Nadchodzi Xbox AI chatbot. Microsoft chce zmienić oblicze obsługi klienta na konsolach

Firma Microsoft sukcesywnie wdraża nowe narzędzia AI w swoich usługach. Nie omijają one także gamingu. Jedną z nowości, nad którą obecnie pracuje koncern, jest chatbot AI dla konsol Xbox. Ma on pełnić funkcję wirtualnego asystenta, który przyspieszy i ułatwi proces obsługi klienta. Co o niej już wiemy i kiedy można spodziewać się premiery chatbota AI dla Xboksów?

Microsoft pracuje nad chatbotem AI dla konsol Xbox

Boty czy narzędzia oparte na algorytmach sztucznej inteligencji nie są żadnym novum. Ostatnio wręcz dwoją i się troją. Microsoft jest jednym z koncernów, który nie tylko podejmuje się wielu współprac z innymi firmami, inwestując spore pieniądze w AI, ale także próbuje szeroko wdrażać swoje rozwiązania – tam, gdzie ma to sens. Nowością którą Haiyan Zhang, dyrektor generalna ds. sztucznej inteligencji w dziale Xbox, potwierdziła dla serwisu The Verge, dotyczy branży gamingowej i jest nią Xbox AI chatbot, który ma zmienić obsługę klientów xboksowych na lepsze.

Czatbot AI na Xboksach, który rozpocznie konwersację z graczami pytaniem: „Jak mogę Ci dzisiaj pomóc?”, ma mieć dostęp do całej dokumentacji z oficjalnej strony wsparcia technicznego dotyczącego konsol firmy. Dzięki temu użytkownik nie będzie musiał szukać na stronie pożądanej wiedzy oraz wertować licznych odpowiedzi i dokumentów, by znaleźć tę, która odpowie na nękające go problemy.

gry na xbox series

Wirtualny asystent na Xboksach ma mieć formę animowanej postaci, która będzie w stanie błyskawicznie odpowiadać na potrzeby i pytania użytkowników konsol. Właśnie o to w tym wszystkim chodzi – by ułatwić i przyspieszyć cały proces obsługi klienta. Klient ma mieć pod ręką wszystkie niezbędne informacje. Wystarczy, że zada konkretne pytania – zarówno za pomocą tekstu, jak i głosu  – czatbotowi AI. Pomoc wirtualnego asystenta jednak wyjdzie poza szybkie udzielanie odpowiedzi na problemy i pytanie techniczne. Poprosisz go także o np.  zwrot zakupionej gry.

Kiedy chatbot AI trafi do Xboksów?

Microsoft na razie jest w fazie wewnętrznych testów czatbota AI dla konsol Xbox, więc nie znamy nawet przybliżonego terminu premiery tego narzędzia. Co więcej, nie znamy nawet, w jak bardzo zaawansowanym stadium znajdują się prace nad tym narzędziem, choć Microsoft miał ostatnio rozszerzyć zakres tych testów. Wiemy na razie, że jest to „tylko” albo „aż” prototyp. Ponadto nie zdziwiłbym się, gdyby Microsoft ograniczył początkowo obsługę tego narzędzia wyłącznie w języku angielskim.

konsola xbox series s

Czatbot AI dla Xboksów jest zaledwie małą częścią większego planu Microsoftu powiązanego ze sztuczną inteligencją. Co więcej, to wręcz mały skrawek tego, co firma zamierza wdrożyć w samym gamingu. Wystarczy wspomnieć o współpracy z Inworld AI, w ramach której sztuczna inteligencja ma być wykorzystywana do poprawy interakcji z NPC-ami (postaciami niezależnymi), tworzenia dialogów czy nawet fabuły.

Źródło: The Verge

Przeczytaj również: