Najlepsze mody do The Sims 4. W tym meble, ubrania i włosy za darmo

Gdzie i jak pobrać mody do The Sims 4? Jak je zainstalować? W tym poradniku postaram się odpowiedzieć na te czy inne pytania. Wśród dostępnych modyfikacji do Simsów wymienia się meble, ubrania i włosy, ale są jeszcze takie, które zmieniają rozgrywkę i uważane są za niezbędne. A ja z przyjemnością podzielę się z Tobą ich listą, jak również ulubionymi twórcami, i być może odnajdziesz coś dla siebie.

Słowem wstępu o serii The Sims i modach

Czy wiedziałeś, że inspiracją do powstania tego symulatora życia był pożar mieszkania twórcy gry? Przez co produkcja miała tylko dotyczyć budowania domów. Dopiero później zdecydowano, aby włączyć w to jeszcze ludzkie życie. Na domiar tego Will Wright, kiedy po raz pierwszy przedstawił swój pomysł na serię The Sims, został wyśmiany. Dyrektorzy firmy Maxis pytali, czy aby na pewno nie postradał zmysłów, chcąc zbudować interaktywny domek dla lalek.

I tak też wymieniony „Domek dla Lalek 4” przyniósł jego twórcom w 2019 roku ponad miliard dolarów. Tak, chodzi o The Sims 4. O grę, z którą do dziś nikt nie chce rywalizować i która jest najlepszym i najpopularniejszym symulatorem życia na rynku. Zarówno The Sims 4, które wydano w 2014 roku, jak i pozostałe części serii cieszą się sporą popularnością. Te starsze odsłony zresztą wcale nie taką słabnącą – a to właśnie dzięki modyfikacjom.


Modyfikacje to najlepszy sposób na przedłużenie żywotności gry, czego najlepszym przykładem będą takie produkcje, jak Skyrim. Nie inaczej jest w przypadku serii The Sims, gdzie na bieżąco do Internetu trafiają nowe modyfikacje, wśród których znajdują się jeszcze takie do The Sims 2. Poza samą żywotnością, mody potrafią znacząco usprawnić i uatrakcyjnić grę, stąd liczy się tysiące modów do The Sims 4. Są to między innymi ubrania i włosy, meble czy skrypty.

A skoro jest ich tak dużo, to warto wiedzieć, które mody są warte uwagi. W tym – mam nadzieję – pomoże Ci moja lista najlepszych modyfikacji do The Sims 4.

 1. MC Command Center
 2. UI Cheat Extension
 3. Daily Save
 4. Stuff Breaks Far Less Easily
 5. Normal & More Polish Names!
 6. Have Some Personality Please!
 7. Meaningful Stories
 8. Turbo Careers
 9. Part Time Jobs
 10. Ownable Cars
zrzut ekranu z dodatku zostań gwiazdą the sims 4


Custom Content (CC) a mody – różnice

Na scenie moddingu gry The Sims 4 modyfikacje podzielono na dwie kategorie. Pierwszą z nich jest Custom Content (w skrócie CC) oraz po prostu mody. Normalnie modyfikacje określałyby wszystko, co jest stworzone przez fanów na potrzeby gry, ale nie w tym przypadku. No to gdzie te różnice?

Custom Content (CC) – to w dosłownym tłumaczeniu niestandardowa zawartość, czyli taka, która oficjalnie nie pojawiła się w grze. Między innymi są to nowe koszule, zegarki, makijaż i tym podobne. Na termin CC natrafisz i w Internecie, i w galerii The Sims 4 – twórcy takiej zawartości informują po prostu o tym, że np. daną postać w galerii stworzono z użyciem niestandardowych ubrań czy włosów i koniecznością może być ich pobranie.

Mody – tutaj natomiast mówi się wyłącznie o modyfikacjach gry, które ingerują w jej skrypty i zmieniają rozgrywkę. Najlepszymi przykładami takich modyfikacji będą nowe miejsca pracy dla Sima czy system automatycznego zapisu.

Mimo to pozwolę sobie mówić o wszystkim jako o modach do The Sims 4. Niech ta wiedza przysłuży Ci się już w samym środowisku fanów serii.

zrzut ekranu z dodatku strangerville the sims 4


Czy mody są darmowe?

Oczywiście. Mody, o których tutaj przeczytasz są modyfikacjami darmowymi. Nie trzeba uiszczać żadnej opłaty za ich pobieranie czy używanie. Absolutna większość twórców modów do The Sims 4 także udostępnia swoje prace za darmo, i chociaż można ich wesprzeć, to nie ma takiego obowiązku.

A czy są bezpieczne?

