Aplikacja Strava – jak działa? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o popularnej aplikacji sportowej

Szukasz jednego, kompleksowego rozwiązania, które pomoże Ci śledzić aktywność fizyczną za pomocą smartfona? Postaw na aplikację mobilną Strava. Znany i doceniony przez wielu użytkowników program pozwala w prosty sposób kontrolować szczegółowe dane na temat treningów oraz uczestniczyć w rozbudowanej społeczności, która skutecznie motywuje do realizacji kolejnych celów na drodze do wymarzonej formy. Sprawdźmy, co warto o nim wiedzieć.

Co to jest Strava?

Mowa o aplikacji, która powstała w 2009 roku i od tej pory sukcesywnie podbija serca użytkowników kochających aktywność fizyczną – zarówno tych podchodzących do niej amatorsko, jak i profesjonalnie. 

Z niniejszego programu skorzystamy na urządzeniu mobilnym z GPS-em. Może to być m.in. smartfon lub miernik aktywności i parametrów organizmu, np. smartwatch lub zegarek sportowy. Ta ostatnia opcja jest szczególnie atrakcyjna, bo Strava bez trudu współpracuje z poszczególnymi systemami i aplikacjami inteligentnych zegarków, czerpiąc z nich dodatkowe dane do budowania sylwetki sportowej oraz obrazu wydolności użytkownika.

aplikacja strava
fot. Strava / Facebook

Strava – jak działa?

Jedna z najpopularniejszych aplikacji sportowych na urządzenia z GPS-em pozwala śledzić i na bieżąco analizować aktywność użytkownika. Skupia się głównie na dwóch dyscyplinach sportowych: bieganiu i jeździe na rowerze. Nie oznacza to jednak, że nie możemy jej wykorzystać podczas innych aktywności. Jest ich tu całkiem sporo, a do najpopularniejszych zaliczyć można m.in.: wędrowanie, crossfit, kajakarstwo, wspinaczkę górską, jogę, pływanie, treningi na siłowni, czy wybrane sporty w pomieszczeniach, w tym np. kolarstwo i bieganie na bieżni. Wystarczy, że przed treningiem wybierzemy odpowiedni tryb, a Strava genialnie nas przez niego przeprowadzi, gromadząc przy tym całą gamę informacji. 

O co dokładnie chodzi? Otóż po zainstalowaniu Stravy możemy weryfikować szczegółowe dane na temat każdej aktywności. Zarówno w trakcie, jak i po jej zakończeniu. Mamy dostęp do takich danych jak np. przebyty dystans, prędkość i spalone kalorie. Dodatkowo, dzięki współpracy programu z GPS-em, sprawdzimy też informacje o nachyleniach oraz najniższym i najwyższym punkcie trasy. Z kolei każdy pokonany odcinek przedstawiony jest tu w formie mapy oraz szczegółowych statystyk, które pozwalają na analizę postępów i wyciągnięcie wniosków na przyszłość. Możemy też porównać swoje wyniki na przestrzeni czasu i sprawdzać, jak wypadamy na popularnych trasach. 

Co więcej, jeśli Strava zainstalowana jest na urządzeniu z dodatkowymi czujnikami, np. smartwatchu, to wówczas zapisze również dane zaczerpnięte z tego źródła. Chodzi przykładowo o tętno. Dzięki temu dowiemy się, jak funkcjonował nasz organizm na każdym etapie treningu i jak wpłynęło na niego to obciążenie. Później, na podstawie tak precyzyjnych danych, możemy ułożyć plany treningowe, które nie tylko będą efektywne, ale i zdrowe. Aplikacja nam z resztą w tym pomoże, sugerując różne, najbardziej adekwatne do konkretnej sytuacji opcje. 

Strava i jej społecznościowy charakter  

Aplikacja Strava to bogate źródło informacji na temat aktywności – ale nie tylko. Oprócz tego, program ten jest doskonałą przestrzenią kontaktu i wymiany informacji pomiędzy jego użytkownikami, a przez to tworzy własną, unikalną społeczność.

Osoby korzystające z aplikacji sportowej mogą udostępniać swoje treningi lub ich poszczególne części, skutecznie motywując się przy tym wzajemnie do osiągania lepszych wyników, np. poprzez nadawanie lajków (kudos), odznak i wyróżnień, np. najlepszego zawodnika na danej trasie. Zdrowa rywalizacja i mnóstwo pozytywnych wibracji „nakręconych” na sport ludzi są tu normą. 

Strava pozwala także na udostępnianie zdjęć z treningu, krótkich informacji na temat jego przebiegu i oceny poszczególnych tras. Stanowi też platformę do poznawania osób o podobnych zainteresowaniach, np. poprzez kluby, czyli grupy użytkowników, które zrzeszają ludzi stale podejmujących ze sobą wyzwania. Jest tu także opcja sprawdzania, kto jest w pobliżu, która przydaje się do odnalezienia kompanów, z którymi będzie można wspólnie trenować. 

Co istotne, aplikacja współpracuje z najpopularniejszymi platformami socialmediowymi, w tym np. z Facebookiem oraz Instagramem, pozwalając na dzielenie się wynikami z jeszcze szerszym gronem odbiorców.

strava aplikacja
fot. Strava / Facebook

Jak korzystać z aplikacji Strava? FAQ

Póki co Strava nie jest dostępna w języku polskim. Trzeba jednak przyznać, że amerykański program jest bardzo intuicyjny, więc każdy powinien bez problemu sobie poradzić z jego obsługą. Wśród dostępnych języków źródłowych mamy z kolei m.in. angielski, niemiecki, francuski czy hiszpański. 

Nie, program do mierzenia aktywności na urządzenia mobilne z GPS-em jest zupełnie bezpłatny w wersji podstawowej. Dopłacamy jedynie za opcję Premium. 

Aby korzystać z programu Strava, wystarczy ściągnąć go na urządzenie mobilne z systemem iOS lub Android, a następnie utworzyć konto, rejestrując się poprzez adres mailowy. Dla tych, którzy nie chcą tego robić, istnieje możliwość skorzystania z apki przez FB lub konto Google.  

Najlepsze akcesoria sportowe kupisz w sklepie x-kom

Źródło: strava.com, Google Play, AppStore