Microsoft Mesh. Spotkania 3D w aplikacji Microsoft Teams stają się rzeczywistością

Wyobraź sobie, że możesz uczestniczyć w spotkaniach zdalnych, które odbywają się w trójwymiarowej przestrzeni i oferują doświadczenia analogiczne do rzeczywistych. Brzmi nieprawdopodobnie? Okazuje się, że od teraz będzie to jak najbardziej możliwe, bo marka Microsoft oficjalnie udostępniła platformę Mesh, oferującą spotkania 3D. Mało tego, całkowicie zintegrowała ją z aplikacją Microsoft Teams, a ten krok może okazać się z kolei wielkim przełomem w kwestii pracy zdalnej i biznesowych spotkań online, otwierając przed nimi zupełnie nowe możliwości. Dowiedz się więcej.

Co to jest Microsoft Mesh?

Mowa o zupełnie nowej propozycji od marki Microsoft. Mesh to platforma wirtualnej rzeczywistości, która umożliwia użytkownikom spotkania w przestrzeniach 3D. Dzięki temu, mimo że odbywają się one w świecie online, ich uczestnicy mogą poczuć się, jakby byli w jednym pomieszczeniu ze swoimi rozmówcami.

Microsoft Mesh początkowo została zaprezentowana jako samodzielna propozycja. Ostatecznie jednak technologiczny gigant poinformował, że platforma ta staje się integralną częścią Microsoft Teams. To z kolei sprawia, że ma szansę przenieść odbywające się za jej pośrednictwem spotkania zdalne na zupełnie nowy poziom. 

Polecamy:


microsoft mesh teams
fot.microsoft.com

Co oferuje Microsoft Mesh? Integracja z Teams

Przede wszystkim, dzięki Microsoft Mesh, mamy możliwość uczestnictwa w spotkaniach online, w których można korzystać z awatarów i specjalnych przestrzeni 3D. Dodatkowo wszystko to można swobodnie personalizować, dodając cechy charakterystyczne, kojarzące się z rzeczywistym miejscem lub osobą. Z kolei za pomocą swojego awatara będzie można się także przemieszczać w wirtualnej przestrzeni. Wisienką na torcie wydaje się być również zaawansowany dźwięk przestrzenny, który pozwala na prowadzenie rozmów w sposób, który fenomenalnie naśladuje realne doznania akustyczne. 

Efekt? Pełne dostosowanie wymienionych opcji pod osobę lub firmę, a co za tym idzie głębsza możliwość interakcji z pozostałymi uczestnikami spotkań zdalnych, ma w ostatecznym rozrachunku stać się gwarancją, że doświadczenia płynące ze spotkań w wirtualnej rzeczywistości za pośrednictwem Mesh, staną się możliwie najbardziej realistyczne i angażujące dla użytkownika. 

Co więcej, propozycja ta otwiera także drzwi do nowych form współpracy i interakcji, a to może mieć znaczący wpływ na przyszłość pracy zdalnej, edukacji i nawet rozrywki.

microsoft mesh teams spotkania 3D
fot.microsoft.com

Jak korzystać ze spotkań 3D w Teamsach? 

Platforma Mesh jest całkowicie zintegrowana z Microsoft Teams, co pozwala na używanie awatarów i immersyjnych przestrzeni w każdym spotkaniu, które odbywa się za jej pośrednictwem. Aby móc z tego skorzystać, należy posiadać adekwatną subskrypcję dla Teams (np. Microsoft 365 Business, Teams Premium itd.), a następnie wykonać poniższe kroki. 

  • Pobrać i zainstalować aplikację Microsoft Mesh na swoim urządzeniu.
  • Uruchomić aplikację Microsoft Teams i zalogować się.
  • Wybrać konkretne spotkanie z kalendarza.
  • W menu spotkania na górze ekranu wybrać opcję Widok, a następnie Przestrzeń immersyjna 3D
  • Spersonalizować swoje awatary adekwatnie do wydarzenia. 

Co ważne, przed dołączeniem do spotkania warto także dostosować ustawienia audio. Microsoft Mesh współpracuje z urządzeniami VR Meta Quest. Można też skorzystać z tej opcji tradycyjnie, za pośrednictwem komputera. Warunkiem jest tu jednak min. 4-rdzeniowy procesor i 8 GB pamięci RAM. 

Źródła grafik i tekstu:
  • https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-teams/microsoft-mesh,
  • https://learn.microsoft.com/pl-pl/mesh/overview,
  • https://www.theverge.com/2024/1/24/24048895/microsoft-teams-microsoft-mesh-launch-vr-meetings-3d-immersive,
  • https://www.computerworld.com/article/3712562/microsoft-launches-mesh-3d-meetings-for-teams.html, 
  • https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/blog/2024/01/24/bring-virtual-connections-to-life-with-microsoft-mesh-now-generally-available-in-microsoft-teams/