Tea time! Test i recenzja czajnika elektrycznego Deerma SH90W

Czy czajnik elektryczny może pretendować do miana urządzenia wielofunkcyjnego? Czemu nie. Na stale rozwijającym się rynku urządzeń z zakresu małego AGD, nowe funkcje i udogodnienia są zawsze mile widziane. Deerma SH90W oferuje więcej, niż mogłoby się wydawać. Oprócz nowoczesnego designu i dużej pojemności, model ten pozwala na swobodną regulację temperatury oraz posiada funkcję utrzymywania ciepła. Czy spełnia wszystkie oczekiwania, a może potrafi je przekroczyć?

Szybki unboxing czajnika elektrycznego Deerma SH90W

Deerma to producent innowacyjnych urządzeń domowych. Marka dała się poznać głównie w segmencie sprzętów sprzątających – bezprzewodowych odkurzaczy pionowych oraz inteligentnych robotów sprzątających. W zanadrzu swojego portfolio posiada także inne produkty, dedykowane m.in. kuchennej przestrzeni. To właśnie w tej kategorii znaleźć można czajnik elektryczny Deerma SH90W, który łączy w sobie funkcjonalne rozwiązania i eleganckie wzornictwo.

Aby przekonać wszystkich zainteresowanych, pora na rozpakowanie tekturowego pudła i zaprezentowanie zawartości przesyłki, która trafiła pod mój adres:

czajnik deerma sh90w wyposażenie

To będzie bardzo szybki unboxing. W środku kartonowego opakowania średniej wielkości, pomiędzy zabezpieczającym dno i górną podstawę styropianem, umieszczony został czajnik elektryczny Deerma SH90W z przewodem zasilającym oraz okrągłą bazą. Oprócz niego w przesyłce ukryta była jeszcze instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna. Oto i cała zawartość. Niczego więcej nie potrzeba, ponieważ wszystkie funkcje i udogodnienia, które oferuje to urządzenie, ukryte są przecież w jego budowie.

Design i budowa

Czajnik elektryczny, oprócz funkcji czysto praktycznych, powinien odznaczać się starannym wykonaniem oraz designem dopasowanym do wystroju. W końcu mówimy tu o jednym z podstawowych kuchennych sprzętów, który cały czas pozostaje na widoku.

Deerma SH90W cieszy oko nowoczesnym, minimalistycznym wyglądem. Po rozpakowaniu i ustawieniu go na blacie czajnik prezentuje się bardzo gustownie. Jest duży (jego pojemność to aż 1,7 litra), ale przy tym nie waży zbyt wiele. Ma dobrze wyprofilowaną rączkę wykonaną z tworzywa sztucznego, na której umieszczony został przycisk otwierania pokrywy. Na górze pokrywy umieszczone zostały dekoracyjne metalowe wstawki w kształcie obręczy.

Korpus zdobi głęboka, połyskująca czerń połączona ze szklanymi elementami. Całość daje efekt uniwersalności i wprowadza na kuchenny blat nutkę elegancji. Dotykowy wyświetlacz zintegrowany z obudową umożliwia wygodne aktywowanie różnych trybów pracy. W tym miejscu znajdują się również dwa przyciski dotykowe służące do włączenia i wyłączenia urządzenia oraz regulacji temperatury.

czajnik deerma sh90w bok

Wnętrze czajnika zostało pokryte stalą nierdzewną, odporną na korozję, zaś na transparentnym szkle zdobiącym górę czajnika, po zewnętrznej stronie, umieszczony został wskaźnik poziomu wody, który informuje o maksymalnym napełnieniu. A mówiąc prościej – pokazuje, do którego momentu można bezpiecznie wlać ciecz. Jak już wspomniałam, pojemność czajnika wynosi aż 1,7 litrów. Co w przeliczeniu na szklanki o pojemności 250 ml daje możliwość zaparzenia za jednym razem prawie 7 herbat lub kaw.

czajnik deerma sh90w miarka poziomu wody

Pokrywa i wylot czajnika

Przejdźmy teraz na samą górę urządzenia i skupmy się przez chwilę na budowie wylotu, przez który wylewana jest woda. „Dzióbek” jest dobrze wyprofilowany. Po przechyleniu czajnika gorący płyn wypływa niewielkim strumieniem, co ogranicza rozprysk wody. Pokrywa jest szczelna, dzięki czemu nie trzeba obawiać się niekontrolowanych wycieków wrzątku. Wszystko to dzięki gumowym uszczelkom znajdującym po wewnętrznej stronie pokrywy.

czajnik deerma sh90w uszczelki pokrywy

Tutaj kryje się coś jeszcze. W centralnej części zamontowana została metalowa siateczka z dosyć dużymi, okrągłymi otworami, która po zamknięciu pokrywy łączy się z miejscem wylotu wody. Dzięki temu podczas nalewania płynu do kubka, filiżanki bądź innego naczynia, odbywa się to w sposób kontrolowany. Szkoda tylko, że Deerma SH90W nie został wyposażony w wyjmowany filtr antywapienny. Gdy bieżąca woda ma wysoką twardość, taki filtr pomaga ograniczyć przedostawanie się kamienia i poprawia jej jakość i smak.

