TRACK Solar: śledzenie zasobów IoT dzięki mocy słońca

Wiecie, że do 2050 roku liczba zużytych baterii AA z urządzeń IoT będzie mogła wypełnić od 300 do 500 basenów olimpijskich? By poradzić sobie z taką masą elektrośmieci sugeruje się przejście na urządzenia o niskim poborze energii oraz korzystające z bardziej przyjaznych jej źródeł. Przykładem jest reprezentujący nową generację czujników internetu rzeczy tracker zasobów IoT firmy SODAQ – TRACK Solar, który korzysta z mocy słońca.

Internet rzeczy bez baterii i elektrośmieci

W internecie rzeczy kluczowy jest przepływ bieżących informacji. Dlatego sporo problemów nastręczają wszelkie zakłócenia lub przestoje. Może je spowodować na przykład urządzenie, któremu wyczerpała się bateria. Proces jej wymiany bywa czasochłonny i kosztowny, nie wspominając o poruszonym wcześniej problemie ekologicznym.

Rozwiązaniem tej kwestii w przypadku trackerów zasobów IoT, z których korzysta wiele gałęzi przemysłu, jest produkt SODAQ o nazwie TRACK Solar. Firma zajmująca się energooszczędnymi, opartymi na energii słonecznej rozwiązaniami internetu rzeczy, ma na swoim koncie wdrożenie zasilanych mocą słońca stacji pogodowych, które trafiły do wiejskich części Afryki.

Jak czytamy na stronie firmy, jej celem jest stworzenie IoT bez baterii. Czy inteligentne urządzenie jest naprawdę „inteligentne”, jeśli nie jest zasilane w sposób, który nie narusza równowagi ekologicznej? – pyta SODAQ (swoją drogą, nazwa firmy to akronim od Solar Powered Data Acquisition – Napędzane Słońcem Zbieranie Danych). I proponuje rozwiązania pokroju TRACK Solara.

SODAQ TRACK Solar IoT
Źródło: SODAQ

Jak działa tracker IoT zasilany słońcem?

Tracker ten pracuje na monokrystalicznym panelu słonecznym o wymiarach 6,9×6,9 cm. Korzystając ze zintegrowanego obwodu zarządzania energią AEM10941 pobiera moc z promieni słonecznych. Ta jest następnie przechowywana w litowo-jonowej baterii o pojemności 2400 mAh. Zmagazynowana energia ma wystarczać TRACK Solarowi na nawet miesiąc pracy bez zasilania słońcem.

Wspomniany obwód AEM10941 firmy e-peas odgrywa w pracy TRACK Solara istotną rolę. Pozwala bowiem na zbieranie energii przy niskich napięciach. A także na zmniejszoną głębokość rozładowania baterii, co przekłada się na dłuższą żywotność jej i trackera jako takiego.

Przewidywany czas eksploatacji czujnika sięga pięciu lat, ale SODAQ nie wyklucza dłuższego działania. Wszystko zależy od warunków, w jakich TRACK Solar będzie pracował. Ze specyfikacji wynika, że może wytrzymywać temperatury od minus 10 do plus 60 stopni Celsjusza, cechuje się też szczelnością na poziomie IP67.

Gdzie i jak można wykorzystywać tracker SODAQ?

TRACK Solar sprawdzi się przy śledzeniu zasobów tam, gdzie jest dostęp to światła słonecznego – w rolnictwie, budownictwie, ale też na lotniskach. Może monitorować kompresory, spawarki, generatory, wózki, holowniki i cysterny lotniskowe oraz wiele innych urządzeń lub pojazdów. Skraca czas potrzebny na ich odszukanie oraz pomaga w lepszym gospodarowaniu nimi. Wykorzystuje trzyosiowy akcelerometr do wykrywania ruchu, a także czujnik temperatury.

Jego użytkownicy mają też dostęp do platformy w chmurze. Mogą tam obserwować śledzenie, ale również wprowadzać ustawienia czy przesyłać aktualizacje.

Źródło: SODAQ

Co o tym sądzicie? Czy faktycznie przyszłość IoT energią słoneczną stoi?

Źródło: SODAQ