Strava – jak działa?
Jedna z najpopularniejszych aplikacji sportowych na urządzenia z GPS-em pozwala śledzić i na bieżąco analizować aktywność użytkownika. Skupia się głównie na dwóch dyscyplinach sportowych: bieganiu i jeździe na rowerze. Nie oznacza to jednak, że nie możemy jej wykorzystać podczas innych aktywności. Jest ich tu całkiem sporo, a do najpopularniejszych zaliczyć można m.in.: wędrowanie, crossfit, kajakarstwo, wspinaczkę górską, jogę, pływanie, treningi na siłowni, czy wybrane sporty w pomieszczeniach, w tym np. kolarstwo i bieganie na bieżni. Wystarczy, że przed treningiem wybierzemy odpowiedni tryb, a Strava genialnie nas przez niego przeprowadzi, gromadząc przy tym całą gamę informacji.
O co dokładnie chodzi? Otóż po zainstalowaniu Stravy możemy weryfikować szczegółowe dane na temat każdej aktywności. Zarówno w trakcie, jak i po jej zakończeniu. Mamy dostęp do takich danych jak np. przebyty dystans, prędkość i spalone kalorie. Dodatkowo, dzięki współpracy programu z GPS-em, sprawdzimy też informacje o nachyleniach oraz najniższym i najwyższym punkcie trasy. Z kolei każdy pokonany odcinek przedstawiony jest tu w formie mapy oraz szczegółowych statystyk, które pozwalają na analizę postępów i wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Możemy też porównać swoje wyniki na przestrzeni czasu i sprawdzać, jak wypadamy na popularnych trasach.
Co więcej, jeśli Strava zainstalowana jest na urządzeniu z dodatkowymi czujnikami, np. smartwatchu, to wówczas zapisze również dane zaczerpnięte z tego źródła. Chodzi przykładowo o tętno. Dzięki temu dowiemy się, jak funkcjonował nasz organizm na każdym etapie treningu i jak wpłynęło na niego to obciążenie. Później, na podstawie tak precyzyjnych danych, możemy ułożyć plany treningowe, które nie tylko będą efektywne, ale i zdrowe. Aplikacja nam z resztą w tym pomoże, sugerując różne, najbardziej adekwatne do konkretnej sytuacji opcje.
Strava i jej społecznościowy charakter
Aplikacja Strava to bogate źródło informacji na temat aktywności – ale nie tylko. Oprócz tego, program ten jest doskonałą przestrzenią kontaktu i wymiany informacji pomiędzy jego użytkownikami, a przez to tworzy własną, unikalną społeczność.
Osoby korzystające z aplikacji sportowej mogą udostępniać swoje treningi lub ich poszczególne części, skutecznie motywując się przy tym wzajemnie do osiągania lepszych wyników, np. poprzez nadawanie lajków (kudos), odznak i wyróżnień, np. najlepszego zawodnika na danej trasie. Zdrowa rywalizacja i mnóstwo pozytywnych wibracji „nakręconych” na sport ludzi są tu normą.
Strava pozwala także na udostępnianie zdjęć z treningu, krótkich informacji na temat jego przebiegu i oceny poszczególnych tras. Stanowi też platformę do poznawania osób o podobnych zainteresowaniach, np. poprzez kluby, czyli grupy użytkowników, które zrzeszają ludzi stale podejmujących ze sobą wyzwania. Jest tu także opcja sprawdzania, kto jest w pobliżu, która przydaje się do odnalezienia kompanów, z którymi będzie można wspólnie trenować.
Co istotne, aplikacja współpracuje z najpopularniejszymi platformami socialmediowymi, w tym np. z Facebookiem oraz Instagramem, pozwalając na dzielenie się wynikami z jeszcze szerszym gronem odbiorców.