Zakup nowego smartfona to zwykle wielka radość. Jednak czasem zmącić ją może perspektywa pierwszego uruchomienia. Pojawia się wtedy niepewność: Jak mam przenieść dane na nowy telefon? Kiedyś potrzebna była kartka i długopis. I dużo wolnego czasu. Teraz, na szczęście, mamy efektywniejsze rozwiązania.
Obecnie mamy kilka sposobów na szybki i bezpieczny transfer danych między urządzeniami. Zacznijmy od rzeczy podstawowej, czyli przerzucenia kontaktów na nowy telefon.
Smartfony z Androidem przechowują wszystkie dane w tzw. chmurze. Przy konfigurowaniu nowego urządzenia możesz w łatwy sposób ściągnąć z niej wszystko, czego potrzebujesz. Musisz jedynie się upewnić, że masz włączoną synchronizację konta. W tym celu:
W ten sposób kontakty (i nie tylko) automatycznie wskoczą na nowy telefon. Nieważne, czy masz Xiaomi i chcesz przenieść dane na Samsunga, czy odwrotnie. Jeśli masz zsynchronizowane konto Google, zadziała to na każdej marce. Proste? Proste!
Pamiętaj, że z chmury Google najlepiej korzystać przez sieć Wi-Fi. Jeśli użyjesz danych od operatora, może Cię to narazić na koszty.
W tym przypadku jest chyba jeszcze prościej. Musisz jedynie podpiąć stare i nowe urządzenie pod jedno konto Apple. Na starszym sprawdzasz, czy opcja Archiwum iCloud jest aktywna (znajdziesz ją w Ustawieniach). Jeśli jest, masz pewność, że Twoje kontakty oraz dane są połączone z kontem Apple. Aby „przeskoczyły” na nowy sprzęt wystarczy tylko zsynchronizować na nim iCloud i gotowe.
Zobacz, jak skonfigurować nowego iPhone’a
Jeśli z jakichś powodów nie jesteś fanem łączności bezprzewodowej, możesz skorzystać z kabla USB. Są tutaj dwie drogi. Pierwsza – przerzucasz dane bezpośrednio z telefonu na telefon. Druga – kopiujesz pliki za pośrednictwem komputera.
Gdy łączysz ze sobą dwa telefony, zwróć uwagę na złącza. Może być potrzebna np. przejściówka z micro USB na USB-C. Ten sposób wymaga też użycia osobnych aplikacji, o których napiszę nieco później.
Kopiując dane za pośrednictwem komputera, jest prościej, ale dłużej. Najpierw podłączasz stare urządzenie, „zrzucasz” z niego pliki, podłączasz nowe, „wrzucasz” na nie pliki.
To nieco oldschoolowy sposób, ale jeśli zależy nam głównie na kontaktach, będzie to najszybsza i najprostsza droga. Z tego sposobu powinni też skorzystać właściciele tradycyjnych telefonów, a nie tych „smart”. Najlepiej zadziała, jeśli kontaktów nie mamy bardzo dużo, bo karta SIM ma dość ograniczoną pojemność.
Co robisz krok po kroku?
W przypadku transferu zdjęć i aplikacji teoretycznie najlepiej sprawdzi się chmura. Dlaczego „teoretycznie”? Bo mamy tu ograniczoną ilość miejsca. Darmowa „przechowalnia” Google pomieści maksymalnie 15 GB danych. Dużo i niedużo, zależy, czy jesteś okazjonalnym fotografem, czy dokumentujesz każdą minutę swojego życia. Przestrzeń możemy oczywiście zwiększyć, ale to już opcja płatna.
Przeczytaj więcej o dysku Google
Pomyślisz sobie: „A jak nie chcę płacić, to co?” Możesz na przykład skopiować pliki na kartę pamięci i przełożyć ją do nowego telefonu. Oczywiście, o ile nowy telefon posiada slot na kartę microSD.
Zobacz wszystkie karty pamięci microSD w x-komie
Możesz też po kolei ręcznie przesłać zdjęcia. Wybierasz plik, który chcesz wyeksportować, klikasz Udostępnij, wybierasz sposób (np. bluetooth) i akceptujesz na drugim telefonie. Żmudne to rozwiązanie, ale przynajmniej darmowe. Czyli, jest życie poza chmurą. Ale co to za życie? Nie da się inaczej?
Każda większa marka smartfonów ma swoje rozwiązania do przenoszenia danych z telefonu na telefon. I w większości są one intuicyjne i skuteczne. Oto najpopularniejsze aplikacje:
Aplikacja Samsunga, która pozwala na przewodowe i bezprzewodowe przesyłanie danych między telefonami. Od niedawna za jej pomocą możemy też połączyć smartfon z zegarkiem koreańskiego producenta – Galaxy Watch 4. Nie ma też problemu z przenoszeniem danych z produktów marki Apple.
Smart switch pobierzesz w Google Play
Propozycja Xiaomi również działa na wszystkich modelach telefonów. Pozwala na swobodny transfer zdjęć, kontaktów, aplikacji między dwoma smartfonami. Możemy też przeglądać wszystkie te pliki na komputerze.
ShareMe (MiDrop) pobierzesz w Google Play
Odkąd Huawei – chcąc nie chcąc – porzucił Androida, najczęstszym pytaniem użytkowników było: „Co z moimi aplikacjami ze sklepu Play?” Phone clone częściowo rozwiązuje te problemy. Wciąż chodzą słuchy, że nie wszystkie aplikacje, po przeniesieniu na nowe urządzenie marki Huawei, działają poprawnie. Jeśli zaś chodzi o zdjęcia, kontakty, pliki – te kopiują się szybko i sprawnie.
Phone clone pobierzesz w Google Play