Tak. To znaczy, że nic złego nie grozi Ci ze strony twórców The Sims 4 za ich instalację. Musisz mieć tylko na uwadze to, jakie mody instalujesz i czy wgrywasz je poprawnie. W innym razie gra może się nie uruchamiać, zamykać się z błędem albo nie działać jak należy. Wtedy wystarczy usunąć taki mod i powrócić do gry.

Jak pobrać mody do The Sims 4 na Xbox One/PS4?

Niestety konsole Xbox One oraz PS4 nie obsługują modów do The Sims 4. Mody działają tylko w wersji PC, na platformach Origin lub Steam.

Mody mogą być zanadto wymagające

Chociaż normalnie wymagania The Sims 4 nie należą do wysokich, to chyba każdy fan serii pamięta, co działo się z The Sims 3 z zainstalowanymi wszystkimi dodatkami. Przy posiadaniu każdego rozszerzenia i zawartości dodatkowej, a później jeszcze modów, gra może w dużej mierze zwolnić i włączać się dłużej niż jakakolwiek inna produkcja.

Jeżeli akurat stoisz przed zakupem odpowiedniego dla siebie laptopa, a masz na względzie grę w The Sims 4, warto odpowiednio się przygotować. Bo jedno trzeba przyznać – gra z serii The Sims od EA bez choćby jednego dodatku czy modyfikacji to niemalże wersja demonstracyjna. Twój przyszły laptop powinien posiadać przynajmniej 8 GB RAM-u i pojemny dysk SSD (najlepiej nie mniej niż 512 GB), na którym nie tylko zmieścisz od groma modów, ale i gra będzie działać i wczytywać się szybciej.

Laptopy polecane do grania w The Sims 4


Jak zainstalować mody do The Sims 4?

Instalowanie modyfikacji do The Sims 4 jest proste i nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi. Ale należy pamiętać o paru zasadach, a w szczególności o tym, aby uważnie czytać udostępnione przez twórców instrukcje.

Najpierw jednak wejdź do menu głównego gry. Wybierz Opcje. Następnie zakładkę Inne, gdzie musisz załączyć dwie opcje: Włącz zawartość zmodyfikowaną i mody oraz Modyfikacje ze skryptami włączone. Pierwsza z nich dotyczy modyfikacji takich jak ubrania czy włosy, a druga modów, które mają wpływ na rozgrywkę – warto zaznaczyć obie, aby mieć pewność, że wszystkie modyfikacje zadziałają jak należy. Na koniec Zastosuj zmiany i uruchom grę od nowa.

Jak wgrać mody?

Teraz, kiedy modyfikacje do The Sims 4 zostały aktywowane, możesz zacząć je wgrywać.

Udaj się do Dokumenty -> Electronic Arts -> The Sims 4 -> Mods – folder The Sims 4 powstanie już przy pierwszym uruchomieniu gry.

W podfolderze Mods umieszczasz pliki modów z końcówką .package lub .ts4script. Tylko wtedy masz pewność, że mody do The Sims 4 działają. Jeżeli takie pliki zostały spakowane, to wcześniej musimy je rozpakować. Wyjątkiem są pliki o rozszerzeniu .py i .pyo – te wrzucamy do podfolderu Mods nierozpakowane w formacie .zip.

A jak je rozpakować?

Jeżeli pobrałeś modyfikację w formacie .rar czy .zip, a w środku znajdują się pliki, które powinny zostać rozpakowane – możesz skorzystać z programu do pakowania 7-Zip, który jest dostępny za darmo w Internecie.

zrzut ekranu z dodatku wielkie pranie the sims 4


Które mody do The Sims 4 warto pobrać?

Lista poniżej jest według mnie listą najlepszych i najważniejszych modyfikacji, bez których samemu nie zaczynałbym gry. Przynajmniej jeden z modów uchodzi za fundamentalny i mówię tutaj o MC Command Center. Prawdopodobnie posiada go każdy, kto choć raz liznął modów do The Sims 4 i szczerze polecam go i Tobie. Pozostałe – wedle uznania czy potrzeby. Ale uważam, że każdy jest warty pobrania.

MC Command Center. W końcu gramy w symulator życia

Istotną funkcjonalnością dla symulatora życia jest właśnie symulacja życia, z czego akurat w The Sims 4 zrezygnowano. MC Command Center naprawia ten karygodny błąd. Od teraz niekontrolowane przez Ciebie Simy będą aktywnie pracować i zmieniać pracę, zawiązywać znajomości i tworzyć związki czy przeprowadzać się i wprowadzać do nowych mieszkań. Wreszcie poczujesz, że w Twoim otoczeniu coś się dzieje i że nie jesteś pępkiem świata.

Ponadto MC Command Center oferuje narzędzia, którymi możesz wpływać na Simów i parcele, jak np. edytować ich wygląd czy poprawiać Simom humor. Możliwości nie brakuje, dlatego warto się przyjrzeć temu modowi dokładnie w grze lub po prostu pozwolić mu działać.

