Wordle po polsku? Kurnik stworzył swoją wersję popularnej gry

Lubicie łamigłówki? Jeśli tak, to dobrze się składa. Otóż popularna strona z grami online udostępniła swoją wersję Wordle – gry, cieszącej się ostatnio ogromną sympatią wśród użytkowników social mediów. Od teraz będzie można zagrać w nią… po polsku. Propozycja Kurnika nosi wdzięczną nazwę Słowoku i do złudzenia przypomina swój pierwowzór – nie tylko pod kątem zasad, ale i layoutu. Sprawdźcie szczegóły.

Wordle – co to jest?

Mowa o grze słownej, która dała poznać się szerszej publiczności za pośrednictwem platform społecznościowych, a w szczególności Twittera. 

Wordle zasłynęło w social mediach za sprawą charakterystycznych kwadracików, pojawiających się na różnych profilach. Początkowo nie nie do końca było wiadomo o co dokładnie chodzi, ale z czasem okazało się, że to właśnie w nich, zgodnie z zasadami gry, układa się kolejne litery, aby odgadnąć tzw. „słowo dnia”.  Viralowy charakter gry zachęcał więc kolejnych uczestników do próbowania swoich sił, a gra Wordle szybko stała się hitem wśród fanów łamigłówek na całym świecie.

Więcej na jej temat pisaliśmy tutaj:

🔤 Wordle – czym jest i jak w to grać? Poznajcie łamigłówkę podbijającą Twittera

wordle logo

Wordle po polsku, czyli Słowoku

Przeglądarkowa gra Słowoku to z kolei propozycja udostępniona w słynnym serwisie kurnik.pl. Jego twórcy podkreślają wprost, że inspiracją do jej stworzenia było wlaśnie Wordle.

I rzeczywiście, gra pod kątem zasad i wyglądu jest niemal tożsama z pierwowzorem. W zasadzie jedyną różnicą jest język, który do tej pory dla mniej biegłych użytkowników stanowił barierę do dobrej zabawy. W przypadku Słowoku baza słów została zaczerpnięta z internetowego Słownika Języka Polskiego (sjp.pl).

słowoku kurnik wordle po polsku
fot. kurnik.pl

Zasady gry Słowoku

Podobnie jak w przypadku Wordle, gra Słowoku polega na tym, aby odgadnąć „słowo dnia”. Przypadają one dwa na dzień. 

Grę zaczynamy tworząc z dostępnych liter sześć różnych słów. Wpisywane litery muszą stanowić poprawne i istniejące słowa. Wówczas zostaną podświetlone na jeden z kolorów: zielony, żółty lub szary, gdzie:

  • zielony – litera znajduje się w „słowie dnia” w tym samym miejscu,
  • żółty – litera znajduje się w „słowie dnia” w innym miejscu,
  • szary – litery nie ma w „słowie dnia”.

Jeśli, mając sześć prób na każde słowo, uda nam sie odgadnąć hasło dnia – wygrywamy. Jeśli nie, to gra zostaje skończona i nie dowiemy się, jakie ono było – musimy czekać do dnia kolejnego, aby znów podjąć próbę. 

fot. kurnik.pl

Uwaga! Gra silnie wciąga i potrafi stać się codzienną rutyną! Gracie na własną odpowiedzialność 🙂

Przeczytaj też:

💡 Lifehacki – co robić z nadmiarem wolnego czasu

💡Ranking gier dla małych dzieci. Podpowiadamy, jakie gry kupić, aby rozwijać umiejętności poprzez zabawę

💡Sposoby na jesienną nudę dla dzieci i dorosłych? Polecane gry planszowe

Źródło: kurnik.pl