Jak zrobić backup MacBooka za pomocą Time Machine?

Nic nie boli tak, jak awaria komputera i utrata cennych plików. Na szczęście użytkownicy urządzeń od Apple śpią spokojnie, bo mogą prosto i wygodnie zrobić backup MacBooka. To zasługa aplikacji Time Machine, zintegrowanej z systemem MacOS. Co warto o niej wiedzieć i jak z niej skorzystać?

Co to jest Time Machine i dlaczego warto zabezpieczyć swoje pliki?

Time Machine to zintegrowana z systemem MacOS aplikacja, który służy do wykonywania backupu MacBooka lub komputera stacjonarnego Mac. Pozwala ona także na dokładne odtworzenie stanu naszego Maca na podstawie wykonanego backupu.

Aplikacja Time Machine wykonuje backupy z następującą częstotliwością:

  • co godzinę – backupy stanu z ostatnich 24 godzin,
  • co dzień – stan z ostatniego miesiąca,
  • co tydzień – stan z wszystkich poprzednich miesięcy.

W systemie macOS Ventura możesz także zmienić częstotliwość wykonywania kopii zapasowej MacBooka w opcjach Time Machine. Niezależnie od systemu, dostajesz także opcję wyłączenia automatycznej kopii zapasowej. Wówczas każdorazowo należy zrobić ją ręcznie.

macbook na biurku, stanowisko pracy

A po co w ogóle robić backup MacBooka? Dzięki niemu prosto i szybko odzyskasz dane i odtworzysz stan swojego komputera w razie awarii lub utraty urządzenia. Ponadto Time Machine pozwala na odzyskanie pojedynczych plików, więc jeżeli przypadkiem coś usuniesz albo zmodyfikujesz, możesz to przywrócić. Kopia zapasowa Maca to zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych kłopotów z komputerem, wymiany sprzętu na nowy model lub naszych własnych pomyłek.

Zobacz także:

Backup Time Machine krok po kroku

Jak przygotować się do zrobienia kopii zapasowej?

Do skorzystania z aplikacji Time Machine potrzebujesz odpowiednio dużego nośnika – pendrive’a albo dysku zewnętrznego. Dysk backupu powinien mieć co najmniej dwukrotnie większą pojemność, niż każdy backupowany wolumin. Jeśli na dysku backupu zabraknie miejsca, Time Machine poinformuje Cię o tym.

Z doświadczenia polecam jednak nośnik przynajmniej o pojemności dysku naszego komputera – korzystam z 240-gigabajtowego dysku zewnętrznego do 256-gigabajtowego MacBooka, który zapełniony jest w ok. 60%. Warto pamiętać natomiast, że im więcej miejsca, tym więcej kopii zapasowych można zrobić. Kiedy zaś miejsce się skończy, aplikacja zacznie nadpisywać najstarsze backupy. Zalecam również wybór nośnika SSD – zarówno zapis, jak i odtworzenie backupu przebiegnie dużo szybciej.

Chociaż poniższe instrukcje zostały przygotowane z myślą o użytkownikach MacBooków, to bez trudu sprawdzą się także w przypadku komputerów stacjonarnych Apple. Pamiętaj jednak, że wykonanie pierwszego backupu potrwa długo, ale możesz wtedy nadal korzystać z Maca. Ponadto każdy kolejny backup zostanie zrobiony szybciej, gdyż aplikacja Time Machine wykonuje backupy tylko tych plików, które uległy zmianie od ostatniego razu.

 

Backup MacBooka – MacOS Ventura

Tworzenie kopii zapasowej komputera Mac jest proste, intuicyjne i szybkie. Ustawienia Time Machine możesz wywołać bezpośrednio z panelu Spotlight (command + spacja) albo dotrzeć do nich w następujący sposób:

  1. Wywołaj menu Apple w lewym górnym rogu.
  2. Wybierz „Ustawienia systemowe”.
  3. Kliknij opcję „Ogólne” na pasku bocznym.
  4. Kliknij opcję Time Machine po prawej stronie.