UI Cheat Extension. Jak oszukiwać, to z klasą i łatwością

Na pewno kojarzysz słynny kod motherlode dodający tysiące simoleonów na konto Twojego Sima. Niektóre kody do gry robią się jednak bardziej złożone, a zadaniem UI Cheat Extension do The Sims 4 jest ułatwić ich wykorzystywanie. Najlepszym tego przykładem będzie możliwość ustawienia wartości głodu tylko za naciśnięciem prawego klawisza myszy czy dodanie gotówki za jednym kliknięciem na stan konta rodziny. Tak samo możesz wpływać na relacje pomiędzy Simami czy postępy i pozycję w karierze Simów.

Daily Save Mod. A tak na co dzień i na wszelki wypadek

Gry wideo potrafią napsuć krwi, ale i z tym da się walczyć, a nawet trzeba. W końcu nie chciałbyś utracić swojego postępu w The Sims 4. Z pomocą przychodzi Daily Save Mod, który regularnie będzie zapisywać poczyniony przez Ciebie postęp w grze o określonej godzinie. Domyślnie jest to godzina 5. nad ranem każdego Simowego dnia, ale częstotliwość zapisu możesz dowolnie zmienić.

Stuff Breaks Far Less Easily. Kiedy ostatnio zepsuł Ci się kran w umywalce?

Wyobraź sobie, że twórcy The Sims 4 doszli do wniosku, że każdy mebel czy urządzenie powinien mieć 67% szans na zepsucie się. Nie wiem, w jakim miejscu mieszkają i dlaczego wymaga tylu napraw, ale to zdecydowanie za wiele. Mod Stuff Breaks Far Less Easily zmienia wspomnianą procentową wartość na 5%, 15% lub 30% – zależnie od Twojego wyboru. A zatem toaleta, umywalka, komputer czy telewizor będą się niszczyć tylko raz na jakiś czas. W razie czego możesz ustawić szanse na 0%, jeżeli w ogóle nie widzisz siebie dzwoniącego po hydraulika.

Normal & More Polish Names! Ćwir to miłość, ale żeby Wiaderko?

Samemu instalowałem zwykle inną modyfikację – English Names In All Languages, żeby zachować polską wersję językową The Sims 4, a posiadać angielskie imiona i nazwiska. Zwyczajnie miałem dość tak absurdalnych jak Wiaderko czy Nicpoń. Na całe szczęście powstał mod Normal & More Polish Names!, który dodaje około 630 polskich imion i nazwisk dla Simów, wśród których wymienia się m.in. imiona Emilia i Kornel czy nazwiska Jaros lub Cieślak. W modyfikacji nie zabrakło także imion dla zwierząt, a więc dla przykładu kot przybłęda może nosić imię Pestka.

zrzut ekranu z dodatku cztery pory roku the sims 4


Inne ciekawe modyfikacje The Sims 4

Modów do The Sims 4 jest całe mnóstwo i musiałbym rozdrabniać się na kilka, jak nie kilkanaście kategorii, które trzeba byłoby jeszcze właściwie uzupełnić. Temu akurat służą strony z modyfikacjami, o których napiszę później. No i zresztą każdy ma swoje ulubione mody. Wobec tego wybiorę 5 kolejnych, które zainstalowałbym na swojej kopii gry.

Have Some Personality Please! Nie bądź leniwy w lenistwie

Nie bez powodu przy tworzeniu własnego Sima wybierasz cechy jego charakteru. Niestety rzadko kiedy przekładają się one na faktyczną rozgrywkę. Have Some Personality Please! to mod, który nie tylko zadba o interakcje bazujące na wybranych przez Ciebie cechach, nastroju Sima czy relacji pomiędzy rozmówcami. Ale również stworzy Simów bardziej samodzielnymi, a romansowanie stanie się zarezerwowane dla wyraźnie bliższych relacji Twojego Sima. Twój Sim jest z natury złośliwy? To teraz pozostali nie zaznają spokoju.

Meaningful Stories. Żeby przestać być smutnym nie wystarczy już pobiegać

Wcześniej znane tylko jako Emotional Inertia, ale teraz bardziej rozbudowane. Mod Meaningful Stories uczyni świat Simów i ich emocje bardziej ludzkimi. Sim może teraz stać się zmęczony i zakomunikować, że będzie potrzebować odpoczynku przez dłuższy czas. A nowy partner bądź partnerka autentycznie zrobi mu dzień. Ponadto czas trwania emocji został wydłużony. Dlatego kiedy Twój Sim popada w depresję, to minie trochę czasu, nim sytuacja się unormuje. I ma to oczywiście większy sens.

