Światowy Dzień Aktywności Fizycznej 2022. Podpowiadamy, jak znaleźć motywację do ćwiczeń

Marzysz o zgrabnej sylwetce na lato? Chcesz porzucić życie kanapowca, ale ciągle brakuje Ci zapału i energii do ćwiczeń? Być może nadszedł idealny czas, aby to zmienić. Właśnie dzisiaj, 6 kwietnia, wypada Światowy Dzień Aktywności Fizycznej. Dowiedz się, skąd wzięło się to święto i dlaczego aktywność fizyczna powinna być sprawą priorytetową w życiu każdego człowieka. Sprawdź też wskazówki i porady, jak zmotywować się do ruchu po zimowym przebudzeniu.

Światowy Dzień Aktywności Fizycznej 2022

Jedyne w swoim rodzaju święto ruchu obchodzone jest rokrocznie 6 kwietnia. W 2022 przypada na środę. 

W ten dzień przypominamy sobie i innym, jak dużą rolę w naszym życiu odbywa aktywność fizyczna, oraz jak pozytywnie wpływa ona na nasze zdrowie i samopoczucie.

Patronem tego dnia jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

bieganie aktywność wiosna

Jak wygląda aktywność fizyczna wśród Polaków?

Zgodnie z raportem „Global views on sports and exercise” przeprowadzonym w 2021 roku, aż 42 % Polaków jako główną przeszkodę w regularnym podejmowaniu aktywności fizycznej wymienia brak czasu. 

I rzeczywiście, teoretycznie nasza świadomość odnośnie wagi regularnego ćwiczenia rośnie, ale niestety nadal nie przekłada się to na zwiększenie ilości osób, które czynnie uprawiają sport na naszym rodzimym podwórku. Co ciekawe, według innych badań około 81% z nas dziennie spędza średnio około 3 godzin dziennie na oglądaniu telewizji. 

Czy zatem aby na pewno przyczyny tej sytuacji powinniśmy upatrywać w niewystarczającej ilości czasu? Bynajmniej.

Przyczyny takiego stanu rzeczy należy bardziej upatrywać w codziennych nawykach, braku motywacji i świadomości na temat konsekwencji tzw. „zasiedzenia”.

Jak znaleźć motywacje do ćwiczeń?

Weź pod uwagę korzyści

Jednym z kluczowych czynników wpływających na podjęcie ćwiczeń i bycia konsekwentnym w swoich postanowieniach jest świadomość korzyści, jakie przynosi regularny ruch. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • poprawę wydolności
  • stabilizację układu sercowo-naczyniowego, w tym ciśnienia i złego cholesterolu
  • zwiększenie metabolizmu, a przez to utrata zbędnych kilogramów
  • wydzielanie tzw. „endorfin szczęścia” przez układ nerwowy
  • kształtowanie sylwetki
fitbit charge 5

Mierz siły na zamiary 

Pamiętaj, że każda czynność wykonywana regularnie może zbliżyć Cię do celu. Jeśli wiesz, że póki co nie jesteś w stanie intensywnie trenować, postaw na drobne rzeczy, które pomogą złapać rutynę. Możesz zacząć od codziennych obowiązków – wyjścia z psem, wyniesienia śmieci, wyprawy na zakupy. Zamiast samochodu wybierz wówczas rower lub własne nogi – wszystko po to, aby jak najwięcej się ruszać. Kto wie, może z czasem poczujesz, że chcesz więcej? 

Zadbaj o odpowiednich „pomocników”

Mowa o akcesoriach, które zmotywują Cię do realizacji kolejnych etapów swoich założeń. Możesz postawić m.in. na smartwatche, smartbandy lub zegarki sportowe. Z kolei, aby umilić sobie trening zainwestuj np. w słuchawki dla biegaczy.

Dużą popularnością cieszą się także aplikacje, które zliczają aktywność, pokazują spalone kalorie, przebyty dystans i motywują poprzez nagrody. Powalają też tworzyć sieci społeczne, których członkowie wzajemnie mobilizują się do rywalizacji. 

Dowiedz się więcej:

🏃‍♂️ Aplikacje do liczenia kalorii. Poznaj kalkulatory kalorii na smartfon i bądź fit na wiosnę

🏃‍♂️Potrzebujesz motywatora do ruchu na wiosnę? Aplikacja do mierzenia aktywności Stepler to dobry wybór

🏃‍♂️Jak zacząć biegać? Krótki poradnik dla początkujących i zbiór akcesoriów, które mogą przydać się podczas treningu

Sięgnij po akcesoria, które wspierają aktywność fizyczną:


Najlepsze urządzenia do aktywności fizycznej znajdziesz w x-kom 

Źródło: Stepler/ informacja prasowa, opracowanie własne