Mody do Minecrafta. Przewodnik po najciekawszych modyfikacjach MC w 2021 roku

Mody do Minecrafta to znakomity sposób na urozmaicenie rozgrywki. Już sama „podstawka” potrafi zapewnić zajęcie na setki godzin, ale prawdziwa zabawa zaczyna się wraz z pierwszą zainstalowaną modyfikacją. Tylko jak odnaleźć się w gęstwinie fanowskich dodatków, skoro każdego tygodnia powstają ich setki? Jak wyłowić fajne mody do Minecrafta z morza pełnego śmieci? Zapraszamy do naszego przewodnika po najciekawszych modyfikacjach gry dostępnych w 2021 roku.

Jak zainstalować mody do Minecrafta?

Na to pytanie odpowiedzieliśmy w osobnym artykule, więc tutaj nie ma sensu powielać treści. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak zainstalować modyfikacje do MC na pecety i smartfony, koniecznie sprawdźcie tekst:


Mody do Minecrafta – najczęściej zadawane pytania

Zanim przejdziemy do sedna, odpowiemy na najczęściej zadawane pytania związane z modyfikacjami do MC.

Minecraft mods banner miniaturka

I tak, i nie, z naciskiem na to pierwsze. Zacznijmy od tego, że nielegalne jest tworzenie płatnych modów do Minecrafta, ponieważ łamie Minecraft EULA, czyli umowę między twórcą oprogramowania a użytkownikiem regulującą warunki użytkowania gry.

Natomiast inaczej rzecz ma się w przypadku darmowych modyfikacji do MC. O legalności tworzenia autorskich modów świadczy fakt… że Microsoft nigdy nie miał z tym żadnego problemu. I trudno, aby miał, skoro społeczność moderska jest ambrozją, która przedłuża żywot gry w nieskończoność.

Gdyby Microsoftowi przeszkadzały mody, prawdopodobnie powstałyby łatki, które uniemożliwiłyby modowanie MC, a każde konto podejrzane o korzystanie z modów byłoby banowane. Poza tym w takiej sytuacji mody nie pojawiałyby się na stronach pokroju Curse, które jest powiązane z Twitchem, ani na dużych forach, takich jak Planet Minecraft.

Jednym z najlepszych i najbezpieczniejszych agregatorów modów do Minecrafta jest strona CurseForge. Znajdziecie tam setki modów, które możecie pobrać i przenieść do folderu Minecrafta bez żadnych dodatkowych modyfikacji.

Same modyfikacje raczej nie zawierają wirusów, ale mogą stanowić przynętę, zawierającą odnośniki prowadzące do złośliwego oprogramowania. Inną rzeczą są pliki i aplikacje podające się za mody do Minecrafta, a w rzeczywistości będące szkodliwymi programami.

Forge to interfejs API do modowania o otwartym kodzie źródłowym, o którym pisaliśmy więcej w podlinkowanym już tekście „jak zainstalować mody do Minecrafta”. Tak czy inaczej programiści i moderzy mają pełny dostęp do kodu Forge’a, więc mogą bez problemu wyszukać złośliwy kod. Ściągając aplikację z oficjalnej strony, zyskujecie dodatkowe argumenty za tym, że jest ona w stu procentach bezpieczna.

Fabric jest alternatywą dla wspomnianego w poprzednim punkcie Forge’a. Często więc pojawiają się pytania, które narzędzie wybrać. Jeżeli macie zamiar modyfikować grę w niewielkim stopniu, np. używając WorldEdit w trybie dla jednego gracza, Fabric prawdopodobnie będzie lepszą opcją. Jeśli natomiast chcecie wycisnąć z modów tyle, ile się da, instalując je w większych ilościach, to lepiej sprawdzi się Forge. Warto pamiętać, że nie wszystkie mody do Minecrafta istnieją dla obu narzędzi, więc czasem wybór „Fabric czy Forge” jest po prostu kwestią tego, jakiej modyfikacji chcemy użyć.

9minecraft to jedna z alternatyw dla wspomnianego CurseForge. Czy jest to jednak strona bezpieczna? Krótko mówiąc – nie. Istnieje wiele raportów i opinii, wedle których 9minecraft to witryna podejrzana. Nie dość, że często znaleźć można tam pliki ze złośliwym oprogramowaniem, to jeszcze część modów jest pozyskiwana bez jakiegokolwiek kontaktu z autorem.

Minecraft Mario

Najlepsze mody do Minecrafta. Jakie modyfikacje warto wypróbować w 2021 roku?

Oczywiście poniższe zestawienie jest subiektywnym tworem niżej podpisanego. Niczym więcej. Jeśli macie swoje propozycje, które według Was powinny znaleźć się na liście, ale się nie znalazły, sekcja komentarzy jest do Waszej dyspozycji. W nawiasach wersja (lub wersje) gry, na których poszczególne modyfikacje działają.

Jakie modyfikacje wyróżniliśmy?

