Dzień Ziemi 2021: Podpowiadamy, jak dbać o naszą planetę

Każdy z nas słyszał takie określenia, jak recykling czy segregacja odpadów. Ale czy rzeczywiście przywiązujemy do nich wagę? Czy zdajemy sobie sprawę, jak faktycznie wpływamy na środowisko? Czy mamy świadomość, że kilka pozytywnych zmian w codziennych nawykach, może znacznie przyczynić się do ochrony środowiska? Liczą się małe kroki, więc z okazji Dnia Ziemi 2021 postanowiłam przeprowadzić proekologiczną rewolucję Waszej świadomości.

Światowy Dzień Ziemi – idea i data

Dzień Ziemi rokrocznie przypada 22 kwietnia, czyli na czas równonocy wiosennej. Święto naszej planety zostało ustanowione w 1969 roku w USA, a jego głównym przesłaniem jest uświadamianie oraz przypominanie o tym, jak dbać o dobro wspólne, jakim jest środowisko. Z tej okazji na całym świecie prowadzone są akcje, mające na celu budowanie poczucia odpowiedzialności za matkę naturę. W Polsce święto to obchodzone jest od 1990 roku.

„Sprzątanie świata”, „Dzień bez samochodu” czy „Naprawiaj zamiast wyrzucać” to tylko przykładowe kampanie, odbywające się w ramach Dnia Ziemi. Jednym słowem, zgodnie z powstałymi na przestrzeni lat teoriami, w tym less waste i zero waste, budowanie proekologicznych postaw ma dążyć do ograniczenia, a nawet prób wyeliminowania negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne.

Dzień ziemi 2021 ekologia recykling

Dzień Ziemi w 2021 podczas pandemii

Dzień Ziemi co roku przypada na sezon wiosenny, więc zwykle towarzyszy mu wiele festynów, wydarzeń kulturalnych oraz imprez plenerowych – czasem na bardzo szeroką skalę. Aby nadać wydarzeniom odpowiednią rangę, bardzo często angażują się w nie zarówno eksperci w tej dziedzinie, jak i osoby znane ze świata show biznesu oraz wielkie, światowe marki.

Jednym z przykładów może być Google Doodles, które przypomniało o tegorocznym Dniu Ziemi na swoim Twitterze:

Od 2020 roku sytuacja w tym temacie jest niestety znacznie utrudniona przez pandemię COVID-19. W związku z tym, instytucje i proekologiczni aktywiści z całego świata przenieśli się do świata online i to właśnie tu prowadzą akcje edukacyjne na temat racjonalizowania codziennych nawyków.

Każdego roku wybierane jest tzw. hasło przewodnie Dnia Ziemi, mające za zadanie podkreślić problem, na który organizatorzy eventów chcą najbardziej zwrócić uwagę podczas konkretnej edycji. W tym roku brzmi ono: „Przywróć naszą Ziemię” i odnosi się do działań, które możemy podjąć, aby zaprzestać destrukcyjnym zmianom środowiska.

Bądź EKO każdego dnia – inspiracje 

Dzień Ziemi to doskonała okazja do uświadamiania społeczeństwa, ale niestety sam w sobie nie rozwiązuje problemu zanieczyszczenia środowiska. Specjaliści w tej kwestii przyznają, że kluczem do zmian na lepsze jest pilnowanie siebie i swoich przyzwyczajeń każdego dnia. Małe kroki, wróżą ich zdaniem wielkie zmiany. Od czego zatem zacząć? Poniżej zostawiam kilka przykładów.

Sortowanie odpadów i recykling

Niestety, programy recyklingu są bardzo zróżnicowane w poszczególnych krajach, a ich niespójność szkodzi środowisku. Natłok informacji na temat tego, jak prawidłowo sortować odpady, aby poddać je skutecznemu recyklingowi jest tak duży, że wiele osób wybiera drogę na skróty i nie segreguje ich w ogóle. A to bardzo złe podejście.

Czym właściwie jest recykling? Najprościej rzecz ujmując jest to proces przetwarzania śmieci w celu ich ponownego wykorzystywania. I tak np. szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100% i można je wykorzystywać ponownie w nieskończoność. Plastik z kolei może być przetwarzany np. na ubrania. Badania dowodzą, że recykling aluminium pozwala ograniczyć zanieczyszczenie wody o 97% w porównaniu z cyklem produkcji z rudy. Równocześnie oznacza obniżenie o 95% emisji trujących gazów do atmosfery. 