Podstawa czajnika

W dolnej części ukryta została grzałka płaska. To rozwiązanie obecnie uznawane za standard. Dawniej w czajnikach stosowano odkryte grzałki spiralne. Ich zewnętrzne umieszczenie i stały kontakt z wodą sprawiało, że szybciej osadzał się na nich kamień. Zastosowanie płytowej (ukrytej) grzałki na dnie czajnika chroni ją przed uszkodzeniami i zapewnia estetyczny wygląd. Czajnik Deerma SH90W został również wyposażony w termostat kontrolujący temperaturę.

We wnętrzu czajnika na samym dnie zamontowano wystający mały guziczek. Niestety w instrukcji obsługi nie jest podana informacja, jaką funkcję pełni ten element. Z pewnością jednak jest on po coś i najprawdopodobniej odpowiada on za kontrolowanie minimalnej ilości wody i ochronę przed przegrzaniem. A więc jeśli pamięć zawiedzie, urządzenie automatycznie wyłączy się, gdy zbiornik będzie pusty.

czajnik deerma sh90w wnętrze

Baza i kabel

Przechodzimy do ostatniego elementu, jakim jest podstawka podłączana do gniazdka elektrycznego za pomocą kabla. Wykonana została z tworzywa sztucznego, zaś na jej spodzie znajdują się wyżłobienia, dzięki którym możliwe jest zwinięcie kabla. Kiedy akurat przez dłuższy czas urządzenie nie będzie używane, schowanie kabla w podstawie zwiększa estetyczny walor czajnika.

Baza doprowadzająca prąd jest obracana, co z pewnością zwiększa wygodę podczas użytkowania czajnika i umożliwia swobodne i bezpieczne ustawienie go w dowolnej pozycji. Długość kabla to około 75 cm. Co również jest pewnym plusem, ponieważ umożliwia ustawienie czajnika w bezpiecznej  odległości od źródła zasilania.

Specyfikacja czajnika elektrycznego Deerma SH90W

Sprawdźmy specyfikację czajnika. Oto jak kształtują się najważniejsze parametry:

  • Pojemność: 1,7 l
  • Napięcie znamionowe: 220-240 V ̴̴̴
  • Częstotliwość znamionowa: 50-60 Hz
  • Moc znamionowa: 1500-1700 W
  • Zasilanie: sieciowe
  • Zakres regulacji temperatury: 40-100 °C
  • Rodzaj grzałki: płytowa

Panel sterowania

Pora na przedstawienie czajnika elektrycznego Deerma SH90W od bardziej praktycznej strony i przyjrzenie się temu, w jaki sposób odbywa się sterowanie jego działaniem przy użyciu panelu dotykowego.

Wyświetlacz LED służy do aktywowania różnych trybów pracy: gotowania, podgrzewania oraz utrzymywania temperatury wody. Po umieszczeniu czajnika na bazie słychać krótki sygnał dźwiękowy. Ekran dotykowy zaświeci się, ale po dwóch sekundach wszystkie diody gasnął i pozostaje jedynie informacja o temperaturze wody.

Po zakończeniu procesu gotowania, wyświetlacz jeszcze przez 20 minut pozostaje aktywny i wskazuje, jaka jest aktualna temperatura wody. Po upłynięciu tego czasu gaśnie i uruchamia się ponownie, gdy na chwilę podniesie się go, a następnie ustawi na podstawie. 

Gotowanie wody

Aby zagotować wodę, wystarczy nacisnąć dotykowy przycisk z ikoną czajnika, a kiedy się zaświeci, będzie to sygnalizowało rozpoczęcie procesu. Na ekranie wyświetli się aktualna temperatura wody, która będzie stopniowo wzrastać. Po zakończeniu gotowania ekran wskaże 100 °C, a czajnik wyda krótki sygnał dźwiękowy i wyłączy się automatycznie. Możliwe jest także wcześniejsze ręczne wyłączenie czajnika. Wystarczy ponownie nacisnąć ten sam przycisk.

Ustawienie temperatury 

Aby ustawić żądaną temperaturę, wystarczy kilkukrotnie nacisnąć drugi z dotykowych przycisków z ikoną termometru. Zakres regulacji temperatury wynosi od 40 do 100 °C. To przydatna funkcja, która umożliwia dopasowanie odpowiednich ustawień podgrzewania i gotowania wody dla konkretnych typów napojów. W zależności od tego, na co mamy ochotę, możemy wybrać:

  • 100 °C – wrzątek
  • 90 °C – kawa rozpuszczalna
  • 80 °C – zielona herbata
  • 60 °C – ziołowe napary
  • 40 °C – pokarm dla dzieci

Taki wybór daje już sporo możliwości. Funkcja ta spodobać się może w szczególności osobom, które mają małe dziecko i zależy im na szybkim i łatwym przygotowywaniu posiłków. Z rozwiązania skorzystają również fani różnych odmian herbat i ziołowych mieszanek. Nie wszystkie napary przyrządza się przecież w ten sam sposób. Dzięki ustawieniu temperatury można osiągnąć precyzyjny rezultat i esencjonalny, zdrowy napój.

Utrzymywanie temperatury

Czajnik elektryczny Deerma SH90W oferuje jeszcze jedną ciekawą funkcję. A mianowicie chodzi tu o utrzymywanie stałej temperatury wody we wnętrzu czajnika. Producent podaję, że w przypadku podgrzania jej do 40 °C bądź 60 °C urządzenie jest w stanie zatrzymać tę wartość nawet na 4 godziny. Jeśli chodzi o podgrzanie wody do 80 °C lub 90 °C – czajnik potrafi przez godzinę pełnić funkcję termosu.  

Urządzenie nie może utrzymywać temperatury, jeśli została ustawiona na 100 °C. Ta temperatura dostępna jest tylko dla funkcji gotowania wody. Aby utrzymywać potrzebną temperaturę, trzeba najpierw wybrać żądaną wartość poprzez naciśnięcie przycisku z ikoną termometru, a następnie dotknąć drugi przycisk z obrazkiem czajnika. Deerma SH90W najpierw zagotuje wodę, a następnie będzie ją utrzymywał na ustawionym poziomie. 

Gotowanie i podgrzewanie – test mocy czajnika elektrycznego Deerma SH90W

Deerma SH90W oferuje wiele przydatnych opcji. Z jego pomocą można przygotować gorące napoje – kawę, herbatę, ale nie tylko. Funkcja regulacji temperatury rozszerza możliwości i sprawia, że czajnik elektryczny może posłużyć także do wygodnego przyrządzenia ziołowych naparów, ciepłej wody z sokiem lub mleka modyfikowanego dla dziecka. A oprócz tego na specjalne życzenie zamieni się w termos.

Pora na testy i sprawdzenie tego, jak moc czajnika wynosząca 1700 W przekłada się na szybkość gotowania i podgrzewania wody.

100 °C

Zacznijmy od pierwszej możliwości. Podczas gotowania przez szklaną obudowę można obserwować, jak zbierają się bąbelki, a woda zaczyna wrzeć. Chociaż po pewnym czasie zbiera się para woda przez co proces jest coraz mniej widoczny. W okolicach 50 °C zaczyna być słyszalny szum, który ze wzrostem temperatury narasta. Nie można jednak narzekać na duży hałas. Dźwięk jest przytłumiony, a samo gotowanie wody do temperatury 100 °C trwa jedynie 6 minut (przy wyjściowej temperaturze 25 °C i maksymalnym wypełnieniu pojemności dzbanka). Zdecydowanym plusem jest zupełny brak nagrzewania rączki czajnika, sam korpus jest ciepły, ale nie gorący. Najmocniej nagrzewającym się elementem jest ozdobna metalowa obręcz umieszczona na pokrywie.

80 °C

Pora na test podgrzania wody do temperatury 80 °C. Czas potrzebny do uzyskania tego efektu to 6 minut i 37 sekund – tutaj również czajnik wypełniony został do wskaźnika maksymalnego poziomu. A temperatura wyjściowa, którą wskazał wyświetlacz wynosiła 21 °C. Początkowo urządzenie pracowało bardzo cicho, dopiero przy wspomnianych 50 °C zaczęły być słyszalne dźwięki szmerów. Po czym na chwilę ucichły (w okolicy 75 °C) i powróciły w formie pulsacyjnej aż do momentu osiągnięcia ustalonych 80 °C.

Niestety w przeciwieństwie do funkcji gotowania wody, tutaj zabrakło sygnału dźwiękowego, który wskazywałby, że wszystko jest już gotowe. A szkoda, bo byłoby to sporym udogodnieniem. Jeśli chodzi o oddawanie ciepła na zewnątrz – obudowa delikatnie się nagrzała, za to pokrywa cały czas pozostała chłodna.

40 °C

Sprawdźmy jeszcze czas potrzebny, aby nagrzać wodę do 40 °C. Po maksymalnym napełnieniu czajnika bieżącą wodą z kranu, ekran wskazał, że jej temperatura wynosi 32 °C. Czajnik potrzebował niecałych 3 minut, by osiągnąć żądaną temperaturę, a obudowa ani pokrywa nie były nawet lekko ciepłe. Niestety tu również zabrakło sygnału dźwiękowego, który poinformowałby o tym, że woda już nagrzała się do ustalonej temperatury.

Bezpieczeństwo użytkowania

Tutaj warto wspomnieć o jeszcze jednej praktycznej funkcji. Czajnik automatycznie wyłączy się, jeśli podczas gotowania podniesie się go z bazy. Powróci jednak do tej czynności, gdy ponownie ustawi się go na podstawce, jeśli nadal jest ona podłączona do źródła zasilania. Warto jednak pamiętać, że dzięki automatycznemu wyłącznikowi nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo, ponieważ urządzenie zakończy gotowanie wody, gdy osiągnie ona właściwą temperaturę. 

Czajnik elektryczny Deerma SH90W kryje w zanadrzu jeszcze jedną praktyczną funkcję. A jest nią zabezpieczenie przed przegrzaniem, jeśli zostanie włączony bez wody w środku. Sprawdziłam, czy faktycznie spełnia swoją obietnicę i nie zawiodłam się. Przeprowadziłam test i uruchomiłam tryb gotowania. Już po kilku krótkich chwilach czujnik wykrył, że wnętrze dzbanka jest puste i automatycznie zaprzestał dalszego podgrzewania, a sam czajnik wyłączył się. Jak dla mnie to naprawdę wielki plus i gwarancja spokoju, że chwila nieuwagi nie skończy się przykrymi konsekwencjami.

Czajnik jako termos – jak działa funkcja utrzymywania temperatury w Deerma SH90W

Teraz kilka słów o wspomnianej już funkcji utrzymywania temperatury. Aby sprawdzić, jak urządzenie radzi sobie z tym zadaniem wybrałam ustawienie podgrzania wody do 80 °C, a następnie nacisnęłam ikonkę czajnika (która według instrukcji obsługi ma tutaj aktywować tryb utrzymywania temperatury).

Co z tego wyniknęło? Na początku czajnik zagotował wodę, a potem obserwowałam powolne zmniejszanie się stopni Celsjusza na wyświetlaczu. Gdy zobaczyłam, że woda znów osiągnęła 80 °C włączyłam stoper.

Z moich obliczeń, wynika, że czajnik utrzymywał temperaturę 80 °C przez około 40 minut. Przez ten czas oscylowała ona w granicach od 78 do 82 stopni. Gdy tylko jej wartość obniżała się, można było usłyszeć delikatny odgłos podgrzewania wody. 

Postanowiłam sprawdzić, jak funkcja ta sprawdzi się bez wcześniejszego gotowania wody. W ramach prostego testu ustawiłam na panelu sterowania podgrzanie wody do tej samej, wspomnianej już temperatury 80 °C, ale tym razem nie aktywowałam przycisku czajnika. Woda podgrzała się w kilka minut, a następnie temperatura ta utrzymała się (znów odliczałam to ze stoperem w dłoni) trochę ponad godzinę. A następnie powoli zaczęła się obniżać.

Podsumowanie

Czy czajnik elektryczny Deerma SH90W ma szansę zagościć w kuchennej przestrzeni i cieszyć domowników swoim wielofunkcyjnym działaniem? Ja jestem na tak. Nie dość, że urządzenie prezentuje się niezwykle okazale i z pewnością potrafi wpisać się zarówno w surowe, nowoczesne, jak i bardziej klasyczne i przytulne aranżacje wnętrz, to na dodatek kryje w sobie wiele udogodnień. Praktyczna opcja regulacji temperatury oraz jej szeroki zakres spodobać się może zwłaszcza miłośnikom wszelkiego rodzaju gorących ziołowych naparów, odmian herbat i kaw. Ale nie tylko, bo to także wygodny sposób na to, by szybko podgrzać wodę do przyrządzenia dziecięcych pokarmów lub przygotować letnie napoje z miodem i owocami. Czajnik może także zamienić się w stacjonarny termos i utrzymywać temperaturę wody przez dłuższy czas. A dzięki automatycznemu wyłącznikowi zwiększa nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo użytkowania.

Minusy

  • brak filtra antyosadowego
  • brak możliwości sterowania urządzeniem za pomocą smartfonu
  • brak sygnału dźwiękowego podczas podgrzewania wody

Plusy

  • regulacja temperatury i szeroki zakres od 40 do 100 °C
  • funkcja utrzymywania temperatury wody
  • szybki czas gotowania wody
  • automatyczne wyłączenie po zagotowaniu
  • automatyczne wyłączenie po zdjęciu czajnika z bazy
  • wyświetlacz LED i sterowanie dotykowe
  • obrotowa podstawa
  • duża pojemność
  • długi kabel

Ocena redakcji

9/10
PL - Rekomendacja