  • The Solar System
  • Optifine
  • Biomes O’Plenty
  • Pixelmon
  • Just Enough Items (JEI)
  • Engineer’s Tools
  • Instant Massive Structure
  • JourneyMap
  • BlockFront
  • Botania

The Solar System (1.7.10)

Oto mod, o który nikt nie pytał, ale każdy go potrzebował. The Solar System dodaje do świata Minecrafta 8 planet Układu Słonecznego oraz karłowatego Plutona. Każda z planet ma inną temperaturę, własną glebę i unikalnym kolorem. Między planetami podróżujemy, aktywując ogniste portale. Na przykład do Merkurego można dostać się wtedy, gdy zapali się portal ze złotymi klockami (każda planeta ma swój kolor portalu).
Solar System mod do Minecrafta

Optifine (1.7.2 – 1.17)

Jak wygląda Minecraft, każdy widzi. Na pierwszy rzut oka dla niektórych będzie wręcz odpychający. Optifine to mod, dzięki któremu może prezentować się znacznie lepiej. Modyfikacja nie dość, że optymalizuje wydajność gry (co widać w znacznie wyższej liczbie klatek na sekundę), to jeszcze wprowadza chociażby tekstury HD czy płynne oświetlenie. To jeden z podstawowych modów, szczególnie jeśli dysponujecie mocnym pecetem.

Biomes O’Plenty (1.16.5)

Modyfikacja Biomes O’Plenty dodaje do gry blisko 80 biomów i 12 podbiomów. Trudno wyszczególnić je wszystkie, ale jeśli brak Wam w MC różnorodności, to ta modyfikacja na pewno sprosta Waszym oczekiwaniom. Z zaroślami, rafami koralowymi, polami lawendowymi czy złowrogimi lasami i pustkowiami nie będziecie się nudzić. Co ciekawe, mod Biomes O’Plenty dodaje też trochę nowych narzędzi, zbroi, jedzenia itp.
Minecraft biom zimowy

Pixelmon (1.12.2)

Jednym z najbardziej mokrych snów fanów gier Pokemon jest pełnoprawny tytuł na pecety. Mod Pixelmon może nie odpowiada tym potrzebom w stu procentach, ale jest naprawdę fajnym, dopracowanym substytutem. Tak czy inaczej, znajdziecie tu większość mechanik znanych z klasycznych gier o kieszonkowych stworkach, a więc: łapanie ich, walki, handel czy hodowlę. Autorzy dołożyli wszelkich starań, aby odwzorować ducha Pokemonów w Minecrafcie. I trzeba przyznać, że im się to udało. Moda Pixelmon znajdziecie na CurseForge.
Pixelmon mod Minecraft

Just Enough Items aka JEI (1.16.5)

To następca lub – jak kto woli – najbardziej zaawansowana wersja moda NotEnoughItems. Dzięki JEI możemy przeszukiwać wszystkie materiały w grze i znajdować wszystkie niezbędne przepisy. Pozycja obowiązkowa, dzięki której poznacie wiele przedmiotów, których jeszcze nie mieliście okazji wypróbować.
Just Enough Items (JEI) Minecraft

Engineer’s Tools Mod (1.16.5)

Bez wątpienia jeden z najlepszych modów do Minecrafta. Inżynierska modyfikacja czyni wydobywanie znacznie wygodniejszym. Dlaczego? Bo Engineer’s Tools pozwala na wykonanie narzędzia wielofunkcyjnego, łączącego w sobie cechy kilofa, toporu, włóczni i łopaty. Brzmi jak oszustwo? Bynajmniej, do stworzenia takiego multitoola wciąż potrzebujesz każde z wymienionych narzędzi osobno.

Instant Massive Structure (1.12.2)

Jeśli chcecie trochę pooszukiwać i pójść na łatwiznę, Instant Massive Structure na pewno w tym pomoże. Dzięki temu modowi możecie w mgnieniu oka budować duże miasta. Wszystko, co trzeba zrobić, to wejść do menu kreatywnego, wybrać odpowiednią opcję i kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy. Gdy to zrobimy, wybrany budynek pojawi się w Minecrafcie automatycznie.
Instant Massive Structure mod minecraft

JourneyMap (1.16.5)

Mod JourneyMap pomaga poruszać się po świecie gry mniej więcej tak, jak robią to mapy Google w rzeczywistości. Dzięki modyfikacji bardzo łatwo odnaleźć jest innych graczy w czasie rzeczywistym, ponieważ pokazywana jest ich lokalizacja.

BlockFront (1.16.5)

Call of Duty w rzeczywistości Minecraftowej? Czemu nie. Mod BlockFront pozwala nam zostać klockowym żołnierzem i robić to, co zazwyczaj robią wirtualni żołnierze. Czyli eliminować wrogich żołnierzy. Znajdziecie tutaj zarówno misje fabularne, jak i PvP online, gdzie można mierzyć się z innymi graczami. Mod jest dostępny w wersji alpha, więc nie wszystko działa w nim tak, jak należy. Ale i tak dobra zabawa gwarantowana.
Blockfront mod Minecraft

Botania (1.16.5)

Bardzo ciekawy mod, który pozwala odkryć magię natury w Minecrafcie. Tworzymy magiczne kwiaty, które mają wiele ciekawych zastosowań. Mogą nas leczyć, karmić zwierzęta, ale też zwracać przeciwko sobie wrogie moby. Dzięki modowi Botania możemy również stworzyć magiczny portal do świata elfów.

 

Sprawdź inne nasze teksty: