności pomiarów żyroskop bije akcelerometr na głowę. Ten ostatni mierzy na przykład przebytą trasę, ale dopiero wsparcie żyroskop pozwala korzystać z funkcji kompasu. Potrzebne są zatem obydwa.

Zobacz smartfony z żyroskopem w sklepie x-kom