Wszystko, co wiadomo o Skyrim Anniversary Edition PS5 | XSX. Data premiery i szczegóły next-genowej aktualizacji

Panie i Panowie, oni znowu to zrobili. Właśnie zapowiedziano Skyrim Anniversary Edition na PC-ty i konsole nowej oraz starej generacji. Najbardziej powinni ucieszyć się i tak szczęśliwi posiadacze PS5 oraz XSX. Poznaj datę premiery i szczegóły next-genowej aktualizacji, które udało mi się zebrać w związku z zapowiedzią.

It just works. QuakeCon i moje krótkie story

Impreza QuakeCon miała miejsce po raz pierwszy w 1996 roku, kiedy to tysiące fanów Quake’a zebrało się niedaleko biur id Software w Teksasie, aby trochę ze sobą porywalizować. Tegoroczne wydarzenie QuakeCon 2021 odbyło się zaś w pełni online. I nie tylko mogliśmy na nim usłyszeć o remasterze wymienianej klasycznej gry, ale i o zupełnie nowej edycji Skyrim na konsole PlayStation 5 oraz Xbox Series X | S.

wioska rzeczna puszcza w the elder scrolls v skyrim special edition
Ach ekskrementy, tutaj my idziemy znowu

Czy zapowiedź Skyrim Anniversary Edition kogokolwiek dziwi? Pozwolę sobie do czegoś się przyznać. Piąta odsłona serii The Elder Scrolls fascynowała mnie od pierwszych fragmentów, na których ujrzałem mamuty – nic nie podekscytowało mnie bardziej niż stworzenia tych rozmiarów w grze wideo. Wtedy jeszcze nie znałem Monster Huntera. Tak czy owak w Skyrim zagrałem na PC, konsoli Xbox 360 oraz PlayStation 4. Ostatnio nawet na Nintendo Switch. I zagram na Xbox Series X.

Produkcja The Elder Scrolls V: Skyrim lada moment będzie obchodzić 10. urodziny. To z ich powodu nadchodzi odświeżona rocznicowa edycja. W każdym razie. Todd Howard z klubu szachowego, przypominający mi uwielbianego przeze mnie Molyneux; liczne wydania Skyrim na różne platformy, w tym Very Special Edition na Aleksę (tak, to naprawdę istnieje) – w pojęciu mema tytuł Bethesdy dogania tylko Cyberpunk 2077. Ale w Skyrima da się grać.

I z przyjemnością spędzę w tej części Tamriel kolejne długie godziny na nowej z postaci.

Skyrim Anniversary Edition to…

 1. darmowe trzy pomniejsze dodatki dla posiadaczy Special Edition;
 2. next-genowa aktualizacja dla PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S;
 3. płatna edycja ze wszystkimi rozszerzeniami i ponad 500 dodatkami z klubu twórczości.

Skyrim Anniversary Edition – data premiery

Skyrim Anniversary Edition jest edycją rocznicową The Elder Scrolls V i będzie mieć swoją premierę 11 listopada 2021 roku, czyli dziesięć lat później od oryginalnej daty premiery.

the elder scrolls v skyrim anniversary edition grafika informacyjna z datą premiery

Ile edycji Skyrim już wydano?

Dość… dużo. To zależy, czy liczyć każdą wersję z osobna czy rozdzielić je datami. Pochwal się w komentarzach, ile z nich zakupiłeś? A może żadną?

 • The Elder Scrolls V: Skyrim (PC, PS3, X360) w 2011 roku
 • The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition (PC, PS4, XO) w 2016 roku
 • The Elder Scrolls V: Skyrim (Special Edition) [Switch] w 2017 roku
 • The Elder Scrolls V: Skyrim VR (PC, PS4) w 2017/18 roku
 • The Elder Scrolls V: Skyrim Very Special Edition (Alexa) w 2018 roku
 • The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition (PC, PS5/PS4, XSX|S/XO) w 2021 roku

Skyrim Anniversary Edition – platformy

Z dniem premiery Skyrim Anniversary Edition trafi na poniższe platformy:

 • PC
 • PlayStation 5
 • PlayStation 4
 • Xbox Series X | S
 • Xbox One

Czy aktualizacja do Skyrim Anniversary Edition jest za darmo?

Oto najważniejsza część tego przedstawienia i to, nad czym dumają pewnie wszyscy z nas. Czy odświeżone Skyrim Anniversary Edition jest darmowe? Odpowiedź brzmi: nie jest.

las w the elder scrolls v skyrim special edition

Skyrim Anniversary Edition jest tak naprawdę wersją Skyrim Special Edition z ponad 500 dodatkami z klubu twórczości (w języku angielskim Creation Club), za którą przyjdzie nam zapłacić. Jednak częścią świętowania dziesięciolecia będzie też darmowa next-genowa aktualizacja i raptem 3 większe rozszerzenia z wymienionego wcześniej klubu: wędkowanie, tryb przetrwania oraz dodatek Bóstwa i kusiciele, które trafią do posiadaczy wersji SE za darmo. Szczegóły o nich poznasz w dalszej części tekstu.

Jaka jest cena Skyrim Anniversary Edition?

Na ten moment Skyrim Anniversary Edition nie posiada ceny. Zaktualizuję artykuł, gdy tylko się pojawi.

Jeżeli nie interesuje Cię liczna zawartość z klubu twórczości, to lepiej i taniej będzie zakupić grę już teraz. Czy to na PC, czy którąś z konsol. Dla posiadaczy Special Edition pojawi się możliwość ulepszenia do Skyrim Anniversary Edition.


Dlaczego warto myśleć o zakupie Skyrim Anniversary Edition?

Zakładając, że nie miałeś do czynienia ze Skyrim albo po prostu – jak ja – lubisz tę grę, warto brać Skyrim Anniversary Edition pod uwagę. Jako posiadacz którejś z konsol 9. generacji nie tylko zagrasz w ulepszoną graficznie wersję, ale i bogatą w dodatki z klubu twórczości.

kobieta zrobiona z modów do the elder scrolls v skyrim

Choćby ze względu na mody

Należy też pamiętać, że konsole dopuszczają możliwość instalowania modów, na przykład jednego z najważniejszych, jakim jest Unofficial Skyrim Special Edition Patch. Naprawia on pozostawione przez twórców błędy i niedociągnięcia. Decydując się w takim razie na nową wersję na PlayStation 5 lub Xbox Series X | S na pewno wykorzystasz jej pełen potencjał.

Co zawiera Skyrim Anniversary Edition? Poznaj szczegóły

Przechodząc do meritum, The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition będzie dotąd najbogatszą edycją Skyrima, która wyląduje na PC i konsolach dwóch ostatnich generacji poza Nintendo Switch. Z uwagi na więcej niż jedną platformę, można zagubić się nieco we wszystkich zapowiedzianych szczegółach. Co konkretnie zawiera Skyrim Anniversary Edition?

walka ze smokiem w the elder scrolls v skyrim

Dla posiadaczy Skyrim Special Edition

Posiadacze Skyrim Special Edition mimo wszystko mogą liczyć na darmowe dobroci. Oto one:

 • Możliwość wędkowania.
 • Tryb przetrwania, wprowadzający do gry takie elementy, jak głód czy zmęczenie, a nawet potrzebę ogrzewania się.
 • Dodatek z klubu twórczości Bóstwa i kusiciele, wprowadzający nowe zadania, uzbrojenie, chowańce i loch do zwiedzenia.

Ci, którzy posiadają tę wersję na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series X | S otrzymają jeszcze darmową next-genową aktualizację na te systemy. Oczywiście w dniu premiery nowej edycji. Nie podano szczegółów nadchodzących zmian.

Do posiadaczy na Xbox Series X zaliczają się osoby, które grają w Skyrim w ramach usługi Xbox Game Pass jako jej subskrybenci.

A co dodatkowo zaoferuje Skyrim Anniversary Edition?

Dla tych, którzy zdecydują się zakupić Skyrim Anniversary Edition, przewiduje się wszystko to, co zostało wypunktowane wcześniej. Ale również ponad 500 nowej zawartości z klubu twórczości, do której zaliczają się:

 • Nowe zadania.
 • Nowe lochy.
 • Nowi przeciwnicy.
 • Nowe bronie.
 • Nowe czary.
 • I więcej…

Co jeszcze przygotowano z okazji 10. rocznicy Skyrim?

To nie koniec atrakcji dla fanów serii i Skyrim. Co jeszcze przygotowali dla nas twórcy?

Celebracja 10. rocznicy Skyrim

Niemal 30-minutowy materiał, na którym można posłuchać twórców oryginalnej gry o tym, jak trwały nad nią prace i jakie mają z nią wspomnienia.

The Skyrim Museum

Inicjatywa o nazwie The Skyrim Museum skupia się na tej artystycznej części fanów, którzy latami raczyli pozostałych fan artami ze Skyrim. Czy to grafiki, czy cosplay – możesz zgłosić swoją pracę na dedykowanej temu stronie, by pokazać ją szerszej publiczności.

Orkiestra symfoniczna

11 listopada o godzinie 20.00 czasu polskiego w Alexandra Palace Theatre odbędzie się musical, który obejrzymy na oficjalnych kanałach Bethesdy w serwisach Twitch oraz YouTube. Jak mówią twórcy: nie zabraknie tych bardziej i mniej znanych utworów ze Skyrim, a więc i pewnie słynnego The Dragonborn Comes.

Źródło: bethesda.net, IGN