Inteligentne okulary Xiaomi Smart Glasses oficjalnie zapowiedziane. Proponują więcej niż konkurencja?

Marka Xiaomi ogłosiła, że jest w trakcie tworzenia autorskich inteligentnych okularów o nazwie: Xiaomi Smart Glasses. Okulary zostały zapowiedziane, jako produkt, który potrafi więcej niż rozwiązana smart w zakresie optyki, z którymi mieliśmy dotychczas do czynienia. Wygląda na to, że w obliczu wielu, mających ostatnio miejsce premier, chiński gigant technologiczny pragnie zwrócić uwagę również na swój potencjał. Sprawdźmy, co ma do zaoferowania.

Koncepcja okularów do noszenia od Xiaomi

„Inżynierskie spojrzenie w zaawansowaną przyszłość” – tak o swoich inteligentnych okularach wypowiada się sam producent. 

Xiaomi twierdzi, że jego pierwsza para inteligentnych okularów będzie mogła być używana do dzwonienia, nawigacji, przeglądania wiadomości, robienia zdjęć i wielu innych czynności, które ułatwią życie w świecie wypełnionym technologiami.

Nie da się jednak nie zauważyć, że chińska marka ani na chwilę nie chce zostawać w tyle ze swoją ofertą i zależy jej na kreowaniu wizerunku firmy, która wyznacza technologiczne trendy. Przypuszczenia te potwierdza fakt, że Xiaomi ogłosiło swoją wersje smart okularów, tuż po tym, gdy zrobił to Ray-Ban i Facebook, a przy tym – co raczej nie pozostaje bez znaczenia – w dzień premiery nowych produktów Apple. 

Ominęły Cię te informacje? Koniecznie przeczytaj:

Xiaomi Smart Glasses w pigułce

Okulary chińskiej marki jako pierwsze mogą pochwalić się wyświetlaczem stworzonym w technologii microLED. 

Dlaczego to takie istotne? Podobnie jak diody OLED, piksele microLED są pojedynczo podświetlane i pozwalają na jaśniejszy obraz i głębszą czerń. 

Ponadto, dzięki zastosowaniu pracy falowodów optycznych, załamujących światło pod kątem 180 °, wyświetlacz MicroLED precyzyjnie przekazuje wiązki światła do ludzkiego oka przez strukturę siatkową soczewki falowodu optycznego. Cały proces polega na niezliczonym odbijaniu wiązek światła, dzięki czemu nasze oko widzi pełny obraz, a okulary zwiększają swoją użyteczność podczas ich noszenia. 

To właśnie zastosowanie technologii MicroLED pozwoliło na zachowanie małej wagi (zaledwie 51 g) i rozmiaru urządzenia, dzięki czemu Xiaomi Smart Glasses do złudzenia przypominają tradycyjne okulary. 

fot. Xiaomi

Wyższa szkoła technologii, czyli funkcje Xiaomi Smart Glasses

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że motorem napędowym zaproponowanej przez Xiaomi konstrukcji jest czterordzeniowy procesor ARM i system operacyjny Android. Okulary otrzymają też moduły Wi-Fi/Bluetooth. 

Mając na uwadze powyższe, można mieć nadzieję na solidną pracę i wysoką responsywność urządzenia. Szczególnie, że chińska firma zaznacza, że jej okulary mają być całkowicie samodzielnym urządzeniem, a nie jedynie „przedłużeniem” funkcjonalności smartfona. 

W praktyce, w Xiaomi Smart Glasses zaimplementowanych jest aż 497 współpracujących ze sobą komponentów, w tym m.in. mikroczujniki i moduły komunikacyjne. Wszystko to sprawia, że inteligentne okulary Xiaomi można wykorzystać m.in. jako:

  • samodzielną nawigację – okulary będą prezentować drogi i mapy w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można bezpiecznie i wygodnie patrzeć na trasę, bez konieczności sprawdzania jej w innych źródłach.
  • telefon – dzięki wbudowanym głośnikom i mikrofonowi, sprzęt umożliwi rozmowy telefoniczne, a przy tym wyświetli dzwoniący numer.
  • centrum powiadomień – urządzenie ma pokazywać najważniejsze komunikaty z aplikacji w smartfonie oraz powiadomienia push, a także niektóre alerty, np. z systemów smart home.
  • tłumacza obrazów – z przodu okularów znajdzie się aparat 5 MP, który będzie potrafił robić zdjęcia, a sztuczna inteligencja przetłumaczy tekst, który się na nich znajduje.
  • tłumacza dźwięku – wspomniany już wbudowany mikrofon i specjalny algorytm pozwolą także na transkrypcję dźwięku – wyświetlając go w formie przetłumaczonego tekstu w czasie rzeczywistym. 
Xiaomi Smart Glasses
fot. Xiaomi

Dostępność inteligentnych okularów Xiaomi

Póki co technologiczny gigant nie zdradza informacji o tym, kiedy możemy spodziewać się ubieralnego urządzenia – zaznaczając jednak, że trwają intensywne prace nad realizacją tego projektu.

W sieci krąży też mnóstwo plotek, które sugerują, że niestety możemy się go nie doczekać wcale, a jeśli nawet okulary Xiaomi się pojawią, to nie będą ogólnie dostępne, pozostając w efekcie jedynie urządzeniem koncepcyjnym. 

Samo Xiaomi milczy na ten temat. Marka nie odniosła się też do ewentualnej ceny takiego gadżetu.

Zainspiruj się inteligentnymi patentami od Xiaomi 

Lubisz produkty Xiaomi? Stawiasz na rozwiązania typu smart? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj też:

Źródło tekstu: c.mi.com/ Xiaomi, theverge.com, engadget.com