Koniec z wymówkami. Poznaj aplikacje, które przypomną Ci o piciu wody

Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym biegu, często zapominając o wielu istotnych sprawach, jak np. o piciu wody. Chcesz zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia swojego organizmu, wyrobić w sobie nawyk regularnego picia wody i zatroszczyć się o swoje zdrowie i sylwetkę? Poznaj aplikacje na telefon, które Ci w tym pomogą.

Ile wody trzeba pić dziennie?

Chyba nikogo nie trzeba szczególnie przekonywać do tego, jak ważna dla naszego organizmu jest woda. Woda stanowi istotny składnik odżywczy dla każdej komórki organizmu i jest jednym z podstawowych materiałów budulcowych. Reguluje ona także temperaturę ciała i służy do transportowania oraz metabolizowania węglowodanów i białek. Pomaga także w oczyszczaniu organizmu i wypłukiwaniu toksyn. Słowem, jest niezbędna dla naszego zdrowia i normalnego funkcjonowania organizmu.

To, ile litrów wody powinno się wypijać w ciągu dnia zależy od kilku czynników: od płci, codziennej aktywności fizycznej, ilości spożywanych posiłków, a także chorób, z jakimi się zmagamy. Mężczyźni powinni wypijać około 3 litrów płynów dziennie, kobiety nieco mniej – ponad 2 litry przy czym kobiety w ciąży i karmiące piersią zwiększoną ilość. Jednak za uniwersalną średnią uznaje się 2,5 litra wody dziennie. Należy też wziąć pod uwagę, że gdy temperatura na dworze jest wysoka, nasze zapotrzebowanie na wodę także wzrasta i wtedy bezwzględnie trzeba nawadniać organizm, by nie dopuścić do udaru cieplnego. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by podczas upałów wypijać przynajmniej 4 litry wody w ciągu doby.  

Jeśli chodzi o dzieci, tutaj powinno się dbać o to, żeby wypijały one około 6 szklanek wody dziennie i jadło dużo owoców i warzyw, bogatych również w wodę.

woda

Jak nabrać nawyku picia wody?

Znamy już ogólne zalecenia co do ilości wody, jaką powinniśmy dostarczyć swojemu organizmowi w ciągu dnia. Mimo że wypicie wody nie jest skomplikowaną czynnością, wiele osób ma duży problem z wyrobieniem sobie zdrowego nawyku regularnego sięgania po szklankę wody.

Co więcej, samo wypicie 2,5 litra wody nie rozwiązuje problemu – trzeba to także robić w sposób prawidłowy. Co to oznacza? Oznacza to, że picie wody szybko i w dużych ilościach na raz nie przyniesie pożądanego efektu. Organizm należy nawadniać sukcesywnie w ciągu całego dnia. To właśnie małe dawki wody, wypijane regularnie, najlepiej nawodnią nasz organizm i powinno stanowić podstawę zdrowego stylu życia.

Aplikacja do picia wody to idealne rozwiązanie, by wyrobić sobie nawyk, który tak ciężko sobie samemu wyprasować. Tego typu aplikacje są bardzo proste w użyciu. Ty musisz tylko mieć wodę, a aplikacja przypomni Ci kiedy ją pić. Koniec z wymówkami!

Aplikacje do picia wody

Waterful

Na początek przyjrzyjmy się naprawdę pięknej wizualnie, a do tego polskiej aplikacji Waterful. Po uruchomieniu aplikacji wita nas ośmiornica i ankieta, w której trzeba podać wagę i określić stopień aktywności. Na tej bazie aplikacja wylicza, ile wody dziennie powinniśmy pić.

Oczywiście najważniejszą są powiadomienia – to one mają się przełożyć na wyrobienie sobie nawyku regularnego picia wody. Oprócz tego działanie aplikacji jest bardzo proste: po napiciu się dodajemy pojemność wypitego płynu do aplikacji. Tak – płynu, bowiem w aplikacji oprócz wody możemy dodać także inne napoje jak: kawa, herbata, sok, mleko, a nawet piwo. Po dodaniu napoju jest on uwzględniany w naszej codziennej statystyce.

Najważniejsze (i najfajniejsze) funkcje tej aplikacji:

  • 6 unikalnych wyzwań skoncentrowanych na konkretnych korzyściach, np. lepsza koncentracja, dobry nastrój, kontrola wagi;
  • Spersonalizowany dzienny cel: uwzględnia płeć, wagę, poziom aktywności, a nawet uwzględnić aktualną pogodę;
  • Niestandardowe, inteligentne przypomnienia, które nie uruchamiają się, gdy jesteśmy odpowiednio nawodnieni lub gdy śpimy;
  • Zawiera szeroki katalog napojów, które są naprawdę pomocne do nawodnienia organizmu;
  • Wyniki są pokazywane w statystykach i wykresach – to bardzo motywujące;

Powyższe funkcje to jeszcze nie wszystko, twórcy cały czas ją udoskonalają i już zdążyli wprowadzić także integrację z Siri Shortcuts, co jeszcze bardziej ułatwia i przyśpiesza obsługę aplikacji. Aplikacja Waterful pojawiła się też w wersji na Apple Watch

Warto też zwrócić uwagę, że twórcy aplikacji starają się także zwrócić uwagę na kwestię ochrony środowiska i mają w tym celu zaplanowane konkretne działania, a mianowicie pozbycie się wszelkich butelek .PET z apki na rzecz szkła i pojemników wielokrotnego użytku. Takie działania mają zachęcić użytkowników aplikacji Waterful do bardziej ekologicznego stylu życia. 

Aplikacja Waterful jest dostępna w App Store i Google Play

Waterbalance

Waterbalance to kolejna aplikacja do picia wody. Standardowo podajemy wiek, wagę lub wzrost, ale także godzinę naszej pobudki, o której chodzimy spać i dni w których ćwiczymy. Wszystko to pomaga wyliczyć ilość wody, którą należy wypić. Alarm w aplikacji w określonych odstępach czasu przypomni o obowiązku wypicia wody. Tu także możemy wybrać rodzaj wypijanego napoju.

Istnieje tutaj też funkcja geolokalizacji, która sprawdza temperaturę w otoczeniu, a jak pisaliśmy wcześniej to także wpływa na określenie zapotrzebowania płynów w naszym organizmie. W aplikacji dostępne jest też krótkie kompendium wiedzy o tym, jak ważna jest odpowiednia ilość wypijanej wody dla naszego organizmu.

Aplikacja Waterbalance dostępna jest w App Store

Water Reminder – Remind Drink Water

Water Tracker to trzecia i ostatnia aplikacja w naszym zestawieniu. Jest ona bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze. 

Tutaj oczywiście także musimy podać podstawowe parametry, takie jak: wiek, waga i czas, jaki poświęcamy na aktywność fizyczną. Możemy również wybrać pojemność naczyń, z jakich najczęściej pijemy. Dzięki temu jedno kliknięcie wystarczy, aby zapisać w pamięci odpowiednie dane. 

Dane na temat spożycia wody wprowadzamy samemu, w zależności od tego kiedy wstajemy i kładziemy się spać. Alarm będzie nam przypominać o wodzie, gdy przez dłuższy czas nie będziemy po nią sięgać. 

Aplikacja dostępna w Google Play