Bard dostępny w Polsce. Jak działa chatbot Google w języku polskim?

Stało się to, na co zanosiło się już od jakiegoś czasu – Chatbot Bard jest już dostępny w Polsce i da się z nim porozmawiać po polsku. Zresztą Google uruchomiło usługę w wielu innych krajach na całym świecie. Sprawdziliśmy, co potrafi Bard w dniu jego debiutu nad Wisłą i czy ma szanse zagrozić swoim „kolegom po fachu”.

Bard w Polsce. Jak włączyć i korzystać z chatbota Google?

O tym, że Google pracuje nad własnym chatbotem, informowaliśmy na początku roku, kiedy pisaliśmy o trwających testach Barda. Teraz został w końcu udostępniony w Polsce oraz w innych krajach Starego Kontynentu i Ameryki Południowej (łącznie jest to 59 państw na całym świecie). Chatbot dostępny jest pod adresem bard.google.com. Najnowsza aktualizacja wzbogaciła go o 40 nowych języków, w których da się z nim porozmawiać (wcześniej były to tylko angielski, japoński i koreański).

Jednak kreatywny pomocnik, jak tytułują go w Google, nie jest jeszcze doskonały. A przynajmniej tak można wywnioskować z komunikatów, które wyświetlają się po wejściu na stronę chatbota.

bard czatbot google
Bard w pełnej okazałości.

Po pierwsze: Bard nie zawsze ma rację. Kto miał już styczność z ChatemGPT wie, że sztuczna inteligencja nawet nie tyle, że jest nieomylna, ale lubi kłamać, jeśli „pociągniemy” ją za język. Chatbot Google może więc podawać niedokładne lub niepoprawne informacje i trzeba mieć to na uwadze.

Po drugie: Bard to eksperyment. No bo skoro coś jest niedoskonałe, ale jest eksperymentem, to trudno mieć pretensje o niedociągnięcia. W każdym razie uwagę zwraca fakt, że Google dość asekuracyjnie podchodzi do możliwości własnego bota. Trzeba więc pomyśleć przed skopiowaniem np. pracy domowej, bo sztucznej inteligencji zdarzają jej się wpadki. A skoro o nich mowa…

Bard w praktyce. Krótki test chatbota Google

Bard działa na bardzo podobnej zasadzie, co najbardziej znany obecnie pomocnik rozwiązujący problemy życia codziennego – ChatGPT od OpenAI. W głównym okienku wpisujemy zapytanie tekstowo lub wprowadzamy je głosowo, a w następstwie dostajemy odpowiedź. Nad polem z odpowiedzią wyświetlają się wersje robocze, które pokazują alternatywne wyniki dla tego samego pytania. Opcja Wyszukaj pozwala zaś sprawdzić sugestie, dotyczące danego zapytania. Mamy też możliwość ocenienia odpowiedzi, co ma pomóc w ulepszaniu usługi. Z lewej strony z kolei wyświetla się lista czatów.

W praktyce chatbot potrzebuje kilku sekund, by udzielić odpowiedzi. No i różnie z nimi bywa. Zapytany o nieskomplikowane fakty ze świata sportu odpowiada tak:

W rzeczywistości GKS Katowice zdobył tytuł zarówno w 2022, jak i 2023 roku. W finałach pokonał najpierw Unię Oświęcim, a rok później GKS Tychy. Wcześniej faktycznie katowicki klub wygrał ligę 52 lata wcześniej. A kiedy zapytałem, czy jest pewien swojej odpowiedzi – sami widzicie…

Następne zapytanie było nieco bardziej podchwytliwe, ale tym razem Bard poradził sobie całkiem dobrze.

Przy okazji warto zerknąć: EA Sports FC rozgrzewa się przed pierwszym gwizdkiem. Dziś pełna prezentacja gry.

I na koniec proste pytanie, które miało sprawdzić, czy Bard korzysta ze świeżych informacji. Niby tak…

…niby nie, bo tutaj odpowiedź z innej konwersacji:

Dlatego weryfikacja to podstawa. Nim zdecydujecie się zbawić świat poradami Barda, lepiej sprawdzić, czy fantazja nie poniosła go za daleko. I dotyczy to właściwie wszystkich innych chatbotów opartych na SI, bo z podobnymi bolączkami borykają się programiści w Open AI czy Microsofcie. Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Chatboty AI zmienią internet, biznes i nie tylko. Ale spokojnie – ludzkość (na razie) przetrwa.

Na koniec, szczypta kontrowersji – zbieranie danych. Bo przecież Bard musi mieć materiały do nauki. A są to między innymi konwersacje, dane lokalizacyjne, opinie czy informacje dostępne publicznie. Jak twierdzą osoby odpowiedzialne za rozwój Barda, możliwe będzie ustawienie, na jak długi okres przechowywane będą dane lub całkowite wyłączenie zapisywania aktywności. Czy temu wierzyć, czy nie, lepiej ograniczyć się do pytań o przepis na ciasto czy pomysły na prezent.

Źródła: CyberDefence24 / opracowanie własne

Dowiedz się więcej ze świata AI:

Zajrzyj także do strefy – Wszystko o sztucznej inteligencji (AI).