Tworzenie technologii i oprogramowania pod jednym dachem pozwoliło Apple na wprowadzanie wielu autorskich funkcji i usług, dostępnych tylko na urządzeniach z nadgryzionym jabłuszkiem. AirDrop, czyli bezprzewodowe przesyłanie plików między urządzeniami Apple, to jeden z najlepszych tego przykładów. Co warto wiedzieć o tej funkcji i jak w pełni wykorzystać jej potencjał?
AirDrop to usługa przesyłania plików i danych pomiędzy urządzeniami Apple. Dostępna jest na komputerach Mac oraz urządzeniach z systemem iOS oraz iPadOS. Za jej pomocą można przesyłać duże pliki, takie jak filmy, zdjęcia czy dokumenty, a także linki, informacje kontaktowe, lokalizacje w Mapach Apple i wiele innych danych.
AirDrop działa na iPhone’ach, iPadach oraz iPodach Touch obsługujących system iOS 7 lub nowszy. Oznacza to, że niemal każde urządzenie zaprezentowane w 2012 roku lub później oferuje tę funkcję. W przypadku komputerów wymagana jest obsługa systemu OS X Yosemite (10.10), czyli praktycznie każdy model wypuszczony po 2012 roku obsługuje AirDrop.
AirDrop jest dostępny wyłącznie dla ekosystemu Apple i zastępuje przesyłanie plików przez Bluetooth. To zdecydowanie najszybsza, najwygodniejsza i zarazem bezpieczna opcja, ponieważ niemal w całości opiera się na autorskich rozwiązaniach od giganta z Cupertino. Wystarczy posiadać kompatybilne urządzenia, umieścić je względnie blisko siebie i w mgnieniu oka można przesyłać naprawdę spore ilości danych. AirDrop na Windowsie oraz Androidzie nie jest dostępny, aczkolwiek zbliżoną funkcją jest Udostępnianie w pobliżu.
Aby włączyć AirDrop, najpierw musisz włączyć także Wi-Fi i Bluetooth, ponieważ są one wymagane do nawiązania połączenia między urządzeniami. Upewnij się ponadto, że odległość między urządzeniem wysyłającym a odbierającym dane wynosi maksymalnie 10 metrów. To optymalny dystans, aby przesyłanie przebiegło bez problemów. Jeśli masz włączony hotspot osobisty, wyłącz go, ponieważ może zakłócić cały proces.
Aby włączyć AirDrop na iPhonie lub iPadzie, otwórz centrum sterowania i przytrzymaj dłużej kafelek z opcjami sieciowymi. Następnie kliknij AirDrop i wybierz, czy chcesz odbierać pliki tylko od kontaktów, czy od wszystkich. Druga opcja jest mniej bezpieczna, gdyż teoretycznie każdy może podjąć próbę udostępnienia Ci czegoś. Włącz ją zatem tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. W tym samym miejscu także wyłączysz AirDrop.
Możesz także włączyć AirDrop w inny sposób. Wejdź w ustawienia, następnie kliknij zakładkę „Ogólne” i wybierz AirDrop. Podobnie jak w centrum sterowania, pojawi się możliwość wyboru, od kogo chcesz otrzymywać pliki. Tutaj możesz również wyłączyć funkcję.
Aby włączyć AirDrop na MacBooku lub komputerze stacjonarnym, wejdź w centrum sterowania na pasku w prawym, górnym rogu ekranu. Następnie kliknij AirDrop i wybierz, od kogo chcesz odbierać pliki – wszystkich, czy tylko od kontaktów. Pierwsza opcja jest mniej bezpieczna, więc włącz ją tylko wtedy, kiedy tego potrzebujesz. W tym samym oknie możesz także wyłączyć AirDrop za pomocą suwaczka w górnym rogu.
Kliknij ikonę udostępniania (kwadrat ze strzałką skierowaną w górę) bądź wybierz opcję „Udostępnij”. Pojawi się pasek z opcjami udostępniania. Na samej górze paska, po jego lewej stronie zobaczysz Twoje pozostałe urządzenia, jeżeli mają włączony AirDrop. Jeśli natomiast chcesz przesłać plik do innego urządzenia, kliknij ikonkę podpisaną po prostu „AirDrop”.
Wyświetli Ci się nowe okno z „radarem”, który określa położenie innych urządzeń w przestrzeni. Poniżej kompasu zobaczysz natomiast listę urządzeń znajdujących się w pobliżu. Poczekaj chwilę na ich załadowanie. Kliknij urządzenie, do którego chcesz przesłać plik. Następnie poczekaj na potwierdzenie przez odbiorcę. Po odebraniu pliku zostaniesz o tym poinformowany. Możesz wówczas wyłączyć udostępnianie.
Wysyłanie przez AirDrop na Maku także jest bardzo proste. Zaznacz wybrane pliki i kliknij na ikonę udostępniania w prawym górnym rogu okna lub kliknij na nie prawym przyciskiem myszki/dwoma palcami. Z wyświetlonej listy wybierz „AirDrop”. Następnie poczekaj na załadowanie się urządzeń i kliknij to, do którego chcesz wysłać pliki. Poczekaj na przyjęcie pliku przez odbiorcę.
Jeżeli chcesz udostępnić dane z internetu, takie jak linki czy grafiki, procedura wygląda niemal identycznie. Wystarczy wybrać opcję „Udostępnij” lub kliknąć ikonkę udostępniania, znajdującą się zwykle w górnej części okna.
Jeżeli ktoś wyśle Ci plik lub dane przez AirDrop, na ekranie pojawi się komunikat z podglądem ich zawartości. Możesz je przyjąć albo odrzucić. Jeżeli natomiast wysyłasz coś do urządzenia powiązanego z Twoim kontem Apple, nie zobaczysz komunikatu – plik automatycznie zapisze się w domyślnej lokalizacji. Na przykład zdjęcie trafi do galerii, dokument do folderu pobranych plików, a odnośnik do strony internetowej otworzy się w przeglądarce internetowej.
Wejdź w ustawienia i wybierz opcję „Ogólne”. Następnie kliknij „To urządzenie…”. Na samej górze pojawi się zakładka „Nazwa”. Kliknij ją, usuń domyślną nazwę urządzenia i wpisz nową.
Kliknij logo Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz Preferencje systemowe. Następnie kliknij Udostępnianie. Tutaj zobaczysz nazwę swojego komputera. Usuń starą nazwę i wpisz nową.
A co zrobić, jeżeli AirDrop nie działa? Przede wszystkim sprawdź, czy wszystko jest poprawnie ustawione. Jeżeli tak, na wszelki wypadek uruchom ponownie obydwa urządzenia, zarówno odbiorcze, jak i nadawcze. Gdyby i to nie pomogło, przywróć do ustawień fabrycznych urządzenie, które sprawia problemy. A gdy już wszystkie opcje zawiodły, problem może tkwić głębiej w komponentach urządzenia. Wówczas pozostaje tylko wizyta w autoryzowanym serwisie Apple.
Sprawdź strefę Apple w x-komie
Zobacz także: