Siri dla urządzeń firm trzecich i inne nowości Apple dla smart home

Konferencja WWDC21 nie pominęła także sprzętów związanych z inteligentnym domem. Największym przebojem może być to, że powiększa się gama urządzeń, na których będzie można korzystać z Siri. Z inteligentnym asystentem porozmawiamy również poprzez urządzenia firm trzecich. Jakie są inne nowości Apple dla smart home?

Siri – większej ilości urządzeń, współpraca z HomePod Mini

Jak mówił zajmujący się HomeKit Software Yah Cason, Apple wierzy, że prawdziwy potencjał Siri odsłania się, gdy asystent jest dostępny w całym domu. Dlatego jeszcze w 2021 roku asystent opuści jabłeczną strefę komfortu i pojawi się także na urządzeniach firm trzecich. W tym na przykład na inteligentnych termostatach (ecobee pokazany podczas prezentacji). Jednocześnie Siri nie będzie wykorzystywać serwerów firm trzecich, co ma z kolei wiązać się z zapewnianiem bezpieczeństwa przetwarzanym poleceniom.

Apple Smart Home Siri ecobee
Źrodło: Apple

Dodatkowe funkcje Siri to (opcjonalne) powiadomienia w CarPlay, a także w AirPodsach czy uruchamianie urządzeń HomeKit o konkretnej porze. Poszerza się też znajomość języków asystenta. Jedną z ważniejszych nowości jest też możliwość pracy offline i wykonywanie zadań, które nie wymagają połączenia z siecią –  ustawianie alarmów, otwieranie aplikacji, zapalanie światła czy czytanie odebranych już wiadomości.

Siri ma również pomóc, gdy wrócimy zmęczeni do domu i będziemy już tylko myśleli o kanapie i relaksie przed telewizorem. Poprzez HomePod Mini możemy poprosić asystenta o odpalenie ostatniego odcinka ulubionego serialu na Apple TV – bez konieczności szukania pilota.

Skoro o HomePod Mini mowa – mogą one również posłużyć jako głośniki dla Apple TV. W tym roku ma pojawić się również wsparcie dla bezstratnego audio dla Apple Music, a HomePod Mini będą również dostępne w Austrii, Nowej Zelandii i Irlandii (od czerwca) oraz we Włoszech (pod koniec roku). HomePod Mini ma również rozpoznawać głosy poszczególnych domowników.

Matter – nowy standard współpracy

Apple Smart Home Matter
Źrodło: Apple

Rozszerzenia dostępności Siri to jednak nie wszystko, co Apple ma dla smart home. Dla lepszego działania poszczególnych urządzeń, firma nawiązała współpracę z innymi wiodącymi na rynku (Google, Amazonem czy Samsungiem). Efekt to nowy standard współdziałania – Matter (wcześniej znany jako Project Connected Home over IP – CHIP). Według Casona ma on przenieść technologię HomeKit na wyższy poziom, a także pojawić się już w iOS 15. Akcesoria Akcesoria HomeKit oraz Matter możemy kontrolować z poziomu aplikacji Home, która szczególne ulepszenie dostaje pod kątem Apple Watch.

Apple Watch, Apple Keys, Apple TV – co jeszcze czeka inteligentny dom?

Na zegarku zobaczymy m.in. video z kamery w inteligentnym dzwonku. Do usług związanych z monitoringiem smart home Apple dodaje również Package Detection, przygotowane specjalnie pod powiadomienia, że zjawił się właśnie kurier z przesyłką. Na ekranie Apple TV możemy z kolei wyświetlić obraz z wielu kamer jednocześnie, a przy okazji włączyć zewnętrzne światła lub inne inteligentne sprzęty, które znajdują się w pobliżu.

Źródło: Apple

Wśród innych nowych funkcji Apple dla smart home mamy też Apple Keys do otwierania drzwi przy pomocy aplikacji Wallet stuknięcia w ekran iPhone’a czy Apple Watcha. Do tego dochodzą też funkcje związane z Apple TV, które pozwalają na synchroniczne oglądanie programów z przyjaciółmi, zbieranie filmowo-serialowych polecajek od znajomych czy For All of You, czyli sortowanie propozycji pod gusta każdego z domowych użytkowników (ma to być funkcja idealna na wspólne rodzinne seanse).

Apple TV For All of You
Źrodło: Apple

Sprawdźcie też inne nowości i zapowiedzi Apple – nie tylko dla smart home / IoT

Źródło: Apple, Gearbrain, Gizmodo, Macworld