Mody do FS19. Garść najlepszych modyfikacji do gry

Farming Simulator 19 to niesamowicie wciągający tytuł, bo na setki czy nawet tysiące godzin. A dzięki modyfikacjom czas spędzony w grze będzie jeszcze przyjemniejszy. Poznaj najlepsze mody do FS19, również te polskie, i dowiedz się jak je zainstalować. Pory roku? Automatyzacja? Pełna dowolność? A może łatwa kasa? Oto wszystko, czego możesz potrzebować na nowy, lepszy start.

Kilka słów o grze i modyfikacjach do Farming Simulator 19

Obecnie trudno o grę, która nie posiada żadnych modyfikacji. Bywają lepsze i gorsze, ale scena moderska zwykle ma się dobrze. Tylko jakie modyfikacje powstały do gry Farming Simulator 19? Nowy ciągnik? Zbiornik paliwa? Dla kogoś, kto nie rozumie fenomenu wymienionej gry, może wydać się to zabawne. Ale nie wydało się takie ani fanom produkcji, ani samym jej twórcom, ponieważ otwarcie wspierają mody w grze, szalenie ułatwiając ich instalację.

A ponad wspomniane pojazdy czy obiekty, można wyróżnić jeszcze skrypty, które usprawniają pracę w polu, czy mody na kasę. W chwili obecnej na oficjalnej stronie gry jest aż 211 stron modyfikacji, na których można znaleźć najróżniejsze rzeczy – nawet przedmioty dekoracyjne, takie jak chleb czy kilka wersji kiwi. Cokolwiek, co mogłoby ubogacić doświadczenie symulacji z krwi i kości (albo wody i mąki zbożowej).

W związku z czym postaram się nie tylko przybliżyć, które z modów do FS19 są najlepsze. A także to, jak je zainstalować czy gdzie je wszystkie upchać, kiedy brakuje już miejsca na dysku. Postanowiłem też przyjrzeć się modom od polskich autorów. I to wszystko z nadzieją, że dzięki temu Twoja sielanka na farmie stanie się jeszcze bardziej zielona.

 1. Seasons
 2. CoursePlay
 3. Place Objects Anywhere
 4. Enhanced Vehicle
 5. Vehicle Inspector
 6. Guidance Steering
 7. QuickCamera
 8. RealClock Mod
 9. Government Subsidy
 10. Money Cheat Tool
zbiór maszyn z gry farming simulator 19

Czym jest Farming Simulator 19?

Miliony sprzedanych egzemplarzy, a więc i miliony graczy z całego świata – tym jest Farming Simulator 19. Kasowym sukcesem, ale i po prostu świetną grą. Jak sama nazwa wskazuje, jest to symulator rolniczy, który oddaje możliwie najrealniejsze wrażenie pracy na roli. Ci obeznani z tematem zachwycą się między innymi obecnością maszyn John Deere.

Aspekt symulacyjny i wiernie odwzorowane pojazdy to jedno. FS19 poza pracą w polu pozwala na hodowlę zwierząt, takich jak świnie, owce, krowy i kury. I wyjątkowo, bo po raz pierwszy w historii serii, do listy dopisano konie, na których oczywiście można wybrać się na wycieczkę po terenach gospodarstw Ameryki lub Europy. Samemu bądź w trybie wieloosobowym do 16 graczy.

Czy mody są za darmo?

Mody do FS19, na które tutaj trafisz, są darmowe. Autorzy najpopularniejszych modyfikacji mogą posiadać swoje strony internetowe, gdzie dobrowolnie można wesprzeć ich pieniędzmi za czysto hobbystyczną pracę. Ale wciąż, wszystkie mody można pobrać z oficjalnej strony gry czy innych legalnych źródeł zupełnie za darmo i nie ma żadnego obowiązku uiszczania jakichkolwiek opłat.

Bezpieczeństwo i modyfikacje beta

Wszystkie podane mody są bezpieczne. A sami twórcy produkcji nie sprzeciwiają się modyfikacjom, ba, promują je nawet na stronie gry i w menu głównym. Niektóre z modów do FS19 są jednak oznaczone jako beta. Są to mody nielicencjonowane, niezoptymalizowane i mogą powodować konflikt z pozostałymi modyfikacjami. Przy ewentualnych błędach w grze wystarczy je odinstalować.