Teraz pozostaje wybór i konfiguracja dysku. Kliknij „Dodaj dysk backupu” i wybierz nośnik z listy. Naciśnij „Konfiguruj dysk” – na tym etapie możesz także zaszyfrować dysk i zabezpieczyć go hasłem. Teraz pozostaje kliknąć „Gotowe” i czekać na zrobienie backupu MacBooka.

Kopia zapasowa MacBooka – MacOS Monterey i starsze

Procedura tworzenia kopii zapasowej Maca na systemie MacOS Monterey i starszych jest bardzo podobna do MacOS Ventura, aczkolwiek różni się kilkoma szczegółami. Ustawienia Time Machine możesz wywołać bezpośrednio z panelu Spotlight (command + spacja) albo dotrzeć do nich w trzech krokach:

  1. Wywołaj menu Apple w lewym górnym rogu.
  2. Wybierz „Preferencje systemowe”.
  3. Kliknij opcję Time Machine.

Teraz czas na wybór i konfigurację dysku. Kliknij „Wybierz dysk backupu” i wybierz nośnik z listy. Możesz także zaszyfrować dysk, klikając kratkę na dole okna. Następnie wybierz „Użyj dysku” i poczekaj na zrobienie backupu MacBooka.

Jak odtworzyć backup Time Machine?

Pełne przywracanie kopii zapasowej MacBooka

Dzięki Time Machine możesz przywrócić pełną kopię zapasową swojego Maka lub odzyskać określone foldery, grupy plików lub konta użytkowników. Wywołaj panel Spotlight (command + spacja) i wpisz „Asystent migracji”. Program znajdziesz także w Launchpadzie oraz w folderze „Aplikacje” w Finderze. Jeżeli konfigurujesz komputer od zera, aplikacja ta będzie dostępna na początkowym etapie procesu.

Teraz wybierz opcję „Z Maca, backupu Time Machine lub dysku startowego” i przejdź dalej. Wybierz backup Time Machine, kliknij przycisk „Dalej”, wybierz odpowiedni backup Maca i jeszcze raz przejdź dalej. Teraz zobaczysz okno wyboru danych do przeniesienia. Zaznacz wszystkie kratki, jeżeli chcesz dokładnie odtworzyć komputer lub wybierz tylko te dane, których potrzebujesz.

Następnie wciśnij „Dalej” i uzbrój się w cierpliwość – zależnie od rozmiaru plików proces może potrwać nawet do kilku godzin. Dlatego migrację warto zostawić na wieczór albo wolny dzień, w którym nie musisz korzystać z komputera.

Odtwarzanie wybranych plików

Dzięki aplikacji Time Machine możesz także przeglądać i przywracać wszystkie pliki w Twoich backupach. Odszukasz ją w panelu Spotlight, w folderze Aplikacje i w Launchpadzie. Ikonka Time Machine pojawi się również w prawej części paska menu, jeżeli wybrałeś tę opcję w ustawieniach. Tam również możesz wywołać aplikację.

Zależnie od liczby zapisanych kopii zapasowych MacBooka, po prawej stronie zobaczysz oś czasu, na której zaznaczono backupy a także strzałki służące do nawigacji wśród kolejnych kopii zapasowych. Wybierz interesującą Cię datę i eksploruj pliki tak, jak robisz to normalnie. Możesz korzystać z opcji wyszukiwania. Jeżeli chcesz przywrócić dany plik, kliknij go, a następnie wybierz opcję „Przywróć”. Plik pojawi się w swojej oryginalnej lokalizacji.

Jeżeli nie znasz języka angielskiego, włącz napisy angielskie (Stany Zjednoczone) i wybierz opcję automatycznego tłumaczenia na język polski. Stoi ono na wysokim poziomie i pozwoli Ci zrozumieć treść powyższego filmu przygotowanego przez Apple i skutecznie przywrócić pliki, które zabezpieczył backup MacBooka.

Zobacz również:

Odkryj strefę Apple w x-komie