SteamPal to nowa konsola od Valve? Tak sugerowałby kod plików Steam

Kiedy mówimy o konsolach, to zawsze rozchodzi się przynajmniej o bitkę pomiędzy Xboksem a konsolą PlayStation. Gdzieś tam z dala od tego konfliktu istnieje sobie Nintendo Switch, wcale nie mniej ciekawy sprzęt przeznaczony do gier wideo. I właśnie do Switcha podobne miałoby być urządzenie od Valve o nazwie SteamPal. Czym konkretnie może być?

SteamPal – co to jest?

Według portalu technologicznego Ars Technica, SteamPal miałoby być tak naprawdę sprzętem All-in-One. PC-tem opartym na systemie Linux z ekranem dotykowym i obsługą kontrolera. W takim przypadku w jakiejś części przypominałoby to obecne na rynku Nintendo Switch Lite. Różnicą byłoby to, że na SteamPal moglibyśmy grać w posiadane przez nas gry na platformie Steam, wśród których gier AAA czy indie nie brakuje.

przenośna konsola steam steampal

Sytuacja na domysłach czy plotkach prawdopodobnie się nie zakończy. Jeszcze tego samego miesiąca Gabe Newell, czyli założyciel Valve, miał spotkanie z uczniami nowozelandzkiego liceum. Uczniowie zadawali różne pytania, a jedno dotyczyło tego, czy Steam zajmie się przerzuceniem gier na konsole, czy pozostanie na PC. Gabe miał wtedy powiedzieć uczniowi, że uzyska na to odpowiedź jeszcze przed końcem tego roku – ale nie jest ona taka oczywista. A SteamPal właśnie taki oczywisty nie jest.

Mimo wszystko wypuszczenie takiego sprzętu trudno wykluczyć, bo Valve miało historię z innymi urządzeniami. Weźmy chociażby Valve Index, czyli zestaw słuchawkowy do wirtualnej rzeczywistości, który otrzymał jedną z najlepszych gier VR ostatnich lat, jeśli nie najlepszą – Half-Life: Alyx.

Pierwsze wzmianki o nowym sprzęcie pojawiły się w plikach Steam

To w kodzie klienta Steam odnaleziono informacje na temat SteamPal. Przy nim zarejestrowano jeszcze inną nazwę – Neptune. Przypuszcza się, że SteamPal miałoby być urządzeniem, a Neptune przeznaczonym do niego kontrolerem.

kontroler steam controller

Neptune nie byłoby pierwszym kontrolerem Valve. Już wcześniej, być może niektórym z Was, udało się dorwać nowatorski Steam Controller, który zamiast klasycznych analogów otrzymał dwa panele dotykowe. To rozwiązanie w rzeczywistości nie spotkało się z jakimś kiepskim przyjęciem, a nawet wręcz przeciwnie.

Źródło: Ars Technica, Polygon