Farmerem zostanie tylko ten, kto ma odpowiedni sprzęt – wymagania Farming Simulator 19

Jeżeli decydujesz się na kopię Farming Simulator 19 na PC, wcześniej musisz spełnić wymagania gry. W minimalnych wymaganiach systemowych wymienia się 2-rdzeniowy procesor, 4 gigabajty RAM-u i karty graficzne GeForce GTX 650 czy Radeon HD 7770 lub lepszą (przynajmniej też 2 GB VRAM i wsparcie dla DirectX 11). I chociaż uruchomisz grę na takim lub podobnym sprzęcie, nie wiem, czy mogę go polecić.

wschód słońca podczas pracy na polu w grze farming simulator 19

Teraz najlepiej będzie wyposażyć się w urządzenie dwukrotnie lepsze od podanej specyfikacji. O lepszym układzie graficznym i procesorze, i o przynajmniej 8 GB pamięci RAM, a może nawet dysku SSD (im pojemniejszy, tym więcej modów). Nie tylko komfortowo zagrasz w FS19 z obciążającymi modami, ale i w pozostałe, nieco bardziej wymagające gry, a nawet i w przyszłą część tej serii.

Laptopy polecane do grania w Farming Simulator 19


Jak zainstalować modyfikacje do FS19?

Twórcy Farming Simulator 19 ułatwili graczom pobieranie modów i ich instalację. Dlatego już pod samouczkami w menu głównym możesz odnaleźć opcję Modyfikacje. Bez zbędnych zawiłości, bo za paroma kliknięciami, zainstalujesz dowolne mody do FS19, posortowane po kategoriach, ocenach i liczbie pobrań. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest pewność co do kompatybilności moda z wersją gry i jego aktualizacje, które zainstalujesz bez konieczności samodzielnego nakładania nowych plików na stare.

postać na koniu w grze farming simulator 19

Jednak nie wszystkie mody zostały uwzględnione we wbudowanym zbiorze. Jeżeli chcesz zainstalować modyfikację pochodzącą z innego źródła, musisz udać się do dokumentów na dysku C, gdzie znajduje się folder Farming Simulator 19 i kolejny, poświęcony modom do gry. To właśnie tam umieszczasz pobrane archiwum. Ważnym jest, aby nie rozpakowywać pobranego pliku.

Domyślna ścieżka do folderu mods: C:/Użytkownicy/%nazwa użytkownika%/Dokumenty/My Games/FarmingSimulator2019/mods

Brakuje miejsca na mody?

Folder z modami do FS19 znajduje się na dysku C – to raczej nie jest najlepsze miejsce ani na gry, ani na mody, jeśli pojemność dysku nie jest największa. A im więcej modyfikacji, tym zajmują one miejsca. Istnieje sposób na to, aby zmienić domyślną ścieżkę do folderu mods i przerzucić mody na bardziej pojemny dysk, który pomieści je wszystkie. W tym celu musisz znaleźć i edytować plik gameSettings.

Domyślna ścieżka do pliku gameSettings.xml: C:/Użytkownicy/%nazwa użytkownika%/Dokumenty/My Games/FarmingSimulator2019/gameSettings.xml

Otwórz podany plik i wyszukaj linię: <modsDirectoryOverride active=”false” directory=”C:/Temp”></modsDirectoryOverride>

Następnie zamień ją na: <modsDirectoryOverride active=”true” directory=”tutaj ścieżka do nowego folderu na innym dysku”></modsDirectoryOverride>

I voilà! Od teraz w Farming Simulator 19 zmieścisz jeszcze więcej traktorów i kombajnów.

Jak wgrać mody na konsole Xbox One/PS4?

Można byłoby zakładać, że mody na konsolach nie są dostępne, ale to powoli ulega zmianie. Farming Simulator 19 należy do gier, które wspierają modyfikacje na Xbox One i PlayStation 4. Jest to oczywiście ograniczone tym, na co pozwolą twórcy – mody zainstalujesz tylko z poziomu menu głównego gry. Mimo to modów do FS19 nie jest mało i to nadal najlepszy sposób na ich instalację bez względu na platformę.

Najlepsze mody do Farming Simulator 19

Lista poniżej jest listą 10 najlepszych modów do gry Farming Simulator 19. Oczywiście pozostaje subiektywna, a przy ich wyborze kierowałem się przede wszystkim skryptami, które mogą uczynić doświadczenie ciekawszym. Jedna z modyfikacji jest najważniejsza i pada tutaj jako pierwsza – Seasons, która dodaje pory roku. Na tyle dobra, że zainspirowała twórców serii do ich wprowadzenia w kolejnej odsłonie.

maszyna w polu w grze farming simulator 19

Seasons. Zmieniające się pory roku

Chyba najbardziej rozpoznawalny i pobierany mod do FS19, odmieniający rozgrywkę przez wprowadzenie pór roku. Seasons nie jest czysto wizualną zmianą, gdyż gra od teraz będzie wymagać planowania pracy na roli. Musisz mieć na uwadze choćby nadchodzące mrozy czy susze. Poza tym samo zmieniające się otoczenie nadaje życiu na farmie uroku. Aż dziwne, że nic podobnego nie pojawiło się w FS19 od początku. Autor pokusił się również o dodanie nowych ras bydła.

CoursePlay. Podział obowiązków z pracownikami

Im farma większa, tym więcej obowiązków. Modyfikacja CoursePlay pozwala jednak na zautomatyzowanie farmy tak, byś mógł skupić się na tym, co w Farming Simulator 19 lubisz najbardziej. Nowy system sztucznej inteligencji pozwala zlecić opiekę nad polami. Nowi pracownicy są w stanie wykonać powszednią pracę i przy okazji sprzedać zbiory. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby rozsiąść się wygodnie i cieszyć naturą oraz widokiem w pełni samodzielnej farmy.

Place Objects Anywhere. Stawiaj co chcesz i gdzie chcesz

Nikt nie lubi ograniczeń, chociaż sami twórcy gry chcą dla graczy dobrze. Lecz jeśli jesteś zdania, że wiesz co robisz, to Place Objects Anywhere jest modem do FS19 stworzonym dla Ciebie. Pozwala on na stawianie budynków w dowolnym miejscu, nawet łącząc je ze sobą. W ten sposób możesz zaoszczędzić na miejscu na farmie lub po prostu ustawiać obiekty jak Ci się żywnie podoba.

Enhanced Vehicle. Jaki napęd, wariacie?

Nieodzowną częścią Farming Simulator 19 są pojazdy, którymi pracuje się w polu. Enhanced Vehicle to mod, który rozszerza je o napęd na cztery koła, jak i ten przedni czy tylni. Rozwinięto także wyświetlany przy pojazdach interfejs, który od teraz dokładniej informuje o zniszczeniach pojazdu, poziomie paliwa i jego zużyciu czy nawet temperaturze silnika.

Vehicle Inspector. Wybuchnie czy nie wybuchnie?

Kolejny mod do FS19, który skupia się na pojazdach. Tym razem wszystkich posiadanych i wykorzystywanych przez pozostałych pracowników na farmie. Jako ich właściciel jesteś na bieżąco informowany o ich stanie i aktywności, czy o tym, co mają w tej chwili załadowane. Nie ma już konieczności samodzielnego sprawdzania pojazdów z osobna.

ciągnik z gry farming simulator 19

Guidance Steering. Kapitanie, trzymaj kurs

W grze liczy się efektywność, o czym pewnie zdążyłeś się przekonać. Dlatego Guidance Steering dla Farming Simulator 19 może okazać się niezwykle przydatny. Mod ten pozwala na zaplanowanie dokładnej trasy od punktu A do B przy pracy na polu. Dzięki temu wyciśniesz z pola jak najwięcej i to w jak najkrótszym czasie, by móc zdążyć zająć się jeszcze innymi rzeczami.

QuickCamera. Tak tylko luknę

Modyfikacja wprowadzająca prostą i przydatną funkcję kamery w pojeździe. QuickCamera w FS19 pozwala na zerknięcie w lewą i prawą stronę z obrotem o 45 i 90 stopni. Jest też możliwość spojrzenia za siebie, jak i powrót do kamery przed siebie. Nie zapominając o jej przybliżaniu i oddalaniu. Ponadto dostępny jest widok, który pozwala śledzić poczynania pracowników.

RealClock Mod. Czas spać

Z jakiegoś powodu zachwycam się za każdym razem, kiedy w grze wideo wyświetla się czas za oknem – ten prawdziwy. I tym właśnie jest RealClock Mod do Farming Simulator 19. Teraz będziesz doskonale pamiętać, kiedy należy położyć się spać, żeby nie zarywać nocki na farmie. Prawdziwy czas ukaże się w grze w prawym górnym rogu.

Government Subsidy. Więcej niż 500+

Modyfikacja Government Subsidy jest przeznaczona dla graczy FS19, którzy teoretycznie stronią od oszustw, ale chcą sowicie zarabiać. W tym pomoże rząd. Wystarczy postawić specjalny znak na swojej farmie, aby co godzinę (tę grową) otrzymywać dofinansowanie w wysokości 100 tysięcy dolarów. Ta konkretna kwota jest dostosowana do normalnego poziomu trudności. W przypadku innych poziomów wysokość dofinansowania ulega zmianie.