Aby jednak odpowiednio przetworzyć odpady, które generujemy, musimy je najpierw posegregować. Dla przypomnienia zostawiam legendę kolorów kontenerów z odpadami:

  • niebieski – papier
  • żółty – metale i tworzywa sztuczne
  • zielony – szkło
  • brązowy – odpady bio
  • czarny – odpady zmieszane
  • szare – liście, koszona trwa, gałęzie
  • pomarańczowy – odpady wielkogabarytowe, np. stare meble

Pamiętajmy też, że o recyklingu warto pomyśleć już na etapie zakupów.  W tej kwestii warto trzymać sie żelaznej zasady: kupujemy tyle, ile naprawdę potrzebujemy. 

Dzień ziemi 2021 ekologia recykling

Rower zamiast samochodu

Gdy tylko mamy taką możliwość, wybierzmy jazdę rowerem lub pieszy spacer, zostawiając samochód w garażu. Możemy też skorzystać np. z komunikacji miejskiej, która jednocześnie przewiezie więcej osób niż zwykłe auto osobowe. Przyczynimy się w ten sposób do ograniczenia emisji spalin do środowiska, a w konsekwencji do zmniejszenia wdychanego przez nas i naszych najbliższych smogu.

Oszczędzaj energię i wodę

Zbyt duży pobór energii elektrycznej ma wpływ na zwiększoną emisję gazów, które powodują efekt cieplarniany. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby korzystać z energii rozsądnie. Wystarczy, że będziemy pamiętać o gaszeniu światła i TV za każdym razem, gdy wychodzimy z pomieszczenia i z nich nie korzystamy. Pilnujmy też, aby włączać ogrzewanie elektryczne tylko wtedy, gdy temperatury są rzeczywiście tego wymagające.

Podobne nawyki warto wprowadzić również w kwestii poboru wody, której już brakuje w niektórych regionach na świecie. Gdy będziemy korzystać z niej racjonalnie, jest szansa, że wystarczy jej na dłuższy niż przewidują eksperci czas. Zamiast kąpieli w wannie weźmy więc szybki prysznic, ograniczmy pranie, a także kontrolujmy zawory i szczelność kranów. Dbajmy też o to, aby nie zanieczyszczać wody poprzez wylewanie do kanalizacji farb, olejów czy benzyny – np. przy myciu samochodu.

Plastikowi mów stanowcze NIE

Mówi się, że zwykła plastikowa reklamówka rozkłada się średnio około… 400 lat (!) Nie wyrzucajmy zatem śmieci gdziekolwiek. Jeśli już musimy skorzystać z plastiku, zadbajmy aby trafił on później do odpowiednio oznaczonego kosza. 

Najlepiej jednak postawić na dobre nawyki i np. zamiast napoju w plastikowej butelce, wybierać ten w szklanej. Na zakupy koniecznie nośmy torbę wielorazowego użytku z materiału. Kupowanie co rusz nowych foliówek nie prowadzi do niczego dobrego. Przykra prawda jest taka, że szacuje się, iż w naszych morzach i oceanach unosi się już ponad 100 mln ton plastikowych odpadów. A to sprawia, że ginie cala masa morskich zwierząt. Czas zacząć temu zapobiegać. 

Uświadamiaj innych, apeluj o zmiany  

Jak w każdym przypadku i tu jednostka może niewiele. Liczy się współpraca i coraz większa ilość osób, angażujących się w ochronę środowiska. Dlatego tak ważne jest reagowanie, jeśli widzimy, że ktoś z premedytacją (lub nie) zanieczyszcza środowisko. Nie bójmy się zwrócić uwagi, jeżeli jakieś nawyki lub przyzwyczajenia znajomych czy rodziny budzą nasz niepokój na tym tle. Zróbmy to jednak możliwie najgrzeczniej, uświadamiając przy tym, jakie katastrofalne konsekwencje może ono przynieść, jeśli się nie zmieni.

Dzień ziemi 2021 ekologia recykling

Ekologia i technologia idą w parze?

Zdaję sobie sprawę, że wprowadzanie wymienionych wyżej nawyków nie jest takie oczywiste, może sprawiać problemy i wymagać cierpliwości. Niemniej istnieje wiele sposobów na to, aby pomóc funkcjonować lepiej zarówno sobie, jak i Matce Ziemi. Mam na myśli aplikacje mobilne, które skutecznie pomagają być bardziej eko. O tym, jakie faktycznie niosą za sobą korzyści przeczytacie w artykule: Najlepsze eko aplikacje na telefon. Pomogą rozpocząć przygodę z less waste. Przeczytajcie go koniecznie!

Źródło: Google, forbes.com, gov.pl, opracowanie własne