Skyrim Together Reborn – jak zagrać w Skyrim w co-opie?

Panie i Panowie, oto jesteśmy świadkami najbardziej funkcjonalnego moda wprowadzającego tryb multiplayer do The Elder Scrolls V: Skyrim. Nareszcie. Jeśli Ci nie w smak Scrollsy onlajnowe, bo od lat nie możesz oderwać się od Skyrim – nawet mimo tego, że nie przeszedłeś wątku głównego – no to proszę, może co-opik?

Skyrim Together Reborn ściąga uwagę – to nareszcie to, czego wszyscy oczekiwali

Zresztą zespół odpowiedzialny za modyfikację Skyrim Together Reborn sam wychodzi z założenia, że TESO czy żałośliwie kojarzony Fallout 76, to gry które nie do końca były odpowiedzią na potrzeby graczy. Parafrazując, prędzej wypełniają pustkę MMO, aniżeli gry kooperacyjnej. I ja to doskonale rozumiem, bo mam podobnie. I nie tylko ja. Przez weekend Skyrim Together Reborn pobrano już 50 tysięcy razy.

logo skyrim together reborn moda co-op multiplayer

Można się domyślać, że liczba ta będzie znacząco rosnąć, bo o Skyrim Together Reborn słyszy się coraz bardziej. Nie tylko dlatego, że to mod wprowadzający co-opa – o takim i generalnie tym samym słyszeliśmy wcześniej. Ale działający! A to w końcu najważniejsze, bo od teraz naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby zanurzyć się w tej przygodzie z przyjaciółmi.

Jak zacząć co-op w Skyrim? Instalacja Skyrim Together Reborn

Aby zagrać z kimś w Skyrim, musisz pobrać Skyrim Together Reborn z Nexus mods. Jest to oczywiście darmowe. Instalacja moda nie różni się od instalacji pozostałych modyfikacji, dowiesz się, jak to zrobić z naszego tekstu o najlepszych modach do Skyrim. Najważniejszą informacją jest jednak, abyś zainstalował Skyrim Together Reborn na grze Skyrim Special Edition w wersji 1.6 na Steam – nie Anniversary, nie VR, nie Legendary, nie Game Pass.

zabawa w co-op w skyrim together reborn

Serwer do gry możesz stworzyć ze skrótu SkyrimTogetherServer.exe. Do tego, jak za starych dobrych czasów (przynajmniej u mnie starych), wykorzystasz także Hamachi i wygenerowane tam IP, po którym pozostali będą łączyć się z grą.

Zanim jednak spróbujesz się z kimś połączyć, musisz samodzielnie przejść początkowy etap w Helgen i wykorzystać gotowy zapis.

Co takiego Skyrim Together Reborn ma do zaoferowania?

W zasadzie wszystko to, co normalna gra. Ale gdyby wymienić część, to:

 • zsynchronizowane zadania,
 • dialogi,
 • ekwipunek,
 • śmierć gracza (respawn),
 • poziom trudności,
 • PvP,
 • pociski i magię, jak również spowolnienie czasu,
 • otwieranie zamków,
 • wierzchowce,
 • podział doświadczenia,
 • zagadki,
 • skradanie się,
 • przemiany w wampira lub wilkołaka,
 • zsynchronizowany czas w grze.

Największe różnice zachodzą oczywiście w przypadku domów i towarzyszy. Domy jednak są w pełni funkcjonalne, tylko celowo niezsynchronizowane. Jako że każdy z graczy może cieszyć się własnym domem bez obaw o utracenie przedmiotów w środku. Wykorzystywanie towarzyszy poza questami jest odradzane, gdyż może się zdarzyć, że będą odchodzić. Ale zabawy nie popsują.

pojedynek pvp w skyrim together reborn

To, czego jeszcze Skyrim Together Reborn nie oferuje, to zsynchronizowanej pogody, oznaczeń na mapie czy opcji modyfikowania serwera ponad normę. Ale i to pojawi się w najbliższych aktualizacjach. Których nadejście nie powinno zająć wiele czasu.

Niewykluczone, że wkrótce zaczną powstawać poważne serwery

Nie podałem jeszcze pewnego istotnego szczegółu – Skyrim Together Reborn testowano nawet z ponad 30 graczami. To oznacza, że wkrótce możemy spodziewać się wysypu różnego rodzaju przedsięwzięć w świecie Skyrima, choćby i rolplejowych. Ja jedno takie sobie wyobraziłem, zauważając, że gracze w pojedynkach ze sobą mogą rozwijać umiejętności – to co, zakładamy szkółkę smoczych dzieciąt?

Chociaż w tej kwestii jest póki co mało stabilnie. I zamiast o multiplayerze, lepiej myśleć o Skyrim Together Reborn jako o co-opie ze stałymi osobami i ustalonym hostem od początku do końca – to on prowadzi rozgrywkę, a pozostali otrzymują odpowiednie komunikaty, aby być na bieżąco z wydarzeniami w grze.

źródło: skyrim-together.com, Nexus mods