Money Cheat Tool. Milioner za kliknięciem

Inne rozwiązanie na pusty portfel. Money Cheat Tool to specjalne narzędzie dla Farming Simulator 19 służące edycji budżetu na zapisie gry. Po prostu wybierasz dowolny plik zapisu, a następnie wpisujesz pożądaną kwotę. Ta natychmiast zostanie dodana do gry. Chcesz być milionerem? Nie ma sprawy, tylko wpisz milion i gotowe.

Polacy nie gęsi, swoje polskie mody do FS19 mają

Niepotrzebne zagraniczne i czeskie mody, kiedy mamy własne – dobre, bo polskie, jak głosi stare porzekadło. Szkoda zresztą nie skorzystać z tej szansy i nie przenieść się na typowo polskie gospodarstwo. Polskie mody do FS19 zwykle dotyczą dwóch rzeczy: maszyn oraz map. I to właśnie tych kilka wybranych i najlepszych na początek przedstawię poniżej.

praca na polu maszyną w grze farming simulator 19

ModPack polskich maszyn. Nadciągaj, husario

Jak podaje autor modpacka polskich maszyn, jest w nim ponad 80 pojazdów nadających się na polską wieś w Farming Simulator 19. Naturalnie nie brakuje w paczce ciągników rolniczych Ursus. Do moda dołączono także zapis gry z ustawiony maszynami, tak, abyś mógł spokojnie przyjrzeć się każdej. Na pewno dodadzą należytego charakteru, zwłaszcza na polskiej mapie.

Ursus C-330. Polna klasyka

Alternatywa dla rodaków bardziej wstrzemięźliwych – lekki Ursus C-330 z lat 1967-1987. Aż 12 możliwości edycji ciągnika, który wydaje realne dźwięki. Idealnie wpasuje się w gospodarstwa o małej lub średniej wielkości. Dla fanów ciągników rolniczych to absolutna perełka czy wisienka na torcie, tylko taka zdolna ważyć nawet dwie tony. Po prostu Ursus, którego pozazdroszczą wirtualni sąsiedzi w FS19.

Lubelska Dolina. Jak cytryna

Zarówno mod do Farming Simulator 19, jak i autor pochodzą z Lublina. I to właśnie tam przeniesie Cię mapa o wdzięcznej nazwie Lubelska Dolina. Wymienia się w niej aż 5 grywalnych gospodarstw i 76 pól. Nie brakuje odpowiednich skupów i budynków, jak bank czy sklep z maszynami. Są też długie wąskie pola, wielki las i dwie różne wsie.

Wola Brudnowska. Blisko Warszawy

Ten mod jest mapą terenów odpowiednich dla województwa mazowieckiego. Są na niej 4 grywalne gospodarstwa i 240 pól wraz z łąkami. Na mapie znajdziesz ponadto 2 lasy, tartak czy przędzalnie i oczywiście 2 skupy. Co najważniejsze, Wola Brudnowska wspiera modyfikację Seasons dla FS19, a zatem będziesz mieć okazję czerpać polskość o każdej porze roku.

Typowa polska wieś. Czyli wymarzona

Co może zawierać typowa polska wieś w Farming Simulator 19? Są to 3 grywalne gospodarstwa, 33 pola i 3 łąki. Na samej mapie znajdziesz jeszcze skupy, stacje paliw czy mleczarnię. Mod oferuje jeszcze funkcjonalne drzwi i wrota otwierane za kliknięciem myszki. I przy typowo wiejskim życiu spisuje się wprost idealnie.

Skąd pobierać modyfikacje do Farming Simulator 19?

Mody do Farming Simulator 19 można pobrać z poziomu menu głównego gry bądź samodzielnie z Internetu. W tym drugim przypadku wystarczy odnaleźć oficjalną stronę z modami lub fanowskie, na których znajdzie się zarówno popularne mody, jak i te bardziej wyszukane. Oto lista stron, na których można pobrać odpowiednie dla siebie modyfikacje do gry.

zrzut ekranu ze zwiastuna farming simulator 19

Gdzie szukać modów do FS19?

 • ModHub
 • farmingsimulator19mods
 • ls-portal
 • farming2015mods
 • ls-world

Źródło: MMO Culture, Yesmods, FandomSpot