Turbo Careers. Dziś dzień zabierania Wielkiego Brata do pracy

Rozszerzenie The Sims 4: Witaj w Pracy wprowadziło możliwość udania się wraz z Simem do jego miejsca pracy. Nie tyczy się to jednak karier, które znalazły się w grze jeszcze przed wspomnianym dodatkiem. Z pomocą przychodzi mod Turbo Careers, dzięki któremu odwiedzisz pracę swojego Sima i zadbasz o jego rzetelne wypełnianie obowiązków. A więc nawet jako barista trafisz do kawiarni, a jako dziennikarz będziesz przeprowadzać wywiady z innymi Simami.

Part Time Jobs. A może frytki do tego?

Kto powiedział, że nastolatkowie nie mogą pogodzić pracy ze szkolnymi zajęciami? Pewnie jakiś leniwy nastolatek. Modyfikacja Part Time Jobs za to rzeczywiście pozwala młodym Simom na podjęcie pracy dodatkowej, którą zajmie się zaraz po lekcjach. A wśród ofert znajdują się takie słynne firmy jak Build-A-Bear, Starbucks czy Victoria Secret. Dorośli Simowie również mogą tam się zatrudnić, ale wtedy muszą odpuścić pracę na pełen etat.

Ownable Cars. Nigdy więcej nie wsiądziesz do taksówki

Modyfikacja wprowadzająca samochody, których ewidentnie zabrakło w The Sims 4. Ownable Cars to mod, który wprowadza 5 różnych pojazdów, w tym Vana, kabriolet i Mustanga. Każdy o innej cenie i gwarantujący Twojemu Simowi inny nastrój. Samochody te nie są wyłącznie ozdobą, bo można korzystać z nich do przemieszczania się pomiędzy lokacjami. Już nie wspominając o prestiżu z samego faktu posiadania.


Najciekawsze meble, ubrania i włosy do The Sims 4

Wśród wyżej wymienionych modyfikacji rzeczywiście zabrakło nowych mebli, ubrań czy włosów. A to dlatego, że to już bardziej kwestia gustu, a jak znana prawda głosi – o gustach się nie dyskutuje. Mam jednak dla Ciebie listę 3 najlepszych twórców modów do The Sims 4, którzy mają całkiem pokaźne portfolia, a które być może odpowiedzą i na Twoje potrzeby.

Luumia. Iście Simowe paczki z ubraniami

Twórca pod pseudonimem Luumia tworzy według mnie jedne z najciekawszych modów do The Sims 4. Dlaczego najciekawszych? Bo paradoksalnie niewyróżniających się. Zachowują one typową dla Simów tożsamość. Luumia stworzył między innymi takie paczki zawartości, jak Teen Style Stuff czy Summer Stroll, wśród których znajdziesz ubrania, akcesoria i włosy dla swoich Simów. Nie brakuje też modyfikacji dla polepszenia ich wyglądu i moda pozwalającego na zmianę wzrostu.

Veranka’s TS4. Meble i trochę koloru

Znalazła się i Veranka, która odnalazła miłość w tworzeniu mebli i odświeżaniu już istniejących. Z jednej poduszki potrafi zrobić ich aż dwadzieścia wersji specjalnie na Halloween. Ale to tak naprawdę tylko jeden z wielu modów do The Sims 4. Na jej różnych stronach internetowych odnajdziecie także krzesła, fotele, szafki, stoły jadalne czy ozdoby na ścianę. Jakikolwiek mebel by to nie był, doda nieco więcej charakteru domowi Twojego Sima.

Rope’s CC. Przepiękne domy dla każdego

Uzdolniony człowiek Rope jest autorem wielu modów do The Sims 4. W swoim portfolio posiada nie tylko ubrania dla Simów czy nowe fryzury lub zarosty, ale także parę mebli. Przede wszystkim jednak tworzy całe domy i mieszkania bez koniecznej dodatkowej zawartości. W sumie kilkadziesiąt różnych gotowych domów, wśród których znajdziemy skromne, miejskie propozycje lub krzykliwe wille za miastem. Czuć w nich nutkę architektonicznego talentu.

zrzut ekranu z dodatku kompaktowe wnętrza the sims 4

Skąd pobierać mody do The Sims 4?

Są jednak miejsca, w których możesz samodzielnie przejrzeć niemal wszystkie dostępne mody do The Sims 4 i odnaleźć coś dla wyposażenia domu czy ubrania i włosy dla swoich Simów.

Gdzie szukać modów do The Sims 4?

 • The Sims Resource
 • The Sims Catalog
 • Mod The Sims
 • Sims 4 Downloads

Mody znajdziesz jeszcze przeglądając serwis Pinterest lub Tumblr w treściach udostępnianych przez fanów The Sims 4. Przykładami takich blogów na tamblerze są tukete lub ts4maxismatch.

Źródło: Carl’s Sims 4 Site, Fierce PC Blog, PCGamesN, The New Yorker